BinwlaiiiRjic Beriehtea. cotè,"- in antwoord op eene vraag van den heer Dodson, dat Engeland het Fcbruari-dividend van de gegarandeerde Turksche leening heeft betaald. Het bedrag had gedekt moeten wor den uit het Egyptische tribuut, dat gisteren echter nog niet ontvangen was. Intusschen had de Khedive, daarover aangesproken, beloofd, dat by een deel van het tribuut zenden zou. De heer Bourke deelde mede, dat de onder handelingen betreffende het handelsverdrag met Frankrijk, op verlangen van Frankrijk, wegens den huidigen toestand van den handel, afge broken zijn. Hy kon nog niet zeggen wanneer zy zouden kunnen worden hervat. De diplomatieke correspondentie betrek kelijk Griekenland is bij het Parlement over gelegd, waaronder een depêche van 23 Februari van den Griekschen Minister van Buitenlandsche •Zaken Delyannisaan den Griekschen agent te Londen Gennadius waai in het verzoek van Griekenland formeel herhaald wordt, om op het congres te worden toegelaten, ten einde de rechten, het lijden, den strijd en de wenschen der Grieksche bevolking in het Turksche Ryk te kunnen verdedigen en toelichten. Den 9 Maart antwoordde Lord Derby in eene depêche aan Gennadius met de verklaring, dat Engeland Griekenland's verlangen billijk acht om op het congres vertegenwoordigd te zijn en dat hij •deze meeüng aan de andere Mogendheden zal mededeeleu. In een telegram van 18 dezer uit Peru meldt een correspondent aan de Daily Telegraph, uit -vertiouwbare bron te vernemen, dat Enge land met den meesten nadruk te St. Petersburg protesteerde tegen het in grooten getale voort- -rukken der Russen naar de Dardanellen en den Bosporus. FRAN K R IJ X. 1 De drie, ji. Dinsdag in Frankrijk gehou den herstemmingen 'voor leden der Tweede Kamer zijn allen in 't voordeel der gematigde Republikeinen uitgevallen. By de verkiezingen van 7 April a. s. verwacht men eene nieuwe overwinning der Republikeihsche partij. De 1 Senaêt heeft met 153 tegen 100 stem men liet ontwerp beti effende den slaat van "beleg goedgekeurd, geheel volgens de redactie der Kamer en Regeeriug. Alle vijandelijke amendementen werden verworpen. De bekeering 'der Constitutioneelen blijkt dus oprecht. 'La Commune affranchie is den 18 'dezer, den geboortedag der Commune, te Parijs ver schenen, gelijk aangekondigd was. Het nom- "mer is, evenals het próefnommer, dat eenige dagen vroegerhet licht zagin beslag ge- nomen. Een zeker aantal werklieden zijn den 18den naar Père la Chaise getrokken, om op liet gi af van Lediu-Rollin en Raspail een bloemenkrans neer te leggen. De dag is zoo rustig mo- "gelijk voorbijgegaan. 'De Réveil heeft, onder de vele veioor- "deeliiigen, opgehouden te veisclsijuen. De 'ifarteillaise is thans in zijne plaats gekomen. Het nieuwe blad zal zijne leiding ontvangen "van Henri Rochefort. De Eogelsche kroonjuweelen, die op de tentoonstelling zullen prijkenzijn reeds te Parijs aangekomen. Hunne waarde wordt ge schat op 413 millioen fr. De voornaamste parui e is een diadeem van 26 brillonten. In het midden diiarvan is de Kooh-i-noor (die in 1850 aan dep Koning van Lahore toebehoorde), omgeven v door den Regent, de Sancy, den Grooten Mogol, de Deriah-noor en den Nitam. Eene bijzondere wacht waakt dag en nacht by die schatten. OOSTENRIJK. Graaf Andiassy gaf Dinsdag in de Hongaarsche delegatie op de interpellatie van Zsedenyis ten antwoord, dat het Russische Kabinet stellig verklaard had, al de vredesvoorwaarden vóór Ret Congres mede te zullen deelen, opdat