"werpen zijn verzonden naar de afdeelingen. De heer De Jong heeft, namens de commissie van enquête omtrent de besmettelijke long ziekte onder het rundvee, verslag uitgebracht. De conclusie daarvan stiekt: "Verzending van het verslag aan den Minister van Binnenlaud- sche Zaken, om de daarin verspreide wenken in ernstige overweging te doen nemen en de Kamer de wenschelijkheid te doen uitspreken van: lo. Versterking van hot staatstoezicht daar waar de longziekte heerscht; 2o. bevordering tot het doen van onmiddellijke aangifte van het eerste ziekte geval in een koppel verdachte runderen, door eene wetswijziging; 3o. aan moediging door het staatstoezicht van inenting der runderen als voorbehoedmiddel: 4o. vast stelling door de Regearing van bijzondere voor schriften, om de bestaande wettelijke bepalingen in toepassing te brengen en volledige naleving daarvan te verzekeren. Door de afdeelingen zijn gekozen, tot voor zitters: de heeren Begram, Mirandolle, Fransen Van de Putte, Verniers Vau der Loeff en Geertseina; tot ondervoorzitters: de heeren Wintgens, Van Houten, Moens, Sandberg en Cremer. DEN HA AG, 11 Maart 1878. Z. M. de Koning is geheel hersteld. Maandag namiddag is Z. M. voor het eeistna zijne ongesteldheid uitgereden en heeft een bezoek aan Prins Hendrik gebracht. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Zondag een bezoek aan de hoofdstad, ter opening van je tentoonstelling van schilderijen in Arti, bestemd voor de Parijsche wereldtentoonstelling. Per expres-trein van het Hollandsch spoor van 12.30 uit de residentie vertrokken, keerde de Prins te 5 uren van Amsterdam terug. SCHIEDAM, den 12 Maart 1878. De Gemeenteraad alhier zal aanstaanden Donderdag, den 14 dezer, des namiddags te, twee uren, een openbare vergadering houden; ,de alsdan ter behandeling aan de orde ge stelde onderwerpen zynIngekomen stukken. Deliberatie overvaststelling ontwerp-besluiten af en overschrijving, gemeentebegrooting dienst 1877; missive Kamer ,van Koophandel over wijziging verordening op het Havengeld en rapport commissie voor de belastingenrappor ten Architect betreffende het maken van een kluis in het Raadhuis; adres N. van derSluijs om gratificatie: benoeming hulponderwijzeres voor de openbare school voor meisjes. En verdere voorstellen en tnededeelingen. De kiezers alhier hebben volgens gewoonte zich ook ditmaal getrouw van hun taak gekwe ten. Van het gezamenlijk getal dat 443 be draagt, zijn 364 ter stembus verschenen; rekent men nu, dat er door sterfgeval, ziekte, .vertrek naar .elders of tijdelijke afwezigheid minstens 35 buiten de mogelijkheid waren te stemmen, dan is het getal der achterwege ge- •bleyenen zeker zeer onbeduidend te noemen. Naar wij vernemen zouden in het hoofdkies- district Rotterdam van de 3217 kiezers door 'KA e ,2446**aan de stemming van heden deelge- 'nuïneti zijn. Bij dé eerste stemming was bet getal geldig uitgebrachte stemmen 1888. --■Voor de lichting «Ier nationale militie vau dit jaar zuilen moeten» worden geleverd in ons inilitiekanton door de gemeenten Schie dam 70, Kethel en Spaland 3 en Delfshavcn 25 loteiingen. In den vroegen morgen van Maandag jl, was de brandersknecht H. Stokhof in de bran- .dery van do heeren' Wuisman Co., aan de Nieuwe Haven, aan het waterstoi ten, toen" hij het ongeluk, had te struikelen .en door het JiokemJe .water ernstige brniidwpnden aan Ceo,»,,, beunen, en eenig lichtere aan den hals bekwam. Hij is onmiddellijk per vigelant naar <je ouderlijke woning in het Broersveld vervoerd; zijn toestand hoewel zeer pijnlijk is thans nog al bevredigend. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 9 Maait, eri de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 14,220.692.24. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft de volgende circulaire gericht aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken «Sedert de invoering van het algemeen regle ment voor het vervoer op de spoorwegen zijn tegen sommige bepalingen daarvan bedenkin gen ingebracht. Alvorens daaromtrent een be slissing te nemen, zal het nog aangenaam zijn, ook met uw gevoelen te worden bekend ge maakt omtrent de wijzigingen, welke de onder vinding het wenschelijk heeft doen voorkomen in dat reglement te brengen." Onder dagteekeuing van 2 Maait jl., no. 40, afdeeling» Handel en Nijverheid, heeft de Minister Waterstaat enz. de volgende circulaire gericht aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken sSedeit de invoering van het algemeen re glement voor het vervoer op de spoorwegen, vastgesteld by Koninklijk besluit van 9 Januari 1876 Staatsblad no. 7), zijn van verschillende zijden tegen sommige bepalingen daarvan be denkingen ingebracht. «Alvorens daaromtrent eene beslis*,! *«t te nemeu, zal het aangenaam zijn, ook met uw gevoelen ,te worden bekend gemaakt omtrent de wijzigingen, welke de ondervinding het wenschelijk heeft doen voorkomen in dat regle ment te brengen. Ofschoon de Minister van Ooi log nog steeds door de ongesteldheid verhinderd wordt aan zijn departement te komeu, neemt hij in de laatste dagen in beterschap toe. In de' vergade,ing def* Centiale Liberale Kiesvereeniging in liet district Haarlemmermeer was van den lieer A. vau Eek, hypotheekbe waarder te Leiden, die zich eerst kandidaat had gevteld, een schrijven ingekomen, waarbij hij verklaarde, om verdeeldheid te voorkomen, zich tegenover den heer Bultman terug te trekken. De Centrale Libt-Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer heeft gisteren met algemeene stemmen kandidaat ge steld voor de Tweede Kamer den heer H. F. Bultman, landbouwer te Haarlemmermeer. De beer tnr. F. J. A. M. Reekers is door de R.