A". 1878, Zaterdag 25 Mei. M Verschijnt 3®lijte, tópzoiM IMag. Biiitenlanisclie Berichten. Ehr nliïissk Berichten. 4422. T^vee en. Dertigste Jaargang Abonnementsprijs, per kwaïtaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. StRËAÜ: MARKT, JE, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met mbegi ïp van eene Courantf 1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ÜÜITSCHLAND. In den Rijksdag werd het wetsontwerp tegen socialistische woelingen voor de eerste maal gelezen en de verdere beiaadslaging daarover tot lieden verdaagd. De redenaars der conser vatie! o Duitsche rijkspartij spiaken vóór, de redenaars van liet centrum, van de Fortschi itts- paitij en Beumgsen, namens de nationaal-libe- rale paitij, spraken tegen het ontwerp. De laatstgenoemde verlangde stienge toepassing der bestaaude wetten en vei klaarde dat zyn paitij bereid was, roo noodig in de herfstzit- Êing, de behulpzame hand te bieden, wanneer in de bestaande wetgeving leemten bleken te bestaan. Hoffmau en Eutenburg verdedigden het ontwerp. Iu den loop der beraadslaging kwam ter sprake het verzoek om ontslag \an den Minister van Eeredienst. Eulenburg vei klaarde hoop te koesteien, dat de Minister zou aan blijven. De socialisten lieten eene veiklaring voorlezen, volgens welke zij niet aan de be raadslaging, maar wel aan de stemming zullen deelnemen. Omtrent het door den Piuisischen Minis ter'van onderwijs en eeredienst dr. Falk aan- geviaagde maar door den Keizer nog niet verleende ontslag, verneemt de Aïlg. Ztg. uit BerlijnZeer ten onrechte wordt het besluit, door den heer Falk genomen, in vei band gebracht met de beiaadsiagingen over de voorgestelde maatregelen naar aanleiding van den moord aanslag, door Hodel op den Keizer gepleegd. Deze beweiing vervalt vanzelf, indien men slechts in overweging neemt, dat de heer Falk zijn ontslag reeds twee dagen vóór* dit feit ge pleegd had ingediend. De aanleiding tot het door hem genomen be sluit moet gezocht worden in verschil van mee ning, ontstaan tusschen hem en den Keizer, als oppersten bisschop der Evangelische kerk in Pruisen, ten opzichte van de inwendige aan gelegenheden van'dit kerkgenootschap. De directe aanleiding daartoe is geweest de benoeming van den heer Hegel tot Koninklijk commissaris bij de provinciale synode van Bran denburg. De heer Hegel namelijk behooit tot de steil-oi thodoxe partij. Vroeger fungeerde ah re- geeringscommissarisdesuper-intendantBrückner een man van gematigde beginselen, die tot de zoogenaamde middenpartij behoorde. liet benoe- ihèn 'van den heer Hegel beschouwt de heer Falk kis een feit, dat rechtstreeks tegen hem is gericht en 'dit heeft hem tot het besluit ge bracht 'om zyö ontslag in te dienen. 1 „j, Uit "een en ander blijkt tevens op overtui gende wijze, dat dit besluit in geenerlei ver band 'Inag gebracht worden 'met onderhande lingen, eventueel met de Roomsche curie aan te vangen, zooals door sommige organen, maar geheel ten onrechte is beweerd. FRANK R®IJ K. Volgens bericht uit Perpignan hebben een vijftigtal personen de Sp&ansche dorpen in Junqueia's omtiok afgeloopen, ooder den kreet: sieve de foederale republiek I" Zij hebben een douancopost ontwapend. De Univers redeneeif aldus: Hetclerica- lisme is de vijand (uitdmkkmg van Gambetta). Het clericalisme is het katholicismeop dat punt kan geen twijfel bestaan. Het clericalisme is de vijand, wil dus zoggenhet -katholicisme is de vijand. Het katholicisme, wat is dat in zijn geheel genomen? Het is God die het ge openbaard heeft. Alzoo is God de vijand God, de oneindige bron vau licht, de vijand 1 God, de oneindige goedheid, de vijand! God, de on eindige wijsheid, de vijand De Jtcpulligue Franfaise, gewagende van den toost van Prins Louis Napoleon op het feestmaal van de Newspaper Press Fund te Londen, zegt, dat het even 'vermakelijk is een Bonapaite te zien diinken op de vrijheid der peis, als een inquisiteur op de vrijheid-van geweten. Het onderzoek naar de