echtgenoot van J. Van Riiijn; c. s., over bebou wing van grond achter hunne woning aan den Korten Achterweg Ter inrage en aange houden tot eene volgende vergadering. 5. Idem idem op adressen van J. A. Van Velzen en J. Rynbende, tot demping van een gedeelte sloot aan de Frankelandsche laan. Gelijk besluit. 6. Idem een rapport van de Finatieieelc Com missie, nopens de rekening der Kamer vnn Koophandel over '1877. Gelijk besluit. 7. Idem eeu rapport van het Burgefijk Arm- -*bestuur,'-nopens de jaarwedde van den rentmees ter-secretaris. Gelijk besluit. 8. Idem het verslag omtrent het middelbaar onderwijs, 1877. Ter inzage; zal worden opgenomen in het jaarverslag der gemeente en in het verslag der handelingen van den Raad. 9. Idem het verslag omtrent het lager onder wijs, '1877. Gelijk besluit. 10. Idem het verslag van de Brandweer, 1877. Ter inzage; zal in het jaarverslag worden opgenomen. 11. Idem een adres van II. J. Rromelovv om afstand van grond aan de Warande, tot het bouwen van een woonhuis. In handen ge steld van de Commissie van Fabricage ten fine van bericht en raad. - '-'12. Idem van J Hoek c. s. om straatverlich ting aan den Tuinsingel. In handen gesteld van de Commissie voor de Stedelijke Gasfa briek^ ten fine van bericht en raad. jl3.' Idem van II. J. Plant Sc Co. tot wegne ming van eenige bootnen aan den Buitenha venweg. In handen van do Commissie van Fabricage, ten fine van bericht en raad. 14. Aan de orde zijn twee outwerp-besluiten tot af- en overschrijving op de gemeentebegroo- ting voor 1877. Aangenomen. 15. Idem missive van de Kamer van Koop handel over wijziging der heffing van Haven geld. Na discussie, met algemeene stemmen, aangenomen,,het voorstel van Burgemeester en Wethouders om, overeenkomstig het rapport der Commissie voor de Plaatselijke Belastin gen, voor 't oogenblik in de verordening geen verandering te brengen. 16. Idem rapporten van den Gemeente-Ar- chitect, betreffende het maken van een kluis in het Raadhuis. Na discussie besloten deze zaak te verzendeu aan de Commissie van Fabricage tot nader onderzoek. 17. Idem adres van den sluiswachter N. Van der Slujjs om zijne gewone jaarlijksche gratificatie. Toegestaan. 18. Benoeming van een hulponderwijzeres der 3e klasse aan de openbare school voor meisjes. Benoemd inej. B. E. A. Terneden. 19. Eindelijk is besloten tot vernieuwing van het huur-contraot met het Rijk, van het amb tenaarshuisje aau de gewezen Rotterdamscho poort Daarna is de vergadering gesloten. Gistereuavond trad de heer E. A.Remy, van Hengelo, voor de leden der Evang.-Hervormde "Vereeniging op met een rede over Wondergeloof en Geloof aan Wonderen. Met het oog op de won deren in het Nieuwe Testament medegedeeld, liet de spreker zijne hoorders gevoelen hoe wonder geloof bij de tydgenooten van den Zaligmaker geen vruchten droeg en ook geen vruchten kan dragen in onze dagen. Maar tegelijk deed hij helder uitkomen, dat waar men in de wonderen teekenen leert zien, waardoor de Heer iets groots, iets heerlijks wilde afbeelden, zy voor 18 eeuwen inzonderheid, maar ook voor onze dagen van uitnemende waarde zijn. By dec rijkdom der wonderen in de Schriften des Ouden en Nieuwen Verbonds te vinden, kon het geloof der Christenen niet geschokt worden, volgens den spreker, waar de kritiek "al een of meer wonderen op deugdelijke gronden naar het gebied der legende verwees, aangezien voor de grootste en heerlijkste wonderen de geschiedkundige waaiheid op afdoende gronden aan te loonen was. Deze belangrijke rede