"Bifatilaiiiute Berlcliten. aldus: Qui giaco Pio IX, pontefi.ee massimo, nato il '13 maggio 1792, morto tl 7 febbrajo 1878. Pregate por lui. (Hier ligt Pius IX, Opperpriester, geboren den 13 Mei 1792, ge storven deu 7 Februari 1878. Bid voor hem.) Natuurlijk dat de dag van zijn overlijden later ingevuld is. Boven den grafsteen zalin plaats van het geslachtswapen, eene eenvoudige urn geplaatst worden. Het graf zal ia 't geheel slechts 2000 lires kosten. Er wordt verzekerd, dat Pius aan kardinaal Simeoni geheime instruction op het papier heeft achtergelaten, die alleen dan voorgelezen zullen worden, als er gevaar bestaat dat het Con clave niet te Rome zal kunnen gehouden wor den. In deze instructiën worden de redenen uit eengezet, waarom de Paus in 1870 en later Rome niet verlaten heeft. Dezelfde redenen moeten voor de kardinaals aanleiding geweest zynom den nieuwen Paus niet buiten Rome te kiezen. Aan de KSIniscba Zeitung wordt gemeld dat ook Spanje het recht van veto handhaaft en aan zijn gezant bij den Heiligen Stoel last heeft gegeven, zoo noodig, er zich van te be dienen tegen twee kardinaals, die bekend zijn als zeer ingenomen met de Carlistische zaak. Oostenrijk heeft tot dusver de kardinalen enkel gewaarschuwd om gematigdheid te betrachten. De Italiannsche Regeering heeft acht batal jons infanterie en een regiment karabiniers naar Rome doen komen, om dienst te doen bij het houden van liet Conclave en bij de verheffing van den nieuwen Paus. Als kandidaten naar den Pauselijken zetel worden genoemd: kardinaal Pecci, geb. te Car- peneto, oud 66 jaarkardinaal Marichini, geb. te Rome, oud 72 jaar; kardinaal deLuca, geb. te Bronte (Sicilië), oud 71 jaar; kardinaal Bilio, geb. te AUessandria (Apulie), oud 51 jaar; kardinaal Monaco ia Valetta, geb. te Aquila, oud 50 jaar; kardinaal Simeoni, geb. te Paglioni, oud 61 jaar; kardinaal Franchi, geb. te Rome, oud 58 jaar. Door sommigen wordt beweerd, dat ook kardinaal Pauebianco, geb. te Terranova, oud 69 jaar, kans heeft, hetgeen echter anderen ten stelligste tegenspreken. Engelands kandidaat is Manning, geb. te Tot- teriulge, oud 70 jaar. Duitschlands kandidaat -is Hohenlohe, geb. te Rothenburg, oud55jaar, Het Heilig College telt thans 64 leden, zoodat er zes vacaturen zijn. 'Van die 64 zijn 38 Italianen en 26 van anderen landaard te weten 9 Franschen, 4 Spanjaarden, 3 Oostenrijkers, 2 Hongaren, 2 Engelschen, 1 Ier, 1 Portugees, 1 Duitscher, 1 Pool, 1 Belg en Amerikaan, De niet-Itaiiaansohe kardinalen zijn niet bij machte iemand uit hun midden door het Con clave te doen verkiezenmaar dewijl twee derden der uitgebrachte stemmen tot de ver kiezing vereischt worden, kunnen zij door stelselmatig tegen al de Italiaansche kandidaten te stemmen, de verkiezing van een dezer lantsten onmogeljjk maken. De kardinalen Guibeit, de Bonnechosc. Manning, Cnllen, Ledochowski, DechampsSimeoni, de Luca, Panebian.co en Bilio worden beschouwd als onverzoenlijker) dat is: zij houden zich overtuigd van de nood zakelijkheid de politiek van den uu ontslapen, Paus voui t te zetten daarentegen zijn Regnier, Kulschker, Hohenlohe, Pacca, Morichini en di Pietro verzoeningsgezind. Hot verschil van gevoelen lussehen de twee partijen in het Heilig College betrefi echter louter kwestiëu van vorm; want al de leden van dit College zonder onderscheid zijn van meening, dat naar het herstel van al de rechten van den Heiligen Stoel