Gemengde Berichten. .sc der woon te 's Gravenhage te vestigen, dr. Ph. R. Hugenhoitz, tot '1 Februari predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Over het godsdienstig standpunt van den heer Hugen hoitz en zijn aandeel in den kerkelijken strijd dezer dagen is natuurlijk verschil vau gevoelen, maar niemand, zelfs onder zijn tegenstanders, die "hem "geen "achting "toedraagt, wegens den zedelijken ernst en de humaniteit van zijn openbaar leven. Wat de Genestet in CVI zijner leekedichtjes ds. Humanus toezong, kon met volle recht van dr. Hugenhoitz worden gezegd. Trouwens wy verklappen slechts een vrij openbaar geheim, wanneer wij zeggen, dat by dit versje door de Genestet aan Hugenhoitz werd gedacht. ij zijt een mensch, eenvoudig, mild, gewoon Doch zoo gewoon, als ik mijzelf rnogt wensulieni Gij gaat, gij doet, gij lacht als andrc menschen, Gij voelt als wij en spreekt op d' eigen toon. G\j redeneert, dat elk ti volgen kan: Gij hebt geen stel van stemmen en geziglen, Geen heilig soort van maten en gewigten, Gij vreest uw God en zijt oprecht, een man." Van de drie, bij het Aardrijkskundig Ge nootschap te Antwerpen, ingekomen antwoor den, op de prijsvraag: Beschrijving der Azori- sche of Vlaamsche Eilanden, is de prijs topge- kend aan dat van den heer Bnudet, te Utrecht. De arbeidende stand vindt te Oud-Beier land in de hei fstmaanden een tniddel van bestaan in het opzoeken en verkoopen van zoogenaamde wiide selderij. Deze wordt dan bij groote par tyen naar Rotterdam, Amsterdam en elders verzonden. Niet genoeg kan tegen deze groen tesoort gewaarschuwd worden, daar dikwijls scheerling daarin voorhanden is. De wilde selderij is van de gewone gemak kelijk te onderkennende eerstgenoemde is breeder van blad en niet zoo sterk riekend. Bovendien komt zij altijd in den handel voor met halt' afgesneden knol. Den Rang. De gemeenteraad alhier zal, ter gelégenheid van het huwelijk van Z. K. H. Prjns Hendrik der Nederlanden, HD. als geschenk aanbieden een zilveren lichtkroon in den stijl van Louis XVI. Draalden, Behalve een 20tat aan zee, telt men alhier thans 80 afgebouwde en 40 in aanbouw zijnde huizen. Zaandijk. Een hevige brand heeft alhier in een scheepstimmerwerf gewoed. In korten tijd sloeg de vlam over op twee timmermanswinkels, eene dubbele boerderij, de consistoriekamer in de Hervormde kerk. Al deze gebouwen, evenals eenige kleinpre zijn afgebrand. De hulp der brandweer uit omliggende plaatsen werd inge roepen, terwijl ook de sloombrandspuit Jan van der Bcyde uit Amsterdam ontboden werd. Met deze hulp werd men Iden brand meester. Den Helder. Terwyl gisteren in de synagoge te dezer stede eene trouwplechtigheid zou worden voltrokken, zonk een der aanwezige bloedver wanten, die het gehuwde paar aan het raad huis opwachtte, ineen en. was terstond een lijk. Deventer. Men heeft in de vorige week alhier Saksische aardappelen aangevoerd, die als uitmuntend van kwaliteit zeer worden ge roemd en door den geringen prijs, f 2 per hectoliter, zeer gretig aftrek vonden. Zutfen. Alhier hebben eenige dames zich vereenigd om namens de «vrouwen uit de Graafschap" aan de aanstaande gemalin van den Prins een huldeblijk te schenken. Utrecht Deze gemeente sluit zich wel aan by de, hoofdcommissie voor het nationaal,/; huldeblijk aan Prins Hendrik, maar meent tegen over den Priys, die jaarlijks eenigen tijd-in die Provincie ^doorbrengt, in een byzondere verhouding te fstaan en zal daarom nog een zelf standig huldeblijk aanbieden -Nijmegen. Er zal alhier op den 26stea Juni ,eeue byeenkomst, worden