De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen in de afge- loopen week, op den drooge van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee, is bevon den aan den zwarte-tonnonzijde 29.5, 50 meter benoorden de lijn der geieidelichten 33, op lijn der geieidelichten 35, 50 meter bezuiden die lijn 35.5 en aan de witte-tonnenzyile 33 decimeter, bij gewoon laagwater. Naar het Vad. verneemt, zou de heer Couinck Liefsting zijn benoeming tot vice-pre sident van den Hoogen Raad hebben aange nomen. Naar de Bredasche Courant verneemt, is door de Regeering f8000 beschikbaar gesteld voor de plechtige viering van het50jarig bestaan der Koninki. Militaire Academie. Er heeft zich eene commissie gevormd om een huldeblijk van dankbare vereering te doen verrijzen voor Hugo De Groot. Eerevoorzitter dezer commissie is Z. K, II. Alexander, Prins der Nederlanden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren mr. E. J. J. B. Gremers, voorzitter; mr. F. B. Coninck Liefsting, mr. A. A. De Pinto mr. Joh. Pols, mr. R. J. graaf Sehimmelpeoninck "Van Nijeuhuis, dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, secretaris-penningmeester; mr. J. T. Buijs, mr. J. E. Goudsmit, inr. J. A. Fruin, mr. B. D. H. Teliegen en mr. T. M. C. Asser. De circulaire, waarin het denkbeeld aanbe volen wordt en de groote, verdiensten van Hugo De Groot worden aangetoondis voorts onderteekend door een groot aantal mannen van wetenschappelijken naam of aanzienlijke positie. Onder den bescheiden titel seen onge vraagd advies," behandelt de hoer Goeman Borgesius in de Vragen des Tijds den toestand van de arbeidende klasse. Daarin dringt hij met nadruk aan op vereeniging, den eisch van onzen tijd, nu de dagen van staatsvoogdij en de heerschappij van het individualisme voorbij zijn. Het algemeen stemrecht acht hij een recht dat voor de werklieden noodig is, om den te genstand der meer gegoeden tegen sociale her- Vormingen te breken. Betere organisatie van het vereenigingsleven, bevordering van ontwik keling en beschaving in den ruimsten zin, on vermoeide strijd tot verovering van het kiesrecht, is hetgeen, nanr zijn oordeel, het eeist moet worden ter hand genomen. De heer Boigesius bespreekt de bezwaren, die tegen het algemeen stemrecht worden aangevoerd en verwacht daar van niet de nadeeiige gevolgen, die velen er zich van voorstellen. De som, noodig tot het plaatsen van eeu eenvoudig gedenkteeken op het graf van den bekenden landbouwkundige Staring te Lochem, is door de belangstellenden zoo goed als geheel bijeengebracht. Vooral onder de Zeeuwsehe landbouwers vond men vele inschrijveis, lleinekens bier zal ook op de Parijsche we reldtentoonstelling verkrijgbaar zijn. Door den Haagschen architect, den heer 11. J. Van den Brink, de ontwerper van den oud-Hollandscbeu gevel,' is een plan voor een elegant bier- paviljoen ontworpen. Vopr een paar dagen hebben wij mede gedeeld, dat op de groene veiliog te Overveen voor een bed enkele witte Hyacinthen de enorme prijs van f 700 werd besteed; bij eene, volgende verkooping was de kooplust zwogioot dat een bed bollen van dezelfde soort den ou- gekenden prijs van f950 opbracht. {11. Cl) Het is bekend, dat eigennamen in telegram men wel eens verminkt overgebracht worden, en een redacteur beeft dan niet altijd gelegen heid of tijd om de juiste bedoeling te vatten. Hij moet er dan'maar een'slag naar slaan en loopt wel eens gevaar van zich te vergissen. «jYerleden week bevatte een Silezisch blad de volgende scherpzinnige verduidelijkte depêche, uit Londen. sBourke antwoordde op een vraag van Wait dat Kellanol (Kalakaua I, Koning van Hawai? Red.) verklaard heeft niet in staat te zijn de suikerconventie (met Hawai-Sandwich-eilanden? Red.) uit te voeren, wegens de oppositie in de Kamer.