'spaarbaïïeT HET VAANDEL. Binneiilantlsclie Berichte!. ABTEETESTIEN. x" Vijftigjarige 'jjECi TVEREEMISING Woensdag 17 April 1878, 116 theoretische oefeningen. i'liiiaiifiDijiviuiiifj CORHEllS KEBHEL fj CATHAHINA SOPHIA SANDERS. Schiedam17 April 1878. Benig gemaakt Goud en Zilver, een Mnho- nyhouten Linnenkast, CominodekastjeTafels, Tête A Tète, Stoelen, Porcelein-, Glas-, Yerlakt- en Aardewerk, Kachels, Yloerkleeden, voorts eenige Kip pen en 1 Haan en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. in hare plaats zou gedaan hebben; zij zond een afgevaardigde naar Weenen en Berlijn om hare, door Rusland bedreigde rechten te be pleiten. Deze gezant was aan het Oostenrijksche en aan het Duitsche hof met onderscheiding ontvangen, en dat heeft de Russische bewinds lieden in toorn doen ontsteken. Op nieuw mompelden zij van ontwapening van het Ru- meensche leger, ja zelfs van het instellen van een voorloopige regeering in Rumenië. ïGod is met dengene, die de sterkste bataljons heeft," placht Fredrik de Groote te zeggenen Keizer Alexander II schijnt die meening eveneens te zijn toegedaan. Toch speelt hy hoog spel; de Vorst van Rumenië is een Hohenzollern, ver want aan het Duitsch Keizerlijke Huis. Wei nige jaren geleden was een Hohenzollern de onschuldige oorzaak van de uitbarsting van den krijg tusschen Duitschland en Frankrijk; wie waagt te zeggen, wat de aanranding van een anderen Hohenzollern vermogen zou? DES HAAG, 18 April 1878. Z. M. de Koning heeft by schrijven aan het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw, Handel en Nijveiheid te Suriname te kennen gegeven, dat Z. M. het beschermheerschap dier maatschappij aanvaardt. Z. M. de Konitïg wordt op 30 April te Amsterdam verwacht om zijn gewoon bezoek aan de hoofdstad te brengen. SCHIEDAM, den 18 April 1878. Heden morgen is in de Buitenhaven achter het pakhuis Java opgehaald het lijk van den schippersknecht, varende bij den beurt schipper van hier op Culemborgh. Hij was gis terenavond van boord gegaan en is waar schijnlijk door het misstappen van de plank te water geraakt en verdronken. Zijn lyk is héden middag naar de Stads-Metselwerf over gebracht. Na afgelegd examen is o. a., met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot surnumerair by het vak der posterijen, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, de heer J. Van Waas alhier. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding van onderscheidene artikelen ten behoeve van de marinewerf te Willemsoord heeft de firma Plant Co. "alhier op no. 8. vuren deelen, het minst ingeschreven, namelyk voor f 2570. Uit het overzicht van 's Ryks middelen gedurende de eerste maanden van het jaar. blijkt lo. dat Vu der raming over 1878 bedroegf23,597,206.86 2o. dat de opbrengst heeft beloopen s 21,922,214 19 Zoodat de opbrengst bene den de raming is gebleven f 1,674,992.67 3o. dat de opbrengst in 1878 was f21,922.214.19 4o. dat die in 1877 bedroeg ï21,367,853.53V2 Zoodat de opbrengst in 1878 die in 1877 heeft overtrof fen inetf 554,350.65Vi. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Zevenbergen heeft de heer dr. Wyrimalen weder candidaat gesteld voor de aanstaande vei kiezing van een lid der Tweede Kamer. De heer Dr. Gunning heeft getracht eenige verklaringen te geven van het terugtrekken der .eerste aflevering van zijn Leven van Jezus", waarvan thans de nieuwe eerste aflevering verschenen is. Hij zegt vroeger gedwaald te hebben toen hy meende de gebooiteverhalen van Jezus als legenden te mogen beschouwen. De geloof waardigheid .van Matiheus en Lukas in hun geheel, en bygevolg ook in him onderdeelen jstaat bij hem vast. De tijd voor .het vormen, van,legenden was nog te kort op een gebied waar de heilige ernst der eeiste gemeenten in het onderscheiden van het wave en apocriefe er te waakzaam voor geacht worden. Wetenschappelijk zijn deze gronden echter niet voldoende on op zichzelf ^diergeschiede nissen historisch geloofwaardig te stellen. De wetenschap die door allen, geloovig^of onge- loovig, moet erkend woiden, kau het echter met de geheele evangelische geschiedenis niet verder brengen dan tot de slotsom dat Jezus geleefd, zich opgeofferd