A0. 1878, Maandag 25 Februari. M 4359. Kennisgeving. De Verkiezing in het hoofdkiesdistrict Rotterdam. 5 rV w o e en Dertig-ste Jaargang:. Abonxumentsprus, per Kwartaal1.85. Franco per post, door het gehcele Rijk - 2.50. Afcomlci hjke hommers0.20. IS V HE AU: HABRT, E, 124L. Advertentieprijs van 110 gewone regels, met inbegrip van ecne Courant1.1(1, Iedere gewone regel meer. - 0.2 Driemaal plaatsihg wordt tegen tweemaal berekend. Bij <lcxe Courant behoort ccnBijvocgscl. De Bur a E meester van Schiedam: Brengt ter kennis <iat, aantevangen met Maandag 35 Feb r nar Ij e.k. de IJzeren draaibrug over <le Lange Haven, gedu rende enkele dagen, terzake van herstel lingen voor de passage ISKSIjOTJKjV 25A.1i ZIJN. Schiedamden 23 February 1878. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. We hebben met genoegen ontwaard, dat ook in deze gemeente veel sympathie bestaat voor de kandidatuur van den heer Mr. A. Kerdijk we .hadden ook niet anders verwacht. Veel woorden tot aanprij ting dier kandidatuur ach ten we niet nooilig. In korten lijd heeft de heer Kerdijk door zyne gesclu iltenmaar meer nog door zijn krachtdadig handelen, waar het va.derlatid.sehe belangen gold, een algeraeene bekendheid ver worven. Volkomen juist is hij geschetst door Mr. W. S. Van Reesema, die o. a. dit aanvoerde: Wat mij bij de lectuur der geschriften van den heer Kerdijk. bijzonder heeft getroffen, is een eigen schap, die men bij mannen van zoo betrekke lijk jeugdigen leeftijd niet altoos aantreft. Hij weet en hierin licht eeue merkwaardige overeenkomst lusschen hem en Thorbecke hij weet voor elke zaak haren tijd waar te nemen en begrijpt, dat men niet alles op eens kan verkrijgen. Met andere woordenhij is een practisch man, en zooals blijkt, een man van rijpe overtuiging, begaafd met de zucht om elke zaak naar hare eigene mérite te beoordeeleubegaafd met de zucht naar omleizoek. Daarin sluit hij aan bij de rij der staatsmannen voor welke wij eerbied moeten hebben. Docli tegen zijne kandidatuur zullen zijne bestrijders van alle kanten op komen. Daarom moeten de libetalen alle klach ten inspannen," We hebben hier niets bij te voegen. We veiliouwen'dat het bij de stembus op Dins dag a. s. onzerzijds aan geen belangstelling zal ontbreken, maar dat eene aanzienlijke meerder heid den heer het toeken zij eener welverdiende hulde, door de liberalen uit het district Rotterdam aan zijn streven en werken gebineht. Schiedam, 23 Februari 1S78. Er is een recht goede week voorbijgegaan, Heldere dagen profeleerden van het ontwaken der nog slapende natuureen stem des vredes ruischte over Europa, dat dien hoog noodig heeft; de Iioomsch-Katholieke kerk vei kreeg een nieuwen opperherder; de Arasterdammers, om meer tot iu bijzonderheden af te dalen, outvingen het bericht, dat zekere welbekende predikant zijn wettig domicilie zal overbrengen naar de vestewaar eenmaal Ds. Smoutius predikte en schold en onbarmhartig door Joost van den Vondel werd gegeeseldde beursman nen hieven het hoofd wat liooger dan in de laatste twee weken Imn houding was volkomen geövenredigd aan de hoogere noteering van oude Russen en Motallieken, en bovendien, ieder die ooren heeft om te hooren, kreeg nog een duchtige les op den koop toe en dat wel uit geen minderen mond dan dien van Prins Bismarck. Onze lezers zullen weten, dat er onder alle natiën en onder alle partijen in gezegde natiën lieden worden gevondendie bijzonder sterk zijn in het aanwenden van wat men gewoon is dooddoeners te noemen. Eeti voorbeeld. La Defense, liet bekende Ultramoulaausche blad, gedachtig aan het oude spreekwoord «alle wegen luiden naar Rome" zegtmet den nieuwen Paus zal de kerk opnieuw haar Veroveringen beginnen. Gij (Duitschland en Rusland zijn in het bijzonder bedoeld) breidt men macht uit; de kerk zal haar gezag uitstrekken. Waar ligt het tegen wicht tegen het ruwe geweld In het gewe ten, en met aanwending van zokeie rede kunstige figuren, klimming geuaauid procla meert