SCHIEDAM13 Juni 1S7S. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 58ste verjaardag van Z. K. H. Prins Willem .Frederik Hendrik, broeder des Konings. De plaatselijke commissie alhier, voor de viering der Unie van Utrecht, heeft heden de vroeger aangekondigde schaal-collecte gehouden, tot het inzamelen van bijdragen voor het binnen de stad Utrecht op te richten gedenkteeken op den driehondcrdsten verjaardag 23 Januari •1879 van dit gewichtig feit in 's lands historie, welke collecte, naar wij vernemen, eene som van ruim f 340 heeft opgebracht, Öok hier ter stede heeft zich none com missie gevormd tot het inzamelen van bijdragen voor het nationaal huldeblijk aan Z. K, II. Prins Hendrik der Nederlanden bij zijn aan staand huwelijk aantebieden. De commissie is samengesteld uit de heereu P. J, Van Dijk van Matenesse, voorzitter, J. A. Nolet 'W/,, J, Lechner, /E. Elzevier Dom, B. Hulst, J. L. J. Jansen, L. W. Jansen, A. Knappert Lz., J. F. Legner, J. Loopuyt, O. J. Loucq, P. Mei- cheis, J. B, Nolet, H. A. M. Roelants, A. Rijnbende. J. M. Van der Schalk, G. Visser Bz., J, Vrijland, A. W. Mulder, Secretaris. Het kiescollege der Hervormde gemeente alhier is opgeroepen om op Dinsdag 18 Jun; e. k. uit liet vroeger gekozen zestal predikan ten, een drietal te kiezen. Heden morgen is op de Lange Haven, tus- schen de Appelmarkt en de Bokkensteeg, van een vigilante het lemoen losgeraakt; terwijl het paard doorging liep het rijtuig achteruit en draaide tegen een boom, waardoor voorkomen werd dat het te water geraakte. De lesolutie van den Minister van Finau- .cien dd. 10 Jan. 1874 betreffende maatregelen tegen het in gebruik biengen van voor de gezondheid schadelijk vleesch is ingetrokken. De heer mr. J. L. De Bruyn Kops. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Associé JStranjcr der Société des Institutions ftdelPrévbydnce" te Parijs, is aangewezen om de Nederlandsche Regeering te vei tegenwoordigen by het op 4 Juli aanstaande aldaar te openen Congres scientijigue international des Institu tions de JPrévoyance. (St. Ct.) Men schrijft uit 'sllage aan de Arnh. Ct.: In doorgaans goed onderrichte kringen ver zekert men, dat het op buit verzoek verleende eervol ontslag aan mr. C. Fock, dr. G. Leemans en mr. C. Vosinaer, als Rijksadviseurs voorde monumenten van geschiedenis en kunst, ver oorzaakt is door de volgende handeling. In een der laatste nommers van De Nederlandsche Spectator van het vorige jaar had de heer Vosmaer een artikel geschreven, naar aanleiding van een verhandeling in De Gids van den heer De Stuers, In dat artikel werd protest aangeteekeud tegen het al te sterke en een zijdige drijven van zekere paitij en gewezen op allerlei verkeerdheden. Toen koi t daarop de Rijksadviseurs vergadering hielden, weid een motie voorgesteld en aangenomen, want bij die veigadeiing haar ongenoegen te kennen gaf over het artikel van Vosinaer. Tengevolge van het aannemen dezer motie vroegen de hee- ren Fock, voorzittei; Leemans, vice-voorzitter, en Vosmaer, lid van de commissie van Rijks adviseurs, huu ontslag. Een" particulier telegram aan de JV. 12. Ct. uit Biussel luidt als volgt; Men verwacht de volgende ministerieele combinatie: Frère-Oiban, Financiën; Bara, Justitie; Sainctelette, Open bare Werken; Graux, Binnenlandsche Zaken; DeKerchove-Denterghem, Buitenlandsche Zaken. Men seint aan de N. R Ct. uit Parijs: De eerste uitvoering van het Nederlandvch orkest onder divectie van den heer Coenen is uitstekend afgeloopen. Ten gevolge van onge- - noegzarne publiciteit was de opkomst gering. Het aanwezige