?8FscMjnl Japlijts, litpzoMerl DMai Bnitenlandscbe BmcMeii. A0. 1-878. Woensdag 13 Februari M 4350. Twee en Dertigste J a a r g a 11 g-. ADOKNëmentsprijs, per kwartaal-1.85. Franco per post, door het geiieelo Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BVKKAIIi 11ABHT, E, 124. Advertentieprijsvan 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. »c TUKKKTV en de Klil.tiiiRBA. (Vervolg cn slot) De Turken, zegt de heer Forbes, zijn eclito barbarendoor hun afkomst, door do ligging van hun land, door hun godsdienst bovenalwelker voorschriften hun ontwikkeling belemmerenzijn zij buiten don Europeeschen familiekring gesloten. Intusschen, zij zijn in Europa, en hen van daar te verdrijven zou geen vacantiewerk zijn. Uit een krijgskundig oogpunt nu hebben deze Turken in vele opzichten gefaaldmaar twee hunner fouten zijn zoo groot, dat zij \er boven alle an dere in het oog springen. Vooreerst; »In hun karakter van barbaren, die aangevallen werden, zou het zeer natuurlijk zijn geweest, indien zij in het begin van 1877 tot alle belanghebbenden de volgende redeneering hadden gehouden. AVij verlangen den oorlog niet, maar indien de eon of andere macht ons aanvallen wilzoo waar- schuwon wij haar, dat wij barbaren zijn en ons volgens barbaarscbo krijgstaktiek zullen verdedi gen. Onze godsdienst gebiedt ons de onbarmhar tige uitroeiing der ongcloovigen. Indien wij aan gevallen worden, zoo waarschuwen wij vooruit, dat wij genade vragen noch geven zullen; dat wij, naar onze gewoonte, onze gewonde vijanden mar telen in stukken houwen cn verminken zullen dat wo ons zelvon niet mol gevangenen zullen be zwaren en allo dergelijke kinderachtigheden- als do witte vlag cn wat dins meel' zij, verachten onze oorlogskreet is»Dood aan do Christenen." j Deze mededeelingon hebben de Turken niet ge- daanmaar er letterlijk naar gehandeld. Met mijn eigen oogenzegt Forbesheb ik op bet slagveld in menigte de verminkte lijken van Russische j soldaten gezien. Van nabij heb ik de Bashi- Bazonks (ongeregelde Turksche ruiters) gadege- slagenwanneer zijna een mislukten aanval der I Russenonder du oogen der geregelde troepenj in do beschutte loopgraven, mot woeste vroolijk- hoid aan hun slachtoffers den genadeslag toe- j brachten. En tocli hebben de. Turkon met twoo maten willen metenzij wilden met hun bar- i baarscbheld winst doen en tevens ploegen mot het I werktuig der beschaving. AI slachtende en ver- j melende hebben zij niet opgehouden Europa met j hun jammerlijke, logcnaehtige klachten te vervol- genterwijl zij zich op do conventie van Geneve herinpen die zij zelvon niet voeten traden. Ter wijl zij als meedoogonlooze wildon zwaard en strijdbijl zwaaiden, hebben zij zich aangesteld als een troep kakelende, logcnaehtige oude wijven, zich vnlscbelijk bij Europa beklagende als zouden hun vijanden do moderne corlogswetten hebben geschonden. Daardoor hebben zij het voordeel, dat noodwendig uit oen streng volgehouden karak ter van barbarisme voortvloeit, opgeofferd, en hebben zij zich beröopen op de uitspraak van oen rechtbank, die zij veel liever den rug hadden moeten toekoeren.' Dit is een groole fout van hunne zijde, die hun waarschijnlijk veel duurder Ie staan zal komen, dan wanneer zij met uitdngcndon trots haar erkonning hadden geweigerd. Do tweede grooto dwalingdor Turken valt binnen do grenzen van het erkende oorlogsrecht. Nadat zij do Russen ongestoord den Donau had den laten overtrekken en liever voor do overwoi- digors van Bulgarije terugtrokken, was het van do Turkon een ernstig militaire fout, dat zij hot land, alvorens hot aaa de bezetting van den vijand over te laten, niet eenst verwoestten. Zelfs al ware het land uitsluitend door hun eigen stam- genootcn bewoond geweest, dan zou het nochtans uit een militair oogpunt plicht zijn geweest den oogst te vernietigen ea niets dan verwoesting ach ter to laten. Alle verstandige lioden zouden dit stellig als een dl'oevo noodzakelijkheid van den altijd vvroeden oorlog hebben erkend. De moeie- lijkhedua voor Rusland om in do levensbehoeften van het leger te voorzien, waren da» gewis on overkomelijk geweest. Forbes zegt verder, dat de Bulgaren beteen zware, drukkende belasting en liet gemis van alle burgerlijke rechten daargelaten volstrekt onder do Turken niet zoo kwaad hadden, cn dat het zeer te betwijfelen is of bet wel zoo to betreuren valt, dat de Bulgaren lot dusverre van do leiding der publieke zaken uitgesloten bleven. Zeker, overhoor.selling is hard, maar ik betwijfel het zeer. zegt Forbes of do anno daglooner uit Devonshire (Engeland) niet gaarne zijn