Biiteilaiiscke Bttlcltti BiOKilaiillsclie Bericltei. van Maandag 15 April 1878. sei van RU8LAND. Het Journal de St. Pelerslourgover het .oordeel der buitenlandsche pers over Gorseha- koffe circulaire sprekend, constateert dat die geheels pers Rusiands vverkelijken wensch er kent om een vreedzame oplossing der gerezen geschillen te bevorderen. Thans moet het Brit- sche Kabinet zijne zuiver negatieve houding vaarwel zeggenhetzij door Europa uit te noodigen om zoo spoedig mogelijk voor eene gemeenschappelijke gedachtenwisseling bijeen te komen, hetzij door het voorstellen eener oplossing welke het Engelsche Kabinet zou vvenschen, in tie plaats te stellen van het trac- taat van San Stefano. Zoo de mogendheden eene ook maar eeuigszins aannemelijke oplossing mochten vinden, dan zou het Russische Kabinet gaarne aan de discussie deelnemen en het trac- taat wijzigen. Die oplossing moet echter de door Russisch bloed verkregen resultaten niet verloochenen en moet rekening houden met de door Rusland gebrachte offers. De Agente Buste zegt, dat de circulaire, voor eene van Gortsclmkoff uitgegeven, welke de bezwaren van Oostenrijk behandelt, ver tonnen is. Vriendschappelijke overleggingen worden rechtstreeks voortgezet, en men mag, dank zij de goede diensten van Duitschland, hopen op een bevredigenden uitslag. ENGELAND. Bright heeft in een schrijven aan sommige Iersche afgevaardigden te kennen gegeven, dat, zoolang de Ieren in het Parlement zich niet aansluiten bij de Engelsche en Schotsche liberale leden, voorlerlandgeen betere dagen te wachten zijn en de heerschappij der Tories verzekerd is. De leader der Iersehe.pm lij in het Lagerhuis, Butt, is voornemens om gezondheidsredenen die functie neer te leggen. Bij de begiafenis van Lord Leitrim te Dublin was een talrijke menigte in de buurt van het kerkhof bijeen. Toen de lijkstoet aan kwam, begonnen zij vreeselijk te scheiden en uit te jouwen. (Lord Leitrim was Protestant.) De baar werd omringd door een troep dronkaards en de slippendragers werden letterlijk wegge sleurd. De politie was ten eeoemale onmachtig om de orde te handhaven. Na een half uur kwam gelukkig versterking opdagen en kon de begrafenis beginnen, hoewei het gepeupel steeds bleef schelden en pogingen deed om de plechtigheid te verhinderen. Te Decaze*ille hebben thans alle werk lieden den arbeid hervat. TURKIJE. De Potte heeft een circulaire aan de Mo gendheden gezonden, waarin zij het tractaat van San Stefano erkent als een gevolg van hare nederlaag. De Porte is besloten om het op loyale wijze ten uitvoer te leggen, schoon evenwel alle wijzigingen haar welkom zouden zijn, die door de welwillende interventie van de Mogendheden en door de gematigdheid van Rusland zouden worden teweeggebracht. Doch welke de uitslag van de tegenwoordige onder handelingen ook moge zijn, de Porte neemt de verplichting opzich om de hervormingen in te voeren. Acht Turksche trauportschepeu zijn - naar Pdessa vertrokken om de krijgsgevangenen af te halen. OOSTENRIJK. De Bolitische Correspondents beyat een bericht uit Bucharest, dat de Rutmeensehe nota van protest tegen artikel 8 van het vredesverdrag niet vruchteloos is gebleven, voor zoover baron Stuart thans aandringt op het sluiten van een overeenkomst met Rusland, ten einde het recht van doortocht over Rumeensch gebied gedurende den geheelen duur van de bezetting van Bul garije voor tie Russische troepen te verzekeren. B E L G I K. De Kamer heeft met 80 tegen 24 steinmeu het wetsontwerp aangenomen op vermeerdering van hel aantal leden der Kamers. Het oor spronkelijke ontwerpdat de vermeerdering vaststelde op 14 afgevaardigden en 5 leden vau den Senaat, is geamendeerd. Na een lange discussie en door de krachtige pogingen van de linkerzijde is de vermeerdering gesteld op 12 afgevaardigden en 4 leden van den Senaat, De weggevallen plaatsen zouden den clericalen ten goeden zijn gekomen. Voortaan zal de ver deeling op het aantal van de leden der Kamersge schieden met het oog op het cijfer der bevolking. DUITSCHLAND. De Norddeuttche Attgemeine Zeitung consta teert, met het oog opAjegenovergestefde ge ruchten dat Bismarck 'eergisteren Bratiano ontving. Hetzelfde blad zegt, dat het beroep zoo van Russische als van Engelsche zijde op de bemiddeling van Duitschland slechts dan beteekenis beeft, indien beide partyen bereid willig zijn om de concessies te doen, waardoor de bedoeliug en de mogelijkheid eener uittar ting van de andere party uitgesloten wordt. F R A N K li IJ K. Te Marseille wil men eene Katholieke bank" met een kapitaal van 20 millioeu oprich ten. Den markies De Ploeuc, den