w: i Gedrukt" bij J. ODÉ",' te -Sc Kié da nu p - 1 hV V J - ïn de provincie Groningen heeft, blijkens eene waarschuwing van den geneesk. inspecteur voor Friesland en Groningen, dr. Ali Cohen, dezer dogeneene vergiftiging van een kind plaats gehad, tengevolge van het likken van het lichtgroten papier van ulevellen, die het ten geschenke had ontvangen, en dat bevonden is.eene groote hoeveelheid arsenikkoperte bevatten. De genoemde inspecteur heeft den verkooper van de lekkernij bekend gemaakt met zijne gevaarlijke handeling, en ook den leverancier, die de ulevellen aan den bakker had verkocht, geweien op het gevaar van dien handel. Hij heeft nu wijders ieder wien het aangaat nogmaals er aan herinnerd, dat, wegens bovengemelde reden, tot het inpakken van snoeperijen nooit fraai groen gekleurd papier behoort gebezigd te worden. Tegen deu pastoor van Lutterado-GeJeen .is proces-vei baal opgemaakt wegens het houden eener processie, in strijd met de wet. Ylaardingen. Bij commissarissen der haiingjagerij gemeenschap is een schrijven out- vangon van den suporcarga op den eersten haringjager, gedateerd Lerwick t6 dezer. Hij had toen 0% ton haring aan boord van zes yangers, waarvan den 11 den 6 ton gevangen was. Het weder was koud en guur met harden N. O. wind. Het was gisteren 25 jaren geleden dat Dr.' F. C. E. Bentfort als arts promoveerde. De heer P. K. Bentfort alhier heeft te Amsterdam met goed gevolg het litt. mathe matisch examen afgelegd. Woensdagmorgen ontdekte een knecht van de firma Van West, Voogd De Willigen, dat er in het pakhuis van die firma, staaude aan de Oosterhavenkade, iugebroken was. De dieven, waarschijnlijk goed bekend met de inlichting van het pakhuis, hadden zich door eeu raam toegang weten te verschaffen tot den victualie- zolder en vandaar een paar gulden plus een kistje sigaren medegenomen. Aan de blinden van het kantoor waren ook sporen zichtbaar van hunne pogingen om daar binnen te komen, waarin zij evenwel niet geslaagd zijn. Gisteren voormiddag werd uit de ha ven nabij de brug het lijkje van een knaapje öpgevischt, van omstreeks -4 jaar, hetwelk sinds den vorigen dag vermist werd. Waarschijn lijk is door het drukke kerraisgewoel het hulpge schrei onopgemerkt gebleven, daar niemand er iets van scheen te weten en men zelfs de hoop koesterde, dat .het kind verdwaald mocht ge raakt zijn. Oyerschle. Bij de verkiezing van een hoofd ingeland en een hoofd-ingeland-plaatsvervanger ivan' Schieland, voor het le district, jl. Don- 1 alhier gehouden, is gekozen tot hoofd-ingeland de heer P. Hoogerbrugge Jzn. Voor de be trekking van hoofd-ingeland-plaatsvervanger moet eene hei stemming plaats hebben tusschen de hecren P. Visser en H. Nicolaas. .Amsterdam. Alhier bestaat zooveel gebi ek aan arbeid, dat een groot aantal werklieden broodeloos zijn. Voor de verschillende gemeente betrekkingen agenten vnn politie, stadsreini gers enz. bieden zich dan ook veel meer per sonen aan dan benoodigd zijn. 's "Herfogenboscli. Alhier had Donderdag avond een reeds bejaard inaD het ongeluk bij de door hem ingestelde pogingen tot redding van een kind, dat in de Binnen-Dieze gevallen was, te verdrinken. De tweede persoon, die zich tot redding te water had begeven, zou mede zijn vei dronken, zoo niet een derde ware tce- gesneld, die er in slaagde hem en het kind behouden aan wal te brengén. Bergeik. In deze gemeente is, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, proces verbaal opgemaakt tegen den burgemeester s, ec den. veldwachter. Het,[geschiedde door de maréchaussees. Maastricht. De kerkeraad der Wnalsdté gemeente alhier heeft aan .het comité voor bet volks-petionncinent te Amstei ilarn liet volgende schrijven gericht: »Naar aanleiding der circulaire van 10 Mei jl, hebben wij de eer u te belichten, dat wij de invoering van den Bijbel in de staatsschool noch noodig noch wenschelijk achten. »Wij zijn te zeer gehecht aan liet neutraal onderwijs, orn u in uwen strijd daartegen te volgen, en wel verre van met u in te stemmen, ?ijn wij besloten het zoogenaamde voiks-petition- nement, waarvoor onze medewerking geviaagd wordt, waar wij maar kunnen, tegen te gaan. In de Zierikseesche Couranl van den 12 dezer lezen wij het volgende, onder het opschrift: BKIËI'EIV VIT HOLLAND. Voor wat ik thans op 't punt sta te schrijven, Al. da