A". 1878. Donderdag 7 Februari M 4346. Biilcilanïsclie Berichten. T -w e Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Schiedam, 6 Februari 1878. De liefhebbers van bespiegelingen beleven in onze dagen een gulden tijd. Onder de veel besproken maar nog onopgeloste kwestiën behoot t ook deze, wat wel het scherp ste wapen z'y'tong, pen of zwaard. riet laatste heeft in den laatsten tijd zeer aanschouwelijk tentoongespreid wat het vermag, de beide andere zjjn thans io de kampplaats getreden. Het kleine, door den Apostel Jaco bus weergaloos juist gekarakteriseerde lichaams deel weert zich gausch Europa door, en de pennen vliegen over het papier, om de dingen te beschrijven, die gebeurd zijn, en de zaken te bepleiten, die aan de orde moeten komen. Ook wij kunnen in ons overzicht ditmaal het zwaard la'ten rusten. Tong en pen echter leveren stof iu overvloed. Ia het Engelsche Parlement dan wordt zeer druk gesproken, zoo druk, dat de laatste rede- voering van elke zitting strekt tot slaapmiddel voor de vermoeide luisteraars, die meermalen eerst te een uur iu den nacht huiswaarts keeren. Nog altijd geldt het de vraag, of het Parlement aan de regeering de ges millioen pond sterling zul toestaan, waarmede zy hoopt in de oogen van Rusland een achtenswaardig aanzien te krijgen. De oorlogsminister Cross gaat zelfs de paleo der welvoeglijkheid te bui ten en tijgt aan het schelden- een wapen van hoogst verdacht allooi Gladstone en Bright, de voorstanders van den vrede weren zich dapper; de oorlogzuchtigen zijn verwoed over alles, wat aan den olijftak des vredes doet denken. Daar gaat zoo'n Sultan heen en tele grafeert aan den Russischen despoot, of deze toch in 's Hemelsnaam den wapenstilstand wil bespoedigen! Had de mau dan geen vertrouwen in Eugeland en de aangevraagde zes millioen pond Die arme SultanHij herinnert ons levendig aan den Duitschen Keizer Joseph I. Toen Karei XH van Zweden, die Luthersch was, in de eerste jaren van zijn regeering in Duitschland omzwierf en overal schrik verspreid de, had Keizer Joseph uit vrees voor den jongen held, aan zijne Protestantsche onderdanen meer vrijheid van godsdienst geschonken en hun de de vioeger ontnomen kerken teruggegeven Niet lang daarna werd hij hierover door den Pauselyken nuntius" berispt: maar de'Keizer antwoordde dezen, dat hij niet zonder duchtige beweegredenen gehandeld had, en dat de Paus, wanneer deze den Koning van Zweden zoo dicht by zich gezien had, als hij, wellicht niet geaar zeld zou hebben, om zelf Luthersch te worden. Maar om op het Engelsche Parlement terug te komen: het langdurige debat over de aange vraagde som doet duidelijk in het licht treden, hoe de parlementsleden begrijpen, dat de stem ming des volks niet zoo geheel vóór oorlog met Rusland is, als men oppervlakkig zou zeggen: een onverholen tegenzin ten opzichte- van het Moscovitische rijk is echter niet te 'miskennen. Turkije daarentegen mag zich in den weldadig- it Dertigste «Ta B Uit JE AU: MARKT, E, 124. heidsziu der Engeischen verheugen. Behalve het Roode Kiuis zijn er op dit oogenbiik drie lief dadige vereenigingeii, die met elkander con curred e'n iu hulpbetoon aan de Turken, maar die stelselmatig Russen, Rumeniürs, Serviërs en Muntenegrijnen uitsluiten. In Tuikye zelf werkt Lady Stmngford met tal van genees- heereu. Het Turksch-Compassiouate-fuud ouder de barones Burdett-Coutts, werkt eveneens direct te Koustantinopel, waar het reeds vier entwintigduizend pond sterling heeft besteeden thans is er nog een sTurksch International Refuge-fund", ten behoeve dus van Turksche vluchtelingen, te Londen opge richt onder den ex-grootvizier Midhad Pacha, De parlementaire vormen, waarover steeds met zooveel ophef' wordt gesproken, ter be scherming waarvan de voorzitter, speaker of president steeds met geopend oor en opgeheven hamer waakt, de parlementaire vormen, die b. v. medebrengen, dat een leugen een onjuist heid wordt genoemd, zijn behalve door den boozen oorlogsminister Cross in het Engelsche parlement, op jammerlijke wijze geschonden in de Fransche Tweede Kamer. Een der leden daarvan is een vurig Bonapartist, Granier de Cassagnac zooals hij er zelf bijvoegt. Deze heer, die in alle intriges gedurende de