gehouden Van het Bond van officieren der schutteryen in Nederland. De regelings-commissie voor de feesten, 'die bij deze gelegenheid zullen gegeven worden, heeft het verzoek tot den raad gericht om het Valkhof op dien dag van 's middags 4 uur te mogen afsluiten voor het publiek. Dit verzoek is toegestaan, zoodat de byeenkomst kan doorgaan. Kaamsdonk. Alhier sloeg Dinsdag avond de bliksem in de gemeentetoren. Het bovenste gedeelte der spits stond in een oogenblik in brand, en wegens de hoogte kon men niet zoo spoedig water aanbrengen tot blussching. De vlammen deelden zich verder aan de geheele spits mede, en kwamen steeds lager. Tengevolge van het nederstorten van verbrande balken van den toren geraakte ook het dak der kerk in brand, hetgeen zoo spoedig toenam, dat er bijna aan geen blusschen meer te denken viel; zoowel de toren als de kerk zijn totaal ver nield, zonder dat een stukje hout ovei bleef. Alleen een gedeelte van het kerkameublement heeft men gered. Alles was tegen brandschade verzekerd bij de Tiehche maatschappij. Verleden jaar werd door brand een gedeelte der banken in de kerk vernield en het prach tige orgel zwaar beschadigd, hetwelk thans in reparatie was. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. De kosterswoning, op eenige ellen van de kerk verwijderd en van steeuen en planken gebouwd en nog gedeeltelijk met riet bedekt, is door krachtige hulp van twee brandspuiten behouden gebleven, niettegenstaande er een stortzee van vonken op nederviel. Vlisslngen. Met 82 tegen 72 stemmen is besloten, een afzonrlei lijk Vlissing*ch huldeblijk aan Piins Hendrik aan te bieden, en zich niet aan te sluiten aan de Hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk. Xnnsstricht.. Alhior heeft weder een pro cessie plaats gehad, de bekende St. Servatius- processie, waaraan vele autoriteiteno. a. het Kamerlid Kerens en de burgemeester Pijls, en deze in ambtsgewaad, hebben deelgenomen. Venlo, In de laatste dagen werden alhier aan het station Staatsspoor weder eenige zaken vermist, bestaande hoofdzakelijk uit kleine pakjes, die aangevoerd werden. De stationschef nam reeds voor het dienstdoende personeel de noodige maatregelen en gaf der politie kennis. De ijverige commissaris van politie ging nu zelf op post en bespiedde reeds gisteren ochtend tusschen 4 en 5 uren een 17jarig meisje, dat zich van eenige voorwerpen meester maakte en deze iu een zak onder hare kleederen ver borg. Bedoeld meisje maakte eiken ochtend het stationsgebouw schoon. Zij is na het voor gevallene dadelijk in verzekerde bewaring ge- norneu. De lof van visch wordt volgenderwijs door de Prov. Dr, Ct. bezongen: Wat moet een schrijver of een dichter eten? Men antwoordt hierop: De'kracht van den geest wordt het best op gewekt door vjsch. Wie b. v. een uitmuntend vers wil maken, ete stokvisch met oestersaus. Die een preek wil stellen en niet te veel on zin wil schrijven, houde zich aan bot. Die geestig wil blyven, vergaste zich aan sprot. Een boeiende roman eisclit'schol. Die verplicht is een goed dagblad-artikel te leveren, gebruike een stuk wentela'ar. Voor een redenaar is zeer dienstig gekook te snoek. En hlptvan wien men een wetenschappelijk stuk vraagt, ete bok kings. De zalm wordt niet genoemd, maar die visch is voor een geletterde of geleerde ook niet op de wereld gekomen. Dat is een versnapering voor hem, die te veel geld heeft om te denken." Bijna geen dag gaat er voorbij, dat de Parijsche politie geen zakkenrollers in het ten toonstellingsgebouw in verzekerde bewaring neemt. Deze