Red., moet ge u als tooneel donken een kleine stad in de prov. Zuid-Holland, heerlijk gelegen voor den handel en daarvan dan ook veel voordeel trekkonde en opdat ge niet zoudt donken dat ik tor vulling van dit vel papier maar een paar blad zijden uit eon of ander oud geschiedboek heb over geschreven, voeg ik er nadrukkelijk bij, dat, hoe wel de inhoud schijnbaar vloekt mot het jaartal er ouder, toch de geschiedenis plaats grijpt wnnl ze is nog niet uitgespeeld in liet laatste kwart der 19de eeuw, in hot jaar onzes Ileeren 1878. In bedoelde plaats dan ziet men hier en daar, avond aan avond, de wandelaars zich tot groepen vormen on in ademlooze stilte post vatten voor enkele huizon, waaruit bij tusschenpoozon zekere geluiden naar buiten dringen en de ooven treffen der nieuwsgierigen. De verwarde uitroepen worden gietig opgevangen, en daar ze in 't eene oor zóó, in 't andere zus klinken, meent deze er't loeien eener koe, gene 't blaffen van een hond uit te mogon hooren. Natuurlijk zijn er ook velen, die den draak steken met de attentie hunner mede hoorders, die spotten met don ernst, welke op de angstige aangezichten dei' menigte te lezen staat, waardoor de stilte soms plotseling afgebroken wordt door een zeer oneerbiedig gejoelmet name de straatjeugd heeft zeer veel schik in dergelijke, zoowel als in alle andere samenscholingenen eigenlijk is ze nog te onbedorven, te natuurlijk, om in 't naar buiten dringende geluid iets bovenna tuurlijks te zoeken. Naar 't oordeél dor ouderen echter heeft hier wel degelijk iets ongemoens plaats, en zijn do meisjes, welke die pijnlijke geluiden uitstooten, bctooverd. De Duivel- heeft ze beet en wil zo in zijn macht houden. "Vandaar die bange worsteling en 't daarmee gepaard gaande schreeuwen. Ziek zijn ze niet; ze loopen zelfs over dag buiten; maar al zijn ze niet ziek, 't is haar toch aan te zien dat ze te strijden te hebben tegen den Boo2e, zo vermageren en zien zoo vreemd uit de oogen en 's avonds krijgen ze 't bang, meestal allen gelijk, op vier verschillende plaatsen der stad. Dan komen de goede vrienden en geburen, treden sidderende over den drempel om 't wonder te aanschouwen, plengen tranen en storten gebeden uit, helaas, tot heden toe nog zonder gevolg. Zelfs de gebeden des geestelijken herders blijven onver hoord on schijnen niets te vermogen tegen de macht des Duivels. Waar getooverd wordt, moet een toovenaar zijn, dat is duidelijk. En de geschiedenis leert, dat de Duivel zicli in zulke gevallen meestal verschuilt in een oude vrouw, zeker dewijl aan zoo'n schepsel toch weinig meer gelegen is. Bedoelde jonge meisjes nu hebben kennis aan een arme weduwe, die met don verkoop von turf haar brood verdient en met wie ze in den rleere dikwijls samenkwamen. Die vrouw moest het gedaan hebben en niemand an ders. Dat ze zelf een dochter heeft, die ook tijdt aan bezetenheid, was geen bewijs harer onschuld. Zij werd gehaald, en ofschoon zij baar onschuld bepleitte, "t hielp de sloof al zeer weinig. Eenige mannen, die bij 't verhoor togenwoordig waren, overtuigden haar handtastelijk van hare schulden de politie heeft ze moeten beschermen tegen de ruwe woede van de aan tooverij geloovenden. Men hoort thans dag aan dag de gekste dingen, 't Volk wil dat ze de moisjes in de koffie een duiveismiddel toegediend heeft en dat daarbij oen vergissing heeft plaats gehad, waardoor haar doch ter gedronken heeft uit een kopje, dat voor oen ander bestemd was. Er zijn huismoeders, die voor niet nog zooveel turf willen koopen van de vronvv, als ze met een karretje de rondte doet Waar verstandiger hoofden aan 't bestuur zitten, is 't de meid,, die pruttelt tegon de in ontvangstnennng der turven. Er zijn er, die zo met de tang aanvatten, om toch maar niet in onmiddeliijko aanraking met sinjeur Duivel te komen. Eergisteren avond heeft een snuggere kop de lijdoressen met hunne respec- T-Ty, lieve mama's overgehaald tot liet koken var. tteipi' haan. De deur werd potdicht gesloten,', zelfs 't\ sleutelgat met laïnpekatoen toegestopt. Vervolgens werd de kachel gloeiend gestookt en de baan levend in een pot met water gedompeld en zoo gekookt. Zoo hoopte men den Duivol beet te hebben on wanneer de stumpertjes dat nu maar geloovati wilden, zouden ze gene/en zijn. Naar ik hoor echter is 't gisteren avond weer amis" geweest en is dus do Duivel ongedeerd gebleven. Men spreekt van dezelfde operatie te volbrengen óp een kat, ook een der specialiteiten op 'ttoovergebied. Zulke onzinnigheden nu hebben plaats en wor den geloofd in do gemeente Vlanrdingen, zomer maand, 1878. 