Staatsloterij. Stedb 1 lit Nieuws. Carjalijst8.il. rrijzen ras copns eu loste Miptiilii Per Telegraaf. A. Winkler Prins. S: 4 burgerlijke stand. J; «F tot heil des volks, maar niet voor^eene hersen schim die men met den naam vau militaire eer bestempelt. Geloof mij uw dv. dr., Veendam, 20 Maart '78. Men schrijft uit Rottei darn aan de Mid- itïb, Ct- liet volgende: De journalistiek neemt hier een linoge vlucht! Behalve het eerstdaags verschijnende sBotter- iamsche Nieuwsbladen liet nieuwe weekblad TiOost en West, komt hier sedert een paar we ken een blaadje uit: De khine Botterdammen. Alles is bij dit blaadje miniatuur: titel, .for maat en redactie. Deze laatste namelijk is samengesteld uit eenige jongelieden uit de han- delsafdeeling der 4e klasse van de hongeio bui- gerschoo!die niet alleen het blaadjes samen stellen maar het ook voor eigen rekening uit geven. Het eerste uommer was een getiuuvve kopie van een groote menscheueourant: hoofd artikel (over de Nooi dpool-expeditie), nieuws tijdingen uit buiten- en binnenland, kunstniemvs enz. Sedeit het tweede nonnner echter is het blaadje geheel van karakter en inhoud veran derd; dé politieke nieuwstijdingen zijn verdwe nen en btjna uitsluiten i varia vullen de kolom men. Aan Abounds ontbrak het niet; hpt blaadje heeft er zelfs heel wat, voor veireweg het meerendeel leerlingen der hoogeie burgerscholen en der middelbaie scholen voor moisjps. Men schrijft uit Parijs aan het N. v. d. D De Nederlaiidsche nieuwsbladen hebben zich koitelings nog al ceërgerd bij het vei nemen der tijding, dat de heer Dupont was aangewezen èn Belg'ie èn Nedeiland te vei tegenwoordigen in de internationale commissie voor de muziek stukken, die gedurende de aanstaande wereld tentoonstelling alhier zouden worden uitgevoerd. Inderdaad was die gemelijkheid alleszins ge wettigd. Behalve dat de aanspraak van den heer Dupont op die dubbele onderscheiding hoogstens door zjjnc hoedanigheid -als orkest meester der Brusselsche opera Icon-woi den ge wettigd, is hij, zelfs afgezien van Neêi land's recht om eeg eigen vertegenwoordiger in de bedoelde commissie te tellen, een-'1 Waal, die noch taal noch zeden van ons vadeiland kent. Velen zullen dan ook met genoegen vernernen(' dat dank zij de tusschenkomst van' een- man, die zooveel doet, om Nedei land's belangen bij bij de aanstaande expositie aan hun nicht te helpen, een nieuw lid der commissie is be noemd en daartoe onze verdienstelijke com ponist Joh. J. H. Vei hulst is aangewezen, die nu als vertegenwoordiger van Nedei land in genoemde commissie zal optreden. Op 86 jai igea leeftijd, waai van meer dan 60 in militairen dienst dooigebiacht en waai iu hij 8 veldtochten meemaakte, is ta Utiecht ovei-' leden de gepensioneerde genei aal Fi aufois Hem i De Veije de Burine, liddor der orde van den Ned. Leeuw, veisieid met het Zilvesen en het Metalen Kruis, het eeieteeken vau langduiige officiers dienst en de medaille van St. Helena. Den G Apt 11 a. s. zal hot voor rekening van de Noordpool-pxpeditie gebouwde schip Willem Jlarcnd.