Bimenlaulscle Berichten. door te brengen in een gebouw, zoo laag van Ügg'Bg a's het Vaticaau. Dezelfde ongesteld heid was oorzaak, dat de geneesheeren hem het vorige jaar den raad gaven gedurende den zomer Rome to verlaten en zich naar Ariccia, nabij Albano, te begeven. Het bevestigt zich, dat Koning Humbert Leo XIII heeft doen gelukwenschen met zijn vdhjciezmg tot Pausde aartsbisschop van Turyn bracht die gelukwenschen over. - Kardinaal Franchi arbeidt aan de Pau selijke allocutie, terwijl Z. II. zelf aan de ency- clica schrijft. Tegen Franchi. doet zich eene krachtige oppositie gelden, aangevoerd door de kardinaals Bartolini, Ledochowskien Bartolomeo. In een brief aan een zijner vrienden zegt Garibaldi, dat Italië Griekenland, hare zuster in roem e*n ongeluk, moet helpen en dat hij met leedwezen ziet dat Italië de Montenegrijnen niet steunt in hun streven om een haven aan de Aziatische zee machtig te worden. BELGIË. In ;de Kamer van afgevaardigden heeft de Minister van Openbare Werken verklaard, 'dat dé onderhandelingen met Nederland over het kanaal van Terneuzen voortgezet worden. De bewering, dat het tractaat reeds geteekend is, is ten eenemale onjuist. De Minister hoopt binnen drie h vier weken tot een resultaat te tullen geraken. R S L A K D. v De Agence Busse herinnertdat elke Mo gendheid, die aan het Congres deelneemt, vol komen vry is in haar houding, aanspraken en besluiten. Maandag 1.1. is in Rusland de spoorweg- l'yn PermJekaterinoslow geopend. Dit is de ee'rste.spoorweg die over het Ui al-gebergte gaat. :;C v FIIASKRIJK, Op het tweede deel van Victor Hugo's ÏHïstoire d'un Crime" zal nog een deel volgen 'roet spièces justificatives." SCHIEDAM den 15 Maart 187S. Het heeft Z. M. den Koning behaagd .het geïllustreerde werk: »De Wereldtentoon stelling van 1878 te Parijs", waarvan het eerste nummer binnen enkele dagen bij den uitgever A. Van Oosterzee te Amsterdam zal verschijnen, roet Zr. Ms. inteekening te veieeren. Ook Z. li. H. Prins Hendrik heeft HDs. iugenomenheid met deze onderneming betoond door, als Eere- Voorzitter der Nederlandsche Hoofdcommissie, de opdraollt van dit werk te aanvaarden. Aan de Tweede Kamer is aangeboden het verslag van den staat der Hooge" Middel bare en Lagere scholen over 1876—1877. -—"'•Onder de opgave van brieven, gedurende !"Se le helft der maand Februari door het post kantoor te Gouda verzondenwelke wegens onbekendheid va:, -ic gead: esseerden niet be~- zoigd zijn kunnen worden, komt o. a. voor: A. Lmlikaso te Schiedam. Lie Minister vau Financiën heeft bekend gemankt, dat gedmende liet jaar 1877 in's rijks munkzy» vervaardigd en afgeleverd' voor reke ning'van het rijk: 1.000.000 10 centstukken, 11,026 000 koperen centen, 1.400.000 koperen halve centen, 4.000.000 bronzen "2 Va centstuk ken, 6.100.000 bronzen centen; voor rekening van particulieren: 1.108.149 10guldenstukken, "14785 gouden dukatente zamen uitmakende ■een„nominale waarde van f'11.459.750. - wij in ons vorig „nomrner mede- ?dlèrden ecs de Staatscourant geen persoon faan'jï^iejin liet houfdkiesdistrict Zevenbergen "'gekozen' was, maar vermeldde alleen het aan tal uitgebrachte stemmen, daar de stembus te 'Meeuwen, wegens hel geschonden zijn van een •dér "zegels, niet is medegeteld. Het hoofd stembureau heeft eene herstemmirg bevolen, doch, naar men met zekeiheid verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken gelast, dat de geloofsbrief aan den heer Diepen moet worden uitgereikt en de stembus'van Meeuwen