Biivoeirsel van m van Maandag 8 Juli 1878. BailEilanistls Bericliten. jJlisiilaiiiu|8 Berielilei. h Tx-V h%ÏA" E S G E L A X 1). Een correspondent van The Times is er in geslaagd Von Bismarck -te interviewen en geeft thans in zijn blad verslag van dit onder houd. De R'ykskanselier trouwens zal wel gewe ten hebben, dat hij voor het publiek sprak toen hij 's mans vragen beantwoordde. In hoofdzaak zeide de Vorst ongeveer het volgende, Hij wenschte en bevorderde den viede en was vanmeoning, datGiaaf Scliouwaloff zich uiteist verdienstelijk had gemaakt. Ilij zelf had, tegen den laad zijner geiieosheeien, zich boieid ver klaard het Gongi es te pi-Ooidcercn. Engeland mocht tevreden wezen u-et zijn succes, en aan Rusland, dat toch overwonnen hoeft, nu ook het zijne gunnen. Door zijne mihlaiie loebo reidsolen had Engelaud getoond, dat het tegen ceu oorlog met Rusland was opgewassen, maar zocdanige oorlog zou uiterst gevaarlijk wezen, omdat hij zeer spoedig in een Europeeschen zou ontaarden De Vorst hield zich thans overtuigd van de oudei teekening des viedes. Wegens de Bulgaai'sche kwestie zou Enge land, dat geloofde Bismaick zeker, den oorlog verklaard hebben, ^iu-ir Rusland gaf toe. Veel meer, de Vorst hei haalde het, moest Engeland nu ook niet verlangen. De Grieksehe kwestie achtte Von Bismarck nog wel oplosbaar al vieesde hij ook een steik tegenspartelen van Turkije maar een zwaar hoofd harl hij over Batoum. Engeland eu de Porte hadden die stad wel is waar reeds afgestaan de Vorst houdt dus blijkbaar ook liet stuk van de Globe voor echt maar misschien was Rus land toch nog tot concessie te bewegen. Im mers de openbare meeoiug iti Engeland was er zeer voor, dat Tui kijti Baturn zou behouden, Jn elk geval zou er nooit wegens Batoum oor log kunnen ontstaan. Willen Engeland en Rusland evenwel dus besloot de Voist wegens ondergeschikte punten gaan vechten, dan hebben wij teu minste het onze gedaan. En mochten de Turken soms het Congres verlaten, dan laat ik eenvoudig hunne plaatsen leeg. Maar liet Congres zal'zijn gaug gaan. In d8S0 zal te Melbourne cene interna tionale tentoonstelling gehouden worden. Het terreiu is reeds aangewezen en het gebouw aanbesteed. Het ongeluk, der Euridicc overkomen, waarbij liet verlies van zooveel menscheulevens te betreuren was, heeft tengevolge gehad, dat de Society of arts een piijsvraag heeft uitge schreven, wier beantwoording de beste en een voudigste middelen moet aangeven om het leven van hen te reddendie gedwongen worden onmiddellijk een schip te verlaten, dat door aanvaring of om andere retler.eu in snel zin kenden toestand is. Bij de' beantwoording dei- vraag moet van de vooronderstelling wordPn uitgegaan, dat de kust of andere schepen in de nabijheid van het zinkende schip zijn. De ant woorden moeten vóór 1 Augustus e. k. aan den secretaris van gemeld genootschap worden ingezonden. SPANJE Spanje is zoo gelukkig geweest" met Pa- lijscUe bankiers een leening van '20 miinoen ff. te sluiten, tegen 10 percent intrest. AMERIKA. Uit "Washington wordt-gemelddat vrees bestaat voor eene grootè uitbreiding van don tegenwuoidigen lndianusclieu opstand, In mi li- taiie kringen vreest men een algemeen Indiaan- sclien ooi log. SCHIEDAM, 0 Juli 1S78 Voor den nieuwen Cursus aan de Hoogere Burgeischool alhier hebben zich aangemeld 19 adsp'uanten, welke, naar wij vei nemen, allen tot de lessen zijn toegelaten. Ged. Staten hebben de gemeentebesturen nitgenoodigd om uiteilijk binnen acht dagen aan hunne ve.gadeiing -.mede te deeleuio. of er in den loop van dat jaar schoollokalen volgens het 3de lid van ait, '23 der wel op liet lager onderwijs zijn gebruikt tot liet geien van ondmvijs in den godsdienst; 2o. de op- bimig-t ilcr schoolgelden, door de ondei wijzers ontvangen: a. voor meer nitgobicid lager on dei wys; It, voor oudn wijs buiten de gewoue schoolmen. Buig. on weiii. zijn daaibij dringend verzocht, bij liet verstrekken van deze opgave de giootsle nauwkeui iglndd i-i acht te nemen fn een veislag, in liet F. v, il. D. van gi-leroii, betreffende de Nederlandscl-e aideeling op de wereldtentoonstelling te Panjs, lezen wij o. a. liet volgende: De Stearine-kaarsenfabnek Apollo, te Schie dam, geniet het voorrecht met hare smaakvolle viltine aan de buitenzijde onzer galerij, vlak aan den doorgang die ons van Poitugal scheidt, geplaatst te zijn. Ilave uitstalling verdient dit ten volle, want niet alleen is de palisander houten kast uit eeno puime beuis gemaakt, maai de. kaai sen zc'lyefllieeit men.zoodanig weten te laugscliikken, dat do lijnen niet on aangenaam vooi liet oog vvaien. Vande spichtig- ste, magerste kaai s tot de dikste en zwaalijvigste, die men in de Roomsclie kerk gebiuikt, vindt men hier bijeen. De aanbieding van het nationaal Hulde blijk aan Prins Hendrik, zal waaischijuhjk te Amsterdam plaats hebben, in liet Paleis op dén Dam. Er worden volgens