-z le Amsterdam te water ge laten woiiien. Daar men weet dat houden in't sneeuw-en ijsland gewichtige diensten zulleu kunnen be wijzen, heeft de expeditie zich twaalf van die dieien aaugesehaft. De straf van 18 maanden cellulair en f300 boete, die bij vonnis der Rechtbank te 's Giavenliago aau den meisjeshandelaar Kley- berg ter vake van bedrieglijke - oplichting is opgelegdwerd gisteren dooi- het Gerechtshof alhier h> lnoger beioep gehandhaafd, teiwijl bevolen werd, dat het vonnis des eeisten rechters geheel en volkomen gevolg zal hebben. Donderdagavond hebben te Haarlem een 40 slagers eeno byeenkomst gehoudeir, waarop o. a. besloten is tot 'indiening vau een adres aan den Gemeenteraad, om niet over te gaan tot oprichting van een abattoir. Uit Roermond rneldt men, dat gis terenavond tegen zeven uur geschoten is op een spoortrein tusschen Reuver en Swahnen. De kogel kwam in een waggon 2e klasse teiecht, zonder gelukkig iemand te treffen. (Vad.) Rotterdam. De Kamer van Koophandel alhier heeft zich tot de RQgeenng gewend met 't verzoek pogingen aan te -wenden om voor Nederland, als onbesmet land, voor ruudeien en schapen vrijstelling- te verwerven van de in Engeland genomen maatregelen van vomzoig tegen de »veeziekte", aangezien de veehandel daaronder zeer gebukt gaan. Fernis. Zaterdag is alhier een lijk aan gespoeld, hetwelk bij nader onderzoek geble ken is het lijk te zijn van een dei peisonen, die onlangs bij het ongeval met de postboot op de Maas het leven hebben veiloren. Monster. Gisteren legde de Bmgemeester dezer gemeente den eersten steen der school van Kwintsheul, en biacht daarbij dankbaar in herinnering de krachtige hulp, zoowel van de Regeering, als vau de-i heer Commissaris des Koning», 't Is de derde openbaie school die sinds 1873 in deze gemeente wordt gebouwd. Willige-Langerak. Ondei deze gemeente zal een nieuwe zalrnvisscherij aangelegd worden. Ilpcndam. Eetiige jongens in deze ge meente, die een kat met p ttnlenm besmeerd en daarna in brand gestoken hadden, zijn door den kantonrechter tot één dag gevangenisstraf en f23 boete voor ieder veioordeeld. GraTO. De aanhoudend hooge waterstand van de Maas, waardoor net spuien van het overtollige binnenwater onmogelijk wordt, is oorzaak dat er veel winterkoren verloren gaat. Op plaatsen, waar des zomers de veldgewassen verdorren en verdrogen, staan zij nu onder water, een gevolg van de gebrekkige tegeling .der wateiloozmg. Vooral!aan.de.n.verzijde dei- rivier in Gelderland is "t daarmee op vele plaatsen treurig gesteld. Een flink stoomge maal en doelmatige kanalisatie zonden aldaar van zeer veel nut zijn. Aan de weikzaam- heden op het land, 't zaaien van zofrierkoten in 't poten van aardappelen kan men dus nog niet beginnen. Op de hoogere gronden aan deze zijde staat vooral de winterrogge zeer goed, zelfs te welig, 'tgevolg van den zachte winter. Deze is ook oorzaak dat de vrucht- boomen, die goed in den knop zitten, wel wat vroeg zulleu gaan bloeien, dat met 'toog op de nachtvoisten niet wenscheljjk is. Op sommige plaatsen is reeds zooveel gras voor handen, dat het vee in de weide graast. BEN 82AAf», 26 Maart. lieden hebben de heeien Reekers en Schimmelpenninck Van der Ove, nu beèodiging in de Tweede Kamer dei Staten-Geneiaa! zitting genomen. De commissie tot oridurzo-k der geloofsbrie ven van den heer Diepen, die bij de herstem ming te Zevenbergen de meeste rtemmen van het aantal geopende btlpHten bad. heeft haar rapport ovei gelegd. Zij is niet tot eenstem migheid gekomen De moei dorheid, de infor- malite-t van Waspik vooibijgaande, wenncht de herstemming onwettig te vei klaren, den heer Diepen niet toe te laten en eene nieuwe herstemming te doen uitschrijven. De «minder