BiaflenlaHisctFÈTiTOtiiT' Todleben uitzicht geopend hebben op een terug trekken der Russen naar de versterkte liniën Tschekmedje-Tschataltza-Derkos. AMERIKA. Beuters Office meldt, dat volgens de dagbladen, te New-York het stoomschip Cimlria de Ham- baurg uit Harburg, in den staat Maine is aange komen. De kapitein rapporteert, dat het stoom schip door een Russisch agent is bevracht, zich naar de golf van Finland begaf en 600 man had scheep genomen. De verdere bestemming was hem onbekend en wachte hij op instruction, daar hij volgens de orders van een Russisch officier handelde, die zich aan boord bevond. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zitting van 1 Mei. In de zitting van lieden heeft de heer mr. J. II. Geertsema Czn. zijn ontslag ingediend wegens zijne benoeming tot Commissaris des IConings in Overijsel. Mogen zijn aan de orde het wetsontwerp betreffende het huwelijk van Z. K. II. Prins Hendrik en dat tot wijziging der coöperatie-wet. DEN RAAG, 2 Mei 1878. Z. M. de Koning wordt aanstaanden Maan dag uit Amsterdam in de residentie terugge- wacht. Na een verblijf van ongeveer 14 dagen alhier, zal Z. M. zich weder naar het Loo begeven. SCHIEDAM, den 2 Mei 1878. Verslag der vergadering van het alhier ge vestigde Nuts-Departement, gehouden den 1 en Mei 1878. jl. Goedkeuring notulen der laatstgehouden vergadering. 2. Missiven van de heeren J. Djjkinans Gz. en II. (W. M. Roelants, houdende bericht, dat de herbenoeming tot commissaris der spaar bank door hen wordt aangenomen. 3. Missive van den heer M. Hoog, daarbij kenrfis gevende, dat hij de benoeming tot direc teur der bewaarscholen aanneemt. 4. Verslag en rekening en verantwoording der muziekschool (afd, zangkl.) over 1877. 't Verslag vopr kennisgeving aangenomen en de rekening goedgekeurd en vastgesteld. 5. Verslag en rekening der bewaarscholen als boven. 6. Tot leden van het hoofdbestuur, uit de daartoe door gezegd bestuur ingediende voor- draph^tpn, benoemd de heeren mr. J. A. Sillem, mr] S. J, Hingst en M. A. Perk. 7. Bespreking van het aanhangige verzoek tot het toekennen van een medaille aan Jan "Willem Roelofs, oud 16 jaar, voor het redden, in Juli 1877, van het kiud van A. G. Frede- rikson, uit de Buitenhaven athier. Eene com missie benoemd van 3 leden, bestaande uit de heeren mr. C. F. A. KnijlT, C. J. P. Van der Schalk en P. Brillenburg, om deze zaak te onderzoeken en aan het Departement daar omtrent rapport uit te brengen. Gisteren avond gaf de Tooneelvereeniging »Othello," bij gelegenheid van haar 12'/2 jarig beslaan, eene uitvoering voor hare buitenge wone leden. Het eerste door haar opgevoerde stuk s Arthur of 16 jaren later", werd vlug afge speeld, Het nastukje ïDe Bruiloft van Kloris en Roosje," nog nimmer door dilettanten hier opgevoerd, gaf het publiek ruimschoots gele- genheid eens hartelijk te lachen, terwijl door den heer G. N. De Jong van Rotterdam, in de rol van Thomasvaêr, een wensch werd uitge sproken waarin hij voor den bloei der Vereeni- ging het publiek uitnoodigde "hear nog langer en nog meer te steunen, opdat ze eens haar 25ja- rig bestaan kunne vier<?Q.'' Het' nastukje werd vrij goed ten tooneele gevoerd. Bij het einde van het eerste stuk werd door genoemden heer De Jong onder een gepaste toespiaak aan den President der Vereeniging, een bouquet rnet begeleidenden brief overhan digd, waarin de tooneelvereeniging iThalia" hare beste wenschen uitte voor den bloei