Boitenlaudsche Berichten van Donderdag Ji Juli 1878. Petersburg circu it U S h A S 1). Ia de hooge kringen te leert een eigenhandig geschreven memorie van Prins Peter van Oldenburg, die opgesteld is naar aanleiding van de bijéénkomst te Berlijn der gevolmachtigden op het congres en-van de bedroevende omstandighedenwaaronder dit plaats had, ter-wij! de gehcele wereld ontzet was door de te Berlijn gepleegde gruweldaad, die men mag beschouwen als ootspiorrkclijk uitgegaan van de internationale. De Regain in- gen hebbenhelaas, aan het socialismeniet tegenstaande alle dwalingen waaraan het zich schuldig maakt, een voorwendsel gegeven tot ontevredenheid, voor-al door de bloedbelaHirtg die het volk zwaar drukt. Voor iedere regeering is onmisbaar een gewapende macht, overeen komende met den politiekeu toestand en met de geogiaphische ligging van het land: het zou misdadig err zinneloos zijrr haar af te schaffen, maar in de tegenwoordig bestaande door Robes- pierre ingevoerde lichting in massa behoort verandering te worden gebracht. Te Odessa is eert crimineel proces gevoerd tegen de secte der Stoundislcn. De daarin ge dane uitspraak heeft vooral in liet zuiden des lands, waar die secte talrijke aanhangers telt, niet weinig sensatie tc weeg gebiach't. Kort na de vrijverklaring der lijfeigenen was Balneby, een boer en wat men elders noemt: een van tie notabelen der gemeente. te Osnovo, met de verspreiding der Stoundis- lisclie leer begonnen.' Weldra bad hij de'boerërT uit de omstreken er voor gewonnen eu nam ook overigens hut aantal zijner aanhangers dagelijks toe. Deze kwamen niet meer bij «ie Russische priesters ter kurkmaar hielden afzonderlijk godsdienstoefening, waarnn vervol gens het teeken ties kruises afgeschaft en levens besloten werd, zonder hulp van den Russischen priester de formaliteiten der orthodoxe Kerk te vervullen Reeds in '1871 was op last der rechtbank te Kievv een van de hoofden dezer beweging, zekere Vitenko Bajuback, ingeïij ks een boer, in hechtenis genomen. Op grond van vijaudschap tegen de orthodoxe Kerk werd die persoon, overeenkomstig iret strafwetboek, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, benevens vetiies zijner burgerlijke rechten. Te «gelijke»tij>J ver klaarde de Kerk vergadering te Clierson de leer derisloundisten^verderfelijk, omdat zij de beelden verwierpen; do beteekenis der sacramenten verloochenden en zekere gebruiken der ortho doxe Kerk hadden opgeheven. Daar echter, niettegenstaande liet vonnis van Balabock, de secte hoe langer hoe meer bijval vond, werd cr in 1873 een crirnineele vervolging tegen Balhneby en zijne voornaamste.aanhangers in gesteld. In dat proces nu is eindelijk, na ver- flóop van vijf jaren, uitspraak gedaan. Na het verhoor der getuigen, waaronder velen eeue gunstige- verklaring ten opzichte der Stouniüsten hadden afgelegd, verklaarden Batneby en Balabock, zeiven hunne verdediging te willen voordragen,'en deden dit ook. sToen de rechter van instructie bij mij kwam,"'sprak Batneby «kwam ook liet publiek bij my'in huis. Onder anderen zag men er "ook den pope. Kr heeft to'en tusschen ons een gesprek plaats gelrad over het godsdienstig leven. Het publiek, ofschoon weinig weten do van liet Woord Gods, 'zag toch weidat de pope niets uiV de Heilige Schrift kou bewijzen. Dit .maakte toen'den indruk,-dat hij, ofschoon priester