Hemeniie Bericht». brekkigen, zonder onderscheid van geloofsbe lijdenis, die geen aanspraak hebben op verpleging in het oude mannen- of weeshuis alhier. Maastricht. Bij de loting voor de natio nale militie heeft zich het geval voorgedaan dat een jongeling alhier, uit Duitsche ouders, die tijdelijk in deze stad verblijf houden, ge boren zich voor de lotiDg had doen in schrijven eneen dienstplichtig nommer ge trokken hebbende, zijn aanspraak op vrijstelling als eenige zoon doet gelden, niettegenstaande hij nog twee wettige broeders bezit, die echter in Duitschland geboren zijn. Verleden Zaterdagmiddag viel te Rijssel een vaatje jenever op den grond en werd verbrij zeld, zoodat de drank over de straat vloeide. Eenige werklieden legden zich aanstond neer en slurpten den jenever op. Een half uur later werd een dier ongelukkigen door een politie agent smoordronken aangetroffen en naar het bureau gebracht; een kwart uurs daarna was hij reeds een lijk. Twee kinderen van zeven jaren, welke insgelijks een deel van den uit- gestorten jenever hadden opgeslurpt, zijn ge vaarlijk ziek. Te Milaan heeft een schouwb'urgschandaal onlangs algemeen opspraak verwekt. Adeline Patti, die in het Scala-theater voorstellingen gaf, bevond zich met den bekenden tenorzanger Nicolini en eenige anderen in de koffiekamer, toen Nicolini, over de indringerige beleefdheden van een der aanwezigen jegens de idiva" ver gramd, goedvond hern eene dracht stokslagen toe te dienen. De zangeres wierp zich tusschen de vechtendenontving zelve eenige voor den ander bestemde slagen en viel op den grond in zwjjm. Terwijl men haar naar hare loge droeg gingen intusschen de kampioenen voort elkander "te bestoken, tot Patti's kamenier, die eene flesch spuitwater voor hare meesteres was gaan halen, op den inval kwam den straal tegen de aangezichten der twee vijanden te doen spelen. Dit werkte als een toovermiddel: de twee ver woede strijders maakten zich zoo snel mogelijk uit de voeten. In het Waaiesveen bij Schenefeld is dezer dagen een interessante' archaeoiogische vondst gedaan. Men heeft daar nl. een boot van onge veer 50 voet lengte en 3 voet breedte op eene diepte van 6 voet uitgegraven. De boot lieeft aan eiken kant 12 roeig-.tten, schijnt te bestaan uit een eikenstam, die door vuur is uitgehold en is nog in goeden staat. Prof. Handeimanu, in Kiel, schat den ouderdom van de boot op tennaastenbij 1SOO jaren. Men viudt er geen spoor van ijzer aan. De boot wordt naar het oudheidkundig museum van Kiel overgebracht. Ook uit de door hongersnood geteisterde provinciën in China blijven de berichten treurig luiden. Broodnijd on onedele Concurrentie. lil een der laatste jaargangen van een Duitsch ge ïllustreerd tijdschrift zoo wij meunen de Oarlmlanle vindt men eene plaat, die de lachspieren zelfs van een melancholiek gezicht in beweging brengt. De voorstelling van wat dc prent ons te aanschouwen geeft, is anders zeer eenvoudig. Aan de eene zijde eener dorpsstraat ziet men eene herberg, waar een rijtuig, inet twee paarden bespannen, een oogenblik stilhoudt en de herbeigier mot een tevreden glimlach en een nederige houding het gezelschap welkom heet. Aan de overzijde der straat, schuin er tegenover, ziet men een tweede herberg, waar de waard voor de deur- staat met een snuifdoos in de hand. Aan zijn geheele uiterlijk kan men zien, dat hij geen kwaad man is; hij is corpulent, zeker een bewijs dat hij een der drukste klanten zijner eigene zaak is, en heeft een bolrond, blozend gelaat: kortom, hij ziet er zeer wel varend uit, en behoort tot dat type der monsehheid, 't wolk men mvter de goeilhartigen rangschikt, immeis, do levensbeschrijver van den onsterfelijke» Bon Qui- cliottc zegt ergens van een eorpuleusen sinjeur: »liij was een dik, en daarom een goed man." En toch wordt oi.zdikke kastelein op ilit oogenblik door een hartstocht aangegrepen, die dilidclijk uil zijne houding is op te •maken. Krampachtig klemt hij zjjn vleezige vingeren om de snuifdoos en werpt een ttij- digcu, kwaadaaidigcii, schelen blik