werd door de hoorders met groote belangstelling gevolgd. Voor <le lichting der nationale militie van dit jaar zullen moeten worden geleverd in ons militiekanton door de gemeenten Schie dam 70, Delfsbaven 25, Kethel en Spaland 3, Vlanrdingen 25. Vlaardinger Ambacht 3, Maas sluis 14, Maasland 9 en 's Gravesande 12 lotelingcn. In de zitting der Arr. Rechtbank te Rot terdam van Dinsdag ji. werden o. a. de volgende personen veroordeeld: J. P., oud 14 jaar, wonende le Schiedam, besch. van diefstal van gereedschap, tot opvoeding in een verbeterhuis tot de voleinding van zijn 18e jaar, en A.B. oud 28 jaar, wonende te Vlaardingen, besch. van diefstal van eenden werd vrijgesproken. De Minister van Financiën brengt ter kinnis, dat in den loop van dit en het vol gende jaar honderd veertig commiezen 4de kl. der dir. belastingen, Invoerrechten en accijnseu kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van f 420 's jaais en eene toelage voor eens van f 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Op een nader vast te stellen stijdstip en plaats zal een onderzoek worden ingesteld om trent de sollicitanten voor die betrekking. De verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek moeten vóór den lsten Juni 1878 by het üepaitement van finai ciën zijn ingekomen, desverkiezemie door tussehen- komst van de controleurs der diiecte belastin gen, invoerrechten en_accijnsen. Do Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het eeretcekon, ingesteld voor hen die we gens eenig wapenfeit eervol werden vermeld op eenvoudige wijze .gedragen moet worden op de linkerborst,op het lint van het eere- teeken voor belangiijke krijgsbedrijven, onmid dellijk boven dat eereteeken en derhalve onder de gespen, waarmede dat lint eventueel ver sierd is. DejV. B. C2.de uitslag der herslemmingen besprekende zegt o. a. Te Rotterdam had de strijd een zoo bijzonder Rotterdamsch karakter, dat men buitenaf zich haast niet anders dan een valscbe voorstelling daarvan maken knn. Over de keus van den heer Van Stolk zal de ultramonlaansclie eu conservatieve party luide zegekreten aanheffen, en de liberalen in het land denken misschien reeds dat Rotterdam voor het liberalisme verloren is. Is er voor het eeiste eenige reden, voor het laatste stellig niet. Alleen door met den grootsten nadruk te vei kondigen, dat de heer Van Stolk liberaal was en door alle verwantschap met anti-liberale partijen openlijk te loochenen, is zijn verkiezing mogelijk geworden. Een aantal liberale kiezers, om verschillen do redenen van localen aard, tegen den kandidaat der liberale kiesvereeni- gingea gekant, hebben den heer Van Stolk. gestemd in de meeningdat de liberale zaak op hem evengoed als op den anderen kandidaat rekenen kon. En zonder den steun van een deel der liberalen ware aan een slagen dezer kandida tuur niet te deuken gewees t. Boe wij den uitslag ook betreuren, vooral omdat ons district zich de eer ontnomen ziel, den uitneinenden Kenlijk naar 's lands ver tegenwoordiging af te vaardigendat Rot- I terdam zich van het liberalisme zou hebben afgewend, besluite men uit deze verkiezing niet. Niets daarvan. Een nederlaag hebben de kiesvereenigingen geleden en zij die baar kandi daat steundeu, maar niet de liberale beginselen 1 i b e r aji 1 was naar de herhaalde betuiging f>harer voorstanders, de kandidatuur-Van Stolk i niet minder dan de kandidatuur-Kerdgk. Wat de heer Van Stolk in de Knrncr zijn zalaan welke verwachtingen hjj zal be antwoorden, aan die zijner liberale