Bipiienlaadsclie BeriotteiT" Sieiltljjl Nieuws. Geveilde 'ei YeiioÉte onroerende peten. B S 1 A D. Op de hier gedane navraag, of err wanneer de intocht der Russische troepen in Konstan- tiriopel, door de Londensche dagbladen ver meld, heeft plaats gehad, kan slechts geant woord worden: de intocht «Ier troepen had in het geheel niet plaats; het bericht der dagbladen dienaangaande is volkomen onwaar. O O STEN ltu K. Aan de Pol. Oorr. wordt uit Bucharest ge meld, dat de Senaat jl. Woensdag in de ge heime zitting een commissie heeft benoemd ter vaststelling van een protest aan de waar borgende mogendheden tegen het afstaan van Bessarabie. DEN HAAG, 7 Februari 1S7S. Z. M. de Koning heeft aan het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst andermaal een gift van f200 verleend. SCHIEDAM, den 8 Februari 1878. fa de gisteren gehouden vergadering van Burgemeester en Welhoudeis zijn tot schatters voor de plaatselijke directe belasting benoemd de Hoeren M. Wonterlood, A. J. Vermeulen en J- J. Vormer. De heer A. van den Berg had verzocht wegens voortdurende ongesteldheid voor eene eventucele herbenoeming niet in aanmerking te komen. Naar wij vernemen zou het voornemen bestaan het vijftienjarig bestaan van de ver- eeriigirig ïPaulus" in de volgende maand op feestelijke wijze to herdenken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gnedgevoi.den in de hoofdkiesdistricten Leiden, Gouda, Delft, Rotterdam, Brielle, 's Giavenhage, Dordrecht, Haarlemmermeer, Zieiikzce, Middelbutg, Goes, Leeuwarden, Sneek et» Dokltum de onderkiesdistricten aan te wijzen. De St. Ct. van jl. Donderdag behelst de staten, houdende de omschrijving, waarvan wij de verdeeliug van het hoofdkiesdistrict Rotterdam iu onderkiesdistricten mededeelen. Gemeenten en gedeelten Onderkiesdistncten van gemceulen in elk onderkiesdistrict hoofdplaatsen. begrepen. de onderkiesdistrict wijken Rotterdam, d, 2, 4, 5, 6 en 21. 2e Onderkiesdistrict wijken Rotterdam 7, 8, 9, 17, 18, d 9 en 20. 3e onderkiesdistrict wijken Rotterdam, 3, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16. Delfshaven, gemeente Delfshavan. Kralingeni Kraiingen. SchiedamSchiedam. De luitenant ter zee de klasse C. H. De Goeje, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd bij den torpedodienst, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld en met den 16 daar aanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse J. A. Willink Ketjen. De Minister van Justitie heeft overgeno men het in 1874 ingediende wetsontwerp tot wijziging van art. 19 der wet van 29 Juni 1854 (straf op bedelarij), met deze wijziging, dat bedelaiij dan alleen niet strafbaar zij, indien blijkt, dat op aanvraag des bedelaars om onderstand volgens art. 22 der armenwet afwijzend werd beslist. In een te Amsterdam gehouden vergade ring der kiesvereeniaing Burgerplicht" werd tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Stafen-Genei aal gesteldde heer mr. A. S. van Nierop, met 52 van de 4 geldige stemmen. Als stellig kan woiden medegedeeld dat de heer Taalman Kip, oud-Minister van Marine, een hem van conservatieve zijde aangeboden kandidatuur :oor Amsterdam heeft, geweigerd. Tegenover de weigering van den heer Albcrdingk Thijm, om deel te nemen aan de vie ring van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht, herinnert de lieer W. Th. van Giiit- huysen in de JV. B. Ctdat van de onder teekenaars der Unie minstens een derde deel Roornsch-Katholiek was. Uit Londen is aan het Al'jem. Handelsblad het onderstaande particuliere telegram ont vangen ïServer Pacha heeft den correspondent van Daily Hews gezegd, dat Turkije allang vrede had kunnen hebben, indien lord Beaconsfield en Layard de regeering niet hadden om den tuin geleid. Ondershands werd door hen Turkije tot voortzetting van den ooi log aangemoedigd. Layard verzekerde de Poi te. dut Engeland te hulp komen zou en lord Beaconsfield zeide het/elfde aan Musurus. De Daily Telegraph zegt nu weder, dat de Russen naar Konstautinopel rukken. De volgende zinsneden zijn ontleend aan een beschouwing door Multipatior, in hut Ilbl. gegeven, over »Eene vereeniging van maunen van doorzicht, geduld en vasten wil." ter be strijding van hot inisbiuik van sterken drank. Wei klieden, ongefoituneeiden en nietsbe- zitters, die eindelijk gaan begrijpen, dat voor hunne aan den drank verslaafde standgonooten de jenever is, wat de zware kegel is aan den voet van den van zijne vrijheid beroofden galei boef. Met