BineiUiistlt Berichten. tract moeten 3,000,000 kub. meter specie wor den opgebaggerd, ITALIË. Volgens een telegram uit Rome, voorkomende in de Xölnische Zeitungheeft de Paus den uit de Sociëteit van Jezus gestooten pater Ourci eene gewichtige betrekking aangeboden, maar deze,heeft haar van de hand gewezen met de verklaring, dat hij vervolging geleden heeft voor het welzijn der Kerk, niet om eigen voor deel te behalen. De Paus klaagt, aldus wordt verder gemeld, dat zijne gezondheid onder het aanhoudend ver blijf op het Vaticaan lydt. Hij heeft nu hei melijk tweemaal een rijtoer gedaan door de Porta Cavalligieri in de richting van Civita Vecchina. In de Kamer van afgevaardigden heeft de^Muustec. Conti verklaard-,dat. Italië..gaarne toetreedt tot een coDgres. Italie's betrekkingen met de Mogendheden zijn uitstekend. Italië is vrij van alle verbintenis. De gebeurtenissen \an 1377 kunnen de tractaten van 1856 en 1871 niet uit de liistoi ie wisschen. Doch zij dienen gewijzigd te worden. De tegenwoordige ondeihandelingen tusschen de Kabinetten geven het vei ti ouwen, dat, de raad van het verstand ook ditmaal meer ingang zal vinden dan het beroep op de wapens. Maar indien de ooi log mocht uitbarsten, dan zal, de Regeering de stipste onzijdigheid in acht nemen. TURKIJ E. De eerste Minister van Griekenland bezocht den Sultandie vervolgens met Layard een onderhoud had ia Savfet's tegenwoordigheid. Daarna had Layard een onderhoud met Reouf en Osman Pacha. De Regeering neigt tot En geland over. De Regeering vaardigde een pro clamatie uit. .waarin zij de bevolking van Epirus en Thessalie tot trouw aanspooi t en belooft, dat zij hervormingen en voorrechten zal verwerven evenals de overige provinciën volgens het vre- destractaat. De Turksche dagbladen geven den raad onzijdig te blijven. Te Bucharest ver zekert men, dat Rusland geen gebiuik zal maken van het- achtste artikel van het verdrag van San Stefano, maar een bijzon deren militai ren gedelegeerde zal zenden om met Rumenie te onderhandelen over de voorwaarden, waarop het de gemeenschap me(t zijn troepen via Rumenie behouden kan. RUMENIE. r 1 Men verzekert, dat Ruslapd er van afziet, vast te houden aan art. 8 van het vredesverdrag vaq Sun Stefano, eu een speciaal militair gev,olT machtigde zal zenden, om met Rumenie te onderhandelen over de voorwaarden, tot behoud der gemeenschap via Rumenië. Inj/erscheideue aan den Donau gelegen plaatsen van Rumenie zijn Russische troepen aangekomen. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zitting van 10 April. By de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs heeft de heer Rombach afgekeurd dat deze libei ale Minister niet verder gegaan is met de wijziging der conservatieve wet op het hooger onderwijs, ten aanzien de verplichte klassieke opleiding van medici. De heeren Mees, Moens, Roëll en Van Naamen opperden verschillende beden kingen omtrent de vrijheid, die de Minister wil schenken aan de besturen van de gymnasia om het' leerplan zelfstandig interichten en hen omtrent de splitsing vrij te laten. De Minister van Binnenlandsche zaken verdedigde het ont werp. Alvorens het algemeen leerplan te kunnen regelen, dient door het' voorgestelde ontwerp betf beperkend voorschrift wan art. 7 der wet weggenomen te worden. De vrijheid voor de besturen der gymnariu is volstrekt noodig, daar het onderwijs naar de behoeften moet worden ingericht. Eene herziening der geneeskundige wet omtrent de opleiding van medici is