en waarschijnlijk ge loofd heeft God's zoon te zijn. Zij kan noch de wedergeboorte des Hollands, noch de op standing, noch eenige der andere feiten, welke de heer Gunning met do gemeente niettemin in alie eeuwen met warmte vasthoudt, bewij zen en doen aannemen. (if. v. d. D.) Van de Oesterbanken, die eergisteien te Bergen op Zoom verpacht werden, hebben 70 perceelen nog geen f 7000 opgebracht. Het vorige jaar bedroeg de pacht daarvan ruim f 23,500. Tentoonstelling te Leeuwarden. Weldra wordt te Leeuwarden geopend de Tentoon stelling van voorwerpen van nijverheid en kunst, uit sluitend door vrouwen vervaardigd. Op deze tentoon stelling zal Schiedam eene waardige plaats inne men. We hadden het voorrecht de voorwerpen te mogen bezichtigen door Mejuffrouw E. P, Groene- wegen voor deze tentoonstelling vervaardigd, waar onder hoofdzakelijk de kunstbloemen onze bewon dering opwekten' Een bouquet uit onze Hollandscho voorjaarsbloemen seringen goudenregens mei dorens en sneeuwballen samengesteld, brengt u, zelfs op kleinen afstand gezien, in de meening, dat werkelijk de lieve Mei haar intocht heeft gehouden. Een enkel wat gebruind blad herinnert u, hoe kort geleden nog de veiderfehjke nachtvorst zijn scepter over het eerste groen heeft gezwaaid, en om de begoocheling volkomen te maken, do gouden regen golft haar steel in de bevallige lijnen, die we er elk voorjaar in bewonderen. Toch.is het voornamelijk papier, waaruit de bouquet is samen- gesteldmaar dat papier ging door eene hand, die bestuurd werd door een oog, geopend voor de eeuwige schoonheid der natuur. Dat getuigen even eens die seringentakjes in verschillende graden van ontwikkeling, uit neteldoek vervaardigd. Ofschoon door ongesteldheid bijna altijd aan' haar kamer gebonden, en hoewel zij nimmer onderwijs in de kunst van bloemen maken ontving, ontging aan Mejuffrouw Groenewegen niet de minste kleinig heid, die de kinderen van Flora kenmerkt; zij heeft de Natuur op de daad betrapt- Dit valt eveneens in het oog bij de boschouwing van de prachtige kamerbouquet, waarin vooral reseda, vergeetmijmetjes en fuchsia's zijn weergegeven op eene wijze, die weikelijk veibaast Men stelle zich daarbij oorwat het vervaardigen van den teeren bloesem der reseda aan inspanning moet hebben gekost; en alsof dit nog niet genoeg ware, zijn door Mej- G- hand wei ken vervaardigd, die met de bloemen wedijveren in sierlijkheid, en die door haar evenals de bouquetten geschonken wui den tot liet schoons doel, dat met do tentoonstelling wordt beoogd, de stichting van een kindei ziekenhuis. We herhalen onze gemoente zal te Leeuwarden op waardige wijze vertegenwoordigd zijn- EN Voor de talrijke [bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijn geliefde Echtgenoot, Mejufvr. N. MOLENBROEK, be tuig ik bij dezen mijnen hartelijken dank. Jj e i d e n 43 April 1878. J. WUIJSTEH. Voor de menigvuldige bewijzen vau deel neming, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Dochter, Mejufvr. N. MOLENBROEK, Echtgenoot van den Heer J. WUJJSTER, betuig ïk, ook namens mijne Kinderen en Behuwd- Kinderen, mijn welgemeenden dank. Schiedam, 43 April 1878. P. MOLENBROEK. Het Bestuur der Spaarbank alhier, geeft door deze kennis aan de belanghebbenden, dat in plaats van Vrijdag 19 April IS?S de zitting zal gehouden worden op des avonds van 7 tot 8 ure. Het Bestuur der Spaarbank voornoemd, L. KNAPPERT, Voorzitter. Schiedam, S. C. KNAPPERT, 6 April 4878. Secretaris. uit het kader der dd. Schutterij alhier, tot het houden van Aangifte van nieuwe lieden tot primo Biel bij een der leden van het Bestuur. üamens het Bestuur, J. VAN RHIJN Gz. Secretaris. De Vendumeester W. C. KÏMMIJSER Jr. is voornemens, ten oveistaan van den Notaris H. W. M. ROELANTS, op Woensdag If April ASS'S, des voormiddags ten OVs urevoor het hnis aan de Broersvest, wijk C, no. 374, te Schiedam, te verknopen Vaags te voren van 1©A ure te zien. EEN FLINKE op den besten stand, waar pi. m. X.OO kan Genever per week, bulten Bier en Li keuren, wordt gesleten, voor billykeu prijs. Brieven fr.anco onder letter €3, aan het Bureau der Schiedarhsche Courant.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2