gestreefd moet worden. De berichten aangaande den gezondheids toestand van Garibaldi zijn van zeer veront- rusteuden aard. Naar men zegt, ligt hjj op het uiterste. OOSTENRIJK. Frankrijk en Italië hebben hunne vloten niet uitgezonden, uithoofde van de betrekkelijke rust te Konstantinopel. Oostenrijk bewaart tot dusver eene zelfde gereserveerde houding. De Oostenrijksche vloot is de Dardanellen binuengeloopen en zal reeds voor Konstanti nopel aangekomen zijn. De betrekkingen van Oostenrijk met Engeland zijn uitstekend; tot Rusland daarentegen, naar het schijnt, ten ge volge van de door den Russischen gezant Novi- koll eindelijk overhandigde nota van Prins Gortschakofij zeer koel. In dit lange en, naar men verzekert, uiterst zorgvuldig bewerkt document neemt vernoemde Prins het denk beeld tot het houden eener conferentie in be ginsel aan, verklaart echter juist, dat de ge wichtigste kwestiëu op die samenkomst niet thuis behooren en daarop niet mogen behandeld wordenzoodat er voor de conferentie niets overblijven zoudan Ruslands bedoelingen te bekrachtigen. Van het ontwerp van graaf An- drassy zou derhalve de vorm alleen als aan genomen de wezenlijke bedoelingen daarvan daarentegen als mislukt kunnen beschouwd worden. Er hebben voortdurend beraadslagin gen tusseiien de Rijksministers plaats, en waar schijnlijk zullen er ernstige besluiten genomen worden. De Politische Corrcsp. meldt uit Bucha rest, dat tusschen Fokschani en Plojesti een Russisch kamp voor 40,000 man opgericht is. Het is aan de Rumeensche Regeering bekend, dat alle mogendheden van haar verzet tegen den afstand van Rumeensch-Bessarabie aan Rusland kennis genomen hebben. EN (i E I, i !i I). In het Hoogerhuis heeft Lord Richmond ooiio bilt ingediend lot wering vau de runder pest. Zij verbiedt niet den invoer van vee uit Rusland, Duitschland en Belgie, doch laat den Geheimen Raad de bevoegdheid om invoer van vee te verbieden uit lauden waar de runder pest heerscH. Alle buitenlandse!) vee zou op de plaats van landing moeten geslacht wurdeui behalve wanneer het bestemd is tot tentoon stelling of fokkerij. De eerste lezing der bill had plaats. In het Hoogeriiuis zeide Lord Derby, in antwoord op eene vraag van Lord Granville, dat hij Donderdag aan het Huis hoopte te kunnen mededeelen, dat de vloot niet vermeer van Konstantinopel, of vóór die stad zou wezen. Al de Mogendheden hadden zich bereid ver klaard tot deelneming aan eene conferentie. De eenige zwarigheid lag in de keus van de plaats der bijeenkomstdoch die zwarigheid achtte hij niet groot. Omiteut de beweging der Russische troepen wist de Minister slechts wat in Gortschakoff's circulaire gemeld stond. Het uitzenden van Fiansuhe en Italiaansche ftotilles was gestaakt, vermoedelijk omdat de firinans tot doortocht niet verkregen wnren. Berichten uit de Kaap, via Madeira, mel den, dut op 15 Januari de Kaffers met groot vei lies dooi- de Engelsche kolonisten geslagen werden. De overwinnaars maakten 25.000 stuks runderen en schapen buit De beer Joiissen iieefl in de Tiansvaal ziju ambt als procui eur-generaal weder aan vaard. RUSLAND. Een depeche van GortschakofT van denlOen deelt aan de Russische gezanten in het buiten land mede, dat met 'toog op het feit, dat de Diitsclie Regeering en andere Mogendheden hare violen lot bescherming barer onderdanen naar Konstantinopel willen zenden, de Russische Regeering voornemens is, ter bescherming