BiMEtlaiisiilie Berichten. Naar gémeld wordt, heeft Gambetta eene uitnoodiging van den Prins van Wales ontvan gen, om aan zijne tafel te dineeren. De Banque de Paris et des Pays-Bas keert over 1877 8 pCt. uit. Het kapitaal van 425 tniüioea francs zal tot de helft vermiuderd •worden. Wij hebben in ons vorig nomraer gemeld, dat de coloiado-kever in het Fransche depar tement der Vopeezen gevonden is. De Fransche Minister van Landbouw heeft hierop dadeijjk een bekwaam entomoloog naar het gewest ge zonden om te dier zake een onderzoek in te stellen. Uit dat onderzoek nu is gebleken, dat het insect niet de Colorado-kever is, maar er eenige overeenkomst mede heeft en dat het, ofschoon zeer nadeelig voor den landbouw, niet den aardappel aantast. Ten einde aan de vreemde bezoekers der wereldtentoonstelling gelegenheid te geven om 'iir 'het centrum van Parijs lokalen te bezoeken, waar zij zich als volkomen tehuis kunnen be schouwen, heeft de Cercle de V Opéra zijne prachtige salons, Place de l'Opéra en Rue de la Paix, daartoe opengesteld. Iedere vreemde ling, die in de plaats zijner inwoning lid is van een voorname club of sociëteit, kan, op aan beveling hetzij van den ambassadeur zijner natie, hetzij van den president zijner club, als lid van den Parijschen Oercle als foadateur worden aangenomen, mits zich aanmeldende vóór 40 Juni; na dien dag wordt een vreemdeling alleen toegelaten, wanneer hij door twee leden wordt voorgesteld. De contributie bedraagt 50 fr. voor een maand en 200 fr. voor een jaar. Zij. die echter nog voor 4 Juni worden aan genomen, betalen voor één jaar slechts 450 Sr. In de salons van de» Oerc.le liggen de voor naamste dagbladen uit alle lamleu ter lezing en iedere vreemdeling kan gratis-over een tolk beschikken. Diplomaten, voorzitters van bui- tenlandsche bladen kunnen zich als eereleden van den Oercle laten introduceeren. In de Engolsch-Indisciu! afileeling der tentoonstelling trekt zeer de aandacht een kost baar tapijt, dat ongeveer 300 jaar oud is. Het is in oud-Persisehen stijl met een sehitteiond roodén groud, overdekt met blauwe, groene en gele tuipeu. De rand is groen. De waarde wordt geschat op f 40000. In de verzameling van den Prins van Wales is eene shawl vooi handen, waarop de platte groudhuis voor huis, van de hoofdstad van Cashtnir geborduurd is. OüSTEMtIJ K. Maandag nam de budget-commissie uit liet Huis van Afgevaardigden hot wetsontwerp tot dekking van het op Oostenrijk vallende aan deel in het mobilisatie-krediet van 60 millioen in behandeling. Zij vereenigde zich ten slotte met het vooistel van den afgevaardigdeGiskra: dat zóólang de behandeling van dit ontwerp geschoist zal worden, totdat aan de delega ties mededeeling gedaan zal zijn van de wijze, waai op van dit krediet gebruik zai gemaakt worden. De Minister-piesident heelt in het Huis va.n Afgevaardigden geantwoord op de iuterpellatie belt effende eene voorgenomen bezetting van Bosnië en de Herzegovvina. Hij verklaarde, dat de voornemens der Regeering niet veranderd zyiinoch wat doel, noch wat de keuze van middelen betreft, '/.ij beschouwt de kwestie be- ti effende Bosnië en de Herzegovvina uit geen ander oogpunt dan dat van noodzakelijkheid. Ya«tbera<ion tiacht zij zoodanige oplossing te verkiygen, dat zij tegen een periodieke terug keer van toestanden als de tegenwoordige ge waarborgd is en de Monarchie bewaard blijft voor de daaruit voortvloeiende nadeelen. De Regeering is nooit voornemens geweest, het oor deel over deze zienswijze te onttrekken aaneen Europeesch congres, hetwelk