BuiteilnJscU Berichten. Biinenloisclie Bericlitei Het geslacht der Van Berkels schijnt in onze dagen dun gezaaid. Of we), moet men eerst 'weder op een zandbank, vastraken, om den vrede hersteld te krijgen? ITALIË. Ter gelegenheid vau het Paasch feest heeft de Paus jl. Zaterdag20 April, het college van kardinalen ontvangen. De kardinaal-deken, Di Pietro, hield eeue toespraak,, en hierop ant woordde Leo XIII hoofdzakelijk: «De opstan ding van Jezus Christus brengt de kracht en het leven van het Roomsche Opperpriesterschap in herinnering Zijue vijanden, die het zouden willen vernietigen, moesten althans uit zijne geschiedenis zooveel leeren, dat zij overtuigd wierden van het vruchtelooze hunner pogingen. Scheppen wij ons geen droombeelden, de oor log, aan het Pausdom reeds in de eerste tijden verklaard, duurt thaus nog voort op de gansche aarde en met de grootste verbittering. "Wat ons betreft, vertrouwende op God, zijn wij bereid den strijd vol te houden om te waken voor de rechten vau de Kerk en vau den Roomscheu Opperpriester. Ik voed de hoop, dat de verdwaalde zonen der Keik eindelijk de goddelijkheid vau de Kerk, benevens den Roomschen Opperpriester erkennende, zullen ophouden ze te bestrijden en zich zullen on derwerpen." Zoowel de toespraak als het ant woord kenmerkte zich door kalmte. Volgens de Pall Mall Gazette heeft de Paus, behalve de algemeene audiëntie aan het Heilig College, nog een bijzondere audiëntie aan zes der on- verzoeuliiksle kardinalen verleend, die uit zijnen mond hebben vernomen: «Mijn voornemen is eene gematigde staatkunde te volgen", en eenigs- zins ontmoedigd hierop antwoordden: »Uwe Heiligheid heefc gelijk", ua welke betuiging Leo XIII verklaarde: sik neem akte van uwe goedkeuring. Zij is eene aanmoediging voor inij." -Pater Curcidoor den Paus naar Rome teruggeroepen, werd Zaterdag jl. daar verwacht. Aangaande de onderhandelingen van den Heiligen Stoel met de Engelsche Regeering over de regelmatige wederaanknooping der oude diplomatieke betrekkingen meldt de Italië het volgende: De Engelsche Regeeriug heeft geen bezwaar tegen het ontvangen van een nuntius en tegen het zenden vau een officieelen vertegenwoor diger bij den Heiligen Stoel; maar verder zou e zij niet willen gaan. *Het Vaticaan, van zijn kant, vindt dat, als Htet een nuntius naar Londen zendt, die niets "Anders te doen heeft dan het afleggen van de ie .gebruikelijke officieele bezoeken, het die moeite wel zou kunnen sparen. De Paus wenscht eene verhouding met Engeland op denzelfden grond slag als met de andere Staten. Uit het herstel der diplomatieke betrekkingen moet noodwendig de erkenning der Katholieke Bisschoppeu dooi de Engelsche Regeeriug volgen, en met het oog hierop moeten de regelen worden vastge steld, die bij de benoeming van bisschoppen in acht dienen te worden genomeu. Van zoo iets wil de Engelsche Regeering echter niet hooren spreken. Behoud van den tegenwoordigen toestand komt haar veel wen- schelijker voor. De kardinaals Manning en Gullen zullen thans aan het Engelsche Kabinet begrijpelijk trachten te maken, dat liet herstel der oude diploma tieke betrekkingen, zal het iets beteekenen, moet leiden tot liet erkennen van de Katholieke Kerk in Engeland. "Zoodra de Regeeriug tot dat inzicht zal zijn gekomen, zal men met vrucht aan het onderhandelen kunnen gaan. R S L A 311). Het journal de Petersbourg verwacht, dat xle bijeenkomst van het congres binnen kort zal plaats hebben. Het meent echter, dat in bijeenkomen op zich ze It nog peen wiurhorg 'ligt voor het bewaieu van den vrede. Daaitoe is het noodzakelijk, dat een breede en open hartige gedachten wisseling lusi-clie» de velschil lende Regeeringen voorafga. Indien de Engelsche Regeering den vrede inderdaad wenscht, maar tevens vasthoudt aan de meening, dat zij door Rusland met grootewoorden vrees aan te jagen grootere voordeelen voor Engeland zal verkrijgen, dan speelt zij een gevaarlijk .spel, dat in plaats van den vrede te verzekeien tot oorlog leiden moet. Zoo echter de demonstra ties van loitl Beaconsfield oorlog bedoelen, dan moet de vei autwoon lelijk huid tegenover Enge land en tegenover Europa daarvoor op hein rusteu. Y De Agence Jiusse bevestigt liet bericht, dat de gelijktijdige ontruiming der Engelsche en Russische posities in beginsel is aangenomen, tegelijk niet de noodzakelijkheid an die ont ruiming op zoodanige wijze te doen plaats heb ben dat de afstand voor het Russische leger gelijk staat niet die voor de Engelsche vloot, waarbij rekening gehouden wordt met den tijd, die noodig is om de ontruimde posities weder te kunnen innemen. Over de ontruiming en de conferentie worden de pourparlers gedurig vooitgezet. De kans, dat het congres bijeen komt, hangt af van de overeenstemming over deze punten. Grootvorst Nicoiaas is te Petersburg terug gekeerd. Hij heeft de teis uit Turkije in om streeks tien dagen afgelegd. Prins GortschakofF is, tengevolge van eene verkoudheid, een weinig ziek. Nadat er reeds sinds eeuige dagen melding was gemaakt van arrestatiëu te "Warschau, wordt thans van daar g -schreven, dat er zich in