Gtmeiiiie Berichten. L Wi to toto "-1 Riko, uit den Haag, te Zwolle spreken >over de hedendaagsche verschijnselen in de geesten wereld," en - zouden in de pauze »ter bezich tiging worden aangeboden authentieke geestpho- togrammen, f'acsimilé's eu direct geestenschrift." Een en ander zou plaats hebben en heeft voorzeker plaats gehad in een vergadering vansde Overijselsche Yereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart!" De ïprovinciale welvaart'' en de manier waarop die ^ontwikkeld" kan en behoort te worden, wordt te Zwolle in 1878 blijkbaar geheel anders verstaandan toen de genoemde Yereeniging in hare kiachtige, jeugdige levensperiode ver keerde Zooals onze lezers zich herinneren, werd vóór een paar weken een begrafenis te Amster dam gesehorst en het lijk geschouwd omdat men meende dat de overledene tengevolge van het toedienen van verkeerde geneesmiddelen door een onbevoegde te Buiksloot was gestorven. Het is thans gebleken dat de geneesmiddelen geen vergif inhielden en dus niet aan onwilligen manslag kan worden gedacht, maar dat alleen een vervolging kan plaats hebben wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Gouda. In het Oud-Mannenhuis wordt zekere lieer Bijl verpleegd, die zich sedert het overlijden der Koningin heeft bezig gehouden met het vervaardigen van een mausoleum vau geknipt papier ter eere der overledene voistin, en dit den Prins van Oranje toezondverleden week heeft Z. K. H. het kunstwerk terugge zonden, vergezeld van een vereerend schrijven en een vorstelijk geschenk. Zwijndreclit. Het gemeentebestuur heeft besloten het algemeen armbestuurop te heffen. Er wordt niet gemeld waarom, misschien zyn er geen armen. Amsterdam. De collectie wilde dieren in Ar lis is weder met een jonge leeuwin oud 0 maanden, uit den Zoological Garden te Londeu vermeerderd. Deze leeuwin zal den jongen ieeuw, gewoonlijk het Meeuwtje vau Schuvei" genoemd, omdat deze heer hem in Afrika kocht en aan Artie afstond, tot gezellin dienen, doch mejufir. Nobel (haar vaders naam) schijnt voorshands nog van geen echt- veih'mtenis te willeu weten. Pogingen, in de drie weken dat zij hier vei toeft, tot eene vereeniging aangewend,-bleven totnogtoe vruch teloos. Arlit bezit thans twee piachtige paren leeuwen. Steenwijkcrwold. Jl. Maandag schonk een vrouw alhier haar echtgenoot ten vijfden male een tweeling. Uit Bremen wordt van den 3isten Jan. ge meld: Een verschrikkelijk ongeluk heeft heden middag onderscheiden familiëu in rouw gedom peld. Nadat wij, gedurende den geheeleu winter geen koude hadden gehad, is in den laatsteu tijd vorst ontstaan en ziin sloten en vordinn- kenland met een dunne ijskoist bedekt. Dat de jeugd dit met genoegen zag is natumlijk, en al spoedig zag men haar met de schaatsen voorzien naar het nog te bioze ijs snellen. Op een kolk, door een vroegere dooibiaak ont staan, waren een aantal kinderen van 8 tot 12 jaar bijeen, toen het ijs bink en zes hunner in liet water vielen. Een kleermaker, die uit zijn woning het onheil zag. spoedde zich naar buiten ten einde hulp te bieden, maar het ijs brak af en ook hij stortte in de diepte. Zijii vrouw, die ham* man inet den dood zag worstelen, poogde hem te redden, maar slaagde niet en een oogenblik later deelde zij het lot van h.ueii man. Ouders der kinderen en anderen kwamen achtereenvolgens met haken en touwen te hulp, maar drie volwassenen, de kleeimaker en zijn vrouw eu ceu grootmoeder van een der kleinen, en vijf kinderen werden als lijken uit de diepte gehaald. In 't geheel waren dertien personen te water