VerscMjiit laplijte, nitiezmieri DMai. A0. £878. Maandag 11 Februari M 4349. I Kennisgeving. jiiltenlaiidiiclie Bericliteii. Twee e ii Dertigste Jaargang. I l COURANT. ABONNEMESTSWUJS, por kwaitaalI.S3. Franco per post, door het goliede Rijk. - 2.D0. Afzonderlijke noinmeis- 0.10. K Uit USA li: 31 Alt KT, li, 1 ai. Advkhtentiei'hijs: van l10 gewono rogeis, met inbegrip van cone Couiantf l.dOi Iedere gewone regel meer.- 0.10 DbieSiaM plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. f» Bi) It OEM EKSTER eu WETHOUDERS vau Schiedam; lil aamneiking nemende het gioot aantal 'Hupsen- mtei' dat zich Sn liet geboomte bevindt eu lettende op liet wcnselielijke om door vernietiging dier nesten, de scliade te koeren, die de rupsen aan bont en an dere gewassen kunnen toebrengen. Nuotiigen de ingezetenen met den moesten ernst uit, om zorg te doen diagen voor een tijdige zuive ring der hun in eigendom toebelioorende of op de bij heil in buur zijnde gronden aanwezige booinon, strui ken en hagen als anderzins, van de daarin zich be vindende rupsennestenzijnde van wege liet Gemeente bestuur bereids bevolen om de boomen, heesters enz. langs de gemeentewegen en in de plantsoenen, zoo spoedig doenlijk van rupsennesten te zuiveren en die Bisten te vernielen. Gedaan te Schiedamtien 7 Februaiij 187S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. Schiedam, 9 Februari 1878. Ruim anderhalve eeuw geleden stond een beroemd hofprediker by liet graf vau den giooten Koning van een, groot volk en land. De adellijken en machtigen andere nien- sckenkinderen waren immers niet bij de plech tigheid toegelatenhielden als een ceuigman het oog op hem gericht, van wiens lippen in sierlijke taal de lof van den doorhichligen dootle zou vloeien. En hij ving aldus aan: Mijne broeders, Ood alleen is groot! Leefde deze prediker in onze dagen, voorzeker, hij Zou zijne broeders met geen meer gepast woord kunnen tegentredeu. lieden is het jaar 40 dagen oud en tot hoeveel machtigen heeft hel in die dagen geklonken: keer weder gij meusehon- kind en ze zijn wedergekeerd. Nog maar weinige dagen rust Victor Emmanuels stoffelijk overschot io het Pantheon, welhaast opent de St. Piëta* hare gewelven om de rustplaats te zijn van een man, die in hoogen ouderdom eu na een veelbewogen leven van het tooueel der wereld is afgetreden. Paus Pius IN is tot zyne vaderen vergaderd. Zijne geloovigen hoop ten, en baden jaren lang om zijn behoud. Nu vreesde, dan hoopte men, en onder liet vei haal van zijne goedheid, weldadigheid, opgeruimdheid eu geestigheid werd het denkbeeld vau zijn mogelijk vei scheiden zoo ver mogelijk veiseho- van. 't Was alsof men na achttien eeuwen nog eens de roerende bede der schare hoorde»Blijf bij ons, want het wordt avond." Eu de avond is gevallen, maar de Paus ging heen, en met zijn dood eindigt een der meest belangrijke hoofdstukken der Weiehlgeschiedenis, zooais geen geschiedschrijver ooit nng had te malen. Cavour, Napoleon, Victor Emmanuel, Pius IXI welk een zee van herinneringen roepen deze namen don denkenden mensch iu het geheugen terug 1 Is het thans nog de tijd niet, deze mannen van beteeken is en hun werk in het volle licht der geschiedenis te bezien, een kort wooid ter herdenking van hetgeen onder 's Pausen bestuur is voorgevallen mag daarom niet achter blijven. In den zomer van 184G door het Conclave tot opvolger van Gregoiius XVI verkozen, hij was toen even viereuvijr'ig jaren oud, wekte Pius IX door c,eerste politieke maatregelen de stoutste ver,'achtingen op. De meest luide bijvalsbetuigingen der Romeinen vielen hem ten deel, de overige Vorsten van het Schiereiland zagen zich genoodzaakt, de voetstappen van den nieuwen Paus te drukken eu zelfs Joseph Mazztni, de Republikein iu merg en beeu juichte hem toe. Deze gunstige gezindheid duurde echter niet lang; de Februaii- omweuteling van 1848 deed ook Italië op zijne grondvesteu schudden. Na tallooze moeielijk- hedea met de vrijzinnige partijua het proela- meeren van eene vrijzinnige Constitutie, die onder den kardinaal Autouelli als staatssecretaris werd uitgevaardigd, na di benoeming van Pellegrino Rossi tot eersteu Minister, die echter geen enkele partij wist te bevredigen; ua diens vermoording en liet daarop gevolgde oproei*} vei liet de l'aus Home om zicli te