Gemenfie Berichten. Steïelijf Nieuws. UeTüiiliiTn Vermoedelijk zullen al de leden vau het Vorstelijk gezin tegenwoordig zijn, terwijl ook het Wurtemburgsche Hof is uitgenoodigd. De tijd van de uitvoering is zoodanig geregeld, dat na afloop van de laatste treinen naar Am- stetdam en Rotterdam gebruik kan worden gemaakt. J De Nederlandsche Bank heeft het dis conto op 3Vs verhoogd. 't Is hoogst waarschijnlijk, dat het voor re kening van de Noordpool-expeditie gebouwde schip Willem. Barends a.,, s. Zondag naar zee vertrekt. Zij die den tocht medemaken zijn i verzocht uiterlijk Zondagmorgen te 4 uren zich aan boord te bevinden, zoodat, wanneer de wind gunstig is, men Zondagmiddag zee zal kiezen. Met eenige plechtigheid zal Zondagmorgen de Willem Barends naar zee vertrekken. Het j korps militaire geneeskundige studenten nl. zal I dien bodem van af Amsterdam naar zee uitge- leiile doen en wel met de muziek van het 7e regiment infanterie, kapelmeester Sonneman. Te ongeveer 7 uren vertrekt de Willem Ba il rends van de Marinewerf. Gisteren heeft door Z. M. den Koning de plech- I tigheid der eeiste steenlegging plaats gehad voor i dekweekschooi voorzeevaart. Zaterdag gala-voor- I stelling in den schouwburg. liet blijspel Citroenen jj zal bij die gelegenheid worden opgevoerd. 'i Het is ons niet bekend zegt de Arnlt. Ct. of in dit opzicht het welnemen van Z. M gevraagd wordt. In dat geval vervalt de opmerking, die bij oris rees, dat men den Koning toch we! iets van edeler natuur had kunnen aanbieden dan Citroenen. Waarom de Dochter van Jtoland niet, waarvan wij eene vertaling bezitten, die 5 niet voor het oorspronkelijke behoeft te wijken? Bij eene gisteren in Den Hang gehouden s verkooping werden o. a. de volgende prijzen besteed: voor 1 Sèvres guéridon f377, 2 Sèvres fvazen f 315, 1 Saksisch groepje f 255, 1 Sak- sisch beeldje f 222, 2 Saksische beeldjes f 480, 8 koppen en sëhotels f 200, 1 Saksisch vat f 780 en voor eenig goudleder f 485. In Deu Haag heeft men dezen winter naar Eugelsch model eene proef genomen om koetsiers, die bezoekers van concerten euz. moeten afhalenin de gelegenheid te stellen een kop goede koffie te kunnen gebruiken. Er was te dien einde in Korte en Lauge Voorhout een goed verlicht glazen tentje opgericht. De proef slaagde zoo goed, dat men voor nemens is in de nabijheid van groote fabrieken koffiezalen te openen. (A7" v. d. D.) Eergisterennacht is in de Hasselaarsteeg te Amsterdam, een vrouw plotseling dood geble ven, tengevolge van overmatig gebruik van sterken diank. Drie Leeuwarder musiciennes, de dami's Hageman-Stoetz, Thijssens-Triebart en Poutsma, hebben op verzoek van de algemeens regel iiigs- commissie der tentoonstelling van voorwerpen van vrouwelijke n'y veiheid en kunst op zich genomen een dameskoor te organiseeren, dat bij de opening een feestcautate zal voordragen. Reeds hebben vele jonge dames zich tot mede werking bereid verklaard. Aan het 77, D. wordt medegedeeld »In deitig jaien tijds hebben wjj slechts eenmaal, in 1875, zulk een lang voortgezette zachte temperatuur gehad als in dit jaar. April was toen en is nu de zesde maand sedert October, welker temperatuur boven de gemid delde was. »0ok in 1863 en 1872 was April warmer dan gewoonlijk, vvjat veertien malen in die dertig jaren voorkwam: maar toch had de warmte niet zoo laug aangehouden, nog slechts in de vier en drie voorgaande