geraakt. Een der moeders, die nog werd gered, zal vermoedelijk mede het slachtoffer barer moeder liefde worden. Toen de lijken van de kleermaker en zyn vrouw in de woning werden gediagen, greep een aandoenlijk tooneel plaats; de twee kinderen, een van A jaren en een van tracht ten door allerlei liefkozingen hunne slapende ouders wakker te maken. De weesjes werden schreiende van de lijken verwijderd. By gelegenheid van het dubbele huwe lijk der twee prinsessen, waarvan de eene trouwt met deu erf-groothertog van Oldenburg en de ander met den erf-prius van Saxen-Mei- ningen, heeft zich een vereeniging van nota belen te BeiTyn gevormd, om een fuudatie in 't leven te roepen die elk jaar den 18 Febru ari huwelijksparen zonder fortuin een huwe lijksgeschenk denkt te geven. Elke gift zal 800 mark bedragen. Twee van deze paren zullen Protestant moeten zijn, twee Katholiek en twee Israëliet. Van de helft der paren moet de bi uidegom tot den militairen stand belmoren. De veieeniging zal den naam dia gen van sOharlotta Elisabeth-Vomsiiigiug", liet Geneeskundig College te Hamburg heeft het volgende bekend gemaakt: Wegens de door reclame te weeg gebiachtc versprei ding en veelvuldige aanwending der zoogenaamde Guyotsche en andore teercap-ulesmeeat liet Geneeskundig College tegen een verkeerd ge bruik daarvan te moeten waarschuwen. Het ondoordacht innemen van teer kan, inzonder heid bij kiudeien, ernstige nadeden voor de gezondheid veroorzaken." De armste plaats in liet geluide Duitsche Rjjk is het gro uhertogelijk Saksische dorp Frankenheim op de hooge Rhön, hetzelfde waar reeds voor weinige jaren talrijke famiiiën door deu liongertyphiu weggerukt werden. De hooge ligging in een onliei bergzaam gebergte, de langdurige winter en de nauwelijks bruik bare bodem leveieu een bestaan, waarvan men zicli nauwelijks een denkbeeld kan vormen. Vloesch is daar een geheel, brood een bijna geheel onbekend aitikel, zoodat aardappelen het bijna eenige voedingsmiddel uitmaken. De wiuter van dit jaar heeft daar een vreeselijken nood veroorzaakt, daar het geheele dorp met zijne eibarmelijke leernen hutten geruimen tjjd door sneeuwstormen begraven is, zoodat een verkeer slechts door de sciioorsteenen of beter gezegd, de lookgaten mogelijk was. Verschei dene personen zijn reeds doodgevroien. Niet tenmin hebben de bewoners het aanbod der Weimai sche regeeringom zich op staatskosten ergens elders te vestigen, herhaaldelijk vau de hand gewezen. Een matineé in de Ilaliens te Parijs, waarin de voornaamste artisten van alle schouw burgen medewerkten, ten voordeele der slacht offers van den oorlog, heeft opgebracht, 57,000 fr,, waarvan -44,000 recette en de rest voor pro- giamtna's, waaiers en champagne, met den verkoop waarvan zich de dames Judie, Leblanc, Regnault, Cóiine Montaland en Marot belast hadden. Wederom eischte een zeeramp talrijke offeis. Het stoomschip Metropolis, op 29 Jan. van Philadelphia vertrokken, is den 31 door eeu storrn beloopen en op strand gezet, aan de kust van Noord-Carolina. Het schip was voor Brazilië bestemd en had een lading iu van spoorweg-materieel. Er waren 247 personen aan boordmeest allen spoorwegarbeiders. Daarvan werden 140 peisuneu gered. De schipbreuk wordt toegeschreven aan de onzeewaardigheid van iiet schip en overlading. Nauwelijks was men in zee, of het schipsprong lek. Een gedeelte der lading werd over boord geworpen en onophoudelijk gepompt, maar toen een storm kwam opzettenwas het .