gasten komen meerendeels van Londen. "Voor korten tijd werden eenige der beste speurhonden uit Parijs naar Londen ge zonden, om in overleg met de Londensche politie de piek pochets in 't oog te houden en te volgen. Dit gelukte zoo goed, dat eene bende op de pakketboot tusschen Engeland en Frank rijk aangehouden en bij het aan wal stappen in Fraukrijk naar de gevangenis gebracht werd. Dit heeft de confraters te Londen, die weidra zouden volgen, op hunne hoede doen zijn. Om geen aigwaan te wekken, hebben zij de reis meestal afzonderlijk gedaan en bij hunne aan komst in Fiankrijk zich niet dadelijk naar Parijs begeven. Ook zijn ze langs een omweg der waarts vertrokken, ten einde er niet langs den Noorderspooi weg aan te komen. Eenigen hun ner hebben zelfs een geruimen tijd in de om streken van P,uijs veitoefd, ttUorei.s het oord hunner werkzaamheid op te zoeken, boor al die voorzorgen is het velen gelukt ongemoeid te Parijs te komen. De politie, belast met hettoezicht op de logementen te Parijs, is tot bevoideiiug der veiligheid gedurende de tentoonstelling aanzienlijk vei sterkt. Sedeit de laatste dagen van April tot nu toe zijn niet minder dan 15S zakkenrollers, mannen en vi ouwen, te Parijs in vei zekerde bewaring genomen. Figaro heeft, gelijk wij reeds gemeld heb ben, aangekondigd dat hij. te beginnen met 1 Augustus a. s 'nelit bladzijden zal geven in plaats van vier. Naar aanleiding hiervan, schrijft Figaro, heeft men ons als curiositeit een Arneriltnansch blad gezonden, ongetwijfeld het grootste,, dat ooit is gedrukt. Men oordeele: Het is 2.43 meter lang en 1.65 meter breed. Het beslaat dus eene oppervlakte van 4 vierk. meter. Het telt acht bladzijden, die 12 kolom men vatt 367 regels, alzoo 4404 regels op elke bladzijde en 35,232 regels in het exemplaar hebben. Het bevat dus 6Vs maal zooveel als de Figaro in zijn tegenwoordig formaat. Men begrijpt welk een kopie er noodig is om een dergelijke courant te vullen. Onder anderen vinden wij iu hel blad: eene preek: een his- torischen romaneene menigte artikelen, waar van elk zoo groot is als de geheele inhoud van een nommer der JRcvue des deux Monieseen gedicht vau de lengte als de Henriade; ver scheidene verhalen; vijf of zes novellen; eindelijk den geheelen roman van Victor Hugo's De dernier jour (Tun condamné. Dat die letterkundige en andere artikelen hunne vervolgen hebben, zegt Figaro "niet, maar dit volgt uit den aard der zaak. In het militaire hospitaal te Marseille heeft een zonderling sterfgeval plaats gehad. Een paar dagen geleden klaagde een soldaat over zware hoofdpijn en den volgenden dag vond men hem dood in zijn bed. Bij de lijk schouwing bleek, dat een zware bos haar in zijn schedel tot de hersenen was doorge drongen. De groote ontwikkeling .van het haar had den doodveroorzaakt. De aanwezigheid van het haar in het hoofd van den soldaat wordt toegeschieven aan een zware drukking op de hersenpan in de jeugd. Door de week heid van het hoofd in die periode, hadden de haren een weg gevonden onder de huid, en waren daar gegroeid, tot zoolang zij den dood veroorzaakten. Volgens de verklaringen van de geneesheeren, was gedurende vijftig jaren slechts tweemaal het geval voorgekomen, dat iemand aan zyn eigen hoofdhaar gestorven is. ~~g||In de Rue du Bac te Parys kreeg een dame, die iu een open rijtuig was gezeten, een schotel met macaroni op het hoofd en in de hals. Zij was het slachtoffer van een krakeel tusschen de echtelieden F. Mynheer vond de macaroni niet naar zijn smaak en mevrouw, daarover woedend, smeet het