slachtofleis van de ramp in de me Béiangei te Parijs is thans afgeloopen: veeitien personen zijn omgekomen; achtentwintig zwaar gekwetst, waarvan sou mi- geu wel zullen bezwijken. Voorde betiekkingen der slachtoffers is ïeeds 50.000 fiancs bijeengebiacht. X R K IJ E. In den nacht vau 22 op 23 dezer is het grootste gedeelte van het paleis van den Sultan afgehiaod. Ook de gebouwen van lfet Mimsteiie van Justitie en van den Raad van State werden vernield, maar het Ministerie van Buitenlaudsche Zaken, het Groot-viziraat en de aichieven zijn gered. Het is onbekend hoe de biand ontstaan is. Men vermoedt door een ongeluk. De Russen veranderden weer van stellingen; zij rukten aan alle kanten een weinig voor waarts, zonder echter- den neutralen kring te overschrijden. Zonder ophouden gaat de toe zending vooit van een verbazende hoeveelheid materieel. ITALIË. Te Rome loopt het volgende gerucht: generaal Boot, adjudant van don Carlos, is, zooals men weet, beschuldigd de edelgesteenten - uit de insignes van de orde van het Gulden Vlies van den Piins gestolen te hebben tijdens d ens vei blijf le Milaan. Het schijnt, dat dien tengevolge de genei aal Boet een onderhoud met den Spaansche gezant heeft gehad, waarin hij zich niet alleen krachtig verdedigd heeft) maar zelfs heeft verklaard, dat de geheele diefstal slechts een verzinsel was, en dat de edelgesteenten verkocht zijn uit geldnood, met medeweten van Don Carlos, die het geld heeft ontvangen. BELGIE, In de Kamer heeft de Minister van Openbare "Werken in antwoord aan den heer Delahays medegedeeld, dat de onderhandelingen met Ne derland over het kanaal van Gent naar Neuzen nog steeds hangende zijn. De vertraging vindt haar oorzaak hieiin, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt over den aankoop van den spoor weg AntwerpenRotterdam. De Kamer heeft hel vvetsontwei p betreflende den aankoop van staatswege van een deel der spoorwegen in Vlaanderen aangenomen. OOSTENRIJK. Aau de Politische Correspondem wordt uit Belgrado geschieven, dat de Minister van Oor log, tengevolge van de toezending van subsidïën uit Rusland, aanzienlijke bestellingen deed voor het occupatie-leger. De militaire gevolmachtigde van Rusland, generaal Bolrikoff, is naar Peteisburg ontboden om vei slag te doen van den toestand van het Servisch leger. - W, V j RUSLAND. De toestand van Gortschakoiï is inzoover beter dat de pijnen minder hevig zijn en de zieke nu en dau het bed kan vei wisselen met een ziekestoel, maar in de zwellingen en de zwakte is geen verbetering. Ignatieff, die ook ziek was, is herstellende. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting can 23 Mei 1878. In de zitting van heden is het debat over de successie-belasting in de rechte liju vooit- gezet; zelfs werd eene motie tot sluiting, van den heer Fransen Van de Putte, verwoi pen met 53 tegen 19 stemmen. De heer Van Tienho ven betoogde, dat, terwijl het inkomen de aan gewezen bron van belasting voor de gemeenten was, de staat zich zal moeten bepalen tot be lasting van het vermogen, dat daarom deze belasting paste in ons belastingstelsel, ook in de toekomst. De juridieke, economische en politische bezwaren achtte hij ongegrond en hij verwees naar het buitenland, waar die bezwa ren niet gevoeld worden. De heer Godefroi bestreed liet betoog van den heer "Wintgens van gisteren en protesteerde tegen den zjjns inziens minder gepasten vorm daarvan, ten zijnen aanzien. De heei Oorver Hooft was tegen stander van het ontwerp, vooral daar deze belasting is eene belasting op de eerlijkheid. De heer Cremers zou, ondanks de verschil lende bezwaren, voorstemmen, omdat vooreerst aan eene inkomstenbelasting niet meer te den ken valt. llij zou gaarne een progressief karakter aan de belasting toekennen. De heer Van Eek was voor het ontwerp;, de heer Van Houten ook, mits zjjne, praktische bezwaren werden opgelost. De heeren ^Rutgers van Rozenburg en

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1