Kerf nieuws Stedelijk Hieuwt Per Telegraaf. loopen week, op ilea drooge van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee, is bevon den aan den zwarte-tonnenzijde 31 50 meter benoorden de lijn der geleidelichten 32, op de lijn der geleidelichten 34 50 -meter bezuiden die lijn 35 en aan de Avitte-tonneimjile 34 decimeter, bij gewoon lnngwater. Uit Berlijn wordt thans gemeld, dat de voltrekking van het huwelijk van Prins Hendrik met prinses Maria van Pruisen op verlangen van den Vorstelijken biuidegom reeds spoedig zal plaats vinden. Het is nog niet zeker, waar het huwelijk zal worden gesloten; men noemt Coblentz en Potsdam, eerstgemelde stad wan neer de plechtigheid in den beperkten familie kring en reeds in het laatst van Juni, Potsdam als het huwelijksfeest in Augustus plaats heeft. Uit Trier schrijft ineu het volgende aan ue Dusscld. Zcit.: »Het bericht der verloving van Prins Hendrik der Nederlanden met de oudste dochter van Prins Frederik Karei moest natuurlijk hier buitengewone belangstelling wekken, daar de doorluchtige bruidegom door onze stad tevens in zekeren ziu burger onzer Rijnprovincie is. Ue Prins bezit een op den linker-Muezeioever uitgestrekt landgoed Weiss- httusen de vrijgevigheid waarmede hij het schoon aangelegde en vooi treffelijk onderhouden parkdat van den hoogen rotswand zulke prachtige gezichtspunten opleveit, voor ons publiek tot onbeperkt gebiuik afslaat, heeft ten vorigen jare, bij gelegenheid vau ziju 25- jarig jubiló als stadhouder van, Luxemburg, ons stadsbestuur aanleiding gegeven hem het eereburgerschap der stad Trier aan te bieden, dat door den Prins welwillend werd aangenomen. In de Indêpendance Beige lezen we het volgende bericht, omtrent welks juistheid wij de geheele verantwoordelijkheid aan dat blad overlaten. xiHerhaalde malen waren sedert eenigen tijd grruchten in omloop als zou Koning Willem III der Nederlanden van plan zijn afstand te duen van den-troon. Die beweringen werden echter telkens weèrsprokendoch thans doen zij op nieuw de runde, en men biengt ze in verband met het aanstaande huwelijk van Prins Hendrik met Prinses Mat ia van Pruisen. Niet alleen, zegt de Indêpendancezou Willem III evenals ziju voorvader Willem I, afstand doen van de kroon, maar ook de erfprins zou van de opvolging zijns vaders vrijwillig afzien. De tweede zoon vau Willem III, Prins Alexander, bevindt zich in een gezondheidstoestand, welke hem niet toelaten zou er aan te denken, de Regeering te aanvaarden. Op die wijze zou de kroon in zijdelingsche linie overgaan op het huis van Nassau, waarvan Prins Hendrik, in zijne hoedanigheid van broeder des Kouings, het hoofd is." Door wijlen Vrouwe B. II. baronesse Van Biakelt tot den LSrakell-Rraud is aan liet Protestansch bestedelingenhuis te Arnhem ge legateerd f 15000, vrij van successierechten Maandag, (tweede Pauschdag) kwamen andermaal de Watergeuzen in Den Briel; nu echter niet oin de stad voor den Prins in te nemen, maar om haar vriendschappelijk een hezoek te brengen. Met de stoomboot Concordia aangekomen, werden de Watci geuzen (van de Watergeuzen-verceniging te Rotterdam) te Biïello hartelijk ontvangen. Fraai weer begun stigde liet watertochtje. Ogk in de Drontsclie gemeenten werd de Paasch-Maandag weder op de traditioneele wijze gevierd. Zelfs de bekende