BiittfiilaaascEê BêrictteT" lingen over het vredestractaat, te Adiianopel zal1, gehouiSen worden. Geueraal Ignatieff zal 'daarop de voornaamste gevolmachtigde 'van Rusland zyn. ENG RJLa.NI). In de zitting vnn het Lagerhuis van 4 dezer is het debat over de oorlogs-crediet aanvrage voortgezet. De heer Gladstone vond thans dit crediet onnoodig, aangezien sedert het sluiten van den wapenstilstand'elke bezorgdheid, dat de Britsehe belangen gevaar zouden loopen, is geweken. Hij stelde voor, dat in plaats van een crediet, de beide parlementhuizen een adres zouden aannemenwaarin eenparig werd uit gedrukt, dat het volk de couferentie onder steunt. Lord Beaconsfield wilde daarentegen, dat de financieele regeling ten behoeve van den oorlog werd voorbereid voor het onvoorziene geval, dat de vredes-onderhandelingen eens mis lukten. Het voorstel van den heer Gladstone vond hij onaannemelijk. Het debat is tol mor gen verdaagd. BUSLAND. Dinsdagmiddag had een moordaanslag plaats op den stedelyken kommandant te Petersburg, generaal Trepoff. Eene vrouw, tot de dage- ljjksche audiëntie toegelaten, loste twee revol verschoten op hem. Zijn toestand is bedenkelijk. De Czaar en de Rijks-kanselier bezochten hern. De Fransche gezant Leflo, te St. Petersburg, ligt ernstig ziek aan longontsteking. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt van 4 dezer bericht, dat het ambt van Grootvizier is opgeheven. Het nieuwe ministerie is als volgt samenge steld: Achmed Vefik Eiïendi, president en binnenlandscbe zaken; Server Pacha, buiten- landsche zaken; Reouf Pacha, oorlog; Sadyk Pacha, marine; Kiani Pacha, financiën, Mamik Pacha, grootmeester der aitillerie; Safvet Pacha, president van den Staatsiaad. GRIEKENLAND. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben beloofd den Piraeus te zullen bescher men tegen eon. eventueel borbardement. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft een langdurig onderhoud gehad met den secretaris der Engelsche legatie, den heer Wyndham. B E L G I E. De Regeering heeft met 'toog op het proces in de zaak-Langrand Dumönceau eene wijziging der wet op de jury en het hof van gezwore nen voorgesteld. - R M E NI E. Vorst Nikita van Montenegro heeft den wapenstilstand aangenomen en bevolen, de vijan delijkheden te staken. SCHIEDAM, den 6 Februari 1878. Gisteren namiddag werd' de schuit van schipper Pauwels, liggende in de Lange Haven, terwijl deze zich aan de beurs bevond, lek. Dadelijk begaven eenige schippers met genoemden Pauwels zich er heenvoorzien van eenige pompenten einde de schuit boven water te houden, wat hun dau ook mocht gelukken. Het in de schuit aanwezige graan werd spoedig door eenige verschieters in een ander vaartuig overgeworpenwaarna bleek dat er slechts een klein gedeelte beschadigd was. De oorzaak van dit ongeval wordt hieraan toegeschreven, dat het vaartuig op een ver borgen paal was gevaren, In de zitting van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam van gisteren, stonden o. a. te rechtG. R.oud 32 jaar, arbeider, wonende onder de gemeente Schiedam, besch. x van verzuim van aaqgifte van de geboot te van een 'kind. Eisch f 1 boete of 1 dag gevange nisstraf. D. IL, brandersknecht, wouende te Schiedam, besch. \an diefstal van 4 pakken •klinknagels- tor waarde van 10.80. Eisch 6 f ll weken-'gevangenisstraf, cellulair. P. B oud 33 jaar, sjouwer, wonende te Delfshaven, be schuldigd van diefstal