erkende den invloed der afschaffing van de diflerenticele rechten op den achteruitgang. Terugtreding is echter niet mogelijk. De af schaffing van den suikoraccijus is thans niet wenschelyk, de vermindering van den accijns evenmin. "Wel wilde de Minister zich met de ^organen des handels beraden of, huns inziens, eene herziening der classificatie kan leiden tot verbetering van den bestaanden toestand. Ove rigens wenscht hij oprecht de kwestie ernstig te overwegen. Door den heer "Van Kerkwijk werd voorge steld, om het ontwerp houdende voorzieningen nopens de binneniandsche scheepvaart, niet in de sectiën te onderzoeken op Dinsdagaanstaande, gelijk de centrale sectie had bepaald, maar na het Pansehreces, ten einde gelegenheid te geven tot onderzoek en. overweging in en buiten de Kamer. Naccne vrij uitvoerige discussie, waarin de Minister van Waterstaat er op wees, dat dooi de aanneming van dit voorstel de kansen geriDg .werden, om in 1880 met die belangrijke wer ken te beginnen, werd het voorstel van den heer Van Kerkwijk aangenomen mot 41 tegen 33 stemmen, zoodat het sectie-onderzoek eeist na Paschen zal gehouden worden, i- De Kamer behandelde vervolgeus verschillende naturalisatie-ontwerpen. De beraadslagingen nopens het ontwerp t wijziging der wet op de bedelarij zijn aange vangen. De heer Van der Feltz adviseerde den Minister om het ontwerp nogmaals in over weging te nemen, ten einde door de opheffing der bedelaarsgestichten meer afdoende maat regelen tot keering der bedelarij voor te dragen. De hoer Borgesius erkende de verdiensten van het ontwerp, doch ontwikkelde verscheidene bezwaren, vooral ontleend aan de gelijkmatige bestraffing van aile bedelaars. Ook wenscht hy preventieve maatregelen tot keering dei- bedelarij door strafwetten tegen misbruik van sterken drank en dronkenschap. Morgen voorzetting. SCHIEDAM, den 5 April 187S. De Gemeenteraad alhier zal Maandag, den 8'dezer, des namiddags te twee uren, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwetpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder adtessen van A. Weber, P. Burger, G. L. Suisse, L. Klyn en II. J. N. It. van Zoelen om plaatsing op de kiezerslijsten, met rapport van het deswege ingesteld onderzoek. Rapport Commissie van Fabricage op adi es van II. J. Plant Go. om rooiing van boomen. Idem op adres van H. J. Bromelow om afstand van grond. Welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde to wor- .-,den behandeld. Deliberatie over-.. Vaststel ling 'Ie Voljaars Kohier, Plaatselijke directe Be lasting voor 187S; rekening Kamer van Koop handel over 1877 en rapport' der Financieele Commissie; aangelegenheid jaar wedde rentmees ter burgerlijk armbestuur en daartoe betrek kelijk ïapport adres Coma. van der Most c. s. bebouwing grond achter hunne woning en rapport der Commissie van Fabricage; adressen J. A. van Velzeu en J. Rynbcnde om demping gedeelte sloot aan de Fiankelandscke laan en rapport als boven. En verdere voorstellen en rnededeelingen. Op bet twaalftal ter beroeping van een predikant by do Hervormde gemeente te Hoo- gezarrd komt o. a. voor dr. G. C, Steijuis predikant te Nieuw-Beertn. Naar wij vernemen, zal de Minister van Marine Zaterdag n. s. tegenwoordig zijn bij bet afloopen van de Willem Barendtss, het schip voor onze Noordpool-expeditie bestemd. Dit afloopen zal des namiddags to 3 en niet te 4 uren plaats hebben zooals eerst gemeld was. Be Staats-öourant bevat de volgende opgave van de op 31 Maart 1878 in Ja onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlaudsche ruwe suiker: Amsterdam 