dronkaards en drinkebroers is de politieke vrijheid en het gelijk recht voor allen nooit te vei krijgenmet die verstompten van geest, die halve idioten en verachtelijke jenever- zwelgers, is niets tot vrijmaking en verheffing van liet volk uit te richtenLaat hun slechts de vrijheid van zich te bediinken, dat is hun cenig dierlijk genoegen, 'tis de wellust van 't zwijn, dat steeds over een vollen trog te beschikken heeft. Ze zijn noch te vreezee, noch te ontzien, die bedwelmden door den Fchie- dainschen opium. Ze houden we! vergaderingen en praten oproerig in heibergen en Kroegen, inaar de jeueverflescli staat immer bij ben en om een borrel op te offeren voor de hoogste belangen, daarvoor zijn zij te laf hai tig, te dom, te veel verdierlijkt reeds. Ze zijn te stomp van zinnen, om te kunnen beseffen, dat de jenever in Nederland de slavenzweep is, waar mede ze als redeloos vee onder 'tjuk der sla vernij worden gehouden. Hadden ze moed maar een jeneverzvvelger heeft geen moed, zijn moed is enkel slechts dolle vechtlust en vloeken als hij dronken is; zijn moed toont hij alleen in 't slaan, schoppen en mishandeten van eone weeilooze vrouw en van kinderen. Hadden ze moed, die laffe, ellendige jeneverzwelgers, ze zouden strike tegenover 's Rijks schatkist ma ken, in plaats van een achttien miilioen guldens verkwist geld op te brengen, enkel aan belas tingen, die anders noodwendig door de meer gefortuneerden zouden moeten bijgepast worden. Ze klagen over den slechten tijd, over laag nrbeidsloou en ze maken duizend kroeghou ders rijk en ze drinken geen druppel jenever minder! Wij de vrienden van den ordelijken werkman van dn ongefortuneerden, van de niets- bezitteis en verongelijkten, wij zien met de diepste verachting, knarsetandend van woede en verontwaardiging, op die ellendigea neer. Wy vragen voor den arbeid verhooging van loon eu sloven ons af, om aan de mindere klasse meerdere welvaait en levensgeluk te bezorgen, en zij (lat uitvaagsel van hunnen stand zy zijn do oorzaak dat by enquettes aan het licht komt, dat elke verhooging van loon, elke vermeerdei ing van inkomsten niet ten bate komt van hunne verarmde, verwilderde gezinnen, maar slechts dient om nog meer jenever le zwelgen en tappers eu kroeghouders te verrijken. Wij lobb"n en z.w >eeon. om aan werklieden, ongefortuneerden en uietsbezitters de volheid hunuer politieke rechten te bezorgen, en zij die laffe verraders van zulke heilige belangenzij onteeren dermate het Neder landse!» volk, dat onze tegenstanders met spot en hoon telkens wijzen op lien, die verachtelyke dronkaards, zwierende mg straten en wegen, op hen die aan de jcnevei flesch vastgeketenden en ons dan toeduwen.- ïzietdaar de aanstaande medekiezeis, zietdaar de aanstaande medere geerders var» uw vaderland Volgens het O/rrchtsch Dagblad bestaat er plan te Utrecht eene groote melkinrichting le vestigenoru waarborgen te erlangen tegen 't vervalseheu der melk, dat nog te veel ge schiedt. De ondernemer wil zich in verbinding stellen met de houdeis van enkele groote boerderijen, vanwaar hij de zuivere melk zal bekomeu, om die in gesloten bussen of fles- schen overal te doen rondbezorgen. Eene dergelijke inrichting bestaat ook te Berlijn. Of de Utrechtsche inrichting ook, evenals die te Berlijnonder strenge con trole zal staanmeldt hel Tftrcchtsch Dag blad niet. Wederom hebben wij over de buiten- landschs kunstwaardeering onzer vaderlandsche kunstenaars een vleiend bericht mede le deelen. Aan den heer Stracké namelijk, dei» directeur der »Kou. School voor beeldende Kunsten" te 's Uo-cli, is de vervaardiging opgediagea van een kolossale marmeren groep, verniste' nde eene Pieli van dubbele levem-giootte eu bestemd voor liet Dnitsch-Nederl Hospitium van Campo Santo te Rome. liet stiekt niet slechts den heer Stracké maar ook geheel Nedei land tot eer, dat in het middenpunt der schooue Kuusten, waar tailooze beeldwerken uit alle vveielddeelen zijn vereenigd, aan ecu bewoner van het veri'e Ne dei land de voorkeur werd gegeven boven de talrijke schaar van bekwame Italiaamsciie en vreemde kuiisleiiaais die in de groote wereld stad hunne talenten ten loon spreiden. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de he°r Stracké op dit oogenblik tevens een ander kunstweik onderhandeneen kolossaal marmeren Maria beeld, bestemd voor de nieuwe kerk dereerw. patcis Jezuïeten te 's IIage. het model moet beieids de plaatshebben ingenomen, waar later het marmeren beeld zal prijken. {Tijd.) Ylaardingon. Voor het visschers-weduvven en weezeufonds is ontvangen van Z. M. den Koning f 150, van Z. K. II. Prins Alexander f25 en van II."K. II. Prinses Marianne, ZCKCHT Piins Hendrik en Z. K. II. Prins Frederik ieder f500. Thans heeft de commissie fS200 bijeen. Gelukkig, dat er nog dagelijks giften inkomen en van vele personen opgaaf van hun inzame lingen moet ontvangen worden, want het bijeen gebrachte kapitaal is nog ver van voldoende. Amstcrdnm. De Ammdissemeuts-i'echtbank alhier heeft, bij vonnis van gisteren, den be kenden liedjeszanger C. Meier schuldig ver klaard aan de hem ten laste gelegde verbreking van afsluiting, door het stukslaan der glasruiten aan het koffiehuis van zijn zoen op den hoek van de Paleisslraat en Nieuwezijds Vootbutg- wal. De rechtbank heeft hem deswege veroor deeld tot eene cellulaiie gevangenisstraf van drie dagen. Het Openbaar Ministerie had een geldboete van f'10 tegen hem g ëischt. Assen. Eergisteren is de vrouw van een kleermaker van eeu vierling bevallen. Apeldoorn. Alhier is sprake van het bouwen van een instituut voor Katholieken, Als toekomstig directeur wo»*dt genoemd de te- genwooi-dige directeur van liet Katholieke in stituut te Ravenslein. LAA.TÜTH ltlilïlCinKX. d.ig had hij tamelijk wel doorgebracht. Dr. Ceccareili had toen een geruststellend bulletin uitgegeven. Pius IX. had zelfs, ondersteund door twee kamerlingen, eenige schreden in zijne kamer gedaan. Den volgenden ochtend voelde hij benauwdheid. De geneeshecen namen een steikeu aanval van kooits bij den doorluchtigen zieke waar. Het Heilig College werd nu gewaarschuwd. De Kardinaal vicaris liet dadelijk in de kerken liet Heilig Sacrament ten toon stellen en de bijeengeroepene geeste lijkheid zeide gebeden op. Te elf ure nam. Kardinaal P.iuéhianco vergezeld van een aal moezenier en vnn adellijke gardes, uit de Pause lijke kapel »le gewijde hostie en trad iu de kamer van den zieke, waar Kardinalen en andei'en geknield lagen. Aar» den Paus werd nu de communie en het laatste oliesel toegediend. Pius IX had al zijne geestvermogens behouden. Hij had oogen- blikken d?t hij dreigde te stikken; maar als die oogenbükken voorbij waren, kon men hem duidelijk hooren deelnemen aan de gebeden der stervenden, die Kardinaal Bilio aan zijn bed opzeide. Te 1 ure verloor de Paus geheel en al zijne bewustheid en kreeg die niet terug. Op dat oogenblik waren alle kardinalen en groot-dig nitarissen van 's Pausen Huis rondom den stervende vereenigd. De Koning van Italië heeft driemalen op het Vaticaau bericht laten inwinnen omtieut 's Pausen toestand. De anti-cliambres waren opgevuld met hoogere en lagere geestelijken, die geschokt waren, en met leden van het corps diplomatique. Er was een groote me nigte rondom liet Pauselijk paleis. De bui'geiTyke ovcilicid heelt Uiaatragelen van orde genomen en voor <le onbelemmerde beweging gezorgd, 's Avonds waren de schouw burgen gesloten. Rome biedt nu hetzelfde schouwspel aan als na den dood van Koning Victor Emmanuel. E'*n ander bericht nn-ldt, «lat er besloten is het Conclave onmiddellijk iu liet Yaliemtn te doen bijeenroepen. De Paus heeft insti actiën nagelatendie heden door den kamerling, in tegenwoordigheid der kardinalen zullen worden ontzegeld en vooi'gelezeu. De voorbereidende werkzaamheden tot het houden van het Conclave zyn reeds aan gevangen. De buiteulaudsche kardinalen wor den verwacht. BURGER L IJ K E T A N D. Geboren: 6 Feb»-. Philippus, zoon van C. Jans en J. Van deu Bos, Leliestraat. Elisa beth. Petronelln, dochter van H. de Pater en J. II. M. Maibranc, Oranjestraat. 7. Iler- manus, zoon van J. van Vonderen en M. -/ebers, Broersvcst. Overleden s 6. Geertruida Jacoba Rosman, oud 1 jaar en 6 maanden,- Kreupelstraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 8 Februari. Kogge en Gerst zonder handel, kloutvrijzif 10V4 per hectol. Ct. JeneverAmsterd., proef, 14% a 15 per hectol. Ct. zonder fust en zoader belasting. Spoeling: f 1.80 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereen icing, f '1.70 per ketel. De jFigaro meldt, dat de Paus Donderdag- namiddag te 53/» ure is ove» leden. Den vorigen licvcilil S febr. Veertien Woningen mol Open C.roiul en krvc», JjMbwn «ijk C. nrs. 7 I t tul eon mei 72', kulwlcr sectie h 2540 lui ei met 2553, in Inkgobl -Is "u- r T75. nrs 2, 3, 4, 5, 6, 8, U, 10, H. '2 on 13 toiler or I 770 en nrs. 7 en 14 teder vuur f 78U.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3