publiek was opgetogen. De Standaard deelt het concept-adres mede, door de commissie voor het volkspeti tionnement opgesteld. Zr. Mr. stoomschip Atjehkommandant kapitein ter zee Bunnik, heeft 1.1, Zondag, even buiten het Engelsche kanaal onder zeil zijnde, den voormarssteng gebroken, die in zijn val den grootmarssteng medesieepte. Het gebeurde onmiddelijk na de voorlezing van het gebed, toen dus het grootste deel der ekwipage bene den was. Er hebben dan ook geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Het schip, alzoo van boventuig beroofd (de kruissteng was reeds vroeger gebroken), stoomde gisteren ochtend de reede van Texel binnen. In weerwil van het minder gunstige weder van Zondag en Maandag is in de Rotterdamsche Diergaarde het aantal bezoekers uit andere plaatsen grooter geweest dan gewoonlijk op de beide Pinksterdagen en volgenden dag. Er zijn namelijk tpgen betaling van entree afgegeven: Zondag G40 biljetten aan volwassenen en 73 aan kinderen, Maandag bedroeg dit 3472 en 298, Dinsdag 353 en 62; alzoo de dt ie dagen te zomen 4898 peisonen. Gedurende de Pinksterdagen zijn langs den Rijnspoorweg niet minder dan 25,000 reizi gers in verschillende richtingen vervoerd. Bij de behandeling van vele stiafprocessen vragen wij onszelven dikwerfaf waarover wij ons meer te verbazen hebben, over de bruta liteit en de slimheid van hendie er op uit zijn, anderen te bedriegen, dan wel over de domheid en de lichtgeloovigheid der bedrogenen. Want indien deze laatsten in vele gevallen maar eens geliefden na te denkeu over de al of niet waarschijnlijkheid van wat men hen wil doen geloovendan zouden zij niet zoo licht de slachtoffers worden van brutale oplichters. Op dezen titel kon met het volste recht worden natispiaak gemaakt door zekeren C. "Van der S., die dezer dagen in liooger beroep voor het gerechtshof te 's Graieuhage teiecht stond. Sedert 187,5, had hij zijn tijd met koite iusschenpoozen in de cellulaire gevangenis door- gebiacht en onlangs, ter nauwernood daaruit ontslagen, had hij allerlei pogingen aangewend om weder spoedig daarheen terug te keeren. Te 's Graveuhage maakte hij iu een herberg kennis met zekeren Jan Kikkert uit Wassenaar, en, beide zonder gehi op zak, begonuen te peinzen op middelenwaardoor zij zich toch eens flink te goed konden doen. Onze Van der S. scheen er spoedig iets op gevonden te heb ben. Met Kikkeit ging hij naar een der ver- versching-tentjes in het Haagsche bosch, waar hij een vigelant liet vooikomen, waarmede hij met zijn kameraad naar Wassenaar reed. Door welke leugens hij den koetsier wist te bewe gen, hem, zonder geld vooruit, daarheen te rijden, is niet gebleken. Te Wassenaar stegen de beide heeren in de eerste herberg van liet dorp af, terwijl zij het rijtuig voor de deur lieten wachten. In' de gelagkamer gekomen, stelde Van der S. zich aan den kastelein voor, als rijksveldwachter eu zijn metgezel als een gevangene, dien hij bij den burgemeester van Wassenaar moest bren gen. Zoo piatende wist onze veldwachter den kastelein te bewegen, hem en den ongelukkigen gevangene, met wieu hij medelijden had, voor f 1 te tappen. Het geld zou hij wel aanreiken als hij terugkwam. Een oogenbhk rees er bij den kastelein arg waan, omdat do veldwachter geen uniform droeg. Dit was zoo heette het ook na- tuuilijk, want Van der S. behoorde tot de vijftien pas aangestelde veldwachteis in Den Haag, voor wie de uniformen nog niet gereed waren. De gasten vertrokken en stegen weder in hun koets. Maar de vervcrschingen in de her berg gebruikt, schenen hun zoo goed gesmaakt te