Paaschvuren, ofschoon op dey meeste plaatsen verboden; ODtbrakeu weder niet. Op de Maandag 15 dezer te Utrecht ge houden Palinpuardeumarkl waren aangevoerd 1140 paarden, waaronder bij uitstek schoone exemplaren, er waren veel kooplieden zoo wel uit 't binnen- als buitenland, waardoor de handel nog al levendig was, vooral voor Frau- sche rekening; de prijzen varieerden van f 180 tot f 900. Verschillende spannen werden ver kocht voor den prijs van f2000 a f2200, een span 4jarige vossen voor f 2800, twee twee spannen werden verkocht voor f 4000 ieder. Het buitengewoon fraaie weder lokte veel be zoekers uit, zoodat er levendigheid in de stad heerschte. Pascheu heeft eene voor Utreclvt zeer opmerkelijke bijzonderheid opgeleverd. Muziek ia de buiteosociëteit en zelfs op het Lukas- i Bolwerk voor liet publiek dus op den j eersten Paaschdag! Gewoonlijk zijn de zooge naamde tweede feestdagen tot allerlei feeste- j lijkhedeu bestemd, maar worden alle luidruch tigheden op de eerste dagen zorgvuldig vermeden j Eerstdaags viert de hoofdonderwijzer W. J. Coopmaus, te Broek, zijn 65jarigen scboolilienst. Hij is de oudste onderwijzer in j Nederland en nog krachtig van gestel. i Voor de Parij«che tentoonstelling zijn uit i Amsterdam en Rotterdam, behalve de verzen- j dingen vanwege het Gouvernement of de hoofd commissie, verzonden 1705 coltis in 61 waggons. Ue zuinige vrouw tan den handwerks man N., te Nieuw Buinen, had een muntbiljet vau f 50 reeds vele jaren bewaard. Toeu zij dezer dagen iict kleinood wilde wisselen, kwam zij tot de treurige ontdekkiug, dat het niet meer gangbaar was.' Men wendt nu bij den Min. van Financiën pogingen aan om eene uitzondering te maken. Het ware wel zoo secuur en veel voordeeliger geweest het geld in een spaarbank te beleggen. Commissarissen van Nederlandsch Met- tray hebben liet plan opgevat, bij genoegzame ondersteuning, onder den titel nOuesimus" een Jaarboekje uit te geven. Het doel is de inrich ting, in haar aard en haar werking, meer be ltend te maken en tevens een nieuwe brou van jaarlijksclie inkomst te openen. Maandagochtend heeft zich omstreeks half tien, tusschen Maasbergen en Driebergen een welgekleed heer op de rails geworpen, toen de eeiste trein uit Emmerik in aantocht was. Hij werd natuurlijk vei brijzeld. Naar ineu aan het XT. D. mededeelt, is de zeildag vau de Willem Barendss naar de IJszee officieel bepaald op 4 of 5 Mei. Zaterdag hebben wij bericht, dut te Rot- terdam het aantal trouwlustigen in verhouding grooter was dan te Amsterdam. Ook iu een ander opzicht, hoewel vau zeer treurigen aard, staat Rotterdam boven de hoofdstad. Iu eerst genoemde plaats wordt dagelijks f 5253 aan sterken drang uitgegeven, in de laatste bij een ruim tweemaal zoo groote bevolking, liet toch nog altijd respectabele cijfer van f 8008. (B. IX) Uit Bruchetn schrijft men van 15 dezer: lieden hoorde men de doodsklok, nadat zij ruim anderhalf jaar tijds Gode zij dank m ons midden gezwegen had. Uet mag op- i merkelijk lieeteu, daar ons dorpje ongeveer een üüt) tal zielen telt. Gedurende het jaar '1877 en iu de afgeloopen maanden dezesjaars tot lieden is nog geen der gemeentenaren gestorven. De eerste is thans de 74jarige j grijsaard G. v. 0., die na eeuu ongesteldheid van slechts weinige dagen liet tijdelijke met I liet eeuwige heelt verwisseld. 