der Christenen, een deel der Russische troepen Konstantinopel te laten binnenrukken. Uit St. Petersburg wordt van den il dezer aan de Times geseind, dal de Russische tl unpen bevel kregen Konstantinopel binnen te trekken. In de Engelsche arsenalen hserscht buitengewone bedrijvigheid. Te Chattam kwam de order der admiraliteit om met overlijd te werken, teneinde de iu aanbouw zijnde oor logsschepen zoo spoedig mogelijk te voltooien. De toon der conservatieve pers is zeer oorlogs zuchtig. De Times zegt: zoo de Russen zon der eenige tijdsbepaling Konstantinopel bezet ten. zal de Regeering doortastend en snel moeten bandelen. Het Regeeringsblad en het Journal de St. Petershourg, publiceeren een per telegraaf verzonden circulaire van Gortschakoff, over het voorgenomen binnentrekken in Konstantinopel van een deel der Russische troepen. BELGIE. De Senaat heeft besloten Donderdag geen zitting te houden, wegens den lijkdienst ter nagedachtenis van den Paus. De leider der rechterzijde, d' Anethau, verlangde dit besluit van den Senaat, omdat het van passenden eerbied zou getuigen, en geenszins als eene manifestatie van politieken aard. In de Kamer deed Dumortier hetzelfde voorstel, dat door de linkerzijde bestreden werd. Frère Orban stelde voor daarbij te voegen, dat de Kamer zich neerlegt by den wensch der leden van de meerderheid. Jacobs stelde hierop als amendement voorsbij den wensch van r.*n groot aantal leden." Zoo geamendeerd werd het voorstel met 38 tegen 33 stemmen aangenomen. Het bestuur der St. Guludakerk te Brus sel heeft het initiatief genomen tot de oprich ting van een grafmonument voor Pius IX en heeft met dit doel eene inschrijving geopend. FRANKRIJK Als de meeste kans hebbend op het Paus schapnoemt Le lomps, den bisschop van AlbanoMarichinina Amat de oudste der kardinalen. Mac-Mahon en diens Hof zullen voor twee maanden den rouw aannemenwegeus het overlijden van Z. II. den Paus. Don Carlos is den 6 dezer weer te Parijs aangekomen en had er den volgenden ag een bijeenkomst met de Koningin-moeder van Spanje, DUITSCHLAND. De Carlistische partij is, naar luid van een schrijven aan de Köln. Zeitungweer ijverig werkzaam, vooral iu de provincie Valencia. SCHIEDAM, den 13 Februari 187S. Gisteren deelden wij mede dat de brieven- boot, dio des morgens te 5 uren van Rotter dam naar Brielle vcrliekt, een roeiboot heeft aangevaren met 27 weiklieden bemand, die zich nnar hunne werk plaatsen op Keienoord begaven, waarvan 7 personen het leven ver loren. Naar wy later vernamen begaven zy zich niet naar Feienoordmaar naar liet Engelsche stoomschip Spraydat ter reede lag, vlak tegenover het bureau van den haven meester, en dus bijna in rechtelijn met den mond der Leuvehavenzij voeren Daar ge noemd stoomschip om aldaar ijzer te lossen. Niettegenstaande de hulp onmiddclijk van alle kanlou kwam opdagen en één persoon, Vogel genaamd, alleen i() man moet gered hebbenzijn er zeven verdronkenwaarvan gisteren middag reeds zes waren opgehaald. Aan wien de schuld van dit ongeluk is te wijten is nog niet bekendte meer daar het rnet7iilk een snelheid plaats had, dat alleen een uitvoerig g-tuigen verhoor, dat reeds in gang is, eenig verder licht over de znak kan ver spreiden. Zeker is het, dat men elkander, niet tegenstaande de duisternis gezien heeft. "Volgens den een, hebben de opvarenden in de roeiboot

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2