A". :1878. Donderdag 21 Maart. M 4376. YerscMjat laplijb, aitpzoierS IMair. Bnitenlandsclie Berichten. Two© 11 I) e r t i s t e Jaargang. COUR INT. Abonnementsprijs, per kwartaal. 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50., Afzonderlijke nommcrs- O.lö, «ÜBEllfi DtAKKï, E, 124. Advertentieprijs; van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10< Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 20 Maart 1878. In de Tweede Kamer heeft het onderzoek van het wetsontwerp Kappeyne tot regeling van liet lager ouderwijs, Maandag ji. reeds een aanvang genomen. De afdeeliiigen hebben tot rapporteurs over dit ontwerp benoemd, de heeren Van Delden, De Bruyn Kops, Geertsema, Lenting en Moens. En terwijl zoo de vertegenwoordiging" zich met de behandeling van deze gewichtige aan gelegenheid bezig houdt, laten zich buiten de kamer tal van stemmen hooren, oin het voor en het tegen van dit ontwerp te bespreken. Een daarvan is van te veel gewicht om die met stilzwijgen; voorbij te gaan. Onder den titel: ïAanteekeningen op het Wetsontwerp Kappeyne tot regeling van het Lager Onderwijs is door den heer ür. M. J. De Goeje, schoolopziener in 3e district van Zuid- Holiaud eene brochure in het licht gegeven, die vooral daarom van beteekenis is, wij 1 de schrijver sedert jaren met hel toezicht over een schooldistrict is belast, en dus met kennis van zaken over het onderwerp kan oordeelen." In vele opzichtenzegt de S,, bevredigt hot Wetsontwerp mijne verwachtingen. liet man nelijke non 2>osswnus, waarmede het wordt in geleid, zaihoop ik, eindelijk de schadelijke schookvelagitatie doen bedaren. De ontwerper is diep doordrongen van den plicht en het belang van den staatvoor goed en algemeen ver krijgbaar onderwijs te zorgen. Uil het geheele ontwerp spreekt liet oprechte streveu om met bedachtzaamheid te verbeteren en te ontwik kelen. Maar hier en daar zijn wijzigingen aan gebracht, die ik op grond mijner veeljarige ervaring, bedenkelijk of verkeerd acht, terwijl jk elders eene toevoeging wensehelijk vind." Een der eerste bedenkingen van den S, is deze, of bij het ontwerp de algemeen gelden den regel wel is behartigd: Maak de -voor uitzichten voor den man goed, en de jongeling aal, ook zonder het lokaas van een hoog salaris, de bctrcMcing wenxchenDaarom wenscht de S. dat art. 26 van het ontwei p zóó worde ge wijzigd dat de jaarwedde van het hoofd der school in geen geval minder dan f700 zal be dragen, die van een onderwijzer met hoofd- onderwijzersacte, (geen hoofd_der school zijnde) niet minder dan f (500, die van een onderwijzer met hulponderwijzersacte niet minder dan f 400. De plaats, die de kweckelingen onder de tegenwoordige Wet aan verschillende scholen innemen, is af te keuren. Maar zegt S., wil men voor de school mannen hebben, die de kunst van onderwijzen verstaan, dan moet de leeftijd van '16—'18 jaar hoofdzakelijk bestemd 7.ijn om deze kunst te loeren. Ik heb meer malen kweekelingen van 16 en 17 jaar aan eene vrij talrijke klasse onderwijs zien geven, zooals men het van den hulponderwijzer haast niet beter zou wenschen. Terwijl zij aldus zeiven de praktijk luoren, komt hun werk tevens de school ten nutte. En bij de berekening van het personeel mag," volgens S., op deze hulp wel degelijk gerekend worden. Voordat echter jongelieden als kweekelingen in de schooi worden toegelaten,'is hetnoodig, dat zij de bewijzen geven van met vrucht ge- iioteu onderwijs. Daarom wenscht S,, dat in elk schooldistrict te dien einde tweemaal'sjaars eene commissie van onderwijzers waartoe in de eerste plaats de directeuren en leeraren van kweekscholen en normaallessen zullen moe ten benoemd worden onder voorzitter schap van den Schoolopziener de candidaten zullen examineeronm. a. w. de Schrijver wenscht tot zekere hoogte het herstel van den vierden rang naar de Wet van 1806. Deze kweekelingen nu, naar den geest van het Wets ontwerp Kappeyne steeds onder opzicht wer kende, liebbeii aanspraak', op bezoldiging. De S. wenscht die .Bp eeu minimum te steijen van f 200, en tevens, dat voor één hulponderwijzer, telkens twee kweekelingen mogen worden aan gesteld. Het getal dezer laatstee mag echter slechts zo6 groot'zijn dat de-bepaling stipt kan worden gehandhaafd, volgens welke zij slechts onder