Gaëta te vestigen. Van daar uit zag h:j zijne staten in "een Republiek verkeeren; vau daar betrad hij weder de eeuwige stad onder bescherming van Fiausche bajonetten. De gebeurtenissen m en na 1859 beroofden hem van een deel zijner staten, en toen de FiansuliDuitsclie oorlog in '70 tot hel vertrek van de Fransche be zettingstroepen aanleiding gaf, was het met de wereldlijke heerschappij des Pausen weldra uit: Rome werd de hoofdstad van het ver- eenigd koninklijk Italië. De bespreking van hetgeen onder dezen Paus op kerkelijk gebied tot stand kwam, ligt minder op onzen weg; doch, terugziende op zijne politieke handelingen nieeneu we te mogen zeggen: gelukkig de man, die de denkbeelden van zijn tijd weet te leiden eu te beheeischen in plaats van die te moeten bekampen I Den R5n Mei 1085 overleed een andere Paus, Gregorius Vil. Hij had Vorsten aan zijne voeten gezien; Keizer iluudrik IV van Duitsch- land wachtte op het slot te Canossa, drie dagen lang, van alle Koninklijke sieiadeu outbloot, bairevoels en met een wollen hemd aan het lijf, in een erbarmelijke houding voor de poort, tot liet den vierden dag eindelijk den Paus behaagde, hem iu zijn tegenwoordigheid toe te laleu en hem van den kerkdijken ban vrij te spreken; en deze machtige Paus is in balling schap gestorven. Hij wildé de eerste onder alle Voisten zjjn, en ver verwijderd van de vervul ling zijner denkbeelden ontsliep hij te Salerno, met de moikwaardige woorden op de lippen: Ik heb gerechtigheid lief gehad en het onrecht gehaat; daarom sterf ik in ballingschap. En achtiiondeid jaar later, nu van de wereldlijke heerschappij der Pausen niets meer over is, sterft deze Paus binnen de muren van Rome, terwij! er een droefheid over zijn verscheiden heerscht, zooals slechts zelden plaats had. De tijden zijn veranderd en met hen de denk beelden; wel hemwe herhalen het, die ze weet te leiden en te beheersehen. 't Is weder Zaterdag, en Engeland levert ook weer wat stof tot bespreking. Een gedeelte der Engelsche vloot zal nu toch naar Konstantï- nopel gaan. De Turken hebben daar echter niets van te hopen, de Russen niets te vreezen, 't Is waar tot bescherming van personen eu eigendommeu. De Russen toch naderden, waar schijnlijk tengevolge vau de bepalingen van den wapenstilstand Konstantinopel, er werd zelfs getelegrafeerd, dat ze er al waren Engeland zou een oog in het zeil houden. Ooit Oostenrijk is niet rustig en 't is te be grijpen, Ieder Nederlander kent de Oostenrijk- sche effecten eu weet, in hoeveel talen daarop uitgedrukt staat, dat Oostenrijk aan houder dezes zooveel honderden florijnen schuldig is. Welnu, zooveel nationaliteiten, zooveel volken Wan neer daar nu aau den Douau uit de Tuiksche vazalstaten en provinciën nieuwe rijken worden vervaardigd en nieuwe troontjes worden opge richt, dan knn liet wel eens gebeuren, dat de volken en volkjes uitmakende den Oostenrijk- sciieu Keizerstaat ook eens het hoofd opstaken en om een Koning en een troon verzochten, Oosteurijk weet wat liet met de Hongaren heeft te doen gehadde Czesische stam is ook al woelig genoeg. Rusland moeL zich waarlijk wat intoomeu ter wille van zijn bondgenoot iu het Driekeizersverbond, wordt cr te Weenen gezegd. Binnen eenige dagen is er meer licht te wachteu omtrent den tegenwoordigen toestand. De liberale eu conservatieve partij in den Duit sclie Rijksdag zullen gezamenlijk tot den rijks kanselier eene interpellatie richten, ten doel hebbende om te vernemen, of, en zoo ja, op welken dag hij voornemens is in den Rijks dag mededeeliug te doen aangaande den stand der Oostersche kwestie en Duitschlands posi tie ten opzichte van het vraagstuk. Komt Bismarck, zooais het gerucht wil, Dinsdag of Woensdag te Berlijn, dan zal men •weer zoo'n woord krijgen, daar pit in zit. Beaconsfield en Andrassy en Gortschakoiï mo gen ellenlange redevoeringen uitspieken tn dito nota's schrijven. Bén is alier meester, de ijzeren graaf, die, men kan er op aan, in zijn afzondering te Varzin meer invloed uit oefent dan wel vermoed wordten die te zijner tijd kort en krachtig aan Europa zal komen zeggen: waar liet op slaat. Moge hij spoedig komen If U S I A H 1). Dn Russische Regeering verwerpt het voorstel tot hel houden eeuer conferentie te Weenen,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1