van een wijnwagen. Eisch G weken gevangenisstraf, cellulair. Op den staat van Militairenalatenschap pen 'der landmacht in Neder h\iidsch"'Indië, die onder beheer der Weeskamer'in NedeHandsch Indië zijn gesteld, komen o. ,a. voorf Ahdries Gijtenbeek, geboren te Schiedam dëu 13 Juni 1851, vertrokken den 20 Febr. 1874 met het schip Koning der Nederlanden, als kanonnier 2e klasse, overleden te Kotta Radja den 13 Febr. 1875, nalatende f 2.65; Abraham Stolte, geboren te Schiedam den 17 Juli 1844, uit Nederland vertrokken den 13 Juni 1873, met het schip Print Hendrik, als" kanonnier 2e klasse, overleden te Padang, den 27 December 1874, nalatende f 25.52. De Staats-Courant bevat de volgende opgave van de op 31 Jan. '1878 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui tenlandsche ruwe suiker Amsterdam22,040,000 kilogr. Rotterdam'10,010,000 Schiedam Dordrechts Middelburg Totaal 32,056,000 kilogr. Langs den Hollandschen IJzereu Spooiweg (lijn Amsterdam-Rotterdam-IleUler-Zaandarn) zyn gedurende de maand Janusu i 1878 171,718 reizigers vervoerd; opbrengst f!41,696.54'/, en aan goederen f41,4*15,02; diverse ontvangsten f 1079,73; totaal f 84,101.29V.. Uit Leiden wordt aan het Vaderland gemeld, dat hij het Departement van Binnen- landsche Zaken in bewerking is een wetsont werp tot wijziging van. enkele bepalingen van de wet* op het hoognr onderwijs (in verband met het leerprogiam voor de gymnasia,) De heer Salomo Gille Heiinga heeft, volgens het U*. D., geboden op perceelen, die hij, toen ze hem werden toegewezen, verklaarde niet te kunnen betalen. Het was hem slechts te doen geweest om de premiëa aau de hoogen verbonden. Wat de heer Gille Heringa deed gelooven wij, dat niet alleen door hem werd gedaan. "Wy meenen zelfs eens een blijspel te hebben gelezen, waarvan dit bieden om het trekgeld te verkrygen de hoofd-intrige vormde. De meesten zijn echter voorzichtig genoeg om bij dat bie den te letten op betgeen zij betalen kunnen, en in dit opzicht heeft de heer Gille Heiinga eene uitzondering gemaakt en de reputatie vau zijn doopnaam verloochend. Of het met hem zal afloopen als met den held uit het blijspel, een barbier, die eerie dochter had welke hem met winst van het huis afhielp, betwijfelen wij. (zIrnhCt.) Er moet plan bestaan een gedeelte van het Alkmaardermeer droog te maken. De Kaspische zandwdg, waarvan men zich voor een paar jaar gouden bei gen beloofde voor het in cultuur brengen ouzer beide- en (hiingrouden, biedt oveial waar proeven zijn genomen slechts teleurstelling. De lieer Tulp, van de Ncdei-Veluwe, die mede proeven uarn, deelt in het jongste No. van Semper Virens mede, dat zelfs als de teenen met goud werden betaalddeze wilg niet zal bijdragen om onze hooge heidegionden rentegevend te maken. Een zendeling uil Nieuw-Jeruzalemde stad aan het Zoutmeer in Utahhet land der Mormonen, bevindt ziclt te Amstetdamoin pioselietea te maken. Deze brave man heeft de opdracht gevolgd welke hij onmiddellijk ontving van den heiligen üiigham Young, die thans den heilstaat in het Monnonenpaia-lijs deelachtig is. Huis en hof en viouwenschniu' in Utah verliet hij om in Nederland teveikon- digen; dat Jezus Chiistus, de oudste broeder van »de heiligen der laatste dagen" (zooals de Mormonen zich noemen), wederkeeren zal op aarde. Dit denkbeeld ontwikkelde hij in eene prediking, welke Zondagmorgen plaats had op de EgelantiersgrachtNo. 