moet bewaard blijven. De kwestie komt der halve ter beslissing der Tweede Kamer. Het Nieuws van den Dag verklaart, dat het ingediende ontwerp tot herziening van de onderwijswet beneden zijne billijks, te verwach tingen is gebleven. Het had 'leerplicht ge- wenscht, en verlangt dat de Staat :80 pCt. in de kosten van het onderwijs zou bijdragen. Le Standaard spot met het schoolvvet- ontworp-Kappeyne, omdat de bijzondere scholen daarin zoo genadig behandeld wordeo. Zoo gaat het. Toen van liberale zijde een radicale schoolwet verlangd werd, wisten de clericalen geen woor den genoeg te vinden om aan hun verontwaar diging lucht te geven. Nu het liberale gouvernement een ontwerp indient, dat hier en daar een conciliant karakter draagt, nu roepen zij ons toegij durft niet I Zouden onze geestverwanten uit die ervaring geen leerring kunnen trekken? VaJ De geruchten omtrent het uitsteilen van het XVle taal- en, letterkundig congres te Kampen zijn volmaakt ongegrond. De Rege- lings-commissie heeft in haar laatste bijeen komst, jl. Dinsdag gehouden, aile maatregelen vastgesteld, otn de feestelijke bijeenkomst zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn Naar wij vernemen heeft liet geieclitshof te Amsterdam afwijzend beschikt op het door mr. W. K. Van der Brengen, namens den heer II. J. F. Munzebroek, directeur der Neder!. Sui kerraffinaderij, ingediend verzoek tot zijne on middellijke invrijheidstelling. Het hof dateven- als de rechtbank den rechtsingang togen dien beklaagde had geweigerd, maar vervolgens naar aanleiding der in tegenovei gestelden zin door den Iloogen R.vad op dit punt genomen be slissing, een bevel tot preventieve inhechtenis neming gegeven had, was van oordeel, dat er in den tegenwoordigen stand van het geding geen termen bestaan tot inwilliging van boven bedoeld verzoek. Om een juist oordeel over ouze nijver heid te vellen zou men haar in haar geheelen omvang moeten kennen. De statistiek echter laat in dit opzicht zeer veel te vvenschen over. De opgaven in de gemeente-verslagen omtrent industiieele ondernemingen beiusten op mede- deelingen, die geheel van de industrieelen zeiven afhangen; bovendien zijn zy uit den aaid der zaak onvolledig. Als een vodi beeld kan dienen, dat te Amsterdam van de '1549 ciiculaires, die met veizoek om opgaven aan industrieelen wa ren toegezonden, slechts 651 terug kwamen. Bijna alle audeic gomeentebestmen ei kennen zelvcn de onvolledigheid van de statistieke op gaven te dezen aanzien. De heer Kerdijk, die in het laatste nommer van Vragen des Tijds op tie onkunde wijst, welke omtrent dezen tak van publtekeu dienst bestaat, geeft tevens een middel aan de hatid om ze te herstellen. Hij vvenscht eene scherpe statistieke enquête, zoo noodig slechts bij gedeelten, groepsgewijze de takken van nyvetheid samen genomen. -Hij gelooft, en wy met hem, dat er op deze wijze een beter resultaat zal worden verkregen, zon der dat al wederom aan de ambtenaren op de gemeente-secretariën meer weik wordt op gedragen. Rotterdam. Jl. Woensdag werd, iu tegen- I woordigheid van den burgemeester en andere leden van 't gemeentebestuur benevens veischil- lende autoriteiten op elk gebiedhet nieuwe gebouw van het jSophiu-kiuderzickenliuis" en de ïPleegzuster-veieeniging" aan den Wester singel te, dezer stede plechtig iugewijd. Z. K. H. I'rins Alexander liet zich door HD„. adjudant, den heer Beijerman, vertegenwoor digen, terwijl de secretins van wijlen H. M. de Koningin mede aanwezig was. Na een