harer zuster. De president bedankte de in de zaal aanwezige leden der vereeniging ï'fhalia" voor dit bewijs van belangstelling. Na afloop der voorstelling bleef men nog geruimen tijd bij elkander en amuseerde zich met danseu. Hetl27°jarig bestaan dezer vereeniging mag wel als een bewijs worden aangemerkt, dat de buitengewone leden haar gaarne blijven steunen, terwijl reeds verscheidene vereenigingen van der- gelijken aard schier eveu spoedig verdwenen als zij werden opgericht, Tei wij! de verversknecht C. Bergwerff heden morgen bezig was den gevel van een huis aan de Broersvest te verven, gleed de ladder waarop hij stond, die te schuin was gezet, onderuit, zoodat Bergwei (T op de straat .terecht kwam en zich nog al bezeerde. De ladder is door den val gebroken. Op de lijst der hoogst aangeslagenen voor het jaar 1878 in 's rijks diiecte belastingen in de provincie Zuid-Holland, waarvan volgens de laatstgehouden volkstelling het aantal inwoners 688,204 bedraagt, en welke lijst volgens de laatstgehouden tienjarige volkstelling in verhou ding tot de bevolking 229 volgno'inmers bevat, is de hoogst aangeslagene Z. K. II. Prins Fre- derik der Nederlanden f 20202.55V»; daarop volgt Jhr. J. N. J. Jantzon Van Elfrpnten Van Babijloniënbroek te Dordrecht f 17187 54Vsi vervolgens komen op deze lijst voor de vol gende inwoners van Schiedam, opvolgnommer ■15. J. M. Van der Schalk f30l4.33V»; 46. T. H. B. Snijders f 1777.467:; 85. n. G. Jansen f 1385.29; 88. ,T. Loopuyt f1358 35; 116. M. Rijnbende f4207.96; 165., J. J, G. Nolet f 1030.80; 197. J. F. Legner f 942.12 204. C. A. Beukers f 932.91205. C. A. Van der Burg f932.16i,6; 209. H. R. M. A. Van Gent f925.84; 218. J. Houtman f 903.73 227. J. Tak f 889.22; van Oversehie, 57. A. Poot f 1622.13 en van Delfshaven91. P. Schilt- man f 1333.12; 94. E. Kiderlin f 1322.11 146. J. Van der Valk f 1094.24. De bijzondere sneltrein van Rotterdam tot Viissingen, die de postpakketten op den gewonen tijd op de rnailbooten moet brengen, zal uit Rotterdam om 6.30 veitiekken. Van Roosendaal vertrekt hij om 7.25 en zal om 9.10 te Viissingen zijn. Hij doorloopt dus den afstand van Roosendaal—Viissingen in 77 minuten ('1 minuut oponthoud te Middelburg), De afstand Roosendaal—Viissingen bedraagt75 kilometer. De trein moet dus met bijna 75 "kilometer snelheid per uur loopen, een snelheid, waaraan wij Nedei landers niet gewoon zijn. Met dezen posttrein worden ook reizigers 1ste en 2de klasse vervoer;!. (Af. O.) De afdeelineen van de Eerste Kamer hebben Dinsdag de verschillende bij haar in gekomen wets-ontwerpen onderzocht. Naar wij vernemen heeft het ontwerp betreffende de bedelarij tot vele bedenkingen aanleiding ge geven. De hulpvereenigirig voor Clir. Nat. School onderwijs te Zeist heeft een adres ingezonden aan de Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt, dat bij een nieuwe regeling van (iet lager onderwijs tot grondslag worde aangenomen: *staatsrechlelijke gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs." Naar wij vernemen, hebben de gemeente besturen in Limburg van Gedeputeerde Staten namens den Minister van Binneniandsche Zaken eene aanschrijvingVntvangen, waarin zij dringend wórden aangemaand geen subsidies meer toe te t staan', noch «au "kerken, noch aan pastorieën, 'nóch aan geestelijken. In de Memorie van Toelichting van liet aangeboden wetsontwerp, houdende toestem- 1 ming tot het huwelijk van Z. IC. II. Prins