® Onze lezers weten dat Kellanol «Holland» had moeten zijn. (Zie. Ct.) Het spiritisme bevat ondoorgrondelijke, geheimen, waarin wij als profanen niet zullen trachten door te dringen. Voor de verschijnse len mogen wij echter niet blind zijn, en daarom willen wij ook de volgende waarneming onlangs in spiritistischen kring gedaan niet verzwijgen. In de tafel had ecu geest zich gevestigd. Dat was onmiskenbaar, maar welke geest? Men kende hem niet. Plotseling nam een dei- spiritisten pen sterken visclilucht waar het moest de geest zij is van eeu kustbewoner, die gewoon is met visch om te gaan. Men had nu maar te vragen. Sclveveni»> a? ter Heyde? Katwijk? Noordwijk? Egr .ui? /'andvoort? Op alle vragen volgde een ontkennend antwoord. Eindelijk echter door vragen en nogmaals vra gen, bleek het de geest te zijn van een vriend van een der aanwezigen, die op zee voer en waarschijnlijk kort voor zijn verschijning zich met visschen had bezig gehouden. Het verschijnsel is van veel belang voor de spiritistische we.tenschap, omdat er uit blijkt, dat zoo men de geesten al niet kan zien, men ze toch kan ruiken. Wat al zelfverloochening, wat al, toe wijding en liefde een vrouw betoonen kan bewijst de levensgeschiedenis der in Februari dezes jaars overledene vrouw van den Zwitser- schen predikant Böhl'inger. Na nauwelijks één jaar getrouwd te zijn, kreeg haar man een ongeneeslijke zenuwkwaal, waaruit eerst het geheel verlies van het gezicht en langzamer hand de verlam mi ng van het gatuche lichaam voortkwam. Toen was dus verhaalt de'JBSrvorming de levenstaak der jonge vrouw beslist: zich geheel te wijden aan den ongelukkigewien zij voor het altaar eeuwige trouw beloofd had. "Vijf en twintig jaar lang heeft zij die gelofte gehouden, onder onuitsprekelijk zware omstan digheden op een schier onnavolgbare wijze. Geheel alleen zorgde zij voor alle huiselijke bezigheden -als de geringste dienstbode. Voor haar eenig kind was zij een uitstekende moeder en verpleegde den kranke als een heilige uit den ouden tijden als hein de folterende smarten bijna tot vei twijfeling brachten, legde zij haar zachte hand op zijn voorhoofd en goot balsem van heiiielschen troost in zijn ziel. Ja meer dan dit: de kranke laat aan de weten schap een lijvig werk na over kei kgeschiedenis, dat liii in de uien waarin de pijn hein losliet, opgesteld heelt met behulp zijner vrouw. Zij was heldie hem de boeken verschattedie hij noodig had en ze hem vooilas, ook die in de oude talen, waarin /ij zich ze he daaitoe bekwaamd had. Zij was het die, nadat hij haar alles in de pen had gegeven, voor de uitgave zorgde. Te midden van dit alles bewaarde zij een benijdensvvaaidige vroolijkheid en opgeruimd heid. Wel zijn er ontelbaar veel tranen over haar met de jaien verbleekende wangen gerold, maar haar man bemerkte niets van haar in- vverdigen strijd. De schier bovennienschlijke inspanning verteerde echter haar levenskracht. Zij stiei f in Februari dezes jaars tengevolge van eene operatie, die zij met een onverzwakt gestel zou hebben doorgestaan. Den lijdenden echtvriend, die tevergeefs om verlossing smeekt, moet zij achterlaten. Oorlogshelden worden geprezen; voor groote mannen worden standbeelden opgericht; vrouwen als