elke mogendheid gelegenheid zou hebben om te zeg gen welke punten zij beschouwde als van internationalen aard, en welke niet. De spreker gevoelde zich door het vertrouwen van Prins Bismarck ten hoogste vereerd. Toen Bismarck het ibeati 'possidentis" uitsprak, zeide hij zoo- .vee! als hy op" het oo'géublïk zeggen kon 'met het' uitzicht op eene eerlijke bemiddeling. In het belang van'deze of geene partij kon Bis marck'op dat oogenélik zich niet uitlaten.'Wat de-Verhouding betrof tusschen deirspreker en Prins Bismarck, deze was niet slechts persoon lijk, maar ook met betrekking tot de beide Staten steeds zoo oprecht en haitelijk mogelijk geweest, en zij zou dit ook blijven. Deze woorden wekten levendigrn bijval. Uit Weenen wordt van den 18 dezer ge- meldt: In dn openbare zitting der Hongaarsche delegatie heeft de afgevaardigde Falk zijne conclusie tot het verleenen van het krediet van 60 millioen toegelicht. Vele leden namen achter eenvolgens 't woord en bijna alten verklaarden voor het krediet te zullen stemmen, dech nog steeds eene vreedzame oplossing.der kwestie te hopen. Graaf Szecsen, stelde een amendement op de conclusie vau dr. Falk voor, waarover morgen het debat zal plaats hebben. Een bericht van 19 dezer betreffende het verleenen van dit krediet luidt: Na een rede van Andrassy heeft de Hon gaarsche delegatie eenparig met 60 stemmen het millioeoenkrediet aangenomen; ook het daarop betrekking hebbende voorstel der sub commissie. DUITSCHLAND, •Zeer stellig verzekett de Kölnische Zei- tungdat Keizer Wilhelm een schrijven van Paus Leo X1H ontvangen heeft, waarin deze -niet alleen kennis geeft van zijne troonsbe klimming, maar ook den wcnsch uit naar eene betere verhouding tusschen Kerk en Staat. De KSlnüche wil zelfs weten, dat reeds onderhan delingen zouden zijn aangeknoopt. Eene Zuid-Duit«che Regeeriug zou in deze als bemiddelnres zijn opgetieden. Meer en meer wint te Berlijn het ge voelen veld, dat aan Camphausen 't gevraagd ontslag zal worden toegestaan, dat Graaf Stol- berg-Wernigerode vice-kanselier zal worden en dat een homme d'affaires, waarschijnlijk de heer Burghait, directeur-generaal ,der indirecte be lastingen, aan 't hoofd zgl worden geplaatst van het Depaitement van Financiën. Graaf Stolberg is veel rrieer conservatief dan Von Bennigsen, die eeist ais vice-kanselier genoemd werden daarom is men aan 't Hof en in -militaire kriugen dan ook zeer met de aan staande benoeming ingenomen. De rechtbank te Sanrbi ückeu heeft uit spraak gedaan in de zaak van 44 ingezetenen te Marpingen, beschuldigd van onbevoegde uit oefening van het bediijf van kastelein, slaap- steeliouder, enz. tijdens den toevloed van bede vaartgangers tengevolge van de zoogenaamde veischijningen der 11. Maagd. Eenige beschul digden zijn wegens gemis van bewijs vrijge sproken; de overigen zijn tot eene boete van 30 mark veroordeeld. It U S L A N I). Volgens berichten uit St. Petersburg is 'tot eene nieuwe lichting en de versterking der Oostzee-havens besloten. AMERIKA. In Canada schijnt men het ernstig te willen gaan meenen met de matigheids-tirannie. Een telegram uit Ottawa meldde, dat de nieuwe, door de Regeering bij den Senaat ingediende Temperance Act niets meer of minder beoogt dan het toekennen, aan elk districts- of stadsbestuur, van de bevoegdheid om den verkoop van alcoholicche dranken geheel te verbiedenbehalve tot geneeskundig en kerkelijk gebruik! DEN HAAG, 19 Maart 1878. Bij Zs. Ms. besluit is aan mr, J. Knot