29,465,710 kiiogr. Rotterdam10,438,348 i> Schiedam r Dordrechts Middelburg i Totaal 39,904,058 kilogr. Prins Hendrik der Nederlanden heeft Dins dag een bezoek afgelegd bij den President der Fransche Republiek, Korten tijd daarna heeft de President een tegenbezoek aan den Prins gebracht. De Hulpvereeniging van Christelijk Natio naal Schoolonderwijs te Utrecht heeft aan de 8 anti-revolutionaire kamerleden, die de nota betreffende het ontwerpKappeyne hebben onderteekend, haar ingenomenheid betuigd met hun waai «lig, manlijk, Nederlandse!» en echt Christelijk protest." Als eene bijdrage voor de'buwei ing, dat de Rijkskweekscholen vau onder wijzers moeilijk zullen kunnen voorzien in de behoefte aan hulppeisoneel op de lagere scholen, kan dienen, dat, naar wij vernemen, van de tien ontslagen kweekeliugen van het vorige jaar te 's Hertogen- bosch, du reeds vier een anderen werkkring heb ben gekozen. Zoolang bij de onderwijzersbe- trekkiugen de toekomst minder verzekerd blijft is zulks volstrekt niet te verwonderen. De Geneeskundige Staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts mej. Aletta II. Jacobs, nied. doctor unda. Zij is de eerste vrouw die in Nederland het diploma erlangt. Engeland is bereid zijno vloot uit de Dardenelteu terug te roepen. Rusland is bereid zijn .leger uit den omtrek van Konsiantinopel te verwijderen Beideu stellen echter eene voorwaarde: Enge land zal zijn vloot terugroepen zoodra Rusland zijn leger lerwydert, en Rusland zal zijn leger verwijderen, zoodra Engeland zijne vloot terug roept. Nu zegt men dat van den Keizer van Duitsch- land de beslissing zal worden geviaagd, wie h'et eerst moet heengaan. Is dit zoo dan zal er waarschijnlijk eene oiepzinniger oierweging moeten plaats hebben en wie weet hoeveel confer entiën worden gehouden, terwijl het dan nog altijd twijfelachtig blijft of de in het onge lijk gestelde patij niet in ver/et zal komen. Yeel eenvoudiger ware het, zegt de Arnh, Ct., als Rusland en Engel,urd dit veischil, waar van misschien de vrede van Europa en het leven van talloos velen afhangt, uitmaakten door beiden heen te gaan, zonder als met het horloge in de hand tr zien wie het eerst aftrok. Des noods zouden zij er om kunnen «npiaden" of ïnilsteken." Dit zou zeker niet niet de diplomatieke u.santie en de waardigheid van grooto mogendheden strooken, maar liet zou vrij wat tijd en moeite besparen en het icsul- taat zou hetzelfde of liever veel zekerder zijn dan het inroepen van een scheidsrechter. Sedert i Apitl verschijnt Ons Streven courant voor Nederlandsche vrouwen, twee maal 's weeks. In het nominer vao '2 dezer schrijft de redactie o. a. het volgende: Blijft het hoofddoel van Ons Sir«wn ilc zoo genaamde vrouwenkwestie toe te lichten, irree te doelen, wat er in verschillende landen over deze zaak gedacht eu geschreven, en wat er voor gedaan wordt naast dit algerrreene doel staat een tweede, met het eersten ten nauwste samenhangend, het bespreken n. 1. van de ver schillende dagelijksche maatschappelijke, hygië nische en paedagogiesche kwestiën, welke voor vrouwen het meest van belang zijn. Doch boven alles is het onze vvensch door ons blad den band, ilie de vrouwen onderling bindt, nauwer aan te halen en de overtuiging te vestigendat het meer is dim een bloote klank om leden van"één maatschappij te zijn. Slechts door elkander de hand te reiken-en vooral als de meest ontwikkelden en bemid delden door goed voorgaan, door trouwe hulp en vriendelijken raad hare minder bevoorrechte zusters helpen, -zal-de toestand der yrouwenia het algemeen kunnen