-chip spoedig reddeloos eu werd op de kust aan gestuurd. Het diepste meer in Europa is het Ach- senmeer in Tyrol. Op sommige punten heeft men 2300 voet diepte gepeild. Daarop volgt de Doode Zee, die onder de meren inoet ge rekend worden. Zij is *1800 voet diep, maar ligt bovendien 1367 onder den spiegel van de Middellandsehe Zee. Behalve het Meer van Constauz, waarvan de grootste diepte 960 voet bediaagt, is de diepte der Europeesche meren betrekkelijk gering. In de haven van Kiel is dezer dagen een schoon exemplaar van den Zeeduivel (Zo- phius piscatoriux) gevangen. Deze visch komt zelden voor den dag, hij wordt gevonden in den AtlantNclien Oceaan, in de Noord- en in de Oostzee. De Volkss sitting doet opmerken, dat de eerste Duitsche uitvinder van den lelephon niet professor Paul Reiss in Mainz, maar een ou- deiwijzer aan een volksschool in Friedichsdorf bij Hamburg, Philipp Reiss gestorven iri 1864 is geweest, van wien ook in het Leerboek der Natuurkunde van professor Paul Reiss eervol melding wordt gemaakt. De productie van steenkolen in Pruisen heeft volgens voorloopige opgaven in 1877 673,678,284 centen, bedragen tegen 689,324,891 in 1876, dus 2,27 proc. minder. Het ongunstig verschil komt voornamelijk ten kefte van het 'lste kwartaal. De productie van bruinkool was in 1877 173,594,164 centeuaars tegen 179,702,447 in 1876, dus 3,4 proc. minder. De productie van ruw ijzer bedroeg in 1877 28,420,632 centenaar tegen 20,486,773 centenaar in 1876, een vermeerdering dus van 7,3 proe. Vooial de productie van staal is toegenomen. De rentenier Scliefflor, te Rostock, heeft zich wegens financieele ongelegenheden, met zjjn vrouw en zoon, alle drie aan elkander gebonden en met een doek over het gelaat, verdronken, Een der oudste herbergen van Londen is de Beswick-Taveru in bot zoogenaamd Oosteinde van Londen. Zij is nog de grootste en beste van die wijk, en men heeft daar goede spijzen en dranken. E'ie herberg is beroemd door de daar sedert 47*24 vergaderde club »Lhe devils dozen" (het duivels dozijn), welke in vroeger tijd veel van zich deed spreken. Het getal der leden was 13, gelijk men weet het getal des duivels. Tot de wetten der club behoorde, dat de leden iederen Maandag van 8 uur des morgens tot Dieg-dag —hetzelfde uur in de slechtste kleederen, zonder pruik, zich onder het volk moesten bewegen, om ondervinding op te doen. Ouder haie leden telde de club. de beroemdste mannen van dien tij;d looals den schilder Hogarth, d -n acteur Thomas Sheridan, Lord Hervey, de dichters Carrey, Pope, Swift en John Gay, den hei tog van Belton enz. Er leeft op het oogenblik te Moskou een f*2jarige landbouwer. Fedor Vassilefl'genaamd die tweemaal gehuwd is geweest en 85 levende kindei en bezit. Zijne eerste gade schonk er hem in 27 bevallingen 69, de tweede iu 8 keeren 18; vijf daarvan zijn overledeu. Ver scheidene kinderen zijn reeds gehuwd. Dit feit wordt door* een bekend Russisch statisticus, deu heer vau Kauikoiï, ah boven allen twijfel verheven, bevestigd. De talrijke familie geniet overigens van regcoringswege eenige onder steuning, wat zij dan ook wel noodig heeft. In Amerika werd aan een ouderpaar voor ongeveer 30 jaren eeu mui-je o.itioofd. Wat ook werd beproefd, het kind kwam niet terug. De inocdei stierf van hastzuer en de vader volgde zijne echtgenoot weidia in het graf. Een zoon bleef als wees achter. Ook deze liet niets onbe proefd om zijne zuster te vinden, maar geen spoor werd van haar ontdekt. Geholpen door de for tuin, ging het hem wel, en hij trad met eeu zeer beschaafd meisje, zonder middelen, in dea echt. Twee kinderen vvaien de vrucht van hun gelukkig huwelijk. Eensklaps evenwel verschijnt er een wolk aan den huvvelijkshemel. Voor zaken op reis, komt de man te Ohio en vei neemt van een stervenden landlouper, dat iiij voor ettelijke jaren een meisje heeft beroofd van hare kost bare kleederen en haar toen verkocht heeft aan eeu kennistroep. 