voorstanders of aan die van de anti-liberale partijen, die hem ïbeter dan zijn beginselen" keurden, zuilen wy afwachten. Onder de Kralingsche kiezers, die Dins dag hun stembiljet inleverden, bevond zich ook een. man van 93 jaar. De vraag, die bij de kandidatuur van den heer Brocx te Winschoten tot zulk eene heftige polemiek aanleiding gegeven heeft, is met den val van dien kandidaat niet van het tapijt ver dwenen. Er zijn nu door de afdeeling Veendam der kiezersvereeniging «De Grondwet" twee motiën gesteld, een in den zin der voorstanders van da verdediging des lands, en een in den zin der tegenstanders. De beraadslaging kan een middel zijn om de meeningen te teeren kennen, maar de aanneming van de eene of van de andere motie is praktisch van geen belang. Zij toch die er over stemmen, zijn niet zij, die te beslissen hebben of Neder land al dan niet zal worden verdedigden, zoo onverhoopt de beslissing vallen mocht in den geest aan den heer Winkler Prins toegeschreven, dan nóg hebben wij te hoog vertrouwen in het karakter van ons volk om te gelooven, dat in het oogenblik van het gevaar, de weerbare mannen het hoofd in den schoot zouden leggen. Wy zijn integendeel overtuigd dat er duizenden wezen zouden, die ook zonder eenig uitzicht op overwinning, de «dwaasheid" zouden hebben, wpIIco men vaderlandsliefde noemt, om zich ta laten doodschieten voor de verdediging van hunne vryheid en onafhankelijkheid. Eene opmerking nog omtrent de formuleering. Beide motiën beginnen met de woorden«wij stoere, fiere mannen." Nu is het ons niet recht klaar, welke ttoerheid en fierheid er liggen kan in het besluit om zijn eigen land niet te verdedigen. (Arnh. Ct.) Het Christelyk nationaal zeudingsfeest- zal dit jaar te Bennebroek bij Vogelenzang op 3 Juli worden gevierd. Wegens de noodzakelijkheid tot bezuini ging heeft het comité voor de Sümatra-expe- ditie, uitgerust door het Geografiichgenoot- schap, den zoöloog, den heer J. F. Sneileman, teruggeroepen. Door den loop der omstandig heden kon deze zoo spoedig aan den wensch van het comité gevolg geven, dat hij den 9u dezer te Rotterdam terugkeerde, tegelijk met zijn kennisgeving aan het comité. Hij bracht 70 kisten met door hem verzamelde voorwer pen mede; het comité betreurt het dan ook. zeer, dat het gedwongen is geweest den heer Sneileman terug te roependie met zooveel ijver en bekwaamheid in liet belang der expe ditie en van de wetenschap is werkzaam ge weest. Onze veehandel op Engeland wordt in een. hoofdartikel van de iV. Bott. Ct. behandeld. Daarin wordt op het groote gevaar gewezen dat dien handel bedreigt, wanneer het vooistel der Pruisische Regeering bij het Pat lement- ingediend, om, evenals nu tijdelijk geschiedt, bij voortduring den invoer tot enkele slachthavens te beperken, wordt goedgekeurd. Hoeveel schade onze veehandel .door den tijdelijken maatiegel reeds lijdt, bly'xt hiet uit, dat over du eerste elf maanden van 1877, vei geleken bij gelijk tijdvak van 1876, in Engeland minder werden ingevoerd: 19,810 ossen, kooien enz., 13,720 hukkelingcn eu kalveren en 121,228 schapen, vei tegen woordigende een waarde van tien mil- lioen, waarvoor alleen in compensatie komt 597,000 Kg. geslacht vleesch, ter waarde van ongeveer f 400,000. liet blad hoopt dat. in spijt van het eigenbelang dei-g. oote Engelsclie landbezitters, door beteugeling der longziekte, bet intrekken van dispensaties voor den in-en doorroer van schapeu uit Duitschland en vooral

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2