A. 1878. Vrijdag 26 April. m 4401. TersoMjit Japlijls, litpziierl Ilinsflai. BiiitsnIaBjsclie Beruhjjn. .en nis ge ving. T wee e ai Jaarg-aug. I RANI Abonnementsprijs. per kwartaal1.85. Franco p»r post, door het geheele Rijlt- 2,50. Afzonderlijke nominees- 0.10. BUREAU! NAKKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van ceno Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend De Voorzitter van den Gemeenteraad van .Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen •1°. dat de lijsten der kiesbevoegden tot liet kiezen van Loden van de Tweede Kamer der Slaten-Oeneraal van do Provinciale Stalen en van den Gemeenteraad opgemaakt ingevolge Art. 0 der "Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), en den 14 Maart jl. vast gesteld, op liedenkrachtens het bepaalde bij Art. 31 diei* "Wet zijn geslotenen op de Gemeente secretarie ter inzage voor oen ieder nedorgelegd, en dat oen Exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het Gemeentehuis 2". dat de lijsten der kiezers van de .Provinciale Staten der gemeenten DELKSI1AVEN, OVJÏRSCJI1Ë on KETHEL, zijnde onder-kiesdistricten van het lioufd- kiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de Secretarie zullen worden neder- gelcgd. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, .den 25 April 1878. l)e Voorzitter voornoemd P. J. VAN DUIC VAN MATENESSE. S RANK K IJ K. De Prins van Wales wordt Vrijdag hier ver wacht. Zijn verblijf zal veertien dagen duren. Te Parijs is gisteren een voor den be roemden staathuishoudkundige Basliat opgericht standbeeld door den Minister Leon Say met een toespraak onthuld. De Minister verheer lijkte in zijne redevoering het beginsel van den vrijen handel. Als in het najaar het boekdeel of de boekdeeleu van de commissie van onderzoek naar de verkiezingspraktijken in het licht zullen verschenen zijndan zal men verbaasd staan over de wonderlijke dingen, die men den Fran- schen boer op de mouw kan spelden. Als een proefje deelt de Siècle iets mede over de manier waarop de Cassagnac'sde Peyrusse'sde Faurn's en anderen uit de party in het depar tement Gers, waar zij bij elke verkiezing voor de Kamer of den gewestelijken Raad het land flfloopen en vergaderingen beleggengewoon zijn te werken. De Republiek heet eene »ge- meeue deern", de republikeinen zijn sgeboefte en tuchthuis-bandieten". De terugkeer van het Keizerrijk binnen een ongelooflijk korten tijd wordt aangekondigd, en als Fiankrijk weer zijn Keizer zal hebben, heeft de boer geen accijns, geen drnnkbciasting meer te betalengeen jachtacte meer noodig; hij krijgt schadever goeding voor de verwoesting vau ue wijnstok- luis ivoor alle tijden". Eu tot al die dolzinnig heden hebben de ambtenaren hunne medewerking verleend. Zoo gebeurde hetdat de opgewon denheid en spanning drie jaren lang al hooger en hooger stegen in gindsche streken. De boer wachtte van dag tol dag den terugkeer van het duizendjarig rijk met alle mogelijke hokus- pokus, Thans is hij tot bezinning gekomen, en dezelfde! boereu, wier apostel de Cassagnnc, wier Messias de Keizerlijke Prius was, ontvingen de leden der commissie van onderzoek aller- wege met kreten ten gunste der Republiek. Onder het voorzitterschap van deu Minister vau Koophandel en Landbouw is door de vreemde commissarissen bij de tentoonstelling eene ver gadering gehouden, om te bepalen aan welke natiën het voorzitterschap en ondervoorzitter- schap bij de negen groepen zullen worden opge dragen. De uitslag was dat het voorzitterschap werd opgedragen voor de 9de groep (Tuinbouw) aan den Neilerlaiidsehen commissaris-generaal, den heer Martin Coster, dat van de 4ste groep (Fraaie "Kunsten) aau Italië, vau de 2de, 3de, 7de en 8ste groep aan Frankrijk, dat van de •4de aan Oostenrijk, dat van de 5de aan Belgie, dat van de 6de aau Engeland. De Union kondigt een groot Katholiek congres aan, op de wijze als in 4875 te Poitiers is gehouden. Eene plaats dicht bij Parijs eD aau een spoorweg getogen, zal voor liet congres worden uitgekozen, tèn einde de leden in de gelegenheid ^te stellen, op gemakkelijke manier tevens de tentoonstelling te bezoeken. De