'Meer inlichtingen kon de ster vende niet vei schaffen. De broeder onderzoekt nu nog meer dan vroeger, llij ontdekt weldra, dat eeu rijke dame liet geroofde kind heeft tot zich genomen en heeft laten opvoeden. Zich bij deze aanmeldende om inlichtingen, verneemt hij, dat «Ie aangenornene, zekere Mabel, sedert eenige jaien gouvernante gewei den is bij eene familie te New-York, Hij spoort ook deze op en verneemt vveldia dat zijne eigene vrouw niemand andeis is dan zijne zoolang betreurde zuster! Het gelukkig huwelijk werd met beider goedvinden ontbonden: de kinderen werden by de familie goplaatst. De ongelukkige moeder trok zich geheel van het maatschappelijk leven terug; de vader verviel lot den dranl, door 't ongeluk hem getroffen. Beiden belmoren thans lot de ongelukkigste stervelingen. Een nieuw soort van Tarwe. Een nieuw soort van tarwe, Maingtay oenoemd, die leeds o. a. in üoheme door den landhuishoudkundige Sambuseckin Zborow (bij Uudiveis) gekweekt is, schijnt alleszins waard nader onderzocht te worden. Die tui vvesoorl is van de fijnste kwali teit en geeft 8*2 percent zuiver meel. De plant zelf is zeer krachtig, dringt diep iu den gtoud, drijft vple wortels en is be-laml tegen de Vorst, Tegenover andere sooiton van taiwe is deze tot dusver gebleken de beste te zijn, en zelfs bij ongunstig weder Imogne opbiengsten.ge leverd te iiebbeu dan amleie te gelykeitijd ge bouwde soorten. Vangst van een reuzonpolyp. Luier weet, dat van tijd tot tijd geiegeld in de com au ten opduikt de pioblemali'-cbt: reuzenpolyp, of wel reu zen-lang, die nu eens hier. dan weer daar door zeevarenden, zij 't ook meestal slechts gebrekkig (eenige kronkelingen van liet lange lichaam), werd gezien. Ieder weet ook, dat ten slotte de ulgemeene opinie zich 't meest heeft vereenigii met het denkbeeld, dat er indeidaad reusachtige polypen in de wereldzee moeten huizen. Aan de kust van New-Foundland waren reeds meermalen kolossale exemplaren voorge komen. Nu is op 22 Sept. des vorigen jaars, door een hevigen stormweder zulk een dier op het stinnd van Tiinity Day (hij Catilina) St. Johns, New FmmdLnd, geworpen en daar vast gemakt tus-cben twee klippen. Vi-schers ontdekten deu iiiklviseli, die iu zijn doodsangst woedend niet zijne 11 tot 30 voet lange vang armen londsloeg en elke poging, orn hom naderen, belette, totdel de afgaaude ebbe hem deed sneven. liet Krliaam van het dier was 10 vt. laug, 3 vt. dik; (laar kwam bij de staat t van 2 vt. 9 dm.; 8 vangaiinen waren 11 vt., iu hunne volle lengte mut. l tot 2 dm. bieede zuigwratleu bezet, eu 2 zulke armen \an\ole 30 -t. De gioote buk is van hooinmassa met scheipe tanden. Twee steik uitpuilende oogen van 8 din. in dooi snede zitten boven de wor tels der armen, en het geheele voorkomen van liet noglevendu, maar tegen zijn onder gang strijdende dier wordt-gezegd zeer wild gewet*» te zij,, - De gelukkige vindeis hebbc, he die, emt iu ualuia in St. John tentoongesteld en vervolgens aan liet New-Yorker aqmutan. 'verkocht, waar het in een bak van -o - lengte, 5 vt, h, eed te en 3% vt. hoogte wmdt vertoond, Victoria, Britsch In den jung-teu lieifst t-, - m Columbia, ook het eerste goed geval vw-rt"». niet weer losliet. -i

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3