Gemencie Bericlitm. UITSLAG DER HERSTEMMING' -> ook door de zorg van don handel dat het publiek in Engeland van den waren stand der zaak worde ingelicht, 't gevaar zal geweerd worden en dat ook ons gouvernement het zyne zal doen. Z. H. K. Prins Albert van Pruisen heeft gisteren aan den directeur van het Groot Stedelijk Badhuis te Sclieveningen kennis ge geven van zijn voornemen om dezen zomer weder herwaarts te komen me{ IID. familie en gevolg. De Pi ins heeft verzocht het geheele middelkwarlipr van het Badhuis voor hem in gereedheid te brengen, om bet in Juli te be trekken. Men schrijft uit Maastricht aan het Vad. Dat het onderwijs in Limburgs hoofdstad veel te "wen«chen overlaat, dat het peil van het onderwijs hier gegeven lager is dan overal elders, is reeds lang bekend. Vroeger was dat anders.Toen kwamen jougelui uit "de ver schillende provinciën des lands naar Maastricht om de uitstekende inrichtingen van onderwijs aldaar te bezoeken. Maar sedert dat de Latijnsche school van Ri,ksinstelling gemeenteinrichting werd. verviel en verliep ze. By de oprichting van Hoogere Burgerscholen had Maastricht een Rijksschool kunnen krijgen, maar bedankte er voor. Het was de invloed van de geestelijkheid die dit bewerkte. Nu is er een lloogere Burger school van de gemeente. De resultaten van het gegeven onderwijs v.ijn echter zoo treurig, dat geen van hen die haar bezoeken de noodige kundigheden kunnen opdoen. Belanghebbende ouders en voogden hebben dan nu ook besloten zich tot den Raad dezer gemeente te wenden met verzoek dat deze eene commissie benoeme om de oorzaken van dit treurig verschijnsel op te sporen en voorstellen te doen, die tot ver betering leiden van dezen onhoudbaren toestand. Wie daartoe in staat is, zendt zijn jongens van hier naar Roermond, waar een uitnemende Rijks inrichting is Maar is het niet meer dan erg dat zij, - wier middelen dit niet toelaten, hun jongens hun carrièrre zien missen, om-lat deze de noodige kundigheden zich hier niet kunnen verwerven In den Rijn naby Arnhem is een kanon opgebaggerd, waai op het jaartal ï1589" en sJezus Christus" in duidelijk schrift te lezen is. De tappen, waarop liet stuk heeft gedraaid, en het voetstuk,, waarop liet vermoedelijk heeft gerust, zijn eF afgebroken. Overigens',is he; stuk nog in vrij goeden staat. Den Haag. De heer K., in het Noordeinde alhier, ontving eenigo dagen geleden een tamme eend uit Hengeler. Den navolgenden ochtend was"ile vogel verdwenen, doch wie beschrijft zijn vei wondering, toen hij uit Hengelo de tijding ontving dat de eend aldaar bij haar ouden meester was aangekomen. Zij had alzoo een afstand van 48 uren afgelegd. Amsterdam. Alhier heeft zich eeue Gla- zenwasscherij gevestigd De Amsterdamsche Glazonwasscherij heeft ecnige werktuigen doen vervaardigen, in den geest van de in Engeland in gebruik zijnde reddingsladdeis en zal voor iedereen de gelegenheid openstellen door hare tusschenkomst de reiniging der vensters te doeu geschieden. Bij elk werktuig is oen ploeg vau 5 man, die het werk zullen verrichten. Volgens Figaro moet de familie Rothschild te Parijs "1,207,380 franken aan inkomsten belasting betalen. De vermaarde kastanjeboom in den tuin der Tulteriën te Parijs, die den 20 dezer in blad plagt ofjbehoorde te staan is o\ ei trollen. Een der grootste kastanjes in de avenue der Champs Klysdes'1 is reeds een dag of drie geheel groen. In Lintz is dezer dagen een verschrik kelijk ongeluk voorgevallen. De heer Kirch- maijer ging met zijn twee