Wisselt oersen. Gemengde Berichten. r "f*3' KriiUngselio Voer. In het eerste halfjaar - "1878 zijn alhier ter markt verkocht ruim 34000 stuks zalmen, ongeveer 97000 stuks elften, als mede 1GO stuks-steuren. De hoogste prijs voor znlin besteed, was M.90, de laagste F0.G5 per Va kilo. Brodn. Naar wij vernemen, is het geven van voorstellingen uit het lijden van Jezus in de Schouwburgzaal alhier, door het Beiersch gezelschap onder directie van den heer J. B. Schneider, door den burgemeester verboden, op grond dat er ingezetenen konden wezen, die zich door die voorstellingen in hun godsdien stige gevoelens of vereering gekrenkt zouden kunnen gevoelen. Eindkoren. De burgemeester te dezer stede, de heer J. F. Smits van Oijeu, die, zooals ge meld is, dezer dagen zijn zilvereii ambtsfeest vierde, schonk bij die gelegenheid aan de alge- - meeue armen dier gemeente zijn gekapitaliseerde jaarwedde gedurende 25 jaren, zijnde een som van f12800. 's IIertogenbosc.il. Het gerechtshof te dezer stede, heeft mr. M. P. S.. praktiseerend advocaat, en A. J. II., procureur, alhier, van liet iri een rechtsgeding desbewust gebruik maken van een valscii stuk, waardoor derden zouden hebben kuunen benadeeld worden, vrijgesproken en _hen van verdere vervolging outslagen. Tiet fortuintje van ruim een paar) millioen lire's/ dat den priester don Mattias te Napels uit de Staatsloterij ten deel is gevallen (waar van wij reeds gewag hebben gemaakt), moet, naar thans gemeld wordt, hem idet door een gelukkig toeval in handen gekomen zijn. Men wil ontdekt hebben, dat bij bet trekken der door den priester bezette nommers be- driegni'tj iu 't ;pel is geweest. De justitie Ie Napels heeft dientengevolge beslag gelegd op' eene aanzienlijke'sorn gelds, die don Mattias bij de Napelsebe bank in deposito had gegeven. Mét het audeie gedeelte van het gewonnen ot bedriegelijk verkregen geld is hij op reis ge gaan. Natuurlijk dat, als er bedriegeiij heeft plaats gehad, de beambten der loterij er deel aan genomen hebben. Voor het overige was het spel de familie van Mattias niet vreemd. Zijn vader was beambte bij de officieele loterij en zijn broeder insgelijks. Ilij zelf. was ecu groot lief- hebber van den inzet. ISen sspoorweg in de wolken" mag met recht genoemd worden de Peruaausche Cor- dillocren halm, die na hare voltooiing de oevers van Peru aan den Stillen Oceaan met de Atnazo- '^nen-rivier zal verbinden. Deze merkwaardige spoorweg in het Peruaausche gebergte is bijna zoo hoog als het toppunt van den Mont Blanc. Met een gedeelte van dezen* spoorweg, name lijk van de Stille zee tot het Titikakameer, is men reeds klaar, fu de nabijheid van Alto del Crucere heeft deze baan eene hoogte van 15,250 /- voet De 172 kilometers lange baan heeft 101 millioen francs gekost, dus per kilometer gerekend 936,000 francs. De geheele voltooiing van dezen spoorweg in de wolken zal echter nog eeaigeu tijd duren, daar de fondsen van Peiu op het oogonblik in slechten toestand verkeeren. In een Beierscli stadje gebeurde het dezer i dagen, dat een bezoeker van een bierkelder zich - opeen leelijke manie:* uitliet over den jongsten moordaanslag op den Duitschen Keizer. De brave waard voelde zijn bloed koken bij dergelijke taal - en was dra gereed om aau zijn verontwaardiging 'Muchl te geven. Onder de woorden nln naam l^' dés Duitschen Keizers," diende hij zijn bezoeker Kfeen ongemakkei ijken oorveeg toe, waarop met de. woorden»lu naam des Konings vau Beie- s£ 1 i^/en" onmiddellijk een tweede volgde. Tenslotte