Napoleontische regeeriug de hand had, bevestigt een zielkundig verschijnsel, dat alom waar te neinen is. Hebben karakterlooze lieden een positie veiloren, die zij vroeger innamen, dan tracht hun onmachtige haat dezulken te treffen, die langs den weg van beginsel en plicht tot een hoogte zijn gekomen, dio voor hen zeif voortaan onbereikbaar is. Zoo ook deze Cas sagnac. Hij en zijn partij, de bewerkers van Frankrijks ongeluk, zijn woedend op do Repu blikeinen, die voortgaan de Fransche kamer te zuiveren van bestauddeelen, die er door ongeoorloofde handelingen zijn ingekomen. By gelegenheid dat er nogmaals sprake was van zulk een vernietiging, heoft deze Cassagnac weder een hevig schandaal veroorzaakt, bjjge- staau door den zoogenoemden vice-Keizer Rou- her, de vroegere rechterhand van Napoleon III. De R°publikeinsche partij heeft zich hierdoor echter niet uit het veld laten slaan en de ver kiezing vernietigd. 'tWare te wenschen, dat deze zaak der wettigheid van verkiezingen ein delijk eeus werd beëindigd. Gedurig woiden de hartstochten op nieuw opgewekt, en de behandeling van gewichtige zaken lijdt er ouder. Maandag jl. begon even wel het debat over de staatsbegrooting. Graaf Andrassy, de Oostenryksche eerste mi nister is met de peu aan het werk getogen. Door hem zijn uitnoodigingen gezonden aan de groote mogendheden tot bijwoning van een congres over de Oostersche aangelegenheden, dat waarschijnlijk te Weenen zal gehouden - worden. Het doel heet te zjjn: de hervorming van de toestanden op het schiereiland van den Balkan r g a n g-. Advertentieprijs: van i10 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.1©. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. en een herziening van het Parijsche tractaat van 185G. Turkije zal tot deelneming worden uitgenoodigd, als tijd en plaats zullen zjjn vast gesteld. En dan zal op het Congres zelf be raadslaagd worden over de mogelijkheid om Ru- menië, Servië, Montenegro en Griekenland ook toe te laten. Arme bondgenooten van Rusland! Voor al de geleden ellende en de gedane opofferingen, dezen smaad te moeteD dulden 1 Maar, Rusland zal eerst voor zichzelf willen zorgen en daarom nu althans geen tijd hebben zich met de zaken der bondgenooten te be moeien. Het Grieksche leger is op Turksch grondge bied aangekomen; 'tstaat in Thessalië. De Grieksche Regeering heeft hiervan mededeeling gedaan aan den Turkschen gezant; ziet U, mijnheer de gezant! we bedoelen geen oorlog, maar de bezitting van Uw grondgebied isnoo- dig ter bescherming onzer stamgenooten. De gezant boog en bracht de Grieksche bood schap over. De Turksche Regeering zendt nu haar vloot naar de Grieksche wateren, en ais daar straks dorp en stad iu de asch worden gelegd, dan kan de boodschap van Turkije aan Griekenland luiden: ïZiet ge, o volk van Griekenland! we bedoelen geen oorlog, maar we wenschen enkel uw aandacht van ons grondgebied, van Thes- saiie een weinigje af te leiden. Verder reiken onze bedoelingen niet." OOSTENRIJK. Uit Athene werd jl. Dinsdag aan de Polit. Corr. geineid, dat de komst van de Turksche vloot onder Ilobart Pacha aldaar gesignaleerd werd. Er heerschte groote paniek te Athene en in gansch Griekenland. Ondauks de ver klaring van den Griekschen Minister van Buiten- landsche Zaken aan den Turkschen gezant Photides Bey, dat het oprukken der Grieksche troepen slechts het verhinderen van mourd- tooneelen ten doel had, qualificeerde Photides Bey dezen stap der Grieksche Regeering als eene oorlogsverklaring, en telegrnpheerde hij naar Konstautinopel om oorlogsschepen om hem af te halen. De Regeeriug, geheel verschrikt, wil de tusschenkomst der beschermende mogend heden inroepen. De meeste mogendheden hebben reeds- toestemmend geantwoord op Oostenrijks uit- noodiging tot eene conferentie. Hoewel Rusland het eerst zich bereid verklaarde in beginsel, heeft het op de formeele uitnoodiging van Oostenrijk nog geen antwoord gezonden. De dagbladen melden uit Triest, dat de oorlogsschepen Kaiter Max en Malsburg uit gerust worden. De Politische Corresp. deelt berichten uit St. Petersburg mede, luidens welke de confe rentie, betrekkelijk de definitieve onderhaude- I COURANT.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1