op zijn concuriont nan de overzijde. Uit dien blik leest men, dat hij in grimmigheid is ontstoken, en liet voor zijn overbuurman gelukkig is dat slechts de snuifdoos, en niet zijn hoofd, zich tusschen zijne handen bevindt. Het komische is gelegen in de grooto tegenstelling tusschen het ove rigens goedaardig uiterlijk van den man en de in wendige verkropte woede, die uit zijne oogen en handen spreekt. Het onderschrift luidt: tBroodnijd." Onwillekeurig kwam ons deze"dikke herbergier niet zijn schele blikken en zich tot een vuist ballende vingers voor den geest, toen wij op een en denzelfden dag in de dagbladen lazen van de manoeuvre tegen de Kon. Nederlnndsche Bierbrouwerij te Amsterdam, en kennis namen van eene zaak, die den stempel van niet zeer prijzenswaardigen broodnijd en onedele con currentie op liet voorhoofd draagt. Daarshet geval, dat wij bedoelen, een landgenoot betreft, die een ruimen aftrek van zijn fabricaat in het buitenland, vooral ook in Duitschland heeft, en men hem in liet laatste door onedele concurrentie, of liever, door niet zeer kiesche middelen, den voet tracht te lichten, willen wij het hier kortelings inededcelen. Te Weesp, in Noord-Holland, bestaat sedeit eene reeks van jaren do Faeder-Chocolade-Tabriek of, vol gens den olficieelen naameene Fabriek van Cacao in poeder, van de heeren C. J. van Houten Zoon; het fabrikaat dat reeds in 1828 octrooi verkreeg, moet van zeer goede hoednnigheicl zijn en uitmunten door groote oplosbaarheid, voedzame en licht verteerbare eigenschappen, delicieusen smaak en kracht. Deze Cacao heeft niet alleen in ons land, maar ook in den vreemde, zelfs tot in Amerika en Australië toe, een uitstekenden naam verworven. Het British Medicinal Journal en The Lancettwee gunstig bekende Engelsclie tijdschriften op geneeskundig gebied, roemen liet fa bricaat zeer. liet eerste zegt o. n.«Van Ilouten's Cacao is uitstekend, volmaakt wat geur en smaak betreft, zoo zuiver en goed bereid en rijk aan alca- ioideu, dat men baar met het grootste voordeel zoo wel in hospitalen, gast- en weeshuizen als in de huis houding dagelijks kan gebruiken," terwijl The Lancet getuigt: »\Vij bevinden dat Van Houten's Cacao noch meel, noch suiker bevat, doch alleen uit zuivere cacao bestaat. Zij bezit dien aangename» geur, welke aan de beste cacaoboonen eigen is, en daar zij geheel zuiver is levert zij meer op en kost zy werkelijk minder, dan. die mengsels van meel, suiker en cacio, die zoo dikwijls in den handel voorkomen onder den zooveel misbruikte» naam vauHacao of chocolade" Men ziet dat inert ,rzich gerust een kop chocolade van Can Uouiens Cacao kati beieiden. En dat is zeer veel, want onder do vele eet- en drinkwaren, die gru welijke vervnlsehing ondergaan, staat chocolade, -zoo wel in pueder als koekjes, op een zeer hoogcu trap. Wat ons ten minste betreft, wij hebben wel eens een brouwsel, dat ons als poeder-chocolade werd gegeven, gedronken, dat zoo slijkerig, zanderig en smakeloos was, dat wij bepaald meenden, een mengsel van mod der, meel en suiker en wie weet wat ingrediënten al meer, naar beneden te wurgen, in plaats van wat men met den weidsulieu naam van puike oclite choco lade ons had aangeboden. Nu moge Van Houtens cacao iets duurder zijn dan andere fabricate» doch daar zij zulke kostelijke eigen schappen bezit als wij mededeelden, en de directeur van liet gesticht The Boys Befuge, Commercial Street, White phapel, Londen, getuigt, dat 150 gram vol doende is om 100 jongens van dezen drank te voor zie". als men ieder hunner i/t liter geeft, is het iiatnurlijkdat genoemde cacao zich in een uitgebreide consumptieook in het buitenlui).! mag verhengen. Dit is vooral nok het geval in Duitschland, en wel in die mate, dat de chocolade-fabrikanten aldaar in den afzet van hunne producten groote vei mindering on dervinden of die althans vreezett. Bewijzen daarvoor vinden wij in de niet zeer prijzenswaa-dige midde len, door welke men de Hollandsehe cacao Iracht te verdringen. De machinatie schijnt uitgegaan te zijn van een