een residentiebrief in liet Z. D. in het paleis van Z. K. II. Pnns Hendiik te 's Ilage vele veranderingen aange- biacht; de beminde Prins wil zijn woning, tegen dat zijn geliefde gade er binnen zal treden een nog liefelijker en fiaaier aanzien verleenen, .dan zij leeds bezit. Een ta! van nijveren en Imudelaais zullen daar voordeel uit trekken. Nu bezigden de «ijveren die door den Pi ins werden ontboden, om over meubelen enz. te vvoiden geraadpleegd, geliouw aan de gebiui- keiijke manieren, dikveif Fransehe woorden ter aanduiding van hetgeen zij noodig achtten. Zoo spiaken zij van den stijl van Louis quatorxe, quinze eu seize genre, enz. De Prins verbeterde dat regelmatig en gewaagde dan, als Neder lander, van Lodewijk XIV, XV en XVI, van sooit enz., terwijl hij in het algemeeu zich onthield van het bezigen van allo vreemde wooi den De Rotlerdamsclie vleeschhouweiy en broodbakkerij heeft in het afgeloopen jaar met een vei lies gewei kt vau f 3368.85. Het vorig jaar bedroeg het verlies ongeveer f 14,000, zoodat men zich vleit dat de ondei neming op den duur levensvatbaar zal zijn. Aan liet Roomsch-Katholiek parochiaal keikbestuur te Wiinbeigeu, gemeente Beigh, is door wijlen den heer J. A. "Westhof een legaat besproken groot HO,000. In het Hbl. opperde.de heer F. Schussler te Amsterdam gisteren het denkbeeld tot op richting eener Amsterdamsch-Afrikaansche Han- delsvereen icing O O De Zuft. Courant verneemt, dat aan den heer J. A. Viuglman, toZuften.de betrekking vau directeur der tooneelschool te Amsterdam, eenige maanden, geleden, is aangeboden, maar dat iiij destijds daarvoor bedankt heeft. Vorsten bejegent men met bjizomleren eerbiedook Oostersche vorsten makén hierop aanspraak, hoe weinig zij overigens als menschen verdienen mochten, dat iemand den hoed voor hen afnnrn. Zoo doorkruist thans de Shall van Perzië Euiopa. Hij nam een congé van zeven maanden en, volgens bericht uit Teheiau, stelde hij nie mand in zijne plaats aan. Hij wilde alle zaken zeiven blijven beslissen, maar daar hem dit niet mogelijk is op zijne reis, beslist hij niets. In Perzië blijft alles in status quo Welk gewoon burger, welke op deze wij2e zich onttrok aan de taak die op hein rust, zou op bij zondere onderscheiding aanspraak mogen maken? Niet alleen wordt Perzië thans niet geregeerd nog een ander nadeel is aan de reis van den Vorst verbonden. Bij zyn vorig bezoek was hy de gast der Vorsten, Zeer te recht Iaat"'men hem rui zelf in de kosten van zijn zwerftocht voorzien. En hij heft dit geld van zijne onder danen Alle, zelfs noodzakelijke uitgaven worden geschorst, om den Slinli van geld te voorzien. Waai lijk, Europa zou wel doen met den Beheer- scher der Weield op een inoigen met pak en zak eu gevolg «a*ar zijn laud lei tig te zenden, om daar te besturenin plaats vau het geld zijner hongei lijdende onderdanen voor ziin ver maak uit te geven en zyn land als emi oube-, heerden boedel achter te laten. (Arnlt Ct.) Meermalen zijn verschillende mededeelin- gen gedaan, waar gebiuikte postzegels blijven, en waai toe zij al dienen. In een Fransch blad vin den wij thans een nieuwe bydrage tot dit hoofd stuk, dat reeds zooveel zonderlinge" openbaringen bevat. Men heeft namelijk ontdekt, dat er ook een menigte gebruikte postzegels naar de neger- stalen in Afiika verzonden worden. De vorsten vati vele aauzienlijke bevolkingen, namelijk, hebben vernomen wat postzegels zijn, en wilden nu dat ook hunne onderdanen ze gebruiken zouden. Daar het stempelsnyden, drukken enz. enz. echter in hun rijken eene oumogelijkheii was, koopen zij door agenten tot iutteleu prijs gebruikte Europeesche postzegels op en verkoo-' peu die tot ongehoord Imogen prijs aan hunne onderdanenom hpn op deze wijze ook eene der weldaden onzer beschaving deelachtig te maken. Reizigers verklaren in Soudan en Dar- four o. a. postzegels met de beeltenis van Keizer Frans Jozef en Koning Humbeit I aangetroffen te hebben. Dat er iutusscheu in die negeryen niet veel geschreven wordt en de corresponden tie er al zeer gering is, begiypt men. De vorsten zouden dus aan liet debiet, hoe wiu.stgevënd - ook, bitter weiuig hebben. Om hierin te voor- - zien hebben zij het volgende loopje uitgevonden. Zij hebben bevolen dat ieder hoofd van een fa milie, en de vau elkander verwijderde leden elkander wedetkeerig elke maand minstens een" bericht moeten geven van den staat hunner gezondheid, hun bedrijf enz; welke mededèeling geschiedt, niet per geschreven brief, maar door aan een boodschapper een palmtak ter bezorging te geven, waarop dan een postzegel moet be- vestigd worden, door den vorst geleverd. De boodschapper zegt, bij de overgave van dat blad, f* wat hem gelast is, en ziedaar de gefrankeerde correspondentie in Soudan, Darfour en andere/'» negerstaten. I 7 •V V V 'f i Jk' i V £->&?■ - I 48 "-J. A

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 9