onlangs ont slagen onder-gouverneur der Fransche bank, zou men aau 't hoofd dier instelling wilien plaatsen. De ontwerpers van het plan rekenen op de ondersteuning van eenigo aanzienlijke huizen te Parijs. SCHIEDAM, 13 April 1878. In de K'óln. Ztg. leest men, dat de oudste dochter van Prins Frederik Karei, Prinses Marie van Pruisen, Maandag aan het groot hertogelijk paleis te Karlsruhe is afgestapt, alwaar zij eenige dagen zal vertoeven. Ook heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, zooals wij gemeld hebben, zich dezer dagen uit Parijs naar Karlsruhe begeven, en heeft hy eveneens in het groothertogelijk paleis zijn intrek genomen. Zou dit soms in vei baad kunnen staan met de geruchten, welke dezer dagen in omloop wa ren, omtrent een huwelijk tusschen beide vorste lijke personen Volgens de «République Frauf.aise" zijn En geland, Zwitserland en Holland geheel gereed voor de tentoonstelling; men is bezig de kisten der inzenders te ontpakken, Naar aanleiding van de prenten, het daarbij behooreDde op- en onderschrift voor komende ia het jongste no, van de Neder!. Spectator, vraagt De Tijd welk recht de Ne- derlandsche Maagd heeft om aau den Ultra- montaan de vraag te doen swilt gij mij zweren dat gij het vaderland getrouwer zijt dan Rome- Da Standaard zegt zij en het Wageningsch WeehlladIe Stemmen voor Waarheid en Vrede, de Dills olie Courant, liet Zuiden eu de Banier vergaan vau angst eu vioevo over de vele uitramoiitaiien, die in ons leger zijn. Heeft men 't niet altijd als het hoogste blijk van vaderlandsliefde aangezien goed en bloed veil te hebben voor 's lands eer? En is het gebleken dat de ultramontanen verraders zijn >!iet is ons meer dan onverschillig", zegt zij, of de meiden van den Spectator ons vader landsliefde toekennen, ja dan' neen. Maar zij hebben geen recht een antwoord aan ons toe te dichten. Zij hebben geen recht ziclrzelvea een deugd toe te dichten, die in haar kring alleen schittert door algeheeie afwezigheid." »De Katholieke natiën hebben haar Vader land bewaard door eeuwen van vervolging heen: Polen en Ierland. En rnen weet ook, dat niet de liberale staten het sVaderland" in Bescher ming nemen, maar dat tegenover de hebzucht en de lafheid der machten Rome alleen het recht der natiën handhaaft." 1 Als iets nieuws onder de zon deeleu wij mede, dat de voormalige Christelijk Gerefor meerde onderwijzer, de heer B., te K. na aldaar door de bemoeiingen van Volkson derwijs," tot privaat-docent in de Fransche taal te zijn aangesteld, toen de Christelijk Ge reformeerde onderneming te niet ging, se dert geruimen tijd nu mede is opgetreden als dansmeester, 't Kan verkeeren, zei Brederoo. Friesche Ct.) Hel 'vroeger zoo welvarende visschersdorp Egmond wordt met ondergang bedreigt. De meeste visschers komen met hunne gezinnen naar Den Helderomdat daiir tegenwoordig gelegenheid voor hen is eene woning te krijgen, maar bovenal omdat de haven vanNieu wediep hun alle geriefelijkheden voor hun bedrijf aanbiedt. Eergisteren verloren twee visschers jam merlijk huu leven. Terwijl eeu der drie op varenden eener Urker schuit de kor overboord wilde laten, geraakte hij in de koiliju verward en ging mede overboord. Zijn kameraad, hem willende helpen, deelde in hetzelfde lot, en vóór dat de overgebleven jongen hun een lijn kon toewerpen, waren beiden in de diepte verdwenen. De jongen sneed nu de korlijn af, liet de schuit voor den wind »om" gaan en hield op eene andere schuit aau om het ge beurde mede te deelen. Van dit vaartuig ging nu édn man over, die de schuit in de haven, te Nieuwediep bracht. Delfsliaven. lieden werd aan de fabriek van de firma Christie, Nolet& De Kuyper alhier met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. stoom- kanonneerboot, groot model, Njord, voor Krupp's achterlaadkanon van 28 centimeter. De stoomwerktuigen, compound systeem, van 400 Iudicateur padrdenkrachten, stoomketels, toebehooren en volledige uitrusting zijn mede aan genoemde fabriek vervaardigd. Leiden, 12 April, Tengevolge van het mooie weder der laatste dagen hebben reeds verschei dene landbouwers huu vee in de weide gebracht. Door den zachten winter hebben de weilanden weinig geleden en ziet het gras er op sommige plaatsen prachtig uit. Ycnlo. De gepensioneerde kapitein ter zee Iieutz, dezer dagen alhier overleden, heeft 'bij testamentaire beschikking zijn vermogen (dat meer dan twee ton gouds bedraagt) na afzondering vau eenige legaten aan zijne bloed verwanten en bedienden, bestemd tot het oprich ten van een invalidenhuis voor ouden en ge- üjl' t

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5