kindereu, een meisje van 4 jaren en een jongen' van 6 jaar, wan delen. Buiten gekomen gingen de kinderen bloempjes zoekeu, en het meisje, te dicht bij het water komende, gleed uit on vie! in den Donau, zonder dat de vader het rneikte. De knaap, - zijn zu-je willende helpen, deelde met haar het let, en nu eerst werd de vader door de hulpkreten de ramp gewaar. Hij spoedde zich naar den oever en sprong te water, maar de kinderen waren reeds door den snellen stroom medegevoerd en in de diepte verdwenen. Met moeite bereikte de ongelukkige vader den wal. Hier tot het besef gekomen van zijn verschrikkelijk verlies, opende hij zich de pols aderen. Eenige voorbijgntigeis vonden hein in dien toestand en bi achten hem in zijne woning, waar door spoedige geneeskundige hulp het gevaar van verbloeding werd overwonnen. Toen de geneesheer, onder aanbeveling goed op den patiënt te letten, voltrokken was, ble ven zijne viouvv en eenige bloedverwanten by den ongelukkige. Tegen 3 uur in den nacht viel hij naar 't scheen in gerusten slaap, zoo dat hij een oogenblik alleen werd gelaten; daarvan maakte hij gebruik haastig het bed te verlaten en naar den zolder te 'dimmen, en sprong van daar uit een venster op de straat, waar zijn lijk gevonden werd. Van deze nog zoo kort geleden gelukkige familie bleef slechts de moeder en-een kiud over. volgens de Deutsche Verkelirsxeitung is een brief, bestemd naar Heinsberg, bij Aken, den 12 October 1876 op liet postkantoor te Heerenveen bezorgd, eerst den 12 Januari 1877 bij den geadresseerde besteld. Op het adres stond sllainslerg bei A a c h e n", hetwelk men op het postkantoor bij vergissing had aange zien voor nAtchin". De brief is dan ook daar heen verzonden en er 'iri handen gekomen van een Keulenaardie henfnaar Aken heeft over gemaakt, na op de keerzijde van het adres te hebben geschreven: »deze brief is in plaats van naar Aken, naar Atchin (in het Engelsch Acheen) verzondenvandaar een poosje opont houd." Uit Berlijn wordt medegedeeld, dat de gevallen van melkvei valsching aldaar in den laatsten tijd op in 't oogvallende wyze z'y'n af genomen, blijkbaar tengevolge van de door de politie thans strenger gehandhaafde contróle op dien handel. De waarde der liefde en het daaruit voort spruitende echtelijke geluk tot cijfers te herlei den is een vraagstuk, waarvoor geen oplossing schijnt te bestn.iu. Toch moet die er zijig blijkens een vonnis dezer dagen dooreen Engelsche recht- bauk gewezen. Eene dame had haar liefde vooi- het huwelijk teruggenomen en dus hare belofte om te huwen geschonden. Na liet huwelijk is dat terugnemen vau zyne. liefde eene damt, die straf feloos kan -worden gepeegd. Er zou dan ook geen geld genoeg in do wereld zyn om allo sclmde- veigoedingen te betalen, voor de liefde die na don echt verloren gaat. Het voorwerp dor vroe gere liefde van de dame diende eeue klacht in bij liet gerechtshof, en dit veroordeelde haar tot veigoeding van f 12,000 Nu is het zeker dat menigeen vóór het buwe- lyk de lief-Ie zijner beminde veel liooger schat dan f 12000, maar evenwaar is het dat zij na het huwelijk die waarde ontzaggelijk vei min deren kan, en zelft negatief kan worden. Bij zulk eene wisselvallige waarde is het onbegrij pelijk, dat onpartijdige derden het echtelijk geluk toch nog op f 1200U durven ramen. Veeleer zou hij, die de vrouw niet behoeft lo trouwen, welke hem niet bemint, zelf dat bedrag afstaan. In de vorige week vroeg de Grootvorst Nikolaas aan SkobelelT, "wat hy van den toe stand dacht. »Ik