tvatte hij hein -hij den kiaag en wierp hem onder 'een-: »ln naam des Duitsclien volks" de deur uit. iï Altijd zijn er nog dwazen,'die willen vliegen, in weerwil van de treurige ervaringen daarmede opgedaan. Thans heeft iemand in Philadelphia een nieuwe vliegmachine uitge vonden. Dit werktuig, dat door verscheidene personen in het permanente tentoonstellings gebouw in Fairmount park is bezichtigd, wordt door een zwengel in beweging gebracht en gestuurd door staven, niet ongelijk aan die van een stoommachine. Het bestaat uit eeu cylinder, die met gas wordt gevuld, op zoo- dauige wijze, dat zij in evenwicht is met de zwaai te van den persoondie liet werktuig wil ge bruiken. Door den zwengel kan men den cylinder naar rechts of links richten. De proefnemingen hebben vrij gunstige resultaten opgeleverd. - In twintig jaar was het te Londen niet zoo warm als in de vorige week: 90 Fahr. in de schaduw, 120 in de zon, Tusschen Wigan en Manchester werden de rails s-vormjg ge kromd zoodat het verkeer tijdelijk gestremd was. De rails waren blijkbaar te vast aan elkander geschroefd, zoodat zij zich in de lengte niet genoeg konden uitzetten. Blijkens de Blatter fiir Gestintlheilspflega bediaagt liet aantal personen, die tengevolge van het gebruik der vleeschspijzen op het zan gersfeest te Klöteu, in het Zwitsersche kanton Zurich, ziek zijn geworden, ruim 40G. Allen lijden aan onderlyfs typhus. Behalve dit heeft het gebeurde nog een ander treurig gevolg ge had, namelijk, dat in alle logementen in de stad Zurich alle reizigers, alsof er een besmettelijke ziekte ware uitgebroken, ten spoedigste zijn vertrokken en alle bestedingen van kamers zijn opgezegd, zoo-lat daar ter plaatse, waar anders in dit seizoen een groot aantal toeristen eu familiën aankomen, tegenwoordig geen vreem delingen zijn. Er zijn echter in de stad slechts acht lijders eu geen daarvan is oveileden, Vrijdag werd een kostbaar vraeluje uit Pest naar Parijs gezonden, al. Hongaaische schuldbrieven tot een waarde van 21 millioen florijnen, die door flpo- Hongaarsehen Minister van Fiuanciën aan het Parijsche huis Rothschild werden gezonden om te worden gestempeld. De stukken waren verpakt in acht kisten en maakten de reis in gezelschap van twee hooge ambtenaren in een salonwageu eerste klasse. Te Parijs waren de beambten van het huis Rothschild aan het station, om de kisten ter stond naar het bankieishuis te doen ovei bren gen, waar de stempeling ongeveer 10 a 12 dagen zal duren. De reis van Pest naar Parijs duurde 42 uren en gedurende dien tijd moch ten de Hongaarsche heeren geen oogenblik slapen. Meu schat het aantal personen die zich thans te Parijs bevinden op 3,300,01:0. Het aantal inwoners bedraagt 2,000,000. Geen wonder dat men het druk viudt iu Frankrijks hoofdstad, te meer daar de 1,300,000 vreemdelingen voor het rneerendect bestaan uit personen die men op straat ontmoet: kinderen, ouden van dagen enz. gaan niet naar Parijs tijdens de tentoon stelling. Op de tentoonstelling te Parijs is dooi de jury in de afdeelbrg telegraphie een merk waardige proef genomen. Men heeft de telephon gecombineerd met de phonogtaaf. Te Versailles sprak en zong men in een telephon, die op het Champ de Mars in verbinding stond met een andere telephon, op een phonograaf ge plaatst. De phonograaf nam het geluid over van de telephon en repeteerde volmaakt, wat te Versailles gezongen en gesproken was. De proef slaagde volkomen, tot niet geringe ver rassing van de omstanders. De Peruaausche schoner Sorato vertrok