Rus land een geheim bestuur ouder den naam van «nationaal Gouvernement" heeft gevormd, het welk reeds een proclamatie heeft uitgevaardigd. Aan het hoofd van dat stuk leest men\de wool den van Robespierre: Verpletter door vrees de vijanden des volks, en gy zult de eer hebben een republiek te hebben opgericht," Vooits een citaat uit'Neerassofl': »Ik ben zeker van mijne zaak, want zij is gegrond op bloed." Het slot luidt: «Broeders, zusteis, te wapen! Te wapen, in naam van vooruitgang, vrijheid eu recht! Europa, hetwelk van ons zulk eeu ongunstige gedachte heeft, zal in ons een viij volk zien JF K A A" K It IJ K. Men kan welds a een besluit van de Regee riug tegemoet zien, waai bij aan een giootaautal veroordeelden, ter zake van de Commune kwijt- scheldiug van straf wordt veileend. Aan het ministerie van justitie houdt men zich bezig met liet vaststellen der lyst. De gemeentel aad van Bordeaux heeft 500 fr, toegestaan voor het eeuwfeest van Voltaire. De Katholieke bank," waarvan wij reeds voor eenigen tijd melding gemaakt hebben, is thans voor goed gevestigd. Zij di aagt den naarn van: Socictd de V Union générale, tiet kapitaal beslaat uit 25 millioen. De maatschappij heelt haren zetel te Parijs en te Rome. Aan het hoofd staan de ontslagen onder-gouveineur der Fiausche bauk, de maikies de Ploeuc, de ont slagen directeur-generaal der posterijen, Lóón Riant, de maikius de Bieucourt, groudeigenaar te Par'y-i, Eilumil Derviou, beurshandelaar te I Parijs, Gautiey, bankier te Parijs, de burggi atlf Mayol de Lupé, huoidiedacteur vau dp Union, Eugène Veuillot, redacteur vau de Univers en broeder vau den liooldiedaetourJules Roslaud, handelaar te Maiseille, de hei tog van, Domarzoy en de mm kies Meiegbi, giondbezit- ters te Rome, de giaat de Villermout, admi nistrateur vau liet Cojnptoir general te Bi ussei en audei c manueu van imam uit de partij. SPAN J E. De Minister van Financiën heeft in de Coite& verklaard, dat de Regeering met deSpaansehe bank eene leening heeft gesloten van 40 mil lioen realen tegen eene rente van 6 pet. tegen oveigave van 3 pet. gevestigde schuld als waarborg. It U M E N1 E. Van Russische zijde is bevel gegeven, dat de brug over de Pruth bij Skulany binnen hoog stens tien dagen in orde moet zijn. TUKKIJE. Aan het aanleggen vau versterkingen aan' de Turksche linie van Bujukdere wordt wederom met ijver de hand geslagen. Naar de omstre ken van Bujukdere is artillerie gezouden. IT S C IIL A 2i Ilet «Richard Wagner Veiein" te Leipzigr heeft zich bij gebrek aan voldoende geldmid delen ontbonden. SCHIEDAM, den 2J April 1878. "Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nomtner voorkomende advertentie be-- treffende de vestiging eenerafdeeliog Schiedam der Nederlandsehe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, en wekken belangstellenden in deze nuttige zaak, voer zooveel noodig, op- tot het bijwonen der openbare vergadering, die door den Voorzitter van het Hoofdbestuur, den heer W. A. "Viiuly Verbrugge, van Rotterdam, zal worden geleid. Ofschoon Schiedam als fabriekstad dit vroeger" met alle fabrieksteden gemeen had, dat men er niet, zooals o vei al elders, veel tuingrond aantrof, sedert hare belangrijke uitbreiding heeft- de/e toestand een merkelijke verandering onder gaan en neemt de lust om een woning met- tuin te hebben vooitdurend toe, Dat er onder,onze stadgenooten verscheidene bloemenliefhebbers worden aangetroffenvalt- bij 't doorwandelen van de straten spoedig in 't oog en kan daarenboven "blijken uit den be langrijken aanvoer van bloemen, die wekeüjks- uit het Westland plaats heeft. Aangenaam was het ons daarom te ver nemen dat hier ter stede eene afdeeiing van genoemde Maatschappij is tot stand gekomen, die den lust voor tuinbouw en plantenkunde vooitdurend kan aankweeken. Moge zij steeds in bloei toenemen. De Minister van Ooi log heeft bepaaidr dat de verlofpas, die aan de manschap der nationale militie bij vertrek met groot verlor wordt medegegeven, voortaan een deel z<il uit maken van het zakboekje, dat den milicien gedurende zijn verblijf onder de wapenen wordt- uitgereikt. Deze bepaling heeft ten doel dei* verlofganger het bewaren van zijn veilofpas gemakkelijker te mak'-u en hem daardoor beter te vrijwaren voor de straf, die hij door liet- verliezen of liet niet behoorlijk doen afteekenei»- vau dien pas zou kunnen beloopen. De Minister van Binnenlandsclie Zakeil- lieeft de commissarissen des Konings aauge-- sclit even om de bestuurders der bijzondei e scho-- len voor hooger onderwijs in hun provinciën, voor zooveel noodig, te herinneren aan ait.'124 der wet op liet Hooger Ouderwijs, waarbij zef op stralïe van boete of sluiting der scholen, verplicht zijn vóór den daar aangewezen ter- mijn de regieim-nten of statuten dier scholen over te leggen aan het gemeentebestuur en aan- den Minister van Binnenlandsclie Zaken. De Minister van Marino brengt ter kennis- van belanghebbenden, dat by de gemeenschap-- peljjke loodingen van de beambten van den Waterstaat eu van het Loodswezen in de afge--.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2