voor mij gelooft', vekle Sko belelT, vdat wij met Engeland zullen moeten gaan vechten", »Gij -/ijt een dolleman" riep de Grootvorst, tei wijl hij op den grond spuwde, zooals elke Russische boer doet, wanneer hij boos is. Uit Pest wordt gemeld: Een jager was dezen winter met twee windhonden op de hazenjacht uitgegaan. Deze spoorden ook wcl- dia een haas op en joegen hem naar een kannaltje, dat in de nabijheid lag en inet een dunne ijskorst bedekt was. In zijn angst sprong de haas op het ijs, een der windhonden sprong hem na, maar het ijs breekt onder 't gewicht van zijn lichaam. De hond werkt zich door 't ijs heen en bereikt den tegenovergosteldën oever. De haas daarentegen bleef op het ijs en liep daarop voort. Middelerwijl was ook de tweede hazewind ter plaatse gekomen, die ech ter, voorzichtiger, zich niet op het dunne ijs waagde. De beide houden eskorteerden nu de een op den rechter, den ander op den lin ker oever, als twee gendarmen een doiinkwent, den armen op 't ijs geraakten haas, tot deze, hun geleide moede, tl achtte te ontsnappen, hetgeen hij echter met den dood moest be- koopen. Als een goed middel om de bedorven lucht in een ziekenkamer te zuiveren, worden uien genoemd. Men snijdt de bollen in drie of vier stukkendie men op een bord legt en welke dan in korten tijd alle schadelijke be- standdeelen uit d» lucht inzuigen, terwijl men door berookingen enz. wel den onaangenamen geur wegneemt, maar niet de slechte lucht" verwijdert. Na verloop van zes uren moet meu de uien ververschenen de gebruikte weg werpen, terwijl ze tot niets meer deugen. Volgens een bericht van het Belgische gezantschap in Japan, was de eerste Japansehe spoorweg, die van Yokohama naar Tokio, 18 Engelsche mijlen lang, met smalspoor en wagens van lichte constructie,- als van leen-tramway. De afstand wordt in een uur afgelegd. Ee'ne- veilengii-g vau dezen spooi weg van Tokio"naar Nagasaki wordt voorbereid. Bovendien zijn twee undete banen geopend: de Kobe- eu Osaka- liju, 22 Eng. mijlen lang,.in 1873, en, de/hju van Osaka naar Saikio of Kioto in' 1877. Deze beide l'ynen hebben de gewone -spoorwijdte en wagens. Alle deze drie spoorwegen zyn door Engelsche ingenieurs gebouwd en worden ook door dezen geëxploiteerd. Uit een brief van 14 Januari, uitNïigata (Japan), deelt men mede, dat het aldaar ge heel winter is. De sneeuw ligt er zoo hoog, dat men zeer blijde is, als men er op de wan deling niet dieper dan tot aan de knieën inzakt. Dezen middag" verhaalt de schrijver, wan delde ik met een vriend, die er tot aan zyn middel toe inging. De vorige maand is het drie dagen droog geweest, overigens sneeuw. Van dit jaar hebben wij nog geen drogea dag gehad. De temperatuur is zoodanig, dat het water op mijn waschtafel immer bevroren is. Al wat het hier doet, doet het goed. Als het hier waait, dan heeft men een orkaan; regent het, clan regent het dagen aan een, met sneeuw dito. 's Zomeis heeft iren meer dan tropische warmte gedurende een maand o( drie en 's win ters koude, zooals men bij ons niet voelt." In de Agiicullural-hall te Londen heelt een velocipedist 1000 Eng. mijlen in G dagen (van 6 uur 's morgens tot middernacht) afgelegd. VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN- GENERAAL* op Dinsdag, 12 Maart 1878 GOES. Geldig uitgebrachte stemmen 1871. Gekozen de heer Jf. 1'. Rrcdlus Jr., (n7/«- raaïmet '1102 stenuheh. De heer dr. P. J. F. VERMEULEN, {ultra- montaanverkreeg 770 stemmen.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3