maanden. In die jaren, volgden nu een koele Mei, in 1874 echter even.r koud als in .1876 en 1877; en 1873 en 1872 toch een halven graad to koud "Wat zal Mei 1878 ons geven? »Wat er ook van zij, April is een warme, heldere maand geweest, met veel zonneschijn, die ons de droevige, bewolkte dagen der vorige maanden deed. vergeten, en toch gaf zij ons j bij vele drooge oostelijke winden ook nog we! I weder eens, helaas ook op do Paasei)lagen, een regendag, waardoor de vruchten weder werden verkwikt en zich goed konden ont wikkelen." Van het ce qu'on volt et ce qti on ne voit pas en de plicht om vooral op het laatste te letten, levert Nederland een minder bekende toepassing. De meikevers onder "Wageningen zijn zigtbaar! men wd ze verdelgen, maar de over heid weigert daarvoor eene subsidie. De colorado kever is in ons land nergens te bespeuren be halve in chocolaad, en de hoogste administrative autoriteit vaardigt circulaires uit om de ge meentebesturen aan te sporen bijtijds de noodige maatregelen te nemen. Het is een gewoon verschijnsel in ons land, dat wij giwter inge nomenheid aan den dag leggen met hetgeen uit tiet buitenland komt dan met liet iniieem- sclie, maar dat die gewoonte ook op het onge dierte wordt toegepast en wij meer acht slaan op de Amerikaansche Colorado kever, dan op de "nationale meikevers, is in dit geval ten minste niet onvoorwaardelijk goed te keuren. ArnhCt.) Zondag II. gaf epne vereeniging te Til burg, ïVreugdendal", eene tooneelvoorsteliing sten voordeele der aigemeene armen" (dat wil zeggen: van de opbrengst was voor het r. k. gasthuis en. het overige voor de Protestanten en Israëlieten,) Deze voorstelling was, zooals onderaan het affiche stond, svoor dames niet toegankelijk." Als men niet te doer, had met Noord-Brabant, zou da-ar heel wat kwaad vau gedacht kunnen worden. Nu evenwel is de verklaring eenvou dig, dat de geestelijkheid de onschuldigste too neelvoorsteliing of andere avond-bijeenkomst niet dulden kan, wanneer die door mannelijke en vrouwelijke personen wordt bijgewoond. De politie te Zevenbergen is op het spoor gekomen van verschillende spoorweg-dieverijen. Drie personen, in dienst bij den Grand Cen tral Beige, zijn onder verdenking gevangen ge nomen en naar Breda vervoerd. Volgens bericht van het Bureau Veritas zijn in de maand Maart verongelukt 124 zeil schepen waaronder 11 vermistenalsvan Engeland 37, Dmischland 24, Frankrijk 20, Amerika '16, Noorwegen 9, Italië 6, Neder land 4, Oostenrijk 2, Denemarken 2, Spanje 1, Rusland 1 en 2 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. In dezelfde rnaaud verongelukten 9 stoom schepen waaronder 2 vermisten, als: van Engeland 4, Amerika 3, China 1 en Spanje 1. Te Noord-Sleeneen dorpje in Drente waar ongeveer 60 huizen staan, vei anderen nu, niet lo Mei, niet minder dan 29 fatniliëu van woning of woonplaats. Rotterdam. Gisteren namiddag zijn twee bn«cnnuken mariniers, alhier in garnizoen, door de politie in bewaring gesteld aan het bureau in de Pausvonsteeg. welke personen zich schan delijk tegen de politie hebben verzet eu boven dien nog een burger met hun hartsvanger eene viij ernstige verwonding aan het hoofd hebben toegebracht. Te betreuren is het, dat wij daarbij moeten vermelden, dat eene ontzaglijke menigte de arrestatie belette, en dat de poiitie-beambten door verschillende personen werden mishandeld. Tegen de belhamels wordt dan