-Kath. Kiesvereeniging te Haarlemmer meer kandidaat gesteld voor liet kiesdistrict Haai leinrnermeer. Aan het Mail overzicht van het *A2g. Fagbl. van Ned. Indiè" ontteeuen wij het vol gende'. Op Atchin gaan de zaken niet naar wensch. De Zuid-Oosterünie, de langst onrustig geble- vene, wordt naar liet schijnt, weer geheel onveilig, zelfs is er een gehuele kampong in brand ge stoken Uit verscheidene correspondenties moet men opmaken, dat zeer zware patiouille-dienst gedaan wordt, om een paar exemplaren der boosdoeneis in handen te krijgen. Een mili taire operatie in 't vijandelijk land is nu reeds jaren lang op Atchin het middel gebleken om voor een tijdlang lust te hebben. Intussciien, zoo het waar is, dat dit zoolaug reeds geble ken is, zoo is bet ook waar, dat de actieve ooi log telkens verder uitbreiding der liniën meegebracht en nog uooit afdoende voorgoed geholpen heeft. De synodale commissie van de Neder landsche Hervormde Kei k heeft besloten de Synode niet buitengewoon samen te roepen tot benoeming \au een kerkelijk hoogleuiaar, om te vooizien iu de vacature te Utieclit, ver oorzaakt door het bedanken van dr. Gunning j zoodat de commissie van voordracht eerst in Juni zal vergaderen en de benoeming eerst in Juli zal geschieden. Op den Staatsspoorweg Rotterdam— Willemsdorp zal een dubbelspoor gelegd worden. De aanbesteding zal spoedig volgen. Het door loopend verkeer zal daardoor belangrijk wor den bevorderd. Thans moeten de treinen, b.v aan het station Barendrecht, op elkander wachten.' Omtrent den staat der werken van de afdeeling Nederland op de tentoonstelling te Parys. zegt het Journal det Debate"»Het paviljoen is geheel, het hoofdgebouw bijna vol tooid. De geve! van het hoofdgebouw zal van rooden baksteen zyn; al de materialen zijn op het terrein aangekomen." Omtrent Luxemburg zegt datzelfde blad, dat die afdeeling zeer net en smaakvol belooft te zullen zijn. Het munt-college te Utrecht zal op de Parijsche wereldtentoonstelling inzenden de 'Nederlandsche en Ned. Indische munten, alsmede v eeuige medailles aan 's Rijks munt geslagen. Uit de Transvaal wordt gemeld, dat de heer Jorissen zijn betrekking als procureur-gene raal weder aanvaard heeft en dat de heer Krüger tnededeelingen heeft gedaan over 't resultaat van den tocht naar Europa. Hij erkende er niet in geslaagd te zijn de onafhankelijkheid terug te bekomen, maar hij had nogtans'teen en ander verkregen, te weten: een voorschot van 400,000 pSt. voor de noodige uitgaven der Transvaal en tot afbetaling van de bestaande drukkende schuldenhet behoud der Holland- sche naast de Engelsche taal voor gouverne- ments-kennisgevingen, gerechtshoven en open bare documenten; beloften van met de Kaap kolonie en Natal te onderhandelen over het bedrag van iuvoerrechten, aan de Transvaal terug te betalen, na aftrek van de noodige kosten; opvoeding, telegrafen, wegen en spoor wegen zullen, voorts de ernstige aandacht van "Harer Mnjesteits Regeering erlangen, maar in zake den spoorweg naar de Delagoabaai zal nog eenigen tijd gewacht moeten worden en ook een nieuw onderzoek noodig zijn; ook ia een stemming over de constitutie toegestaan. Bijzonder voldaan scheen men niet over deze resultaten. De voorzitter van het stembureau te Ze venbergen heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, om dieDS oor deel over de geldigheid der verkiezing in het kiesdistrict Zevenbergen te vernemen. De Mi nister heeft geantwoorddat ingevolge art. 67 der kieswet, herstemming zal moeten geschie den, doch zooals door den voorzitter van het I stembureau aan de in de zaal aanwezige kiezers reeds was medegedeeld de geldigheid der verkiezing door de Tweede Kamer by het on- dei zoek van de geloofsbrieven moet worden uitgemaakt. Hel Koninklijk paleis te Leeuwarden, dat iu oen bijna haveloozen toestand verkeert, zal, naar de Fr. Ct. verneemt, eerstdaags geheel worden opgeknapt. In de Landbouw-Courant van 21 Febru ari wordt gevonden een stuk, houdende een analyse van 21 rnonsteis lijnkoeken, gedaan aan het proefstation der Koninklyke landbouw school te "Wageningen, welk stuk is geteekend door den bekwamen chemicus prof. dr. Adolf Mejer. In het belang van den veestapel is het te wenschen, dat de landbouwers hun voor deel inzien en met die aualyse'fiennis maken. Ons is het aangenaam, dat êaarin het fabricaat der firma wed. 0. H. Moens, te Leiderdorp, thans onder de heeren Helling, geroemd wordt, als verreweg het beste te zijn, wegens het zoo voedend bestanddeel, de eiwitstof. Het ware te wenschen, dat zoo ook de levensmiddelen, voor den mensch bestemd, onderzocht werden, en aan het publiek kenbaar werden gemaakt zij, die eerlyk en trouw zijn in hunnen handel

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2