geniale auteur zelf in deze zaak voornemens koesteren zou, is nog geen sprake. Door de kiesvereeniging ^Rotterdam" is tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotter dam gesteld, de heer Jan Van Stolk Jzn. aldaar. Men schrijft uit Rotterdam aan de Middelb. Ct..- Naar men verneemt, zal mr. A. Kerdijk de kandidaat der liberalen zijn in ons district, bij de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer, Met het oog op de aanstaande regeling van het lager onderwijs is hij de aangewezen man, en daar hij van eene Rotterdamsche familie is, is Rotterdam het disti iet, waar het waarschijn lijk liet gemakkelijkst zal vallen hem eene plaats te. verschaffen in 's lands vertegenwoor diging, waarop hij wegens zijne bekwaamheden en wegens zyne toewijding aan de publieke belangen alle aanspraak heeft. Of ook de anti-liberalen hier den strijd zullen •wagen,1 is nog geheel onbekend. Te Schiedam, dat thans tot ons disti iet behoort, bestaat eene katholieke kiozerstereeniging, eene afdeeling van die, welke ook hier vroeger bestond. Van die zijde zal men dus waarschijnlijk wel een kandidaat stellen. Ook de anti-revolutionairen, zooals meu weet, hebben hier tegenwoordig weder eene kiezersvereeniging, die echter tot hiertoe zich onderscheidde door de keuze van onmogelijke kandidaten. Verder bezitten wy eene kiezersvereenigingdie zich volgens haar programma plaatst boven de partijen van de personen echter, die in deze verceni- ging den toon voeren, is moeilijk te verwach ten, dat zij bij eene verkiezing voor de Kamer eene vijandige houding zullen aannemen tegen de liberalen. Wat de conservatieven betreft, zij zijn nagenoeg hier dood. Hoogstwaarschijnlijk dus zal hier de verkie zing tamelijk tustig in haar werk gaan. In eene kiesvergadering, te Meeden ge houden, is als kandidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Winschoten gesteld de heer D. R. Mansholt, landbouwer te Meeden. De Standaard meldt, dat dolleer mr. A. -F. De Savorniu Lobman het lidmantschap der Tweede Kamer niet wenscht te aanvaarden en uit dien hoofde ook bedankt heeft voor de kandidatuur iu het district Zevenbergen. Men schrijft uit Noord-Brabant aan De Zijd ïSedert eenige dageu loopt hier het onge- loofeltjk gerucht, dat de heeren Heemskerken Van Lijnden kandidaat zullen zijn bij de nan- staande verkiezingen. Van Katholieke zijde, heet het ijvert man voor hun keuze te Zevenbergen en te Goes. »Is het woord ongeloofelijk liier te steik? »Te Zevonbergeu en te Goes, kandidaten de Ministers, die het meest hebben bijgedragen om het optreden van dit Kabinet en het aannemen dezer Kiestabel mogelijk te maken? ïllet schijnt toch waar te zijn. nZoo zullen wij dan de door dr. KHyper aangeboden eu uitgeworpen kandidaten op rapen? »Zou zullen de Katholieken Heemskerk be- loouen voor zijne groole concession aan «Se liberalen bij liet hooger onderwijs en zijn ^kleine concession" hij liet lager onderwijs aan beu »Zoo zal de heer Van Lijnden onze stemmen hebben tot dank voor liet ontketenen der pro- cessie-jaclu en zijn billijkheid bij het bezetten der rechtbanken? »Op deze wijze wordt de schertsvoor eenigen tijd in uw blad gebezigd, tut waar heid de heer Wiutgens treedt op als staat kundig leidsman, episcopus ad extia, der Nu- derlandsche Katholieken. De kandidatuur der heeren Van Lijnden en Heemskerk, door Katholieken gesteld en verdedigd, zou toch Wil weinig anders dan een der fraaiste voor beelden der politique de palinodie, door den heer Fransen van «Ie Putte