lot met dat van don Bulgnarsehon boer zou willen ruilen. Ik weet, vervolgt hij, dat de Russische boer, die den Donau Overgetrokken is om den Bulgaar van zijn «on derdrukkers" te bevrijden, met een gevoel van verbazing on afgunst guwenseht heeft, dat hij maar half zoo werd onderdrukt. Toch waren do samenspanningen en samen zweringen logen de Turken van uitgebraden aard. Daardoor word do barbaar getard, zijn bloed ging koken, en var. geen fatsoenlijk man is het te vergen, als verdediger op te treden van do Turksche wilde beesten, -die in deze vreeselijko dagen plunderden en onteerden. Maar aan den anderen kant is bot toch ook dwaas, zich over wilde beesten te verontwaardigen, die eenvoudig hun instinct volgen, als zij opgehitst word.en. Komen de Turken in do schets, die Forbes van hen geeft er nng al wel af, do Bulgaren vinden minder genade bij hom. Leugen, bedrog, sluwheid, ziedaar wat, volgens hem bij den Bulgaar schering en"'inslag is. Verdedigers der Bulgaren zegt hij, die erkennen, dat zij hen door Russische ofli'cioren van het slagveld hebben zien verdrijven, toon zij do Turksche gewonden, waarover juist een Rus sische kolonnc was heen gerukt, verminkten on afmaakten, hebben te hunner verdediging beweerd, dat zij ten minste niet verkracht hebben. Daar wordt echler oen droevig verhaal gedaan van de vier joodsche zusters die nu in do woning van een jocdsdieil bunkior te Bucharest zijn opgenomen in het gezicht van haar stervenden vader, die in zijn eigen huis te Carlovo vermoord werd, zouden ze aan de schandelijkste handelingen van een troep afschuwelijke Hulgan-n ten prooi zijn geweest. Noemt Forbes het beweren van een zijner Rus sische bekenden te sterk, dat do Balkan-llnlgaar óf liet gevolg is eenor tijdelijke traagheid in do werkzame scheppingskracht óf dat zij aangemerkt moeten worden als een wederlegging der Darwi nistische llieorie, volgens welke de beste so.ut do mindere overleeft, noemt hij dit beweren te sterk, toch zegt hij is de Bulgaar van al de volken, die hij loerde kennen wel degeen. wiens eigenschappen het minst onze sympathie of belangstelling wekken. De Bulgaar is Christen hoewel zijn kennis van het Christendom grootebdceis daarin bestaat, dat hij een kruis slaat voordat hij het rijtuig inspant, waarvoor hij meer dan iict dubbele in rekening brengt, na herhaaldelijk in den naam van den Verlosser betuigd te hebben, dat do door hem ge- vraagdo som eigenlijk een spotprijs is. Alen kan hem een zekere openhartigheid niet ontzeggen, b.v. als hij den Rus, die als zijn bevrijder pruttelt, dat hij hem zijn hulptroepen weigert of er in het bespottelijke voor rekent, op onverschilligen toon toevoegt, dat do Turk hem good genoeg behan delde, en dat hij volstrekt niet gevraagd lmtl om bevrijd te worden. Toen de Turken ia Juni cn Juli vóór de aan komst der Russen Bulgarije verlieten, hielden de laatste» zich stil; nauwelijks echter was do laatste Turk weg, b.v. uit Sistowa, of zij begonnen te plunderen, uitterocien en woningen te vernietigen, dat het een aard had; later heette het, dat de Kozakken er de hand in hadden gehad, 't geen een bepaalde leugen was. En dit leugenachtige, bedriegelijke ras wil men een eigen bestuur geven. AVe wenschen den toe- komsligen A'orst veol genoegen op zijn zetel ITALIË. Volgens een telegiam van de Independence "Beige zou het stoffelijk overschot van Pi us IX aanstaanden Zaterdag ter aarde besteld worden. ilet lijk wordt drie dagen tentoongesteld in de Sixtijusche kapel, liet zal vervolgeus ge bracht worden naar de basiliek van St. Dieter, waar het insgelijks drie dagen zal blijven. liet zal mot koninklijke eer worden begra ven. De Italiaausche Regeeriug zal daarvoor zorgen. Volgens de Opinione hebben de kardinalen be sloten hel conclave te Rome te houden. In telegrammen uit Rome wordt bericht, dat een door den Paus nagelalen bul open baar gemaakt zal worden, waarin gezegd wordt dal de Katholieke mogendheden het recht van veto verloren hebben, omdat zij de berooviug van den lieiligeu stoel, dieu zij moesten be schermen, toegelaten hebben. Aan llavas wordt uit Rome gemeld, dat men aldaar meent te welen, dat Portugal van het recht van veto, waarvan het zich dikwijls be diend heeft, gebruik denkt te maken, om de verkiezing van eon Paus met gematigde denk beelden, zoodat de keik hare rechten in over eenstemming wc te te brengen met die van de» staat, in do hand te werken. Pius IX heeft, naar gemeld wordt, eene som van 300,000 lire vermaakt aan de armen te Rome en aan zijn opvolger eene rente van

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1