ook eeue ver volging ingesteld. Hillegcrsberg'. Eergisteren is alhier een alleenwonend man, die zich meermalen aan misbruik van sterkeu drank schuldig maakt, 1 in brand geraakt, doordien eene petroleumlamp, terwyl hij die wilde aansteken, stuksprong en de brandende petroleum zich aan zijne kleede— ren mededeelde. De man liep naar buiten en maakte gerucht; eene buurvrouw schoot toe en aan deze gelukte het de vlam te blusschen. De man heeft echter deerlijke wonden bekomen. Den Hang. De firma Boshart Osthoiï, alhier, heeft een lithographisch portret uitge geven van Priuses Maria van Pruisen, de aan staande bruid van Prins Hendrik. De uitvoering is keurig en de gelijkenis sprekend. Wij ver wachten dat de uitgevers niet teleurgesteld zuilen worden en dat velen gaarne de liefelijke trekken willen leeren kennen van haar die weldra onze landgenoot hoopt te worden. Gorincliem. Eenige leden van den Ge meenteraad alhier hebben voorgesteld hetmarkt- geld voor staanplaatsen op de kermis zoodanig te verhoogen, dat indirect de kermis daardoor wordt verijdeld. Een onlangs overleden Katholiek, de heer H. V. H., alhier, heeft bij testament aan de Diaconie der Hervormde gemeente aldaar een gift van f300 vermaakt. De Fransche Academie heeft thans de zevende uitgaaf van haar woordenboek in het licht gegeven. De nieuwe uitgaaf bevat 2200 woorden en 28,000 regels meer dan de vorige van 1835. De academie zag zich verplicht ver scheidene .woorden als telegram, tunnel, steamer en-/., het burgerrecht toe te kennen; ongeveer 300 woorden zijn verdwenen, Een zware L.und legde het grootste ge deelte van de stad Bartfïeld (in Hongarije) in de asch. 's Avonds om 5 uur brak de brand uit en den volgenden morgen om 5 uur was hij nog niet gebluscht. De gehee'.e binnenstad, met de groote keik, werd door het vuur ver nield. Volgens de Times of India bevindt zich in de haven van Bombay een kleine schoener van 130 ton, genaamd Border Maid, die eene reis rond de wereld gedaan heeft, geladen met madera en sherry in vaten. Deze wijn behoort aan eene firma in Schotland terwyl de lading alleen is uitgezonden om die door de reis te ver beteren. Het schip is ilea 18den Augustus 1877 uit Leitli vertrokken naar Australië, van daar naar Bombay en zal de Border Maid van laatstgenoemde haven weder met dezelfde la ding naar Schotland via de Kaap de Goede Hoop vertrekken. Volgens de Huivers is te Cudot, bij Joigny, in het departement der Yonne, het ongeschon den gebeente ontdekt van eene in 1211 in den reuk vau heiligheid overleden herderin, Alphaïs. Zij bezat, zegt het genoemde blad, de gave der profetie en heeft verschillende wetenschap pelijke ontdekkingen voorspeld, o. a. de dage- lijksche omwenteling der aarde, svier eeuwen later door Galileï bevestigd. Men bereidt groote feesten tot hare eer voor, en giften worden gevraagd om haar overschot naar eisch te bewaren. Welke gezegende gevolgen de phonograaf voor de verdere ontwikkeling der menschheid kan hebben, wordt door een Amerikaan aan getoond, die het volgende schrijft: »Nu door den phonograaf woorden eveugoed ingelegd en bewaard kunnen worden als b.v. conserven van vleesch, melk, oesters, vruchten, enz,, kunnen de preeken van zendelingen ingemaakt en naar de eilanden van de Zuidzee gezonden worden, -t volkomen geschikt om te worden genoten, ter wijl de zendelingen nog liet voorrecht hebben, dat zy geen gevaar loopen