openingsrede van den heer P. Ha- velaar Jz. die het doel der stichting, een plaatselijk monument ter herinnering aan een betreurde Vorstiu, een inrichting die alleen op humaniteit, niet op verschil van godsdienst let ga'f de heer dr. De Monchy een over zicht van de lotgevallen der stichting, van 1863 tot heden. •k Na de voorlezing van dat verslag werd door een der herstelde jeugdige patiënten het Be stuur een krans op een witsatijnen kussen, als blijk van waardeering aangeboden. Daarna werden de genoodigden rondgeleid ter bezich tiging. van het gebouw, dat met bloemen en gewassen was versierd. Het gebouw, ontworpen door de heeren A. W. Van Dam en P. Vermaas en waarvan de uitvoering was opgedragen aan den heer Blijen- burg, bestaat, op een lengte van 16 en diepte van 40 nieter®, uit voor- en achtergedeelte. Het eerste bevat gelijkvloers een wachtkamer," directricekamer, operatie- en consultatiekamers, keuken, enz. Op de bovenverdiepingen de eet- en gezelschapszaal, provisiekamer, vertrek voor de naaisters, badkamers, zeven slaapvertrekken en een ziekenkamer, alles voor de pleegzusters, bevattende ruimte voor 25 dezer personen; vooits de lokalen voor het dienstpersoneel, linnenkamer, enz. enz. In het achtergedeelte zijn vier ziekenzalen, te zamen voor 48 patiën ten, een kanier voor gewone en een voor kunst- baden en verdere localiteiten uitkomende op ^waranden aan den achtertuin, terwijl mentus- schen het voor- en achtergebouw een tuintje voor de pleegzusters en verder binnenplaatsen vindt. De ventilatie geschiedt door een toestel, waarin van boven gas wordt gebrand. Overal is het gebouw voorzien van electrische schel len. Alles te zamen vormt „een uet, alleszins bezienswaardig geheel Delft. De Evangelisch Lutliersche ge meente alhier leed dezer dagen een treffend verlies, door het overlijden van haar geliefden leeiaar, ds. A. H. Broens, in den ouderdom van Cl jaren. De ontslapene was ook voorzitter van de Evang Lutheische Synode. Amsterdam. Woensdagavond heeft men in de Bethaniestiaat, alhier, twee kinderen (tweelingen), op een bakje te vondeling gelegd, met een briefje, vei meldende dat ze elf maan den oud zijn. Ze zijn door de politie naar het stacfs-bestedelingenhuis gebracht. Delfzijl. Een inwoner alhier gebruikte 5 pillen, wier samenstelling hem niet bekend wa®, tegen eene koortsachtige aandoening. Den volgendeu dag gebruikte hij er tien, met het gevolg, dat hij zeer ongesteld werd en te bed moest geholpen worden. Dadelijk werd er geneeskundige hulp inge roepen en nu bleek het, dat de pillen vroeger door den geneesheer aan een buurman des lijders waren verschaft tegen pyn in den mond. Zij bevatten, naar het zeggen van den dokter, kraanoog. De toestand van den lijder was zeer treurig; hij lag aan den raiid van het graf. Gelukkig, dat een toegediend braak middel baatte, zoodat hij nu gelukkig buiten gevaar, doch nog zeer zwak is. Anno i. Een kiezer alhier, die blind is en in 10 jaren 't gehucht uiet had veriaten, heeft toch bij de herstemming van jl. Dinsdag (in het kiesdistrict Winschoten) zijn biljet naar de stembus te Eext gebracht. Een landbouwer had hem een plaats in zijn wagen aangeboden, met nog een ander, die wegens ongestelJheid de reis anders niet had kunnen maken. Ouder de kiezers, die zich in de gemeente "Winschoten van hun burgerplicht kweten, be vond zich ook een grijsaard vanöO jaren, dien men de trap moest opdragenom het stem- bui eau te kunnen bereiken.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2