in de eerste plaats geroepen zou z'yn tot definitieve regeling der aan gelegenheden van het Oosten. Evenmin heeft zij getracht, de kwestie alleen onder medewerking eener enkple mogendheid tot eene beslissing te brengen. De berichten, waarop rnen zich dienaangaande in de interpellatie heeft beroepen, verdienen geen geloof. De" Regeering - is in staat, al die inededeelingen voor ongegrond te verklaren. Vandaar dat elke daaruit afgeleide combinatie allen feitelijken grondslag mist. Deze verklaring werd met bijval begroet. EXGELAND. In het Lagerhuis bewilligde Norlhcoleerin, dat het debat over Hartington's resolutie op aan staanden Maandag plaats vinden. 'Lord Selborne zal hetzelfde onderwerp in het Hoogerhuis mede op Maandag ter sprake brengen. Bij het debat in het Lagerhuis over het dekken van het mobilisatie-krediet van 60 mil lioen werd door Urmenyi namens de vereenigde oppositie voorgesteld, dat het Huis het krediet zou toestaan, maar tevens verklaren, dat eene politiek voor schadelijk moest 'gehouden wor den, welke niet op verhindering der machts- uitoreiding van Rusland, doch op verdeeliog vau Turkije gedoeld was. Ilij beschouwde het bezetten van Turksche provinciën als een be gin van dergelijke politiek en dus als afkeu renswaardig. De Minister Tisza beantwoordde met een breedv lerige rede den vorigen spreker, weigerde in details te treden omtrent elk punt van het Stefano-tractaat, dat met de belangen der monarchie in strijd was en verkaarde dat de Regpering niets zal doen wat verzet van de andere mogendheden zou kunnen uitlokken. Van vier Afrika-reizigeis is weder het dood bericht ontvangen: Kapitein Elton, lid der expeditie, welke van Zanzibar uit op reis ging naar het Nyassa-meerom te onderzoeken of dut meer door een zijweg met de oostkust tegenover Zanzibar zou kunnen verbonden wor den is op de terugreis aan een zonnesteek bezweken. Luitenant Smit en de Protestantsche zendeling O'Neilldie zich iu Oeramle bevonden, waar zij door Koning Mtesa zeer goed ontvangen werdenondernamen daarna een tocht op liet Oek'erewe-meer of de Victoria-Nyanza. Dezer dagen ontviug de Times bericht, dat zij op dien tocht zijn omgekomen. Waarschijnlijk zijn zij door een storm overvallenop het strand ge worpen en daar door vijandige stammen ver moord. F.indelijk bericht men dén dood van den Portugeeschen reiziger Joachim Mouteiro, schrij ver van het zeer verdienstelijke werk over Angola. Hij is in rle Tiansvaal gestorven, waarheen hij zich begeven had, om een spooiweg van de Tiansvaal naar de Lagao-baai op te nemen. UÜ1TSCHLAX», B'y de vooitzetting van het vei boor op jl. Maandag, is Ilödel voortgegaan met den aan slag te ontkennen. Naar Schkeuditz, nabij Leipzig, is bevel gezonden om eenige personen, onder zware verdenking liggende au roet Hödel in betrekking te hebben gestaan, in ver hoor en zoo nooiiig in hechtenis te nemen. TWEEDE KAMER OERSTATEN GENERAAL. Zitting van 44 Mei. In de zitting van heden is het debat voort gezel over het ontwerp tot verhooging der Indische begrooting en wel over de onderaf- deeling, gelden aanvragende voor de voorberei ding vau de nieuwe (personeele en patent) be lastingen der Europeanen in Indie. De heer Wintgens heeft zijne bezwaren tegen de invoe ring herhaald. De heer Des Amorie van der Hoeven drong aan op billijker en vaster rege ling der financieele verhouding tusschen Indie en Nederland, door de aanneming eener vaste bijdrage, gepaard met afscheiding van het In- tl disch en Nederlandsch financiewezen. De heprT Verniers van der Loeff keurde tegenover