reeds voorbereid. Na replieken zijn de artikelen goed gekeurd en is het ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. Daar de Minister van Waterstaat nog eene nota. vanantwoord op de onteigeningswet AmersfoortNijmegen heeft ingezonden, werd de beraadslaging over de spoorwegonteigenings wetten verdaagd en kwam aan de orde de interpellatie van den heer Van Kerkwijk, over de overeenkomst omtrent de brug over de, Koningshaven te Rotterdam. De heer Van Ketksvijk vroeg, waarom door de Regeering de overeenkomst met Rotterdam, nopens de brug over de Koningshaven, niet aan de goedkeuring der wetgevende macht was onderworpen. Niet alleen werden zware financieele lasten daarbij aan den Staat opgelegd, zooals de verplichting tot uitkeering van boeten bij niet tijdige ople vering, het diephouden der vaaigeul in de Koningshaven, de afgraving van den hoek der Koningshaven, maar ook werd 1 ton aan Rot terdam, vroeger voor het onderhoud der Ko ningshaven toegekend, uitbetaald, ofschoon de Staat nu het onderhoud op zich neemt. Die laatste bepaling is in de definitieve overeen komst vervallen, maar de f 100,000 zijn uit de spoorwegbegrooting gekweten. De Minister van Waterstaat betoogde, dat de di ie eerste iaste^ öf met nooijig zouden zijn, öf gekweten kunnen woulen uit de gewone begrooting, zoodat de goedkeuring der Vertegenwoordiging niet noodig was, terwijl de uitbetaalde ton was eene wettige liquide schuld, waai van de betalingsstukken reeds waren opgemaakt, en die uitbetaald werd, tc-n einde te vei zekeren, dat Rotterdam op zich nam eene taak op de Regeering rustende, vol gens het internationaal tractaat. Do heer Van Kerkwijk handhaafde zyne stellingen en stelde ten slotte eene gelijke motie vooi als ten aan zien van het continet met de maatschappij Zeeland, in December 11. aangenomen, namelijk dat het contract van 18'Maait 1878 met Rot terdam niet had behooren te zijn gesloten, zonder vooi behoud van de goedkeuring door de wetgevende macht. Op voorstel van den Heer Insinger werd be sloten de discussie over deze motie te verda gen-tot na het recès. Morgen zijn de spoorweg-onteigeningswetten aan de orde. SCHIEDAM, den 11 April 187S. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden aanbesteding Voor het maken van een nieuwe brug aan den Binnenweg aldaar komt onder de inschrijvers'wo. ra. voor de heer H. Wienhoven alhier voor f29,400; de hoogste inschrijver was de heer L. J. de Borst Verdoorn, te Ameide voor f40,660, de laagste de heer W. D. van Mourik Dzn. te Drumpt, voor f27,868. i Prins Hendrik der Nederlanden heeft den 8 dezer Parijs verlaten en de reis aanvaard naar Karlsruhe. Aan de National Zeitung wordt uit Parijs geschreven over het voornemen van Prins Hendrik der Nederlanden,'om binnen 7 kort in liet huwelijk te treden met de dochter van Piius Friedrich Karl. De correspondent voegt er bij, ïdat dit huwelijk als een nationale wensch wordt beschouwd, omdat de Kroonprins standvastig - weigert in het huwelijk te treden en diens eonige broeder door aanhoudende ziekte daarin woidt verhinderd." De rente voor buitenjandsche beleeningen bij de Nedeilandsche Bank is met i/3 pCt. vei hoogd, en wel van den 9en dezer maand af. Aan de Nedei landsche hoofdstations zullen, eieuals in Duischland en België, bij gelegen heid van de internationale tentoonstelling te- Parijs, van 1 Mei a. s. af goedkooperetour biljetten, geldig gedurende vijftien dagen, worden uitgegeven. Op 9 Mei aanstaande zal te Amsterdam de