kaaiteri voor de tentoonstelling zijn iets grooter dan een spoorwegkaartje; zij zijn van bristol <,vn vau vale kleur. De rand is blauw gedrukt. Eenige zinnebeelden met het woord Fax en Labor versieren liet bovengedeelte en beneden ziet men in 't klein het paleis van den Trocadero. De aanwijzingen zijn in het rood gedrukt. In het papier zelve ziet men het wa termerk ï4878" In den toren van het Trocadero-paleis is een hijschmachine gemaakt, die 100,000 fis. heeft gekost en waarmede men 120 meter boven de Seiue, tegen betaling van 2 fis., een heer lijk panorama zal kunnen genieten. Op het plat zuilen 45 personen tegelijkertijd kunnen plaats nemen. RUSLAND. De officieuse Ag en co Itusse, sprekende over het gelijktijdig terugtrekken der Russische troepen en der Britsche vloot uit de nabijheid van Konstantiuopel, zegt, dat bij de bepaling van de verwijdering voor beide partijen in aan merking zal genomen worden de tijd, die ver- eisclil wordt, om de ontruimde stellingen weder te kuunen bezetten. Intusscheu duren de onder handelingen over de bedoelde ontruiming nog voort. Nadat men het daarover eens zal ge worden zijn, zal de voor-conferentie kunnen bijeenkomenom het programma voor het congres vasttestellen. De bijeenkomst van het congres zou dan afhnngen vau het resultaat der ge- dachtouwisseling, die thans tusschen de mogend heden omtrent de kwestie der tractateu plaats heeft. De ziekte van Prins Gortschakoff verergert. Heden had hij zware koorts. Dinsdag werd door het centrale comité voor 'de inschry vingén voor de vorming van een Russische kapervloot eene openbare vergade ring gehouden. De gouverneur, Prins Dolgorou- koiï, presideerde. De vergadering werd bijge woond door den bisschop Ambrosius, den politie-prefect, den adels-maarschalk, den bur gemeester en personen van alle standen en godsdienstige gezindten. Er werd besloten, dat elk gouvernement een kaperschip zal uitrusten, dat den naam van dat gouvernement zal dragen. In het geheele land zullen inschry vingen ge opend worden. ENGELAND. Aan de Lailg JSfews wordt van den 23sten uit St. Petersburg gesiind: De voor-conferentie is in beginsel aangeno men, en eene overeenstemming over den tijd, welke vereischt wordt voor het terugtrekken van het Russische leger en de Britsche vloot uit hunne respectieve positie, schijnt verzekerd. Eageland maakt echter bezwaar ten aanzien vau den terugtocht door de Dardanelien, waar aan „Rusland vasthoudt. Olfi-cieel is ver klaard, dat Rusland de overhandiging van liet tractaat aan de Regeeriugen der groote Mo gendheden als gelijkstaande beschouwt met da vooi legging aao het congres. ITALIË. De Fanfulla meldt, dat alle bezwaren voor het weder-aanknoopen der diplomatieke betrek kingen tusschen Engeland en het Vaticaan uit den weg geruimd zijn, en dat men in diplo matieke kringen gelooft, dat lord Montagu, die onlangs door kardinaal Manning bekeerd is tot (het Katholiek geloof, tot Eugelands vertegen woordiger bij den Heiligen Stoel zal worden benoemd. De president vau den Ministerraad en de Minister van Buitenlandsche Zaken hebben in een samenkomst met den ambassadeur van Engeland levendig aangedrongen op behoud van den vrede. DUITSCIILAND. Bismarck is te Friedrichsruhe ziek aim gor delroos. Zijn gezin is bij hem; zijn huisarts, dokter Struck, die zich te Wiesbaden bevond, werd geroepen; de zieke wordt onderlussehen behandeld door dokter Anduesser. Uit Eisleben wordt gemeld: Dezer dagen heeft hot Comité ter oprichting van een ge- denkteekon voor Luther alhier eene vergade ring gehouden. In deze bijeenkomst heeft prof, Siemering, uit Berlijn, nevens het vroegere een nieuw dat wil zeggen: een naar de voor stellen der Berlijnsche Commissie gewijzigd model aangebodeu, hetwelk on verdeelden bijval heeft gevonden. Met eenige geringe wijziging in de relief-figuren is de uilvoering voor de som van 70,000 mark deu kunstenaar opge dragen. Volgens het plan moet liet monument op het eerstvolgend feest van Luther's geboorte, 40 November 4883, onthuld worden. T U K K IJ E. Grootvorst Nicoltms gaf aan de Porteenaafl

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1