verbeteren. Dat die toe3tand voor velen in veschillead opzicht droevig genoeg isontkennen slechts zij, die oppervlakkig de oogen sluiten voor alles wat haar niet rechtstreeks zelve aangaat. Voor wilden emancipatie-geest is, Goddank in ons vaderland weinig vrees. Doch de maat schappij kan meer aan de vrouw geven, ea de vrouw meer aan de maatschappij. Op breeder schaal dan tot nog toe mede te werken aan den stoffelijken en zedelijken vooruitgang van ons geslacht, en daarbij bevrediging te vinden vau hare dagelijksche behoeften, bevrediging ook van die innerlijke aandrift om in het ge heel der maatschappij eene plaats te bekleeden, die in overeenstemming is met den aanleg, dien men zich bewust is en de krachten, die men inzich gevoeltdat is het wat de vrouw het recht heeft te vragen, en wat haar niet dan tot schade van onze maatschappe lijke ontwikkeling kan geweigerd worden. Die waarheid meer algemeen te doen doordringen zal ons beste streven zijn. Het bestuur van het ^Nationaal Leder industrie Bond in Nederland" heeft den Minister van Waterstaat kennis gegeven van het door de algemeene vergadering van het Bond geno men besluit om zich bij de wereldtentoonstelling te Parijs door één bestuurslid rnet 3 bondsleden te doen vertegenwoordigen, ten einde in het belang der leder-industiie en wat daarmede in betrekking staat een grondig onderzoek io te stellen en daarover een zaakkundig rapport uit le brengen. Het bestuur voegt er bij% dat het aan die Commissie een twintigtal bekwame werklieden wenscht toe te voegen en verzoekt, dat ter bestrijding van de groote kosten, van Rijkswege eene bijdrage worde geschonken. Het Paleis-orkest van Amsterdam zal, onder leiding van z.ijn directeur, den lieer Joh.. M. Coeuen, deelnemen aan het concours, te houden in het tentoonstellingsgebouw te Parijs. Omtrent den moord, Zaterdag 11. te IJzen- drjke (West-Zeeuwsch-Ylaanderen) gepleegd, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De man, die eene herberg hield, is met eene spade doodgeslagen en de vrouw, (zijne huis houdster) geworgd; terwijl er na den moord diefstal gepleegd is. De misdaad is aan het licht gebracht door een bode, die in de her berg een brief bezorgen moest. (2Y. JR. Ct.) Op verschillende plaatsen in het station te Gouda staat thaus aangeplakt, dat de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij zich genood zaakt ziet, voor dat station in het bijzonder te handhaven art. 9 van het algemeen regle ment voor het vervoer op de spoorwegen, bepa lende. dat vijf minuten vóór het vertrek vau een trein geen plaatsbewijzen meer behoeven tei warden afgegeven. Deze rnededeeling berust op de omstandigheid, dat verscheiden reizigers van Utrecht naar Den Haag, of omgekeerd, aan het station te Gouda gebruik maakten van de goed- koopeie reisgelegenheid, die de tarieven van dg Ned. Rijnspoorwegmaatschappij hun aanboden, In plaats vau te Utrecht een direct retour biljet Utiecirt 's-Hage te nemen, namen ver scheidene eerst te Utrecht een retourbiljet UtrechtGouda en daarna te Gouda een Gouda—'s-IIage; zij wonnen daardoor bij een retourbiljet van één of twee dagen in de de klasse 60 cent, 2e klasse 45 cent, 3e klasse 25 cent; bij een retoui biljet van drie of vier dagen was de winst *40, 30, 15 cent; bij een enkel reisbiljet 25, 15, 10 cent. Daar echter ver scheiden treinen van Utrecht uaar 's-IIage en omgekeerd thaus langer dan vijf minuten to Gouda stilhouden, zal de maatregel slechts ge deeltelijk gevolg kunnen hebben. De geneeskundige raad voor Gelderland

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2