ïedaisisc van Maandag 22 April 1878. Bnitsnlanüselie Bericliteii. Binaeilanisclie Berichten. i# 'i i< I'Iti N IC R IJ K. De hoofdpunten van het programma dei- opening van de tentoonstelling op i Mei zijn vastgesteld als volgt: De feestelijkheden beginnen 's voormiddags te tien ure; de president dei- Republiek neemt in groot maarschalks uniform, omgeven door zijn staf, de Ministeis, de am' re hooge staatsambtenaren eu de "leden van het corps diplomatique, plaats op eene estrade, die op het Trocadero, nabij de springfontein, wordt opgericht. Achter de estrade, onder de lolonuade voor het paleis op het Trocadero, worden '1500 plaatsen beschikbaar gesteld voor aanzienlijke mannen eu hunne dames, eii 5000 6000 plaatsen aan beide zijden van de estrade eu in de zij-kolonnade. De troepen zullen ter weerszjiden van de fontein geschaard staan; achter hen zullen 20000 personen plaats ktmnen nemen. De commissarissen der vreemde afdee- lingen met hun personeel, zoomede het perso neel der Fransche afdeeiing, zullen bij de plechtigheid zich op het terras van het Champs de Mars bevindeu. Klokslag '10 ure zal de Maarschalk een rede houden en verkondigen dal de tentoonstelling geopend is. Op dat oogenblik zuilen fanfares weerklinken, terwijl het geschut aan Paiijs zal kenbaar maken, dat het oogenblik der opening is aangebroken. De Maarschalk zal zich dan met zijn gevolg naar het Charnps de Mars begeven en de galerijen der tentoonstelling doorloogen. Men verzekert dat Gugelaud verklaard heeft, dat het de vloot zal terugroepen als.-de1' Russen teiugtiekkeu uit Adrianopel. liet Journal des Délats gaat na wat de op timistische berichten waard zijn; het beweert dat Rusland, Oostenrijk en Duitschiaud zich inspannen alleen om Engelaud te isoleereu, maar Engeland zóó meent het blad zal niet terug deinzen, wauneer de vi ede niet het resultaat is. In de 2?éf'orme Êconomigus van 15 April jl. komt een artikel voor van Delabrousse over den toestand der onderwijzers aan de lagere scholen in Fraukrijk. Daaruit blijkt, dat ook in dat land de minïmumlijders niet ontbre ken. Voor '48 ging het traktement in vele ge meenten de 300 fiauk niet te boven: toen werd het minimum op 6.0O fr. gesteld. Een budget, opgemaakt door een gehuwd, doch kinderloos oudes wijzer uit het departement der Vogezen, toont aan, dat hij minstens 813.80 frank noodig heeft. Nu komt er in den loop van dit jaar eenigo verbetering tengevolge van de wet van 19 Juli 1875, die de onderwyzeis verdeelt in vier klassen met minima vau 1200, '1100, -1000 eu 900 frank. Een wet van 1876 regelt de pensioenen, die voor een on derwijzer minstens 600, voor een onderwijzeres minstens 500 frank moeten bedragen. Voor hen, die wegens gebreken hun ontslag moeten nemen, is het minimum 500. Overigens wordt het onderwijs flink aangepakt. Een voorstel over den bouw der scholen is aangenomen, een over kosteloos onderwijs is aanhangig, evenzoo een om de benoeming der onderwijzers aan de prefecten te ontnemen eu aan de rectoren jup te dragen, ENGELAND. Een bericht dat, gelijk door sommige bladen 'Averd medegedeeld, de voorloopige conferentie reeds door alle Mogendheden is aangenomen, is|joorbangal is het waar dat de toestand v-onmiskenbaar minder gespannen is. Oostenrijk ;|is jjverig werkzaam om de conferentie te doen plaats hebben, en de kansen daarvoor zijn in elk geval vermeei dei d. Uit Calcutta-wordt gemeld dat genei aal Ross het bevel over de troepen zal voeren, dienaar Malta gaan, terwijl hij in het bij zonder bekleed is met liet bevel over de eerste brigade. De Times ontvangt onder dagteekening van den IS dezer uit Petersburg het bericht, dat men in oIHcieele Klingen aldaar de bijeenkomst van het congres als aanstaande verwacht. Ver moedelijk zal een vooiloopige conferentie van de ambassadeurs le Herlijn voorafgaan, volgens w:er beschikking do mogendheden zullen wor den uitgeuoodigd tot een. congres, ten einde te overwegen, welke veranderingen in de tiac- taten van 1856 en '1871 door de gebeurte nissen, die tot het tiactaat van San Stefauo leidden, noodzakelijk zijn gemaakt. Met grond verwacht men dat eeu zoodanige formule te Londen eu te Pelersbuig voldoen zal. Een vergadetiug van pachters van Lord Leitrim besloot een petitie tot de Regeering te richten, opdat zij een onderzoek zou gelasten betreffende de beschuldigingen door O'Donnell in het Parlement tegen den vermoorde in gebracht. - f OOSTEN KIJK. Het bericht aan de Echo, dat de uit- noodigingen tot de voorbereidende conferentie reeds zouden verzonden zijnis onjuist. De conferentiekwestie hangt af van het slagen der ondei handelingen tot het gelijktijdig terugioepeu der Biitscbe vloot en het verwijder