zekere firma S., in een welbekende stad aan den Kijn, wel e firma ook in onze Nederlandsche bladen zijne bonbons op eene wel ietwat cltnihttan- achtige wijze aanbeveelt, lu d"u zomer van 1877 hield zij zich be'ig niet liet vervaardigen van «Color.ido- kevers", wel le vei staan, geen lieusche, maar van cho colade, een inderdaad vrij wat onschuldiger vennaak dan een gevieesden concurrent op geen ridder'ijke wijze den voet te willen lichten. Zie hier op welke wijze. in het begin van het vorige jaar kwam deze linna wij zullen liaar tnaar noemen: 't is die der Get,r. Stollwerck le Keulen op liet denkbeeld, om vel schillende chocolade-faiiricntcn, zoowel van het binnen— als buitenland, door een scheikundige aan eene analyse te omlet werpen. Of zij door de edele zucht werd gedreven om de tinne meiischheid, die zoo gebukt gaat onder het gewicht van vervalschte eet- uitdrink- wat en, tegen vulsclte, of ook te dure chocolade itt bescherming te netneu, zouden wij werkelijk niet dur ven verzekeren; er bestaat veeleer grond tot het ver moeden, dat zij het inet de bedoeling deed, om haar eigen fitbiicnal, tegenover dat van anderen, bijzonder in de hoogte te steken en als het beste, gezondste, smakelijkste cn betrekkelijk goedkoopste aan te bevelen. «Wij laten daar,'-' zegt de Deutsche J£andela-Ztitu»g sof bedoelde analyse onberispelijk geweest is en willen ook niet onderzoeken of de fabricated tot de gemiddelde hoedanigheid der betrokken soorten behoorden, of zij/ werkelijk direct van de genoemde fabrieken gekomen dan wel vooraf elders vurvalsclit, vermengd of vari een slechtere hoedanigheid gemaakt warenwij willen verder ook de zeer cssentiëele omstandigheid buiten beschouwing laten, dat men de prijzen tier onderzochte chocoladu-s'.orten in 't geheel niet ut aanmerking heeft genomen. Dit moeten wij in 't belang der watltltntd ronduit zeggen, dat het middel der Gebr. Stnllwerck, om zich op zoodanige wijze boven hunne concurrenten te verheffen, naar ons gevoelen niet goed gekozen en betamelijk was, en dergelijke concurrentie een zeer bitteren bijsmaak van broodnijd heeft." Hoe lakenswaardig dc handelwijze der genoemd; firma ook mocht zijn ze vond navolging. Hare lauweren lieten de firma B. Sprcngel Go., te Haj. nover, geene rust. Deze onderwierp vijf chocolade, fabricaten, waaronder de Nederlandsche van defirraaj J. C. Blooker te Amsterdam en C. J. van. Houten en Zoon te Weesp, aan een scheikundige analyse, ooi haar eigene en die der Gebr. Stollwerck en Tras dat geen merk waai dig toeval? die van de firna -- B. Sprenge! Co. werd voor de beste vcrklatud. En nu verscheen in vele Duitsche binden eene reclame waarin haar fabricaat hemelhoog werd verheven, ter wijl vooral van de Nederlandsche fabricaten leelijke dingen werden gezegd. «Dergelijke middelen", zegt de Deutsche Uanthh Zeiltuig, «werden door do firma's Gebroeders Stolhveiri en B. Sprengel Co. in praktijk gebracht, om ziel van concurrentie te bevrijden; maar dit was nog niel genoeg; om hare concurrenten te ruïneeren, kwatner haar nog andeie factoren toevallig te hulp. Te Leipzig is namelijk in het begin van het vorige jaar eene verceniging tegen vervalsching van levensmiddelen opgericht. Deze zogenverspreidende vereeniging" ver volgt genoemd blad ironisch, naait wier hoofd gelukkig ecu boekhandelaar, Ernst Leistner, natuurlijk meteen orgaan der vereeniging, staatlieeft zich ook plot- seling nienschenreddend op-de spoeder-cacaozaak" ge worpen, eu merkwaardigerwijze tot heil der meiisch heid ontdekt dat de llolbmdsche Cacao van C. J. "Van Houten bn Zoott te- Weesp, niet alleen vervalscht, maar door zijn eigenaardige wijze van bereiding voor de gezondheid nadeelig gemaakt is, en daarom den hoogeren prijs dan dien onze Duitsche fabrikaten kosten,- niet waaid is, maar ook voor haar gebruik dient gewaarschuwd te worden. Dit anathema over de Van lloutensche Cacao wordt door een zoogenaamd attest van den heer Eisner (een dorps-apotheker) be vestigd, en zoo als ter loops wordt er bijgevoegd, dat de hoeveelheid aseli