189, een klein lokaal,' dat in de week voor kinderschooltje dienst doet en zeer onaangenaam riekt. De Mormonen-zendeling heeft daar reeds een drietal bekeerlingen gemaakt. Een dezer broeders las Zondagmorgen Jesaja 11 voor aan de kleine scharedie zich vereenigd had in het onfrissche schooltje, waarna de zendeling vahgeboorte een Duitscher zijne rede ontwikkelde in zijn moedertaal inet eenige Hollandsche gezegden, die een onloochenbaren familietrek hadden met het eigenaardig Jordaan-dialcct, waar de broeder zendeling zijn kennis onzer taal vergaarde. Het recht tot zyn prediking ontleende hjj aan Johannes 14:6. Verder vertelde hij hoe slecht de menschen het in Nederland hebben, en hoever zij als Mormonen het brengen kunnen door de gemeenschap van goederen, waarbjj hy er op wees hoe rijk het volk is in Utah, hoe gelukkig en biaaf ook. Voorts schold hy wel een weinig op de couranten die van de Mormonen zooveel slechts vertellen, wat zij n. b. óok al deden ten tijde van de eerst'ë apostelen, hij noemde de broeders van de Heiligen der laatste dagen het gelukkigste volk. Hij noodigde daarom ieder uit zich te laten doopen door algeheele indompeling, zooals de broeders naast hem gezeten zich hadden laten doen. Die doop moet op volwassen leeftijd ge schieden want de Mormonen gelooven niet aan erfzonde en achten jonge kinderen rein. Om echter geheel zijn voorgeslacht, dat in de zonde verkeeit van geen Mormooir te zyn, toch later in den Mormonenhemel te ontmoe ten kan een broeder zich (op gezag van Kor. 1529) nog eens laten indompelen: men is dan zeker dat op hetzelfde oogenblik al die dooden naar den Mormoonschen heilstaat overgaan. Spr. voorspelde hongersnood en allerlei ram pen voor Nederland in de naaste toekomst, enkel af te wenden door de broederschap van de Heiligen der laatste dagen. Ten slotte kregen de twee naast hem geze ten Amsterdamsche Mormonen den geest en voerden het woordwaarbij zij zich veront schuldigden over hunne ongeleerdheid en ër op zinspeelden dat de eerste apostelen slechts eenvoudige visschers waren. In het bijzonder wendden de Amsterdamsche Mormonen zich tot eenige goedgekleede jongelieden onder het kleine gehoor, om hen te waarschuwen, dat de heilige schrift den Mormonenhemel bedoelde, waar zij zegt: dat eerder een kemel door het oog van een naald dan een rijke het konink rijk der hemelen zal ingaan. Na een gemeenschappelijk gezang werd da Mormoonsehe godsdienstoefening gesloten met een gebed, waarbij de zendeling uit Utah zijn handen met de palmen voor zich uitgestrekt ten heme! hief. Aaugezien de apostel uit Utah niet gespro; ken had over het kenmerkend verschil met andere christelijke godsdiensten, n I. de veel wijverij welke bij de Mormonen bestaat, werd er hem naar geviaagd; zijn antwoord was: de bijbel vei biedt het niet. Ook beschouwde hy polygamie als de grootste kracht naast die van het geloof, welke de Mormonen zoo rijk en gelukkig heeft gemaakt. Verder bleken de Amsterdamsche Mormonen niet in de gracht maar in een groote kuip gedoopt te zijn en was liet vrouwelijk ge slacht op de Egelantieisgiacht hooi haar vijan dig gezind tegen den Mui moon en zijn nieuwe broedoi s. Een uitsluitend middel om kool en andeie planten tegen rupsen te beveiligen, en een zeer eenvoudig middel tevens, is, naar Setup. Vtr. meldt, het volgende: men zaaie tusschen de geuoemdo en andere phtuten Anethum giave-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2