A4. 1878. Donderdag 23 Mei. 4420. 3? w e. o en e r t i ss t; e J a a r ff a u g. i?Ü Abonnementsprijs, per kwartaalf -1.85. Franco per post, door het gehoele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BÏÜIIEAU: 5U1116KT, E, 124. Advertentieprijs: van -110 gewone regels, inct inbegrip van eone Courant1.10. Iedere gewone regel tneer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 22 Mei 1878. »De weivaart van een land is niet op te maken uit het hooge cijfer zijner inkomsteuof uit de sterkte zijner vestingen, of uit de schoon heid zijner openbare gebouwen; maar bestaat in hel getal zijner ontwikkelde burgers, in de mannen van beschaving, verlichting en karak- ter, die het bezit; in deze vindt de staat zyii grootsten rijkdom, zijn 'voornaamsten steun, zijne ware macht." Meer dan drie eeuwen zijn er verloopeii, sedert deze woorden werden geschreven door een man, die zeker op den naam van economische specialiteit seen aanspraak heeft gemaakt, maar die toch een specialiteit was: Dr. Maarten Luther. We verbeelden ons deze krachtige figuur in de Meidagen van '1878 in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal op het Binnenhof te 's Gravenhage. luisterend naar al hetgeeii daar vóór en legen het Wetsont werp eener belasting op de nalatenschappen inerte 1 echte lijn wordt gesproken....Zooals men„ weet, behoorde Luther volstrekt niet tot het ras dier doodbedaardendie nooit hun geduld verliezen, eu we zijn er zeker van, zijn opbrui sende natuur had zich bij deze gelegenheid ook doen gelden. Dagen reeds zijn de heeren niet dit onderwerp bezig. Specialiteiten als de heeren Mees en De Bruijn Kops hebben hun gevoelen uitgesprokende heer 'Wiutgens heeft de voor gestelde belasting de onrechtvaardigste genoemd, die ooit aau ons volk kon opgelegd worden; zelfs bezigde deze afgevaardigde het woord confiscatievcrbeitrdv er klaring van den eigendom. De lieer Godefroi betoogt krachtig en kort, hoeveel overdrevens er in de rede van den heer Wiutgens is gelegen, eu noemt integen deel. dit Wetsontwerp de aanvulling van een reeds al te lang bestaande leemte. Daar vraagt ook de heer Saaymans Vader het woordsomber is de grondtoon zijner rede. »Ons volk," zoo spreekt de geachte afgevaardigde uit Goes, sous volk gaat gebukt onder den zwaren druk der rijks belastingen, zoodat Nederland gelijk staat met Frankrijk, gedrukt door de milliarden vau den oorlog, buiten en behalve de zware gemeente lasten, die op de ingezetenen drukkeneen nieuwe belasting is dus in die omstandigheden een zaak vangroot belang." Deze aanbel is inderdaad drukkend; ze doet denken aan een ia zak en asch zittend Nederland, zwoegend om de nooit tevreden schatkist te vullen, uit gemergeld- als in de dagen Napoleons. Ons dunkt, bij het eindigen dezer rede zou Luther het woord gevraagd hebbe'n, wanneer hij als afgevaardigde eene plaats in de Tweede Kamer had. In een oogwenk is de drukkende atmosfeer, die er heersehle, toon de Goessche afgevaardigde liet woord voerde, weggevaagd; de Meizon lacht vriendelijk en het oude Bin nenhof 'krijgt eensklaps een andere gedaante. 'Van geen dén of twee percenten belasting op het vermógen stelt-Luther de we! vaart van een volk afhankelijk; ver boven percenten en opcenten reikt zijn biik. Neon, mijnheer de Voorzitter, de belastingen doen het hem niet, maar het gemis van ontwikkelde burgers, van mannen van beschaving, verlichting en karakter, dat drukt op den Slaat, meer dan urn schulden last van tnilliarden. Geen eiudelooze mede- deelingeu van de geachte afgevaardigden dat zij voor of dat zij tegen liet ontwerp zijn, kun nen liet Nederlandsche volk'baten; tnaar een weinig mleneerende, doch hard werkende én I eerlijk handelende burgerschaar, met degelijke kennis toegerust en uooil afwijkend van wat karakter en beginsel voorschrijven, daarin zal de Staat ziju grootsten rijkdom, ziju voornamen steun, zijn ware macht vinden. Mocht ik soms door inyne woorden sommigen mijner mede- afgevuai iligden eu velen rn'uuer mede-burgeis onaangenaam ziju geweest: God holpe mij, ik kan niet am leisAldus Luther, Zijn uitspraak blijve dringend aan ieders ovui peinziug aan bevolen. Het toeval, dat soms zoo verrassend werken kan, komt èn onze afgevaardigden èn liet Ne derlandsche volk juist van pas een heerlijke les geven, en tegelijk een treffende bevestiging van de pi achtige woorden van Luther leveren. Het tijdschrilt »jEigen Haard" namelijk gaf in zijn laatste aflevering een pol n el en een korte levensbeschrijving