toezicht kunnen werkzaam zijn. De schrijver verheugt er zich zeer over, dat de Regeering er niet op bedacht is de opleiding der kweekelingen geheel naar de Rijkskweek scholen over te brengen. Omdat de gemeenten over meer scholen te beschikken hebben en dus aan de kweekelingen een ruimer arbeidsveld kunnen aauwijzen, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat men stellig veel nut zal stichten door, met ondersteuning van het Rijk, nog meer gemeente-kweekseholeu te openen. Dat de geneeskundige inspecteur uitsluitend over den toestand der schoollocalen zei oor deelen, vindt S, niet wensehelijk. Ook aan het schooltoezicht wenscht hij, en terecht het oor deel daarover vei bleven le zien. De S. zou verder wenschen, dat in buiten gewone gevallen een hoofdonderwijzer eeuer school in 'eene gemeente naar eene school eeuer andere gemeente zonder vergelijkend examen kon overgeplaatst wordeu. De vergunning daartoe zou dan op voorstel van Burgemeester en Wethouders, door den Minister, met de uit voering der wet belast, moeten worden ver leend, den inspecteur gehoord. liet vergelijkend examen toch, zegt S. kan soms een hinderpaal zijn voor eene benoeming, die zoowel door het gemeentebestuur als door liet schooltoezicht ge- weuscht wordt; voor die gevallen kon derge lijke bepaling van groot nut zijn. Zeer juist is het, dat de schrijver ook de medewerking van den schoolopziener verlangt bij de benoeming van het hulppersoneel. Deze medewerking is in liet ontwerp niet opgeno men en toch alleszins gewenseht. Ook in ge val van schorsing wil de S, des schoolopzie ners medewerking. De bepaling vau den leeftijd van zestien jaren, waarop vrouwelijke kweekelingen vol gens het onlwerpexamen als hulpondeiwijzeres kunnen doen, ontmoet bij den S. bedenking', hij acht die bepaling uoeh billijk, noch raadzaam. Ook de bepaiing, dat men, om voor speciale vakken, b. v. vreemde talen, examen te kunnen afleggen, eerst in het bezit móet zijn van een acte 'als hoofdonderwijzer, voldoet-dea schrijver niet. Hij wenscht dengene, die zoodanig examen wit afleggen, aan geen tijd te binden en voorziet, dat genoemde bepaling tot allerlei moeielijk- heden aanleiding zal geven. liet kostelooze van de examens lacht hern ook niet aan. De man, die twaalfmaal achtereen de proef nam, of hij bij het examen den graad van hoofd onderwijzer kon verkrijgen, zou zich wel heb ben bedacht, als hij daarvoor telkens zekere som had moeten betalen. Eindelijk is den S. de verhouding van school opziener. tot adjunct schoolopziener niet duide lijk en heeft hij vrees, dat dit gemengde stel sel tot moeielijkheden zal leiden. Dit zijn de voornaamste opmerkingen van een ervaren schoolopziener, die in zijn oordeel niet alleen slaat; in gelijken zin toch hebben zich reeds meer personen, die recht van mee spreken hebben, uitgelaten. Ingenomenheid met het geheel, maar over tuiging, dat wijzigingen noodzakelijk zijn, zoq- danigen indruk heeft liet ontwerp Kappeyne op ervaren schoolmannen gemaakt. Uit het buitenland bijna niets dan geruchten. Engeland, overtuigd dat liet met liet Turksche Rijk in Europa eigenlijk gedaan is, zou nu de Grieksche eischen ondersteunen om de vestiging van eeu Grieksch Rijk, als tegenwicht tegen de Russische macht voor te beieideu. Verder schijut het, dat iedere stap \au een Russisch soldaat in de richting van de zee van Marmora eeu Eugelschen stoomer in beweging brengt. Dan heet het weer ergens auders, dat Bis marck ijverig iu de weer is, een soort van voor-cougres te organiseeren, waarop de punten van bespreking op het congres zelf zouden worden vastgesteld, Eugeland moet dezen voorslag niet hebben aaugenomen, terwijl Rus land, naar gemeld wordt, een twintigtal nieuwe divisiën, te zameu 2GO,000 man teliande, organiseert, om er ingeval van nood de Gostzee- vestingeu mede te bezetten, Eu toch, de vrede is geteekend KKGEIAKI), In het Lagerhuis zeide Doutke iu antwoord op eene vraag vno Sir R, Peel, dat als een stemmigheid verkregen is over do door den Minister Norlhcote genoemde yooi waarden, on der welke Engeland aan liet congres wil deel nemen, de bijeenkomst^ vau het congres tegen het einde van deze maand verwacht mag worden. in het Lagerhuis verklaarde Sir S. North-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1