Hendrik met Prinses Maria van Pruisen, zegt de Re- geeringdat zij niet twijfelt of de Stoten- Generaal zullen gaarne hun goedkeuring ver kenen aan de voorgenomen huwelijksverbintenis. De Commisie van rapporteurs over de onderwijswet is Dinsdag avond en Woensdag morgen vergaderd geweest, tot vaststelling van j het voorloopig verslag, dat eerst daarna met denmeesten spoed zal worpen gedrukt en rondgedeeld. i Uit Parijs bericht meu aan liet N, v. d. D, onder dagteekeniug van 1 dezer: Gisteren avond woedde hier een zoo hevig onweder alsof Frankrijks hoofdstad midden j in de tropische gewesten lag. Donderen bliksem I kondigden 'dé nadering van den eersten dag i der lieve Meimaand en tevens den feestelijken dag der opening van de derde wereldtentoon stelling op indrukwekkende wijze aan. De regen viel bij stroomen neder en richtte in vereeniging met de kracht van den wind, op het tentoon- stellingsterrein hier en daar, helaas, vrij wat schade aan. Op den dag van heden echter klaarde de lucht op, en het weder werd steeds verrukke-- lijker naarmate het uur der opening naderde. Precies op het bepaalde uur deed de Maar schalk-President de woorden hoorem sde ten toonstelling is geopend", in antwoord op de' toespraak van den Minister Teisserenc de Bort. Duizenden hebben de plechtigheid bijgewoonde Daaronder vonden wij in de eerste plaats onzen beminden Prins Hendrik, den Prins van Wales, den Hertog van Aosta, Graaf Leuchtenberg enz., allen omringd van een schitterenden stoet militairen en burgerlyke grootwaardigheïdbe»' kleeders. - Negen verschillende kaarten waren uitgege ven, wier houders van het meerendeel van de eigenlijke openingsplechtigheid niets - konden z.ien, daar ze wel toegang hadden tot het Champs de Mar s niet tot het Trocadéro. Een grootselr gezicht leverde de aanblik op de duizenden dames en heereD, die overal op het Trocadéro stonden verspreid en met een kreet van ver bazing den prachtigen waterstroom begroetten welke onmiddellijk na het uitspreken van het- openingswoord klaterend naar beneden viel en zoo den va! vormde, die als de Waterval van het Trocadéro duurzaam een der sieradeu van Parijs zal blijveu. Eene algemeene wandeling van den President eu de autoriteiten geschieddr door de gebouwen en langs de terreinen, waar" eensklaps tal van Saggen waren geheschen, en onder het gebulder van het geschut. De bij zonderheden van dezen stoet zijn overbodig t<r bescbrij\en, zij onderscheidden zich niet van andere dergelijke gelegenheden. Geheel Parijs is met vlaggen getooid err heeft een buitengewoon feestelijk aanzien. Be halve de 40 k 50,000 peisonen die op de' terreinen wareri, stonden er honderdduizenden om heen. Heden avond is er illuminatie op groote' schaal. Daarna eerst recht aan het werk voor de' tentoonstelling. Tegen 1 Juni mag men rekenen dat het weik zoo goed als gereed zal zijn. Nu? heeft 'ter, behalve Nederland en Engeland dief zeer ver gevorderd zyn, nog niet veel vftu, Over het geheel ziet men nog meer kisten dan-" fraaie zaken. Op 3 Juni zal, in de Hooglandsche kerk te Leiden de herdenking aan dêa sterfdag der" n Koningin door de Letdsche zangvereeniging plaats hebben. De Marche fuitèbre uit de JEroïcasymphonie van Beethoven en het Beyuiem- van Brahms zullen worden uitgevoerd, terwijl professor L. W. E. RauweuhoK eene rede zal houden. Koor en orchest zullen pit circa 150' reden-? bestaan,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2