der- oithodoxe Iüiik, ook overigens in de Schrift niet te huis was. Daarop weid ik in de gevangenis geworpen. De boeren wisten nu eenmaal, dat dit alleen geschiedde omdat ik zelf het Evangelie had willen lezen. Iedereen vond liet onrechtvaardig, dat ik om die reden naar den kerker werd gcbracirt. En wie toen nog maar een Nieuw Testament kon koopen, kocht en las liet. Nooit lieb ik liet geloof'willen aamandeu. Het was ons alleen te doen om het Evangelie te lezen en te doen wal de lieer ons gebiedt-om liet Koninkrijk iter Hemelen te kuuneu beërvcu. »Toen ik voor de tweederunaal iu de gevan genis werd geworpen, trok dit algemeen aan dacht, eu zooveel te meer wilde ieder -/.elf het Evangelie lezen. Bangs dien -weg is onz.e leer verspreid. Niet ik heb voor j haar, gelijk velen beweren, propaganda gemaakt.' De overheden hebben dit door hare onhandige maatregelen zelve gedaan. In welk opzicht ben ik schuldig? lleb ik kwaad gedaan met iederen christen in slaat te stellen de li. Schrift te lezen? Ik dank God dat ik liet heb kunnen doen! Iemand die steelt, die liegt, die zich aansterken diank te buiten gaat, die Jzjjne hartstochten den teugel viert, noem ik geen christen. Hij is veeleer een steen des aanstoots voor het Gin istendom, want hij geeft bij anderen aan leiding om ons te verachten," Na deze woorden, die een diepen indruk maakten, sprak lialalrack: nGijJiebt liet gehoord, ro'yae hoeren gezwo renen, in welko aIsclrrikwekkende kleuren de procureur-generaal ons misdrijf heëff'Voorge-- stel3. Dnclr beschouwl de vaak eens meer van nabij eu vraagt u ze!ven af, waai iu dat vreese- lyke misdrijf dan toch eigenlijk bestaat. Alleen hierin, dat wij zeiven bet Evangelie, bet Woord Gods hebben willen lezen. Heb ik, met dal te doen, den godsdienst aangerand? Gelooft niet dat onze leer in strijd is met de dogma's der Kerk of met de wetten van den Staat. Acht jareu lang heeft men mij geen oogenblik met rust geialen. Men heelt mij naar liet gouvernemeut [view overgebracht en in ketenen geklonken, alles onder voorwendsel dat ik iu vnlsche goden ge loofde. Neen, evenals gij geloof ik in Jezus Christus. Onze God is ook de uwe. Maar ik ga mij uiet te buiten aan ster ken drank en wil niet handcleu togen de wet van God. Ziedaar mijne misdaad; spreekt nu over mij uw vonnis uit naar de inspraak van uw geweien. Ons Evangelie is niet geschreven om onder zeven zegelen gesloten te blijven. Te midden van ons lijden zongen wij psalmen, zooals Paul us ons dat leert, 't Is waar-, wij vereeren geen beelden, maar de lieer en zijn apostelen hebben ons dat ook niet geboden." De ge/.woi enen waren binnen vijf minuten met hunne uitspiaak gereed r» onmiddellijk daarop verkondigde de voorzitter van liet ge rechtshof de vrysprank der beschuldigden, die onder levendige toejuiching terstond op vrije voeten werden gesteld. DUITSC HLAJrl). In de gisteren gehouden zitting van het congres, die duurde van 2Vr tot 5 uur, werden verdere grenskwesties opgelost. Over de grens bij BaUsum .werd lang en iu bijzonderheden gediscussieerd, waardoor men tot een bevre digende conclusie geraakte. Betreffende de kwestie omtrent Baloum .wordt het ten voile zekerheid, dat het. congres zich met de vraag over de ontmanteling hoe genaamd niet heeft beziggehouden. Mengeloofl, dat lii'den de kwesties welke nog door het congres te behandelen zijn, tot een oplossing zulh-rr worden geluncht: misschien zal men jeeila met de artikelsgewij/e voorlezing van het tiac-taat begiuuen. Daarmede zal men Donder dag voortgaan, zij zal dan waarschijnlijk afloopen. Vi ijdag zal dan geen zitting worden gehouden en Zaterdag zal men tot de onderleekening kun nen overgaan. De Reiohs-Anteitjer meldt, dat Prius Hen drik Van Ranss is teruggeroepen als Duitseh am- bassad -ui' in buitengewoneV.