1 Gebiuikers van kunstboter, die overal I meer en meer in dcu handel komt, worden gewaarschuwd tegen enne vermenging van talk en aardappelmeel, gekleurd met zwavel, om er de iiisrelie kleur vau boter aan te geven. Pas uitgevonden en toch al bodrog er bij iu 't spel? 't Zal maar best zijn zich aan de oude boter te houden. Ylaardingen, Dinsdagavond jl. is in de zaal ïflarmonie'* alhier eene bijeenkomst ge houden door Readers, Boekhouders en Direc teuren van Maatschappijen tot Exploitatie der Zeevis'scherijen ter bespreking der Haruigjageiij- gemeenschap. De opkomst getuigde van warme belangstelling, zoo niet algemeen dan was die toch vrij talrijk, en zooals naar de verkregen uitkomst der laatste jaren zich wel wachten liet, was meti algemeen ten gunste der zaak gestemd. j Tot het houden eener Haringjagerij, in hoofd zaak op den voet waarop die in de laatste jaren tot stand kwam, is dau ook al aanstonds definitief besloten en bij acclamatie zijn de vroegere com missarissen en administrateuren averheigehblijk beheer gekozen, n.l. de heeren A. Hoogendijk J-/., P. G. Van der Drift en W. Van Rossen voor Vlaardiugen en voor Maassluis de heeren M. Dirkzwager G/. eu S. Uitdenboogaardt als com missarissen en boekhouders en de liuna Van der Drift en Nootrn voor het geldelijk beheer, Voorloopig werd besloten en vastgesteld om zes schepen als jagers te bestemmen om den te vangen haring naar hier te brengenalleen het voor 5den jager te bezigen schip zal eea hoeker mogen zijn, de overige logger- of sloepschepen, die geen van allen zelve zullen mogen vissclien. De uitzeiling is bepaald: voor de jagers '1 en 2 op 8 Juni. 3 4 12 j> 5 6 15 het einde van den jaagtijd op zee zal 13 Juli zijn en zelfvaugeis, tot de gemeenschap belioo- rende, zullen 24 Juli mogen binnenkomen of eerder als de vangst 140 ton en meerder kan uitmaken. Op den 3e jager zal eeu Supercarga aange steld worden. Voor zooveel nu bekend is, zal alleen de Maatschappij voor Zeevisschei ijte Maassluis, zich aan deelname onthouden. In de eeistvolgeude te houden vergadering zal omtrent meer andere bepaliugen definitief worden besloten. Delft. Maandag circa 4 uur uamiJdag kwam een windhoos opzetten, tengevolge waar van de groote muziektent, bestemd voor de aan staande studentenfeesten, en die men sinds 3 weken bezig was ineen te zetten, met donderend geraas naar beneden stortte. Gelukkig dat door den feestdag niemand op het terrein aan wezig was. Den Dung, De proeftocht met deo stoom tramwagen, gisteren morgen ondernomen, is naar wensch geslaagd. De kioinrningen inden weg werden bij langzaam rijden zonder hinder nissen omgetrokken, terwijl het stilhouden niet het minste bezwaar opleverde en zelfs nog spoediger en vaster dan met de door paarden getrokken rijtuigen geschiedde. Amsterdam. Te dezer stede heeftzicheen voorloopige commissie van regenten gevormd,' niet het doel om een Katholieke Ziekenver pleging op te richten. De regenten hebben zich boveudien toegevoegd een hulp-comité van eenige aanzienlijke dames die hun in de ge regelde uitvoering der door hen vastgestelde reglement en de behulpzame hand Lieden. De Tijd wenscht dat zij tevens de grondslag worde voor een Katholiek gasthuis. Zwolle. Het paasehieest alhier is, ondanks al do hervormingen van den tcgenwoordigen tijd, nog