't Is verbazond te booren hoe groot 't getal geloovers aan des Duivels kunstenarijen is. Bij dergelijke gelegenheden vindt men 't bijgeloof in hoofden en op plaatsen, waar men 't volstrekt niet zoeken zou. liet onontwikkelde publiek gelooft zonder voorbehoud en velen van hen, die er zich boven verheven wanen, vragon toch ten slotte in een soort vertwijfeling: »als 't geen bctoovoring is, wat we graag geloovon willen, wat is 't dan? Er', moet toch iets zijn, waar we niet bij kunnen." Ze doen als zeker Vorst, ik meon Napoleon I, die niet aan spoken geloofde en er toch bang voor was in 't donker. Een der prediknnton gevoelde zich deze weck geroepen tot de gemeente hierover te spreken. Volgens zijn wijze van zeggen had hij van God - vrijheid daartoe gevraagd on die bekomen. Hoe zeide hij niet. Nu betwijfel ik het zeer of in dergelijke zaak een predikant de rechte man is om licht te brengen. Mijns inziens zou een geneesheer hier boter op zijn plaats zijn. Edoch, die bezetenen willen van geen wcreldsch geneesheer weten en houden zich alleen aan 't geloof; met een haan, nu ja, maar toch aan 't geloof. Geen geneesheer dus. "Begrijp eens, zoo'n wereld-dienaar zou den draak stoken met alle femelarijen en doodeenvoudig constateeren, dat men hier met zeer overspannen zenuwen te doen had, overspannen hoogstwaarschijnlijk door bovennatuurlijke, z. g. godsdienstige praatjes en wellicht ook door hysterische aandoeningen. Hij zou koude baden voorschrijven en lichaamsbewe gingen en wat al meer, zonder notitie te nemen van de overtuiging der patiënten, die zegt dat ze met eon onzichtbaren Duivel worstelen. Neon, geen dokters over den vloer. Met geestelijke middelen dient hier den strijd aangebonden! 't Is immers 't hoofd der booze geesten, met wien men te doen heeft? De predikant dan lieeft zijn volgelingen streng onderhouden over 't verspreiden van dwaze praatjes, toovonarij betreffende, en ze berispt over hunne vijandige houding jegens de turfverkoopster. Hij heeft gedaan wai hij op zijn standpunt doen kon' en naar ik verneem, heeft hij 't zelfs bij een deel leelijk vei korven door zoo uit te varen tegen 't geloof in toovcron. Hijzelf gelooft in don Duivel met de Kerk, wier dienaar liij is, en ofschoon hij niet wilde beslissen tusschen zenuwtoevallen en duivelbezetenheid, was toch zijn geheele toespraak gericht met het oog op de laatste. Naar zijn gevoelen heeft de Duivel de arme weduwe uitgekozen tot 't spelen eener komedie. Wat hij daarmee bedoelde, vat ik niet recht, gelijk nog zooveel wat in zijn rede voor kwam. Maar dit is me duidelijk, oti 't is om dit te zoggen, dat ik van deze seance gewag maak, dat de bestrijding van 't geloof aan de werkingen des Duivels allerminst aan een geloovig zoon der Kerk toevertrouwd moet worden. Zeg aan de menigte dat ze niet aan tooveren mag gelooven, doch dat de Duivel in staat is'den menscli naar lichaam en ziel in abnormalen toestand te brengon, en ze zal zich toch van dien Duivel, welko haar zoo vaag wordt aangeduid, een zeer mënschelijko voorstelling makon. In plaats van hierdoor 't bijgeloof den kop te vermorzelen, geloof ik integendeel, dat 't toeneemt in omvang. 't Is mot dat al een bedroevende geschiedenis. De Protestanten lachen en steken den draak met de verschijning der II. Maagd en met de wonderen van Lourdes. Dat ze de lmnd in den boezem steken en vóór ze om hunne Roomsche broeders lachen, zich afvragen»cn wij, zijn wij zooveel wijzer?" Buitenaf lacht rnen om Vlaardingen, gelijk een groot dee! in "VI. lacht om 't andere deel. Toch zij men voorzichtig, 't Volk is hier en ginds van hetzelfde gehalte, 't Ligt 'm maar in welke han den 't valt. Er is een orthodoxie, die pocht op do diopo verachting, welko ze alle menschelijke wetenschap topdrnngt. Laat die overwicht krijgen over do zwakke hersens der menigte en do dwaas- beid om in t>t>i! zenuwlijder een van" don Duivel bezochte te zien, behoort nog volstrekt niet tot de goschiedenis. V„ 8 Juni 1878, - —V.— Wl r* - i*.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 6