der van hare olie bevrijde Cam van J. C. Blooker te Amsterdam, welke.op verzonk der Gebroeders Stollwerck te Keulen, door een zaak kundige is onderzocht, nog veel grooter is dan die der «Van lloutensche", zoodat het onverklaarbaar isj hoe een groot aantal handelaars in Duitschland bet verantwoorden kan, om de vevvalschte Hollandsehe Cacao aan te bevelen. Deze veidaclitinaking der Hollandsehe Cacao door den hoer Leistner gaat gepaard met de dreigende medetieeling, dat er iceds kennij van gegeven is aan het Kaiserl. Gesiuidheits-Amlt, en inon dus spoedig'de confiscatie der »Va» Hontensclia Cacao" en rekwisitie der verkoopers te gemoet kan i zien." Wat zegt men wel van dergeljjke fraaie middelen, oin een degelijk verbruiks-artikel in miscrediet brengen, middelen, die natuurlijk niet zonder indruk bleven op de Duitsche verbruikers? Dat de firma Van Houten die verdachtmakingen van hair fabricaat onmogelijk op zich kon laten leunen zoowel in een moreel als financieel opzicht is vrij natuurlijk. Krachtige maatregelen nam zij om die lasterlijke aantijgingen in het wate daglicht te stellen. Zij wendde zich tot de hoogste autoriteit op liet gebied der chemische analyse, l'rof. Dr. Sonneh- schein le Berlijn, tevens beëedigd zaakkundige bei den KGnigliehen Gerichteom Ita-ir fabricaat aan een onder zoek te onderwerpen. De uitslag van dat onderzoek was allergunstigst; liet verslag van I'iof. Soniienschein laten wij bier volgen. «Door de heeren C. .1. van Houten Zoon te Weesp, «in Hollandverzocht om het door hor. onder d«o Dimarn van «zuivere oplosbare Cacao in poeier" in don «handel gebrachte preparaat te onderzoeken en mijn «oordeel er over te zeggen, «liet ik door een assistent «bij den hofleverancier J. C. b'. Schwartze te Berlijn, i «Leipzigerstrasze 112, uit den grootcren daar aan-; «wezigett voorraad, twee bussen van bedoeld product! «halen, waarvan >le inhoud in mijn laboratorium'aan «eene analyse werd onderworpen. De in mlwemlig met «een blik-enpsule omgeven papieren zakjes gepakte «massa vormt een fijn, aangenaam naar cacao riekend «poeiler, waarin men onder liet microscoop fragmenten «zoowel van piguvntlooze als van pigmeiiteerends «cellen en het daarin vervatte cacao-zetmeel onder- «scheiden kon. Met eene oplossing van jodium be- «vochtigdnam het cacan-zetmeel een donkerblauwe «kleur aan, en Ind het den reeds door Mitscherlich n{De Cacao en de ChocoladeBerlijn1859) aange- «toonden kleinen en eigonaaidigen vorm, waardoor het «zich- essentieel van do meestal grootere korrels van «het zetmeel van andere plantgewassen onderscheidt. «liet micioscopische beeld kwam over 't algemeen «overeen met dat van liet door Mitscherlich beschrevene, «Met koud gcdistilleeid water aangemengd, level de «de massa een rOodlnuine vloeistof, welke dereactiën «van liet cacao-pigment vertoonde. Door wasselung «gelukte het niet, van de cacaobonnen vreemde, bij- «gemengde stoffen," zooals meel, af te scheiden. «De chemische analyse gaf: cacno-vet 31,57, cacao- «•/etrnecl 10,38, piotoïim-korrcls 18,00, cellulose-extract «31,70, asclt S.35. In da aseli werden gevonden: kali J «30,41, magnesia 11,84, kalk 2,57, ijzeruxyde en «thonaarde 1,07. phnsphorzuur 24,13, chloor 0,80' «zwavelzuur 2,43, nation, koolzuur, enz. 17,10." «Uit bovenstaand o .derzock blijft, dat de organische; «best.mddeelen van liet onderzochte ca cao-poeder met «die der oncno-boimeu van Guayaquil in de hoofdzaak «overeenstemmen." «Diensvolgens moet mijn attest lijden, dat de door 0. J. vifii Munten Zu. tc Weesp gefabriceerde «sincere oplosbare Cacao in poeder", een uit zuivere «cacaobonnen vervaardigd onvervalscht preparaat is, «dat geene stolfen bevat, welke voor de gezondheid «nadeelig zijn." Nog lieten de heeren van Houten hun fabricaat door zes andere uitstekende schei kundigen onderzoeken, en nlleu getuigden dat hunne Cacao een uit guicere cacaoboonen vervaardigdoneer- mlscht preparaat is, dat //eene voor dc gezondheid schadelijke bestanddeelen becat. 7

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 6