eu der Russi sche troepen uit huune tegenvvooidige stellingen. "Het Beilijnei-'Kabinet beijvert.zich om dit ge lijktijdig terugtrekken in beginsel te doen aan nemen. Vervolgeus zal moeten uitgemaakt wor den tot welke grens dit terugtrekken gauu zak Het is eeist na eeu vergelijk tusscheu Eugeland en Rusland op dit stuk, dat de uituooihgiugen tot de conferentie zullen worden verzouden. DDITSCHLAND. Volgens berichten uit Herlijn is cr spiake van eene ophanden zijnde verloving lusschen de jongste dochter van Prins Fredenk Karei en den hei tog van Goanaught, zoon van. Koningin Victoria. Naar hetgeen vandaar aan de Wesar Zeituny wordt gemeld, heeft zich dit bericht bevestigd, mant' zal het huwelijk eerst in liet volgende jaar worden voltrokken. ITALIË. Op het Vaticaan bestaat het plan, om Pius IX zalig te spreken eu de IJnild Caltolica meldt, dat de kardinaal-vicaris Monaco la Vaietta ïeeds eene commissie heeft benoemd, om de voorbeelden van Pio Norm's heilige deugden bijeen te boek te stellen. Naar luid van ecu icl°grdm uit Rome is aan kardinaal Ilohenlohe, als bewijs van bij zondere gunst van Leo XIII, het protectoiaat over liet klooster bij Quattaro Coronati opge dragen. Voorts woult gemeld, dat pater Curci door den Paus naar Rome is ontboden, om ver trouwelijk met hein te sprekeu over de denk beelden, die den grondslag vau zijn bekend geschrijf uitmaken. Tal van vreemdelingen trekken gewoonlijk in de Heilige week naar de Eeuwige stad, om getuigen te zijn van de indrukwekkende plechtig heden, die dan daar plaats hebben, waarbij het Katholicisme zich in al zijn luister eu glans vertoont. Dit jaar zal de aantrekkingskracht niet zoo groot wezen, daar, met het oog op de zwakke gezondheid van paus Leo XIII, de plechtigheden in de Si.vtijnsche kapel niet zuilen doorgaan. ltD MENIE. Hier komen spooi treinen aan, geladen met kanonnen en munitie, bestemd voor Bulgarije. A M E111K A. In Maart waren er te New-York niet minder dan S5 faillissementen met eeu geza menlijk passief van 7,177,320 dollars. SCHIEDAM, den 20 April 187S. algemceue avondsamenkomst op do Inwendige Zending, in de Park- In de 22 Mei voor lokalen te Amsterdam te houden, zal hot woord gevoerd worden door de hoeren: A. Pierson, directeur der Heldring-gestichtenmr. A. F. De Savornin Lolnnnn, van 's Heuogenbosch generaal Von Wiangel auf Liudenborg, van "Utrecht, en ds. Kuottncrus van 's Gravcnhage. Naar men verneemt, zal ter gelegenheid van de aanslaande tentoonstelling van voor werpen, door den werkman in zijn vrijen tijd vervaal digd, te Amsterdam een zangwedslrijd worden gehoudeu, uitsluitend van volkszang- scholen, waartoe een expiesseljjk zangstuk zal worden gecomponeerd eu binnen zes weken door de aan den wedstrijd deeluemenden zal moeten zijn ingestudeerd. Eene ^Staatkundige kaart van het Konink rijk der Nederlanden", beweikt door mr. M. J. E. Viruly Yerbiugge, advocaat te Rotterdam, heeft het licht gezien bij de uitgevers II. A. Kramers Zoon te Rotterdam. Deze kaait, met zorg bearbeid en keurig vau uitvoering, geeft een overzicht der hoofd- kiesdistiicteu en het aantal ldezeis in elke gemeente, volgens de jongste wettelijke bepa lingen. Zij heeft dus eene zeer praktische strek king eu levei t, vooral voor gemeentebesturen, groot gemak op. Wij vestigen op deze uitgave de aandacht vau belangstellenden. Te Rotterdam zijn een paar spoorweg- dieven gesnapt. Aan liet station der Iloll. Spoor wegmaatschappij word jl. Woensdag ontdekt, dat de wissehvachleis J. C. Dubois on W. F. Spittuler, na aankomst van een trein, meteen doek met visch onder den arm uit een bagage wagen kwamen. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld. De wisselwachters ontkenden aanvankelijk, maar weldia werd een groote schol, in stukken gesneden, in den grond be graven gevonden. Toen bekende Spittuler, maar Dubois bleef ontkennen, totdat een boezeroen met eeuige schollen uit een in reserve staand rijtuig 3e klasse werd gehaald. De dieven zijn dadelijk in hunne betrekking geschorst, en de politie, van het geval onder richt, hooft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Het bevolkingscijfer bedroeg op '1 Janu ari 1878: Mannelijk Vrouwelijk. Zielen. iu N.-IIolland 317,270 337,527 654,797 Z.-Holland 376,761 403,895 780,656 Utrecht 92,542 96,257 188,799 Zeeland 92,758 95,764 '188,522 N.-Brabaut 232,891 230,075 462,966 s Limburg '121,296 117,213 238,509 s Gelderland 231,926 226,974 458,900 Overijsel 138,498 132,571 271,069 j Drente 59,478 55,70S 115,186 s Groningen 121,129 124,099 245,228 Fi iesland 158,859 -161,301' 320,160 TotaalinhetRijk 1,943,408 1,981,384 3,924,792

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5