A°. 1878. Donderdag 13 Juni. M 4434 TD "w e, e n D fertigste Jaarganff ..i.. V V.' "i COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. 1 BVRE1Ü! HARKT, JE, 124. Advertentieprijs: van 1—lü gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10» Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 42 Juni 1878. Met aigemeene stemmen werd gister door den Duitschen Bondsiaarl het voorstel tot ont binding' van den Rijksdag aangenomen. Men herinnert zich. dat na den aanslag door Hoedel op 's Keizeis leven gepleegd, aan dit lichaam voorstellen waren gedaan tot'beteugeling der woelingen van de sociaal-democraten; doch dat de Rijksdag deze verwierp. Na dên'tweeden aanslag kwam natuuihjk deze zaak weder op hef tapijt, en in het dooi stel aan den Bonds raad tot ontbinding van den Rijksdag wordt er»,niet nadruk op gewezen, dat de Regeering niet het plan heeft de wettelijke vrijheid van beweging geheel aan banden te leggen, doch uitsluitend het streven der sociaal-democtaten te keer te gaao, waardoor de bestaande rechts toestand in gevaar wordt gebracht. Een Duitsch blad heeft de rnoeite genomen, te berekenen, hoe groot de macht der socialisten in Duitschlaad op staatkundig gebied is; daartoe heeft het nagegaan, hoeveel pCt. der uitge brachte stemmen-voor den-Rijksdag aan de" socialisten in de verschillende staten des Rijks ten goede kwamenhet miniatuurstaatje Reuss, oudeie linie, levert het hoogste cijfer, namelijk 51,2 pCt.; het koninkrijk Saksen 38 pCt.het blad is van meening, dat als alle niet-socialis- tische pat tijen vast aaueengesioten tegen liet gemeenschappelijke gevaar ten strijde trekken, geen enkele socialistische camlidaat in den Rijks dag komt. En als dit nu werkelijk gebeuit? dan zal men naar haitelust tegen de sociaal-demo- ciaten te velde kunnen trekkendan zullen de rechtbanken en gerechtshoven het nog veel drukker krijgen dan in de laatste dagen, nu menigeen een dwaas, een onverzichtig, een misdadig wooid met jarenlange gevangenis boet. Maar de woitei van het kwaad zal niet weg genomen zijn. De Duitschers kunnen in de voortbrengselen hunner litteiatuur een schat van gouden leefregelen vinden; mochten ze deze in de gewichtige dagen, die aanstaande zijn, met al den einst overdenken, dien ze verdienen 1 Buim veeitig jat en geleden schreef Bónte de gedenkwaas üige woonlen: »De genezing van ingewortelde stants-kiankheden moet inet de meest mogelijke voorzichtigheid worden onder nomen, Dikwijls worden politieke huidziekten naar binnen gedreven, en daardoor inwendige, veel gevaarlijker ongesteldheden, vérooizoakt." En verder: Dikwijls gelijken vorsten op angs- itige, onbekwame ruiters, die bij een al te vurig ipaard, om hel tot staan te brengen, den teugel kort nerneu, endiet de sporen in.de zjjde diuk- ,ken, waardoor het iu nog doller vaait londrent. Toen de eeiste aanslag op ziji) leven gepleegd /jwas, zeide Keizer Wilhelmdat alles iu het j'Werk gesteld moest woiden, om de verwildering 'des volks voor te komen, dat hot volk ,vau !rt> Bod vervreemd gemakte, en dat de school niet deugde. Iloarim? Voor twaalf jaren heette fhet,' dat de school bij Sailowa had ovei wonneu, Unans getuigt de Keizer dat de school, waar zelfs 1 - het godsdienstonderwijs verplichtend is, niet deugt! Neen, de oorzaak, dat duizenden in het groote Duitsche rijk leerstellingen omhelzen, die ze maar half of in hef geheel niet begrij pen, ligt niet by de school, of het zou moeten zyn, dat ?die school niet was ingericht naar de eisch» die de zedelijke en maatschappelijke toestauden! gebiedend voorschrijven. Op machts ontwikkeling naar buiten was Duitsehlands streven gericht, de kazernen waren gevuld; de scholen stonden stil; aan officiereu was er overvloed,aan onderwijzers gebrek. Als op het progiamma van den nieuwen Rijksdag schoolhervorming iu gezonden zin prijkt, dan zal een volgend geslacht geen woelingen van sociaal-dembcraten te beteugelen hebben. Prins Bismarck heelt over deze zaak' ook aan de Regeerijjgen geschreven, die op liet congres te Beityn /vertegenwoordigd zullen zijn. Of deze zaak daar iwerkelijk officieel ter spiake zal komen, mag op goede gronden worden betwijfeld. Officieuse igesprekken over de kwestie zullen er echter wei gevoeld worden, en Prins Bismaick zal van velschillende zijner collega's op het congres wel het een en ander kunnen leeren, dat hem bij het binneaiandmh bestuur van het Duitsche tijk