<"udiirg bij de Porie Volgens de llonn. Cour. is de Hamburger staatsloteiij den 3den dezer aan de Noord- Duitsehe Bank verpacht. Daarmede wordt voor de Hnmbuigsehe staatskaseene hron van inkom sten geopend, waarin zij steeds lang was tc kort gedaan. In weerwil toch van de aanzienlijke uitbreiding dier- loterij, waardoor liet aantal loten sedert 1890 van 30,500 thans opOJ,000.' is gebracht, genoot de Staat" slechts 45)6,000 mark, terwijl alleen de vijf hoofdcollecleurs telkenmale na afloop der trekkingen 1,195,000 mark als winst genoten. Naar aanleiding van de beide moordaanslag gen op den Keizer en van het verlies der Grosser Mirfiirsi heeft zich te St. Petersburg' een Ooinilé gevormd om bij alle builen huuvn'derlahd woonachtige Duitschers gelden in te zamelen, ten einde den Keizer in liet volgende jaar (volgens de Nord. AUg. Zin. bij gelegenheid van 's Keizers vijftigjarig huwelijksfeest) het bedrag der" giften aau te bieden, met verzoek liet te bestemmen ten behoeve van 's Rijks mari ïiïT"IIet'"Cörnité j' bestnande-uit .23 leden heeft in dien zin eene circulaire uitgevaardigd. Het plan om het bij Dover gezonken Duiisehe oorlogschip Grosser liurfursl te lichten is nog niet opgegeven, doel» men heeft groote moeiehjkheden te overwinnen. Wanneer men het groote gewicht vau hetsehip, bijna zevenduizend Eng. ton, en den zeer ongunstigen toestand der getijden van de plaats, waar het schip ligt, in aanmerking noemt, kan liet reusachtige van de onderneming niet geiing geschat worden. Indien de Grosser Kurfürst rechtop zittende gezonken lag, in plaats van, zooals zij nu ligt, met de kiel naar boven, dan zou liet doenbaar geweest zijn kettingen ouder het schip door te halen en op <le gewone wijze liet lichten te beproeven. Door bevoegde personen wordt liet uoodig geoordeeld iret schip orn te draaien vóór met liet lichten een aanvang gemaak't wordt, dewijl anders, als men bezig zoude zijn om iret op te halen, de romp vau "zelve zoude beproeven zicli op te richtenwaardoor waar schijnlijk al de kettingen zouden broken, die er aan vast waren gemaakt. F RANK R IJ K. Het congres heeft de stad Khotour aau Perzië toegekend, en de punten waarover nog verschil bestond en do grenzen van Servie, Bulgarije en Rutnelie definitief geregeld. Servie verkrijgt" Pirot, maar Vinnja blijft aan Turkije. Sofia is toegekend aan Bulgarije; de poort van Trajanus en de doortocht Sehliemann blijven aan Turkije. Het congres heeft de voortzetting "der discussie over Batoum tot morgen uitgesteld. Nu reeds kan," men met eenige zekerheid den invloed der_tentoonstolling op de ontvang sten der indirecte belastingen nagaan, de op brengst gedurende de maand Mei heeft de raming met" ruim 9 milfioen overtroffen. Dé regeeriug heeft bij liet vaststellen dér begrooting voor 1878 gerekend, 'dat de tentoonstelling aan indiiecte belastingen eene buitengewone bate van,>40 - - -

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5