Bianeilaiiiseiie Berichten. verjaagd. De strijdlustige menigte had niet slechts Turksche vlaggen meegebracht, maar sommige sleepten doode katten en ratten aan touwen gebonden met zich voort. Tegen zulke wapenen waren ook thans de vredemannen niet bestand. OOSTENRIJK. De sub-commissies der llongaarsche delega tie vereenigden zich Dinsdag na eenige discussie eenstemmig met het rapport van den rappor teur Max Falk, strekkende tot het toestaan van het krediet van 60 miUioen. By een ontzaglyken toeloop van menschen en met groot ceremonieel had gisteren de begra fenis plaats van den aartshertog Franz Carl. By de plechtigheid waren de Keizer en de Keizerin, al de leden der Keizerlijke familie, de hertog van Aosta, Prins Leopold van Hohen- zollern, Prins Georg van Saksen, Prins Alexan der van Hessen, de voorzitters en leden der Huizen, delegation uit den adel, kardinaal Schwarzenberg, aa-tsbisschop Haynald, de Wee- ner Gemeenteraad en tal van deputation uit verschillende lichamen. Kardinaal Kutscher voltrok de kerkelijke plechtigheid. ITALIË. If Naar thans gemeld wordt, is het met het verzet der Zwitsersche garde in het Vaticaan nog niet uit. Een veertigtal Zwitsers zijn, naar de Thnen bericht, afgedankt. Kardinaal Franchi heeft den kapelaan des Konings op het Yaticaan ontboden en hem te kennen gegeven, dat de Paus aan Humbert I niet officieel zijn verheffing tot den Heiligen Stoel kon mededeelen, aangezien zoo iets in strijd zou zijn met de kerkleer. Men verzekert dat Rusland niet ongene gen is met het Vaticaan onderhandelingen aan te knoopen ten opzichte van de Katholieke Kerk in Polen. Het Kabinet is nog niet gevormd. RUSLAND. De Agenea Hutse meldt, dat generaal IgnatielT Zondag j.l. Konstantinopel verlaten heeft en zich vergezeld van Reouf Pacha, naar Odessa heeft begeven met de origineele vredes voorwaarden, welke door den Sultan bekrach tigd 2ijn. Engeland, Frankryk en Italië hebben het voorste! van het Weener Kabinet aangenomen, om in plaats van te Baden-Baden het congres te Berlyn te doen plaats hebben. De olficieeie uitnoodigingen tot bijwoning zullen thans door het Duitscho gouvernement gedaan worden. BELUIK. De Bisschop van Gent heeft bij de Vasten een mandement uitgevaardigd, waarin hij de gemeentescholen te Gent in een hoogst on gunstig licht plaatste en beweerde dat daar de zedelijke ontwikkeling ten eeneomale verwaar loosd werd. Burgemeester en Schepenen Tan Gent hebben daarin aanleiding gevonden om een protest tegen de bewering van den Bisschop openbaar te maken. TURK IJ K. De Russen hebben gisteren Fedetekens nabij Bouyoukdei e bezet, benevens Azatli en de meeste andere dorpen rondom Konstantinopel. Zij ruk- keu van Jariuburgas, Rapanaria en Aghacli naar de hoofdstad op. GRIEKENLAND. De Czaar heeft goedgekeurd, dat Griekenlaud aan ile conferentie deelneme, TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zittin'j van 12 Maart. In deze zitting is ingetroken het voorstel van den heer de Bruijn Kops, tot afschaffing van den suikeraccijns. Tegen Vrijdag morgen 11 uur zijn vier ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder tot vn-tslelling der Indische rekening over 1SG7 en dat tot onteigening voor den spoorweg NijmegenVcnlo. SCHIEDAM, ilen 13 Maart 187S. Gisterenavond trad voor de leden der Volks voorlezing op de heer J. C. Sander en deelde op een onderhoudende wijze veel wetenswaar digs van het Gildewezen mede. De onverdeelde aandacht der aanwezigen was een sprekend bewijs hoe gelukkig de lezer in het kiezen van zijn onderwerp was geweest. Op recht duidelijke wijze toonde hij aan hoe de Gil- debepalingen en de spreciesigheidder Broe deren de ojikomst en bloei der steden be lemmerden eu hoe zeer men den vrijen arbeid onzer dagen heeft te wnardeeren. Daarna bezorgde de heer C. J. Smith der vergadering eenige aangename oogenbiiitken. Geaccompagneerd door'den heer C. J. P. Textor, zong hij gevoelvol en met juiste voordracht: »Ik ken een lied" gedicht door G. Antheunis en op muziek gezet door W. de Mol. Vervolgens leverde de heer P. Van Vlaardingeu een bij drage getiteld: ïJan, Pier erv Kloas," die niet weinig de lachspieren in beweging bracht. Als toegift droeg hij nog een klein versje voor dat getiteld was: ïGestralte Begeerlijkheid." Tot siot vergastte de heer C. J. Smith do leden nogmaals op zijn gezang. Lentelied, van denzelfden dichter, eu op muziek gezet door denzelfden componist van het voorgaande lied, werd door hem voortreffelijk gezongen. Bij monde van den president werd uitnaam der leden aan allen, die hadden meegewerkt om den avond nuttig en aangenaam te doen zijn, welverdiende dank gebracht. Bij den lieer II A. M. RoeSauts alhier is in druk verschenen een nette en lijvige catalogus, in de Fransche taal, van de collec tieve inzending door 17 vereenigingeu van tuinbouw en plantkunde in Nederland naar de wereldtentoonstelling te Parijs. Deze inzending, die niet minder dan 771 nommeis bevat, zal voorzeker de Nederlandsche tuinbouw- en plant kunde waardig vertegenwoordigen. Volgens Het Vaderland zijn geen enkele van de eischen, in de laatste jaren van liberale