heid daarentegen stelt voor, dat alvorens tot toelating van den heer Diepen te beslissen, 'de stembriefjes worden overgelegd. Morgen zal de Kamer hierover beraadslagen 'Daarna is de" interpellatie" van dén heer de Casem- broot, betreffende de negei bevolking in Suriname aan de orde. t - Na de behandeling van het rapport omtrent de enquête" naar de longziekte onder het rund- '-'a vee, zullen verschillende wetsvoorstellen in beraadslaging worden gebracht, o a. dat tot wijziging der wet op het notarisambt. Dinsdag zal de benoeming vau een Commies griffier plaats hebben. De heer Van Kerk-.v.jk heeft vei lof bekomen om later den Minister van Wateislaat te in- terpelleeren, over liet outhou len aan de be krachtiging der Kamer, van de ovei eenkomst met Rotterdam gesloten, ter -zake de Konings haven. Prijten en premien turn f 100 en daarboven. Ve Kt,. le Trekk., 25 Maart. No. 641 f 1000. Nos. 1396, 4884, 5573, 5577, 17032 en 19878 ieder f400. Nos. 6805 en 17528 ieder f200. Nos. 3756, 6218, 0460, 1444, 16297, 19318 en 20480 ieder f 100. Geboren22 Maart. Sophia Catharina, dochter van F. A. Eisberg en II. Biideker, Singel. 23. Clasina Geertje, dochter van L. Van Pelt eu G. Roelofs, Hoofdstraat. Dirk, zoon van W. Wapenaar en G. Boer, Hoofdstraat. Jacob, zoon van D. Krabben dam en G. Mak, Groenweegje. Gen it, zoon van G. Baron en C. Vau den Tempel, Broers- vest. Gerardus Antonius, zoon van T. Free- ling en M. Oosthof, Lange Achterweg. 24. Anna Maiia Matrdalrna, dochter van A. Overzipr en I M. Vau 0--is, Broersvest. Jan Hui- biechl. zoon vau 11. Glansdorp en G. Mak, Singel. Johannes, zoon van S. Verbrnggen en II Van der Sloot, Lange Niemostraat. Josinn, dochter van J. P. De Biuin en M. Groenendaal, West-Frankenlandsche Laan. Jacob, zoon vau M. Akkerman en IC. Voorburg, Ploegstraat. 25. Maiia Johanna, dochter van II. P F. Van Litsenburg en M. Van Helle- mondt, Breedstraat. Pelt önelln, dochter van H. J. Kiuzinga en W. C. Kmllaais, Broers- vcld. Diik, zoon van G. btulk en A. Cos- terus, Grornelaan. Overleden: 22 Maait. Cornells Johannes Beversluis, oud 3 dagen, in een vaartuig. 23. Joan Joseph Bulter, oud 86 jaien en 11 -maanden, Lange Achterweg. Everardus Diest, oud 4 maanden, Singel. 24. Herma- nus Philippus Apolonius Heinsbroek,oud 1 jaar en 7 maanden, Broersvest. Authonie Sas, oud 3 jaren en 11 maanden, Hoogstraat.^ 25. Wouterina Van Giezen, oud 48 jaiên en 6 maanden. Blaauwestecg. 25. .Tacobus Ilille, oud 20 dagen, Hoofdstraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM van 25 en 26 Maart. Rogge; per 2100 kilo Libau f203 3/m. Gerstper 1950 kilo Windau f 204 „6/w. Libau f197 ö'w, 3ï«wtvvt,«» t t 10% per heetol. Ct. - Jenever: Amsterd. proef, f 143/t f 15Vi per hectol. Cl. /ouder fust en zonder belasting. Spoeling: 25 Maart-f2.40; 26. fl.40p. k. Bij de Schiedam«cbe Spoehng-Vereemging, dagelijks f 2.10 per ketel» NEWCASTLE. Emanuel Boutchar, k.E. Claik, 341%, ton Steenkolen. - LIBAU. Uolme Alaiie, k. J. C. Hansen, 73 last 30 lour Gei sf. 25 Maar Mal fl.I1 C JU Nation Met in ZHv. SI 0 X. fin*, in Eng llus-ni Portugal Pranwlie. I'elgisi lie I ruisLcli- tiiuib Hut o* 10 '/s Uit»* in L K 1 1.25 pap. II 1 21 '7% Polen in L 11 1 li 87% ui PI. f lï 02% •Sp. Huilen!. 1 Jali 1877 .47 80 47 80 A nier in Dol. 47 80 in papier 240 58 90 lloitenrykiehe 1.23% ilanl aetira a

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3