tenbelt, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van ad ministratie over de gevangenissen te Rotter- dam, en is benoemd tot lid van genoemde j commissie G. A. Loeff, inspecteur der regi- I stratie en domeinen te Rotterdam. t Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot lid der commissie van administratie over de ge vangenissen te 's Hertogenbosch mr. T. A, Van Bommel, officier van justitie bij de ar- roudissoments-reclitbank aldaar. I SCHIEDAM, don 20 MaartH8J8. - 'Door het Hoofdbestuur van de, Nederland- sche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, I welke zich ten doel stelt het vestigen van vaste Commissiën van Raadgeving; het uitloven van Premiën; het houden van tentoonstellingen; het houden van Byeenkomsteh of Congressenhet bevorderen van Voordrachten; het bevorderen' van Onderwijs; het uitgeven en verspreide'^ van Geschriften; hetuitschrijven van Prijs vragen; het ondersteunen van Proeven; hêt erkennen van de Verdiensten Van Werkliedsn en het verbeteren van hunnen toestand; hét richten van verzoeken en verloogen tot deRe- geering en Volksvertegenwoordigingzijn de i heeren: mr. A. J. Beukers, W. A. Beukers, *i P. J. Van Dijk van Matenesse, H. Hoppe, I.' Loopuyt, S. J. MelchersA. 0. A. Nólei(1j mi'. K. A. Poortman, C. J. P. Van derSchalkj J. M. Van der Schalk, dr. C. J. Vaillant, C. Van Vooren en L. W. C. Wnlvareu, uitgenoodigd, te trachten alhier eene afdeëling dezer Maat-, schappij tot stand te brengen, waartoe zij zich hebben beieid verklaard. Bij circulaire wenden zij zich tot hunne stad» geuooten met de uitnoodiging tot medewerking aan de oprichting eenerafdeeling Schiedam van genoemde Maatschappij. Wij vertrouwendat velen het plan vau- genoemde heeren, evenals wij, met ingenomen heid zullen begroeten en daarvan blijk zullen geven door het krachtig te steunen. Gisterenavond kwamen de ledeu der Volks voorlezingen voor de laatste maal in dit sei zoen bijeen. Eveuals op die vau 12 Februari 11. hadden zij ook op deze bijeenkomst de ver gunning aan vrouwen toegang te verleenen. Het aantal leden in aanmerking genomen mocht de opkomst buitengewoon genoemd woiden. Als spreker trad ,op de heer mr. C. F. A. Knijff, die een Betuwsche novelle van J. J- Cremer, getiteld: De Rechte Jozef, voor las. Als oji ïederen avond was ook thans voor af wisseling gezoigd. Twee trombone-solo's van den heer L. Voortmnn, bijdrage van den. heer H. W. M. Roelants, gezang van den heer C. J. Smith en pianospel van den heer II. J. P. Textor maakten dezen avond tot een recht fecstelijken, Wy weten waarlijk niet wat wij hel meest zullen roemen, tie. wijze waarop de lieer Knijff de moeielijkheidhet spreken in Betuwsch dialekt, overwon, den zangerigen toon, dien de heer Voortmnn uit zijn instrument vooitbracht, het gevoelvol gezang van den heer Smith of de vaardigheid waarmede de heer Textor een geïmproviseerde potpourri, bestaande uit opera motieven en volksliederen ten gehoore bracht. Allen die hebben meegewerkt kweten zich op loffelijke wijze vsn hun taak. "Wy kunnen niet nalaten de commissie hulde te brengen voor de uitmuntende wyze waarop zij hare vaak moeielijke taak heeft opgevat en ten einde gebracht. De heer H. Brouwer, predikant te Zwolle, vervangt den heer M. A. Gooszen, pred, te Schiedam, die weldra als kerkelyk hoogluerasr naar Leiden zal vertrekken, als redacteur van liet 4 niet-officieel gedeelte van de Kerkelijke Courant- r

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2