den -14 Juni van Halifax naar Londen, met een lading ter waarde van ruim f 200,000 aaugeconserveerde kreeften. In Traris-Baikaljën beeft men zonderlinge gewoonten. Zoo gebeurt het daar dikwerf, dat er zoogenaamd kinderen worden gestolen; de rijke ouders komen dan met een arm werkman overeen, dat hij tegen betaling van een zekere som 's nachts hun kind zal kornen stelen. Dit •reschiedt en den volgenden ochtend wordt de diefstal met veel misbaar bekend gemaakt. Na eenige jaren wordt dan een knaap feestelijk in de rijke familie ontvangen, als zijnde het indeitijd gestolen kind dat iutu-'schon bij arme lieden is opgevoed, daar aan ontbering en harden arbeid gewoon is geiaakt, eu zoodoende geen gevaar heeft geloopeti om een verwijfde jongen te worden. Te Clinton (New-York) is een nieuwe kleine planeet van de 12o grootte ontdekt Bij de Russische juiy's schijnen vreemde begrippen over strafrecht te lieeischen. Onlangs was te St. Petersburg een man beschuldigd van bigamie. De man bekende on de feiten waren daghelder bewezen. Op de terechtzitting echter legde de tweede vrouw de vei klaring af, dat zij alle aanspiaken op den man liet varen; terwijl zij als bewijs, dat zij geeuerlei rancune voeddehoog opgaf van de goede eigenschappen van den man, dien ze slechts kort den haren mocht noemen. Deze roerende houding der onbestorven weduwe deed de jury zoo weldadig aan, dat zij na koite beraad slaging den man vrijsprak. Lux en Miller een Sileziër en een Duitschei' van geboorte 2ijn tegenwoordig de grootste lundeigenaais in Noord-Amerika. Op '15jurigen leeftijd en onbemiddeld verliet Muiier, die zich later Miller noemde, in 1850 zijn vaderland en ging in San Fiancisco fortuin zoeken, waar hij iu kennis geiaaklc met Lux, destijds slager van beroep. Aan onvermoeide vlijt eu een groolen ondernemingsgeest paaiden zij veel zaakkennis en doorzicht. Zij bepaalden zicli niet aileeu tot het slachten van vee, maar legden zich ook op veehandel en hoofdzakelijk op veeteelt -toe. Thans kunnen zij met het vee huuner boerderijen 300,000 iuwoneis van San Francisco van vleesch voorzien. In 50 districten van Califomië bezitten zij ongeveer 1,000,000 acres land in eigendom. Hiervan betalen zij jaarlijks f'175,000 grondbelasting. De veestapel op hunne gezamenlijke boerderijen bedraagt meer dan 150,000 runderen, 25,000 schapen eu 4000 vaikens. Bovendien bezitten zij niet minder dan 3000 schoone paarden. De firma breidt hare zaken nog steeds uit en koopt groote kudden vee in Zuid-Califoinië en Mexico, zoodat zij het monopolie van den veehandel in die streken heeft. De hoofdopzichter over het vee in San Joaquin heeft 150 bereden herders, beuovens een groot aantal veehoeders te zijner beschikking. Men vroeg Liszt naar het talent van een pianist, die allerlei weldadigheids-concerten gaf, en deze met veel diukte aankondigde. 't Is een zeer weldadig man, antwoordde Liszt glimlachend; bij hem weet inderdaad de rechterhand niet wat de linker doet! BUENOS-AYRES. Baclrec, k. J. Stephenson, 717 vaten talk en 44 ton Hoenderen. I.1BAU. Katrine, k. P. lansen, 87 last Rogge, 25 last, 8 mud Gerst. RIGA. Union, k. R. li. I.evinson, 10804 Pud Rogge. Dnnmntcli, k. W. Rauer," 15995"/,, Aeolus, k AiEveiSen, 13910 s W1BOKG. Najade, k. E. Bakker, een lading scheeps bouw- eu timmerhout. Rotterdam, Juli. Bisc. per 3 M. Kort. Londen 3 i f 11.95 f 12,05 Parijs 2 "I, fr. 100 - 47.00 - 47.95 Antwerpen 2Vo fr. 100 - 47.45 - 47.921/3 Gedrukt bij J. ODÉte Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 10