zoo bloedig by den Haagschen afgevaardigde gegeeseld." Volgens liet Vaderland is: er in het thans by den Raad van State aanhangige wetsontwerp op het lager onderwijs geen sprake van, dat de vakken van het meer uitgebreid lager onder wijs uit die wet verdwijnen zullen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op don 31 Jan. is bevonden: aan de zwarte tomienzijde 31 50 meter benoorden de lijn der onlangs verplaatste ge- leidelichten 34 op de lijn der geleidelichten 35.5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 35.5 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tomienzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Peiling van 21 Jan. zwarte tomienzijde 31 50 meter benoorden de lijn der onlangs verplaatste geleidelichten 33.5 op de lijn van de geleidelichten 35 5 50 meter bezuiden die lijn 36 decimeter bij gewoon laag water terwijl aan de witj,e tonnenzijde door de dei ning niet gelood is kunnen worden. Dinsdagmiddag werd den heer A. G, Kruseman, met '1 Januari 11. als uitgever af getreden, een zeer vleiende verrassing bereid. Door ongeveer 280 der voornaamste boekhan delaars- en uitgeversfirma's uit Nederland en België werd hern door een commissie uit haar midden in het hotel Funckler t« Ilaailem, nis blijk van vvaardeering, hulde en hoogachting, een keurig album aangebodenen daarbij een bronzen Apollo van Belvédère, met voetstuk, waarop de woorden gegraveerd zijn: »Aan A. C. Kruseman. De Nederlandsche boekhandel. Januari 1878. Naar aanleiding van den bekenden brief van den heer Alberdingk Thijm aan den Bur gemeester van Amsterdam heeft de Midtl. Ct- een artikel gegeven, waarin de stelling des heereu Thijm op gepaste doch nadrukkelijke wijze werden gecritiseerd. Hierop In eft de heer Thijm in de Midd. Ct. geantwoord. In dat antwoord geeft de Schr. vooreeist te kennen, dat hij niet als gezaghebbende voor alle Katholieken heeft gesproken, zoodat hij dus zijn veroordeeling van Katholieken, die misschien wel aan 't Uniefeest mocht willen meedoen, intrekt. Verder leveit dit schrijven bet bewijs, dat de lieer Thijm niet is een Nederlander in den zin die «lat woord hier te lande heeft, maar dat hij op een geheel ander standpunt staat dan dat onzer vaderen van 4579 en dat wijtegenwoordige Nederlanders langs historische» weg ook als 't onze erken nen. Dit nu meenden wij ook in zijn brief aan Amsterdams Burgemeester te lezen. De heer Thijm zegt ook dat hij wel in 1848 had kun nen meedoen aan een feestelijke herinnering van den Munsterschen vrede van 1648. 't Kan zijn dat de lieer Thijm dit in een onbewaakt oogenblik uit zijn pen beeft laten glippen. In alle geval is 't goed zeggenwant we zonden tot 1918 moeten wachten om te zien of 't ernst was. Maar we kunnen toch niet nalaten op te merken, dat de heer Thijm, 1648 wèl willende vieren, dan toch al zonderling om springt met zijn opvatting der historische mo menten. We zouden zoo tneenen dat als 1579 veroordeeld moet worden, 1648 ook onmogelijk genade kan vinden. Op dit oogenblik z.yn ten kantore van den rijksbetaalmeester te Utrecht zoovele koperen centen beschikbaar, dat meer dan voldoende in de behoefte van het verkeer kan voorzien worden; de bronzen 2'a centstukken zullen derhalve aldaar nog niet uitgegeven worden, Van lieverlede schijnen door speculanten weer Belgische centen te Utrecht in omloop gebracht te worden; men zegt dat Noord-Brabantsche'v handelaren deze invoeren, (U. D.) Men schrijft uit Arnhem aan het Vad.r De heer Henry Havard heeft