den heer Wintgens de gedragslijn der Regeering goed om de Kamer vooraf over de invoering van belastingen te laten beslissen. De heer Fransen van de Putte drong op nieuw aan om de invoering der belastingen uit te stellen tot de volgende begrooting, om den Minister ge legenheid te geven na te denken over de plannen tot betere financieele regeling, anders zou hij tegen het onderdeel stemmen. De heer Van Zinnicq Bergman keurde de belastingen af, maar ook de aanmatigende adressen uit Indie. De heer Mirandolle was er voor, om bij de nieuwe belastingen de Europeanen niet voor te trekken boven de inlanders. De heer Bastert was er ook voor, maar alleen omdat deze be lastingen als aequivaient dienen. De Minister van Koloniën verdedigde der belastingen, als noodig ter versterking de Indische inkomsten en om de lasten niet alleen op de inlanders te laten drukken. Mochten ze nu niet aangeno men worden, dan zal de Minister bij dg eerst volgende begrooting er op terugkomen. Over terugkeer tot het stelsel eener vaste bijdrage kau de Minister zich nu niet uitlaten. Ten slotte is de post nieuwe belastingen aangeno men met 60 tegen 17 stemmen. Het ontwerp is in zijn geheel 'aangenomen inet 55 tegen 23 stemmen. Morgen is het leeningsontwerp aan de orde. SCHIEDAM, 15 Mei 187S. De heer P. J. Van LeeuwenRoomseh- Katholiek Priester en Pastoor van de Onze Lievef Vrouwekerk alhier, herdenkt heden den dag waarop hy voor vijf-en-twintig jaren zijn ambt bij zijne tegenwoordige gemeente aanvaardde. De kerk is te dezer gelegenheid in feestdos gehuld; een plechtige mis van Sweers werd voor 't eerst door het koor uitgevoerd. Talrijk zijn de bewijzen van belangstelling en waardeering welke den jubilaris ten deel vallenook wor den hem vele en kostbare geschenken vereerd/ Ten bewijze van ingenomenheid met deze feest viering, wappert uit de woningen vau ver scheiden R. Katholieken de nationale driekleur- Be feestelijke viering van het-tienjarig be staan van liet korps Koninlijke Scherpschutters zal, blijkens achterstaande advertentie, den 29 Mei e.k. plaats hebben. Op de baan der K.K. Scherpschutters te Rotterdamdaartoe welwillend afgestaanzal een schietwedstrijd gehouden woiden, tot miMledinging waarvan uitgenoodigd zijn alle Koninklijke korpsen, alsmede het korps te Den Helder. Drie korps- prijzen zullen worden toegekend benevens per- 30neeleprijzen. Op de Schietbaan zal na afloop van den wedstrijd een matinée gehouden worden, terwijl een concert door het muziekkorps der K.K. Scherpschutters, vermoedelijk in den recreatietuin alhier te geven, het feest za! besluiten. "Wij wenschen gaarne, dat velen, en vooral zij die met ons liet nut en het belang dei' weerbaarheid erkennen, zich zullen opgewekt gevoelen om tot deze feestviering bijtedragen. en wel in de eerste plaats door het inzenden van geschenken voor den schietwedstrijd, maai' ook door tot het lidmaatschap toetetreden. Met genoegen vernemen wij dat reeds enkele belangrijke personeele prijzen zijn ingekomen, Ten vervolge op ons bericht van gisteren waarbij wij melding maakten van de korpsen door de Scherpschutters Vereeuiging »Oraoje Nassau" te 's Gravenhage uitgenoodigd om aan den Schietwetstrjjd op 4 Juni en vier volgende dagen deel te nemen, kunnen wy mededeelen, dat ook de officieren en onderofficieren der dd. Schutterij alhier zjjn uitgenoodigd. Voor -d" te 's Ilige zitting h nu'ende commissie tot het afnemen van examen in het teekenen, heeft o. a. akte bekomen de heer J. C. U. Legner, alhier.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2