te worden opge peuzeld." Dit denkbeeld herinnert aan het be kende ïPredikautenorgeP' van Jean Paul. Bene machine om de mcnschen ecrlijh te maken." Ouder dezen naam wordt in de Scientific American de nieuw uitgevonden kas- aanteekenaar en controleur beschreven. Bij deïe uitvinding komen geheugen en trouw niet te pas. De toestel bestaat uit een kastje, waar onder een rol papier ligt, waarbij men echter niet kan komen dan door middel van een bij zonderen sleutel. Boven op het kastje bevinden zich aan den kant hefboornen, aan wier uit einden knopjes zijn, waarop de cijfers 1 tot 10 voorkomen, benevens een knop met hetteeken van dollar. Wanneer b.v. iemand 19 doll, en 65 cent betaalt, moet hij eene kwitantie daar voor hebben, en drukt de kassier op den knop die van het dollarteeken voorzien is, en daarna op de cijfers 1 en 9, waarna de cijfers dadelijk boven op het kastje zichtbaar worden. Vervol gens wordt door eene aparte beweging de som afgedrukt, op welke de machine was gesteld, benevens de datum en de onderteekening der firma. Dit papier wordt als kwitantie den be taler afgegeven. Tegelijktijd wordt op het pa pier onder den toestel een afdruk van die kwitantie gemaakt. Na afloop van eiken dag opent de eigenaar de kast, ziet de papierstrook (waarbij de kassier niet kan komen) na, en vergelijkt daarmede de kas van den dag. De toestel is circa 32 centim. lar.g en hoog en 10 breeden met eenige oefening werkt men er zeer snel mede. Adelina Patti besloot haar triumftocht door Italië met twee voorstellingen te Bologna. In die stad viel haar de eer te beurt, dat haar naam met de datums, waarop zij optrad, met gouden letters werd gegraveerd in een marme ren plaat boven den ingang van den schouw burg en zij werd bij acciamatie benoemd tot lid van de nAccademia filarmonica", een eer, die aan geen zangeres dan aan Malibtan te beurt viel, Patti rust thans in Tyrol op haar lauweren. Ztj '/al te Londen den 9 Mei in ïCovent Garden" optreden als Catharine in sl'Etoile du Nord" en wel op verzoek van Koningin Victoria, die voor het eerst sedert 1860 dien sclioinvbuig zal be/oeken. BURGERLIJKE STAND. Geboren30 April. Leendert Johannes Hendrik, zoon van II Nauman en H. Kalkman, Nieuwe Haren. Adrianus Johannes, zoon van J. J. Huihoven en H. E. de Roo, Nieuwe Haven. Hendricus, zoon van E. A. de Groot en A, B. Leenders, Botterd. Dijk. 1 Mei. Adrianus Mattheus Marie, zoon van P. Ligtvoet en J. P. Gantevoort, Noordmolenstraat. Ar- noldus Alphonsus, zoon van A. B. Meiliok en P. E. Muller, Warande. Hendrik Adrianus, zoon van J. den Herder en M. van der Hoeven, Zaan. Maria Christina Catharina, dochter van A. J. Snijders en M. J. Verhoef!) Dam. ChristiaanFrederik Hendrik, zoon van A. Schaef- fer en M. van Zwet, Singel. Overleden1 Mei. Een onbekend persoon van het mannelijk geslacht, in deze Gemeente. Gehuwd 2 Mei. F. C. Rijneveen en A. A. Hooijmans. C, J. C. Hoogendijk en M. Dirkzwager. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van 2 Mei. Kogge zonder handel. Gerstper 1950 kilo Pernau f 211 6Av. 8 Windau f 208 6Av. Moutwijn: flO per hectol. Ct» Jenever: Amsterd. proef, fl4fif 44Ve per hectol. Ct. zonder lust en zonder belasting. Spoeling! f0.20 per ketel. By de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging, f0.60 per ketel. MEMEL, 25 April. Vertrokken, Bothnia, k..Alta, ,u. Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3