wijlen Elizabeth Frey, als Florence Nightin gale worden door allen geëerd en terecht; maar wie. al is haar naam slechts weinig be kend, prijst, ja eert geen vrome, die stil iu kleinen krina werkende, op den achtergrond des levens -ziciizelve toewijdt met zeldzaam opofferende liefde aan den man barer keuze. En zoo zijn er velen, zelfs onder haar wier doodbericht geen plaats inneemt in de kolommen van een dag- of weekblad. Welk een anderen blik op het leven en het karakter der vrouw geeft zulk een voorbeeld als Pater Abraham a Sancti Clara's Narrinuen- spiegel met zijn SOtal ondeugden der vrouwen. Aan wiens zijde de waarheid? Daar zijn duivelinnen' onder de vrouwen, Xantippe's van huis uit,, maar oolc engelen van barmhartigheid en. liefde,,.zelfverloochening en toewijding. Ge lukkig wie een zoodanige kent of heeft gekend; een bericht als van Johanna Schulteszde Zwitsersche predikantsvrouwdoet hem wel dadig aan. Vlaardingon. De stilte, die dagen ach tereen in onze haven en langs de kade heerschte was het gevolg van de slechte vangst onzer beugers, waardoor z'-j zoolang als maar moge lijk was aan het visschen bleven. Hierin'is nu verandering gekomenDinsdag eu Woens dag kwamen "14 schepen van de visscherij terug na eeu afwezigheid van eene maand, met gemiddeld '18 ton visch, 5 ton lengen, en nog eenige met wat versche visch, dus zeer schralen aanvoer, waardoor de prijs van ge zouten visch f30'/i a f30i/. por ton bleef-en zeker niet lager te wachten is. Ben Haag Jl. Woensdag avond, na af loop van hut concert, werd den heer Rubin stein door een tal voorstanders der edele tcjn- kunst en bewondoiaars van den beroemden componist eu pianist, een luisterrijk souper aangeboden, waar opnieuw rechtmatige hulde werd gebracht aan zijne groote talenten, waar van men in den vooravond getuige was geweest. Amsterdam. De opening van do bloemen ten toonstelling iu het volkspaleis alhier heeft gisteren plaats gehadzoowel het arrangement als de rijkdom van bloemen, varens en planten wordt algemeen geroemd. De expositie werd druk bezocht. Arnhem, Door de politie alhier is de hand gelegd op een zoogenaamd wonderdokter, die vei scheidende patiënten onder zijne behande ling had. Gisteren ochtend is alhier een' vat met petroleum ontploft, dat te dicht in de nabijheid van een brandende kachel was geplaatst. De vrouw des huizes vond men gestikt op den grond liggenoverdekt met brandwonden en ook de man lag bewusteloos iiituestreki, ernstig door de vlammen verwond. Een jeugdig kind, dat zich mede in het vertrek bevond toen de ontploffing plaats hadkwam met enkele kwetsuien vrij. Men slaagde er in den brand, die door de groote hoeveelheid petroleum eeu dreigend aan zien had, in betiekkelijk korten tijd te stuiten, »s Ilerlogenhoscli. Als een gevolg van 't geheel onjuiste gerucht, dat verleden week is verspreid omtrent de alhier bestaande Spaar bank, is II. Maandag uit de bank gehaald een bedrag van f 10,924,66, terwijl werd ingebracht f'1005.90. Ingetrokken werden 75 boekjes en afgegeven 7 nieuwe. Eindhoven. Maandag werd door een markt bezoeken alhier een portefeuille vermist, inhou dende eene geldswaarde van ongeveer f 1200. De verliezer liet het door den stadsomroeper uilroepen, met de belofte er bij dat de eerlijke vinder eene goede bolooning zoude ontvangen. Eenigen tijd hierna komt J. H. uit Meerveld- hoven met de veilorene portefeuille opdagen, en ontving na veel moeite eene belooning van vijf gulden!

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2