uitmuutend te stade kan komen, 't Zou ook geen kwaad kunnen, als Vorst Goi tschakoff het een en ander in het oor knoopte, om er winst mede te doen, als hij weder in de hoofdstad der Czaren zal teiug- 5 gekeerd zijti. Zal hy echter, waar het de plaats geldt, die Rusland ouder de Staten van Europa voort aan zal innemen, voor zulke bagatellen als biu- «enlandsch bestuur een geopend oog hebben? Niet onaardig zou het zijn, hem vóur deuaan- vaug van het congies het boekje van een Duitschen scljrljver ter lezing aan te bieden, waarin hij o. a. het volgende kou vinden: Be zat Rusland de hooghartige trots van Julius Caesar, liever de eerste in een armoedig dorp dan de tweede in Rome te willen zijn, het zou zijn streven om zich westelijk uit te bieideu onderdrukken, en den blik naar Azië wenden. Peter de Groote verlegde den zetel van zijn jeugdig lijk van de gienzen van Azië naar Europa, om daar iu de leer te gaau. Maar nadat Rusland geduiende een houderdvijftig jaar de school der Euiopeesche beschaving heeft bezocht, keeie het naar Azië teiug, gelyk', Peter de Gioote na volemdigdeu leeitijd ook naar huis terug keerde, in Azie kau Ruslaud leetaar woideu, iu Europa zal het steeds een weinig geacht scholier blijven. In Azië zouden Ruslands onderdanen zich vi ij eu gelukkig gevoelen en hun beiieeiseller betniuneu; als Europeesche butgeis, zullen ze zich met de meer viijzinnige béstuieu in Fiaukryk, Engeland en Duits ch ianti vergelijken en het juk hunuer Regeeiing Ui likkend aelueu. Tuikije heeft plan aan het congres eene» nota iu te leveren, vwaaria liet protesteert tegen den druk, dien Rusland heeft uitge oefend, tijdens de onderhandelingen te San Stë- fanode Sultan beklaagt er zich over f dat bijna alle bepalingen van dit trnctaat door be dreigingen van hem zijn afgeperst, en wil... dat voegt hij er niet bij. Misschien weet de man zelf niet, wat hij wil. Hy is bang voor zijn leven, durft zijn paleis niet verlaten, en met moeite heeft men hem overgehaald een moskee te bezoeken. Allerlei geruchten loopen in de hoofdstadzelfs de naam Republiek wordt genoemd, met Midhat-pacha, den verbannen Minister, die zich te Londen ophoudt en daar voor een gunsteling van lord Beaconsfield door gaat, aan het hoofd. De inwendige toestand van het rijk der verheven Porte is ,te*n'^énen- male ellendig. O! die goede oude tijd, toen een Turksch Minister aan een gezantdie 1 - ai mededeelde, dat zijn meester eer/beslissende overwinning had behaald, antwoordde: wat' ligt er ons aan gelegen, of de hond het zwijn of het zwijn den hond opvreet,! als de -zaken van mijn verheven meester maar goed gaanl Belgie was in.de laatste dagen het .tooneel van een feilen veikiezingsstryd, 't Ging er met al de warmte en al de levendigheid naar toe, die we van onze zuidelijke naburen, gewoon zijn. De uitslag schijnt te zijn, dat aau de liberale paitij zoowel in den Senaat, als in de Kamer der Afgevaardigden de meerderheid komt, ten gevolge waarvan het Ministerie zal aftreden. Te Antwerpen waren de tioepen ia de ka zernen geconsigneerd, gereed om op de eerste aanvraag dienst te doen. Van beide zijden was in de dagbladen met een heftigheid uitgevaren, die zonder weerga is. Het clericaie Journal de Uruxclles had gezegd: Vrije instellingen moet men dulden, gelyk men slechte huizen, bordeelen, duld." De Gentsche Bien Public liet zich dus uit: »De Belgische constitutie is een vuilniskarmet onreinheid gevuld, die besmetting uitdampt. En La Gazette de Liège wekte de verontwaar diging op door te betoogen, dat iide vrijheid in alles en voor allen een verfoeielijke stelling is, een valsche rneening, eu dat zoo er in 1830 foppery gepleegd is, zulks met deze stelling het geval is geweest. Le Courier de 'l JUscaut eindelijk decreteeide; Ja, de keik heafl de Inquisitie uitgeoefend; zij heeft hare Inquisiteurs en hare gevangenissen gehad; een en ander is een recht, dat haar toebehoort, waarvan zij gebruik maakt, of dat zij opschort, al naar dat zulks te pas komt. Dat alles lokte een strijd uit van den nilerhevigsten aard; dat gaf de tegenpartij met de constitutie in de hand een wapen, hetwelk zeker tot de overwinning 'der vrijzinnigen zal hebben bijgedragen. Heden komt de Tweede Kamerver Staten- Generaal in den Haag byeen. Haar wacïft de gewichtige taak der behandeling van het wets ontwerp op het lager onderwijs. Mc zy die 4

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1