jaarlyksche algemeene vergadering worden gehouden van het Nederlandsch genootschap tot- zedelijke verbetering der gevangenen. Behak; de verkiezing van 2 hoofdbestuurders zal ook, onder meer andere voorstellen, het hoofdbestuur aan de vergadering onderwerpen een voorstel omtrent het al- of niet ondersteunen van ont slagenen uit de rijksgestichten Qmmerschans en Veenhuizen. Ook zal een punt van bespre king uitmaken een voorstel van de afdeeling Utrecht, die verklaard heeft, bespeurd te hebben} dat onder de verooideelden, die in de cel ver-, blijf houden, niet zelden het verschijnsel zich, voordoet van lichamelijke verweeking en ver- slapping, zoodat die personen een tijd lang ongeschikt zijn tot arbeid, terwijl het hoofd bestuur de vraag wenseht te behandelen ofhet- bsdoelde verschijnsel zich alleen bij gewezen celbewoners, en dus niet bij ontslagenen uit de gemeenschap vertoont. Het Algemeen Dagblad van Ned.-Indië meldt o. a. Er is steenkool gevonden langs het tracé san den spoorweg in de Pi eangei-regentschappen; Geologen beweren, dat de geheele archipel"' vol steenkool is; maar het ongeluk is, dat de meeste plaatsen, waar kolen liggen, ontoegan kelijk zijn voor vervoermiddel. Daarom is 't van gewicht, dat thans kolen in exploitabele hoeveelheid gezonden zijn langs het tracé van den spoorweg door de Preanger boven Soeka- boemi. Waar zij aan het iicht treed is de laag niet dik, maar haar uitgebreidheid is vrij aan zienlijk, en het zou wei wonder zijn, zoo nist grooter hoeveelheden aanwezig zijn. De Re geering heeft de zaak ernstig opgenomen en een mijn-ingenieur daar de plaats gedirigeerd, die voor zijn onderzoekingen het personeel der spoorweg-opneming za! gebruiken. De gevon den kolen zijn van vrij goede kwaliteit. Te Samavang heersehen koorts-epidemiën in verschillende wijken der stad. Uit Gorontalo komen droevige berichten over zoo ongehoord hooge rijstprijzen, dat bepaalde- hongersnood heerscht. Ook in het zuiden van Djokjokarta moet groote armoede heersehen. De* opbrengst der geheven contributie b'y het van stapel loopen van het schip Willem Darendsz heeft bedragen f599, waaronder een gift van f100. Het bericht omtrent de aanzienlijke op brengst 'van het »oud papier" overnemende, voegt 'de Standaard er bij: misschien kan dit' (overnemen) zijn nut hebben. Min of meer raadselachtig is het wat de Stand- daard hiermede bedoelt zegt de Arnh. Ct. Zij wil het toch niet als navolgenswaardig voorbeeld be schouwd hebben? Wij geven toe dat er vele boeken zijn, die best achterwege hadden kunnen blijven en deze vinden dau ook het een wat spoe diger dan het ander hun weg naar den papiermo len, maar eene stelselmatige vernietiging van boeken die net in onzen geest vallen, geeft meer zedelijk nadeel dan financieel voordeel. Deze verdelgingsoorlog veibitteit noodeloos en baat toch weinig want het papier kan men vernielen, maar de ideën blijven en zulten, als zij waar- zijn, toch zegepralen, hoe lang, hoe dikwijls en '1 hoe ijverig mén ook de uiting er van belet./ Of men de uurweiken al breekt, de" tijd"' gaat toch voort. De Gelderlander meldt, dat vele her bergiers in het land van Cnyk weigeren da 4 publicatie der veiling van de St. Agatha-goederenuj in hun gelagkamer op te hangen. In de haven van IJmuidon is den 6a-' dezer een flesch aangespoeld, waariu het vol gend bericht, in de Franeeho taal: »De ekvvi^ page van liet schip Constantinople stei ft vam 'bi

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2