een paar dagen alhier doorgebracht om eenige archieven, alhier berustende, na te zien. Ofschoon hij zich in een zeker geheimzinnig waas hulde en slechts enkele personen sprak, gelooven wij, dat het doel van ziju onderzoek bestond in het zoeken naar de bewijzen voor het bestaan eener fabriek van aardewerk alhier. Wij meenen te kunnen verzekeren, dat hij de bewijsstukken gevonden heeft oin mot ze kerheid aan te kunnen toonen, dat hier wer kelijk een dergelyke fabriek heeft bestaan. Indien het bericht van onzen correspondent, gelijk wij vertrouwen, waarheid bevat, zou dat een schoon einde zijn der taak, die aan den heer Havard door het Fransche gouvernement- is opgedragen, welke taak bestond in het nazien eu zoeken in de archieven en bibliotheken ter verkrijging van authentieke documenten, met- betrekking tot de geschiedenis der Hollandsche kunst en kunstenaars. Aan de Vcreeniging tot opvoeding van verwaarloosde weezen, te Nijmegen eu Neer bosch is een legaat van f 2000 vermaakt door wijlen mevr. A. Jauson. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Limburg, het volgende geschreven: Wie ooit te Buggonum, eeu dorp aan de Maas, een uur beneden Roerinoud, geweest is, heeft zeker wel eens gehoord van het raadsel: waarom de lieden in dat dorp den pannekoek slechts aan een kant bakken. De aanleiding daartoe geeft de ligging van al de huizen langs denzelfden kant van den grintweg, die naar het veer leidt. In dit Buggemm» nu heefs.de gemeenteraad goedgevonden geen hulponder wijzer aan te stellen, al liep sedert de laatste jaren liet getal leerlingen ook over de honderd en al had het schooltoezicht er ook nog zoo sterk op aangedrongen. Maar de Raad heeft wel goed kunnen vinden drie kloosterzusters aan te vragen, aan wie het onderwijs der meisjes- zal worden opgedragen. Het besluit is den 31 Januari genomen en wel met algemeene' stemmen. Uit dit feit kan blijken hoezeer de' kloostergeest zich in deze provincie op vele' plaatsen want het Buggenumsche geval staat- niet alleen reeds van de hoofden heeft- meester gomaakt, en wat er op den duur te' verwachten is van den Nederlandschen zin' eener bevolking, wier zwakke helft door non nen opgevoed wordt. Het nieuwe systeem van verwarming van de waggons le en 2e klasse van de IIoll, Spoorwegmaatschappijwaarmede dezer dagen goed geslaagde proeven zijn genomen, bestaat in een van buiten onder aan de lange zijde der rijtuigen aangebrachte soort kachel, waar van de pijp rechtstandig langs het rijtuig loopt eu daarboven uitsteekt. Ouder de comparti menten loopen buizen, met de kachel in ver binding eu door deze verwarmd. IJzeren roosteis zijn als vloer aangebracht; «laatuit stijgt de wat mte opdie zeer voldoende is, In de dooigaamle exptestieincn No. 7 eu 80 zyn reeds rijtuigen m«*t verwarmingstoestellen, Het plan tot oprichting eener school voor zuivel bei ei ding met kaasfabiiek in de Deemster is zoover gevorderd, dat van de 150 aandeden n f200 ruim 100 zijn geplaatst. De voorloopige commissie ontvangt van alle kanten betuigingen en bewijzen van ingenomenheid met haar streven, zoodat zij eenigen gicnd heeft vuur de verwachting, dat de stappen, die Zij in liet vomjaar hoopt te doen tot h«'t- verkrijgen van ondersteuning van de zijde der verschillende autoriteiten, met goeden uitslag bekroond zuilen worden. Blijkens aankondiging in de Provinciale' Overijss. en Zu-olsche Courant van 26 Jan. jb- zou op 30 Januari daaropvolgende de lieer

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2