altijd het aloude gelief koosde kinder feest der Zwollenaars. De openbare godsdienst oefeningen waren op den In Paaschdag nauwe lijks afgeloopen, of tegen 4 uren in den namiddag togen honderden ouders met hunne kinderen, allen gewapend met blanke uetjes, gevuld met gekleurde eieren, sinaasappelen, noten, kren tenbrood enz., ter Paaschwei, waar ouder het kermisgejubel van dinaiorgels, mallemolens, kijkkas tea koek- wafel- eu poffertjeskramen enz. de dartele jeugd danst en springt, met sinaasappelen wei pteieren tikt enz. Natuur lijk hebben de ouders volop pret. De Veerallée krioelt van ineuschen, rijtuigen enz. De beide Paaschmiddagen zijn aan dit feest gewijd. Des Dinsdags napret; maar zeker is het, dat oud noch jong, rijk noch arm tevreden is, als hij in die drie dagen te Spoolderberg niet op de Paaschwei is geweest. Arnhem. Alhier heeft een beschonken man zich, door op den rand van den schotel te slaan, zoo zwaar aan den pols gekwetst, dat zijn hand moest afgezet worden. Verkiezing van een lid voor do Tweede Kamer der Staten-Ueneraal iu het Hoofd-Kiesdrict ZEVENBERGEN," op Dinsdag 23 April 1878. ZEVENBERGEN. Uitgebracht 1689 stemmen, van onwaarde 5. Herstemming tusschen de heeren J. IS. A. Diepen die 650 en Mr. R. Van «le IVerk die 549 stemmen be kwam. Op den heer Dr. T. C. S. Wijn malen (a.) werden 476 stemmen uitgebracht. Bij de herstemming op 12 Maart ji. verkreeg de heer Diepen 754 stemmen en de heer Van de Werk 745, van de 1499 uitgebrachte stem men, terwijl op den heer Wijnmalen, bij de verkiezing op 26 Februari ji.102 stemmen werden uitgebracht. v Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bruten, II. C. Ribbius, te 'SVamel en Dretunel. Vlissingen, J. 11. Geselschap, te Fijn- aard en llerwijnen en B. Van Schelven, te Alkmaar. Bedankt: voor Berg-Ambacht en Nijkerk o/d Veluwe P. Reetmante Charlois. Ilillegersberg, Rappard, te Amstelveen. Aangenomen: naar Amsterdam, C. A. Itenier, te Utrecht. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren: 17 April. Lourens Jozephus, zoon van J. Van Haasteren en A. G. II. Rigters, Nieuwe Haven. Bastiaan, zoon van B. Hommel en L. E. Schneider, Broersveld. 18. Lambertus Gerardus, zoon van A. G. Tewe en C. J. Huis- kens, Broersveld. 20. Hendrika Adi iaua Johanna Wilhelmiuu, dochter vau J. W. Ris en C. A. Malbranc, Tuinsingel. 21. Aafjen Theresia, dochter van A. Van Wassenaar en A. J. Pluijm, Hoofdstraat. 22. Franciscus Bernardus, zoon van J. Zeilstra en G. C. J. Rebers, Hoofdstraat. Elisabeth, dochter van J. Van Vessem en T. Noordzij, Botlerdamsche Dijk. 23. Maria Margaretha, dochter van T. Bergmans en M. Scholle, Westvest. Jan, zoou van J. Nobel en N. Van Vooreue, Zalm- straat. Overleden: 20 April. Johanna Josina Koe dijk, oud 1 jaar en 7 maanden, Kethelstraat. 22. Neeltje Sitton, oud 16 maanden, Broers veld. Cornells Borst, oud 4 maanden, Plosg- straat. Geliuwd: 24 April. J.,Breure en N. Ga- gestein. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS Tli SCHIEDAM, van 24 April. Rogge eu Gerst zonder handel. .ftoutw'Rnf 10Vi per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. proef, f 14Vt a f'14sA per hectul. Ct. zonder lust eu zonder belasting. Spoeling: fO.10 per ketel. Bjj Ue Schiedutnsche Spoeliug-Yereenigmg, fO.10 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3