gerecht uit de zesde verdieping op straat. Een gedeelte van den rotswand van de den meesten touristen welbekenden Molkenkur bij Heidelberg is ingestort; gelukkig was er niemand in de nabijheid, zoodat geen persoonlijke onheilen te betreuren zijn. Door het neórvailen der rotsblokken heeft de plantengroei echter veel geleden en is het voetpad geheel vernield. Uit Hannover wordt bericht, dat in de asperge-plantage Döhren op dit oogenblik meer dan veertig arbeidsters den ganscheu dag bezig zyn asperges te steken. Alle dag wordt 3 a 4000 pond geoogst. De verbouw is dit jaar zóó gunstig, dat de eigenaars der plantage de prijs aanzienlijk verlagen. Een prachtig Sèvres-servies, dat de grafe lijke Zweedsche familie Iterson toebehoorde, is volgens eene Zweedsche courant dezer dagen voor 20,000 pond sterling aan een Eugelsch kunsthandelaar verkocht. Door een ambtenaar bij de posterijen te Ber lijn, de heer Gossen, is eene nieuwe verrespreker uitgevonden, welke aan dien van Bell groote concurrentie zal aandoen. De toestel wordt door galvanische electriciteit in beweging gebracht terwijl.dat bij de andere telephonen door deductie geschiedt. Het geluid wordt zeer helder en met een schier ongeloofelijke sterkte gehoord. Dat laatste schijnt van de kracht van den galvani- schen stroom afhankelijk te zijn en met haar gelijkmatig toe te nemen, zoodat het mogelijk is, het geluid niet alleen door hem, die bij het toestel staat, maar in de ruimte van een ge heele kamer te doen waarnemen. De hoer en spreektoestellen zijn respectievelijk verschil lend vervaardigd, doch voor 't boortoestel kan ook de gewone telephon dienst doen. De ver schillende genomen proeven deden reeds tot verrassende resultaten komen. Op 100 mijlen afstands werden, bij een zwakken stroom, de woorden duidelijk vernomen. Als nu het ver mogen van dén toestel nog wordt verhoogd, kan men aannemen dat ook op 400 of 500 mylen de geluiden duidelijk zullen kunnen wor den overgebracht. Gedurende 10 jaren had de Berlynsche politie geloerd op een geheim speelhuis in de Georgenkirchstrasse, waar de weduwe Müller een herberg hield, zonder achter het geheim te kunnen komen, hoewel zij wist dat door valsche spelers het geld van arbeiders en werklieden uit den zak werd geklopt. De tactiek der exploiteurs, om "de politie te ontduiken, was zoo goed over legd, dat zij steeds deu dans ontsprongen. Sedert zes weken echter hadden twee geslepen politieambtenaren, als slotenmakersgezellen, in blauwe kielen gekleed, regelmatig de herberg bezocht en werden eindelijk ook rijp geacht om eens te worden geplunderd, waartoe zij in het geheime gezelschap werden geïntroduceerd en het heiligdom binnengeleid. Dit was onder den grond en kon slechts door een ge heime 'trap worden bereikt. Voor het geval van nasporingen der politie,'werden vertrouwde posten uitgesteld om te waarschuwen, "terwyl ook een aau de gaskraan werd geplaatst, om desnoods het licht uit te draaien, Zaterdag avond -jl. nu, brachten de slotenmakers nieuwe vertrouwde gasten mede, die gaarne eenige Grosschen- wilden verdienen, door op post te staan, en voor wier «trouw" men veilig kon instaan. Zoudra de slachtoffers met de gasten waren binnengeleid, nam het spel een aanvang, doch toen de bankhouder reeds menig schaapje op het droge -had, -verschenen eensklaps een hoofdambtenaar der politie met 15 agenten, en weerklonk het sin naam der wet", angstwek kend door het gewelf. De slotenmakers hadden reeds hun incognito afgelegd, terwijlhun 'een

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3