zijde met steeds grooter aandrang gevraagd, b'y de thans ontworpen nieuwe schoolwet over het hoofd gezien. Door de bepaling, dat hel Rijk 30 pCt. van de kosten voor zijne rekening zal nemen, wordt niet alleen de tegenstand vau vele gemeentebesturen gebrokenmaar tevens in beginsel uitgemaakt, dat liet lager onderwijs meer het algemeen volksbclaug, dan het huishoudelijk belang der gemeente betrokken is. Feitelijk was de neutrale school maar te dikwijls niet dan een armenschool. Ikt onder wijs voor aller behoeften geschikt te maken, dat is, zegt het blad, het sclioone doei, dat de I liberale Regeeriiig in de eerste plaats met haar schoolwetsherziening weusehl te bei eiken. Mochten de clericalun zich nog eenige illusie gemaakt hebben, dat ook de libei alen, aan het bewind gekomen, van eenige coucescie niet afkeeiig zouden zijn, de lezing van de eerste bladzijden der memo) ie zal hun die hoop wel voor f>ed benemen. Van clerieale zijde, zegt liet Vadzal men dot jde scherpe resolutie" noemen, maar het is niet anders dan de consekwente toepassing van een grondwettig vooischrift, dat tot heden nog slechts gedeeltelijk is uitgevoerd. Onder de middelen tot wering van liet school verzuim komt, zoo besluit liet blad, de leer plicht niet voor. Dat zal vooi- velen eene teleur stelling, voor anderen eeue geruststelling zijn. Wellicht is 't staatkundig, dat deMiuistergeen twistappel werpt ouder de voorstanders van degelijk en volledig onderwijs. De leerplicht zou het geheele ontwerj) in gevaar kunnea brengen en de wijze, waarop de Minister het onderwij? bevordert, komt ons in menig opzicht op dit oogenblik voldoende voor om de ouders aan te moedigen hunne kinderen de scholen te doen bezoeken. De heeren Rutgers en du Rieu hebben I verzocht niet in aanmerking te komen bij de benoeming van een hoogleeraar in de oude ge schiedenis aan de universiteit te Amsterdam. Gisteren gedacht dr. A. Kuenen zijn vijf en twintigjarig professoraat aan de Leidsche hoogeschool. Eene korte levensschets methe'J welgelijkend portret komt voor in de jong.' yj aflevering van Eigen Haard. Ij liet volgende telegram is te Londen a. I het bureau van de New-York Herald ont vangen Lage barometerstanden met regen en hevige N. W. winden kunnen vóór of op den 12n Maart op de Engelsche en Fransche kusten verwacht worden. De storing kan ernstige ge- volgen hebben in de Noordzee en in het wes telijk gedeelte van de Oostzee. Het Nederlandsch schoolmuseum in hel Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal weldn I een belangrijke inzending verliezen, die we! waard is dat men haar nog gaat bezichtigen, voor zoover men het nog niet deed. Wij be doelen de verzameling modellen en teekenin- gen van het Kensington museum, tijdelijk doorf de Nedeilaudsche rcgecring afgestaan. Tothe',1 einde dezer maand zal zij nog op liet museum aanwezig zijn. Bij de firma Danneufelser Co. te Utrechl is onlangs in druk verschenen een verslag va»! den hoogleeraar dr. F. C. Donders, aangaand», het onderzoek van het gezichtsvermogen vai het personeel der Maatschappij tot exploitatii van staatsspoorwegen. De heer Donders is bt f reid zich te belasten met de leiding van gelijljj onderzoek van het personeel der andere spoor- J wegondernemingen. wanneer dit op dezelfè wijze als bij genoemde Maatschappij geschiede: kan. De Minister van Waterstaat, Handel ei Nijverheid heeft op een en ander de aandach van bestuurders der overige spoorwegmaat schappijen hier te lande gevestigd, met aanbe veling het bedoelde onderzoek volgens gelijk: regelen aan bekwame a: tsen toe te vei trouwen Een correspondent schrijft aan de Arnh. Ctj Onlang? bezocht ik oen openbare school vad ongeveer 300 kind-ren. Welhoe gaan de zaken! vroeg ik den hoofdonderwijzer. Ja wat za' ik je zeggen, kreeg ik ten antwoord, onderwijze! doe ik bijkans niet meerl Zoo, hernam il bevreemdend, wat hapert er aan?... Ja, wat het bescheid, wat wil je? Ik ben 's morgen tot haifelf en 's namiddags tot kwail ovei drieën met de schoolverzuim-statistiek bezig we| te verstaan, als het werk vlotten wil andff neemt het den heelen schooltijd weg. Heke: nu zelf uit hoeveel tijd er voor ouderwijs geve: I overblijft(Historisch). Door den veldwachter van Ilillegersbei; is proces-verbaal opgemaakt tegen een barbie I uit Rotterdam, wegens liet onbevoegd uitoefi nen der geneeskunde. De man leverde pleister voor open wouden en ontving daarvoor geld. Het aantal nieuwsbladen' zal weldra vet meerden! worden door de verschijning van eei Scheveningsche Courant, die tweemaal per weel zich zal hezig houden mot de behandeling de belangen van industrie, en inzonderheid gewijt zal zijn apn de bevordering van den zoo belang rijken vischhandel van Scheveningen. De commissie te Leeuwarden voor de ten toonstelling van voorwerpen van nyverheid ei kunst, door vrouwen vervaardigd, ondervind al meer en meer belangstelling. Uit tal vai plaatsen zijn reeds toezeggingen tot het inzen den van verschillende voorwerpen ontvangen Ook de vrouwelijke schilderschool zal ruin worden vertegenwoordigd.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2