hebben, dat zij haar meer verlangden en daarom gelastte Van der S. den onbegrijpelijk dommen koetsier, hen naar eene andere herberg te brengen, waar iiij hen na een uur moest komen halen. In die herberg werd tegenover den kastelein dezelfde comedie gespeeld ea met nog grooter succes, want deze liet de.heereu voor f' 1,80 vertering maken. Toen het echter op betalen aankwam, wilde de kastelein tea minste eenige zekerheid hebben, waarop de appellant voor de som van f 1,80 een bon afgaf op den burgemeester van Wassenaar ea daarna met zijn sgevangene" vertrok. De burgemeester achtte zich niet geroepen den wissel van onzen Van der S. met betaling te honoreeren, maar wel om dezen bon-vivaut te doen opsporen door een zijner collega's rijksveld- wachteis. Voor de Ilaagsche rechtbank had de beklaagde zeer kalm zyn schuld bekend, de geheele zaak voorstellende als ware die hoogSj natuurlijk. De rechtbank scheen niet van dit gevoelen, daar zij den man opnieuw voor een jaar naar de cellulaire gevangenis verwees. Waarom zijt gij van dit vonnis in hooger beroep gekomen vroeg hem de voorzitter van het hof. »Omdatikde eenzame opsluiting niet aange naam vind, luidde het antwoord, en lievef sandere" gevangenisstraf heb." De advocaat-generaal, mr. Van der Hoeven, vond echter geen termen om de oplegging van die andere of mindere straf te requireeren. Het hof veroordeelde den beschuldigde tot ze3 maanden eenzame opsluiting. (P. n, J.) Rotterdam. Op Woensdag, 19 Juni a. s., zal van het station alhier (Delftsche poort), een feesttrein loopen, bij gelegenheid van het Zen- dingsfeest te 's-Heer Arendskerke. Vertrek van hier, 's morgens 5.5, aankomst te 's-Heer Arendskerke 9.30. Vertrek vaa 's-Heer ^Viendskerke, 's namiddags 5.40, aan' komst alhier 9.35. De prijzen der kaarten (retourkaarten) be dragen van de/e gemeenten, le kl. f 3.30, 2e k!. f2.55 cn 3e kl. fl.CO. De verkoop van de kaarten vangt aan 12 Juni en wordt gesloten den 17 Juni, des na middags te 2 uren. Don Haag. Zaterdag 15 dezer zal de gewezen president der Vereeuigde Staten, Generaal Grant en echtgenoot per Holland- sche spoor 7.17 alhier aankomen en zijn intrek nemen ten huize van den Ameriknanschen gezant, die Maandag ter hunner eere een groot diplomatiek diner geeft. Ook de Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de reizigers ten zijnent uitgenoodigd, Amsterdam. Met de Pinksterdagen zijn alhier 71,000 personen per tramway vervoerd. Hoorn. De Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier heeft zich tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gewend omzijn leed wezen kenbaar te inaken over de kunstmatige agitatie, onderden naam van volkspetitionnement door sommigen in den lande opgewekt tegen het ingediende ontwerp van wet op het lager onderwijs, en spieekt ten slotte zijn vast ver trouwen uit, dat door de Kamer bij de behan deling van het ontwerp de rechten en belangen van het godsdienstonderwijs der schoolgaande jeugd niet uit het oog zullen worden veiloren. Leeuwarden. De tentoonstelling van voor werpen van vrouwelijke nijverheid en kunst wekt al meer en meer de algemeene belang stelling. Het oordeel valt zeer gunstig uit, niet alleen over de voorwerpen vau kunst of smaak, maar ook over 't geen de tentoonstelling op het gebied van vrouwelijke nijverheid te aanschouwen geeft. Met den verkoop gaat het boven verwachting, ook wat de schilderyen betreft, waarvan reeds verscheidene tot hooge prijzen zyn verkocht. De Commissie tracht het bezoek der tentoonstelling zoo aangenaam

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2