van den grooten in dustrieel W. A. Scholten. Hier hebben we juist zoo'n burger voor ons, als ons door Luther wordt geschetst, een steunpilaar van den Staat. De Arnhemsche Courant, van liet artikel in Eigen Haard ge wagende, zegt o. a.: wij vestigen er de aan dacht op, niet het minst ook die vau onze jongens. De ouderen echter kunnen er ook uil teren, wat ondernemingsgeest, volharding en doorzicht vennogeu. Veertig jaar geleden viug dei lieer Scholten op '19jarigen leeltijd ziju loopbaan als industrieel aau. De keuken van een eenvoudige boerenwoning, ten huize van zijn oom, in het gehucht Tonden bij Zutfen, diende voor fabiiek ter bereiding van aardap pelmeel. Een arbeider en een jongen waien zijn helpers; een rasp, een waschtiommel met plat houten bak, de voornaamste machines; waren op'den langen dag van 's morgens zes tot 's avonds zes uur zeven hal ve mudden aardappelen in meel omgezet, men was uiterst tevreden, -/.egt du berichtgever iu Eigen Haard. Zoo was liet begin. De jeugdige fabrikant, die te Tonden dun gauschen dag met opgestroopte hemdsmouwen, het aardappelmeel zuiverde, en na a (loop der dagelijksche werkzaamheden zelf in .den waschtromnsel kroop urn haar te reinigen, staat thans aan hot hoofd van negen 'aardappelmeel fabrieken, waar jaarlijks millioenen worden omgezet, die iu den di ukken tjjd we kelijks een gezamenlijke hoeveelheid van ruim honderdduizend mud verwerken, waar ruim 800 werklieden arbeid viuden, voor welke bijna 200 aa'rÜappelschepen en een aantal turf- schepen varen, terwijl in de branderij te Sap- pemeer 250 tot 400 stuks vee gemest worden. Men meene niet, dat van den aanvang af de zaken steeds voor den wind gingen. »'t Be- teekent iels, zonder fortuin zicli een plaats te moeten veroveren in de iudustrie, wanneer men bovendien in deze wereld van stoom zich jaren behelpen moet, eerst met de handen, en daarna meteen oud, slap, slingerendscheepsjagerspaard, ter waarde van twaalf gulden!" Wat wonder, dat zelfs 't horloge, het oude familiestuk, een maal in de bank van leening terecht kwam En welk een lotwisseling had die mau: kwee- keiiug aau de Stadsarmenschool te Zutfen,-om daarvoor van den onderwijzer kosteloos privaat onderwijs te ontvangen; bediende achter de toonbank van zijn sliefvadeis manufactuurwin kel; noodhulp achter suiker- en tabaksvateu; op de kermis te Zutfen in een kraam bezig om manufacturen aan den inan te brengen ein delijk bediende bij een verfhandelaar te Buik- LsJoojt.,_Lateraals.werkmaarnietdeu.JtnapzakaAfcv.Ji.- op den rug, om in Duitschland liet geheim der verfbereiding teleeren; wandelingen van 18 tot 24 uur doende, om in deze Of gene fabriek werk te zoeken en dat alies nog, voor hij den ouder dom van 19 jaren had bereikt. Toen ontmoet ten wij hem in zijne miniatuurfabriek te Ziitfen, die in -1841 door brand werd vernield, zoodat hij zonder geld zonder krediet, hulpeloos als liet ware achterbleef. De moed echter had hem niet begeven: na 1841 kwam er een keer punt in zijn lot. Zijn juist inzicht in zaken deed iiein de provincie Groningen als gunstig voor zijn plannen verkiezen. Te Foxliol, een gehucht nabij Groningen, werd een aardappelmeelfabriekje opgebouwd,- tnaar nog zouden vijf jaren moeten verloopeii eer zijn toestand gunstiger werd. Was hij in de fabriek, zijne echtgenoote hield nauwkeurig boek en heeft nog tegenwoordig de zaak der finaueiën in han den. En thans, men oordeele: in 1854 werd een branderij te Sappemeer, in 1862 een suiker raffinaderij te Groningen, in *1859 aardappel meel-, sago- en stroopfabrieken te Zuidbroek en in 1866 dergelijke te Stadskanaal 'en te Yeendain gesticht. De aanzienlijke bestellingen, die hij uit Duitschland ontving, wekten liet denkbeeld in den heer Scholten, op Duitsclien bodem insgelijks zijne instellingen te vestigen, en, vaardig in het uitvoeren, zoodra zijne plannen gereed zijn, werden van 1866 tot'72 door hem te Brandenburg, te Neu-Ruppen, te Tanger- rnundete Tarnow en te Petrokow fabrieken door hem opgericht: hoe goed zijn blik op de zaken was, blijkt uit het feit, dat al deze in richtingen uitmuntend werkenbehalve die te TangermunUe, die in -1875 vergroot en uit gebreid naar Landsberg is overgebracht. Bi-halve deze, door, hem en zijn zoon be stuurde inrichtingen, worden inilustriëele onder nemingen door deu lieer Scholten flink gesteund; geluige.de A merikaansche Stoomvaartmaatschap pij, die uit erkentelijkheid een barer schepen naar

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1