liet blad »Deze eeuw zal niet ten einde gaan, zonder dat de kerk triomfeert." Ziet, dat is nu eens een voorbeeld van een echten dooddoener, en toch bij het lezen er van ver kwikken honderden vrome lieden beste, goede zielen overigens, die geen dier ocnoodig leed zouden kunnen doen, zich leeds in het blijde vooruitzicht van dien heuglijken eersten Januari Negentienhonderd een, wanueer al dat volk, die Lutheranen, Arminianen, Men nonieten, Calvinisten, Episcopaleu, Modernen, Kwakeis en Afgescheidenen \au allerlei aard goed en wel van den aardbodem zal verdwenen zijn. Mocht er evenwel nog een enkel iudi- vidu van al die sectec de geboot te van de twintigste eeuw beleven, welnu, La Defense heelt dan weer een kolossuien dooddoener ge reed, die gedurende de eeistvolgeude jaren der nieuwe eeuw dienst kan ducn. In een ondeugend leekedichtje zong eenmaal de Gënustet over datzelfde; tont chemin mèue ii liome: ».\i, welk ecu gril Profeet, zwijg stil! 't Kroost vim April Blijft eeuwig Rome vloeken. I!er wordt Sint-Peters stoel vei brand, Eer ooit een volk...., zóó piotcstant Dóór rust en heil gunt zoeken 1" Zoo is liet, zegt een enthousiast prediker; ïzoo'h stelsel van Rome moet vallenen met aanwending van dezelfde klimming decreleeit hijRome is al gevallen; gevallen is het groote Babylon! en Jan Rap, die deze holle exclamatie voor goede munt heeft opgonomen, is verwon derd, dat den volgenden morgen ook nog maar dén Roomsch bedehuis op zijn plaats staat. Nu, zegt hij, dan zal 't zeker morgen wel instor ten. Dat was weer een dooddoener van onvervalscht allooi, die val van Babyion. Een derde en laatste voorbeeld. In deu Duit- schen Rijksdag was deze week de interpellatie over de Oostersche aangelegenheden aan de orde. De heer Windhorst, een tier woord voerders van de ultramoutaansche partij was met Bismarcks verfilmingen niet tevreden. Hij verlangde, in navolging van het Britsche Par lement, overlegging van stukkon. Ilij wilde zich overtuigen, of in Duitschland alles richtig was toegegaan, en, ook al gebruik makende van de klimming decreteerde hijy>dnt degenedie de Zeestraat der Dardanellen in bezit heeftde wereld beheerscht." Zoo'u uitspraak, door het hoofd eener partij geuit, is genoeg, om al diens aanhangers bedenkelijk liet hoofd te doen schudden en te doen sidderen voor den Rus, die de wereld gaat beheerscheu. In den grond was des heeren Windthorsl's bewering ook al weer niet anders dan een dooddoener, en wel een extra-ordinaire. Ge wilt bewijs? nBismarck geeft het u. Den heer Windt- horst beantwoordende" zegt hij»Als het waar is, wat de heer Windthorst beweert, dan is tot nog toe de wereld beheerscht doorden Sultan. Deze heeft het door den heer Windt horst genoemde vaarwater reeds meer dan vier eeuwen in zijn bezit gehad, maar ik heb er nog nooit iets van kunnen bemerken, dat Pruisen onder zijne heerschappij stond." De dagbladen verzekeren, dat bij deze woorden van Bismarck een schaterend gelach in de vergadering opgicg. Waarom toch? Om de scherpe, vlijmende kastijding, die er in deze woorden lag opgesloten? Iloe het zij, wij beschouwen ze als een der uitnemendste be straffingen, die aan liet ras der dooddoeners kon toegediend worden, en we kunnen niet nalaten te wenschen, flat ieder hunner in vergaderzaal of huiskamer, iu blad of vlug schrift, steeds een echten Bismarck tegenover zich mocht zien. IIet ras zou dan zeker sieik afnemenofschoon het een taai sooi t isen brutaal ook. De nieuw gekozen Paus, kardinaal Pecci heeft den naam van Leo NUl aangenomen. Die naamsverwisseling bij het bestijgen \an den Pauselijken zetel is een oud gebruik, en reeds meer dan 900 jat en in zwang. Onder de naam- genoolen van den nieuwen paus z'jn er meer deren wier naam verbonden is aan waarlijk groote gebeurtenissen. De derde Leo was het, die iu den keistnacht van het jaar 800 aan Karei don Giocte de kiunn opzette, terwijl een koor van zangeis de wooi den

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1