I ■SS dikanten om daaruit later een beroeping te doen ter' vervulling der vacature ont staan door het vertrek van den heer M. A. Gooszen en voortdurende door het bedanken van den heer IC, W. Yethake, predikant te Katwijk v Binnen. Zondagavond jl. heeft een verpleegde in het Diaconiehuis der Hervormden alhier, een döjarige knaap, getracht dit gesticht een prooi jjder vlammen te doen worden, door een loods, waarin brandstoffen geborgen waren, op ver schillende plaatsen onder 't dak in brand te Steken. Gelukkig nog tjjdig ontdekt, werd de brand door den binnenregent van het gesticht met behulp van eenige andere personen in den aanvang gestuit. Naar vyij vernemen zou deze knaap reeds meermalen dit wanbedrijf hebben willen plegen, om daardoor weder bij een oom te Zwolle te komen, waar hij 'onlangs eenige'dagen door bracht, en waar te zijn hij de voorkeur gaf boven zijn verblijf in genoemd gesticht. Reeds werdon naar aanleiding van het voor gevallene pogingen aangewend om hem in Mettiay geplaatst te krijgen; toen de politie, van ztju euveldaad onderricht, hem in verze kerde bewaring nam. Hij werd heden morgen naar Rotterdam vervoerd om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Bij de bestaande onzekerheid of de per sonen, die reeds het radicaal van candidaat-notaris bezitten, ook nog het Staats-examen kunnen afleggen, is het niet ondienstig te vermelden dat zij tot dit examen niet toegelaten worden. (iV. v. cl. D.) In de onzekerheid vooralsnog, waar het f album, Z. K, H. Prins Hendrik ten geleide van het nationaal geschenk aan te bieden, zal worden vervaardigd, en bij de vrees, dat daar toe wellicht buitenlandsche hulp zou worden ingeroepen, heeft de heer C. Ed. Tnurel een schrijven aan de hoofdcommissie gericht, ter mededeeling dat het album, bevattende de namen der kunstenaars, die bij gelegenheid van 's IConings 23-jarig Regeeringsjubilé Z. M. een reeks schilderstukkeu hadden aangeboden, te Amsterdam ontworpen, geschreven en gebon den is. Dat dit album van onze eerste mees ters uitgaande, door hen gekeurd en goedge keurd, een model mocht genoemd worden van smaak en bewerking, zal ieder toegeven die het voorrecht had het te bezichtigen. (Am.it. Ct.) «Bidt voor degenen die u geweld aan doen!" Zoo luidt het opschrift en zoo ongeveer het slot van een jSSSanrfoard-artikel. waai in overigens op de meest tergende wijze tegen de schoohvctmannen wordt uitgevaren. Terwijl het blad schijnbaar haar best, doet haar geestver wanten tot kalmte aan te manen, gebruikt zij woorden, die zelfs den kalmste zouden opruien; noemt zij de heerschende pat tij een vreemde bent letterkundigen en advocaten die steut.t op de geld-bourgeoisie en in wier belang alleen het volk van Nederland wordt onderdrukt; veikondigt zij dat het lot van die mannen te verzekeren het eenig doel der schoolwet is; spieekt zij van der tegenpartij perfide spel en brutale en ploertige vormen. En dan zegt zjj NB! dat zij van den beginne tot bezadigden zin en geheiligde gedraging aanspoorde. En eindelijk wekt zij op tot bidden! Volgens de Standaard loopt het gerucht, 'dat in de dagen der beslissing over de school wet de Koning onvindbaar zou wezen. Het blad waarschuwt tegen dit sensatie-bericht. s> Met recht, zegt de Arnh. Ct, noemt het dit een «e»sa<ie-bericht, want dat een regeerend Vorst in onze dagen in Europa zoek zou raken, is wel geschikt om het geloof aan telegrafen en spoorwegen een geduchten schok toe te brengen. V i De Standaard meldt, dat heden (Zaterdag) een Baanvang zal worden gemaakt met het teekenen van het Volkspetitioqnement der anti-revolutionairen en Maandagavond de alge- meeue bidstond wordt gehouden. Volgens Het BotterdamscJt Nieuwsblad moet een" hoofdonderwijzer eener bijzondere schoot voor Christelijk Nationaal onderwijs te Alkmaar, te Leiden in hechtenis |ijn genomen, welke arrestatie in verband zou staan met handelingen tegenover zeer jeugdige leerlingen. "Wij stellen nogmaals niet de geheele i ichting aansprnk^Tyk voor de daad van een volgeling, maar herhalen de opmerkingdie wij deden toen onlangs van een onderwijzer in Groningen soortgelijke mededeeling in de dagbladen voor kwam, dat zelfs in het meest afgekeurde schoolboek voor de openbare scholen niets voor komt dat aanleiding kan geven tot het op wekken van gedachten, als de grondslag vormen van de handelingen aan dezen bijzoudeien onderwijzer toegeschieven. (Arnh. Ct.) Hoe de goede lieden tot petitionneeren worden aangespoord, kan blijken uit de volgende regels in No Noordlrabimter V ooi uitaltoos vcoiuit op do liberale baan! Erts nog eon i uune voorraad van eeuwfeestenRobespierre, Maiat, Dunton en honderden leerlingen van Voltaire en Rousseau,alle komugsmoorders, piiestermoorders, ovoiheidsmooiders, moordenaais van de geldaristo- craten er. grondbezitters, monsters, die dorsten naar bloed en na de maatschappij vcislondén te hebben eindelijk elkander verslonden. -'te Mijnheeren van het godsdienstloos onderwijs, zulk een geslacht gaat gij kweekeu. Dat zijn de toon beelden waarop gij met tiots kunt wijzen. Dat zullen de vruchten zijn van uwen ai beid. Uw godsdienstloos onderwijs is de maatschappe lijke jnelaatschheid, waarvan de ontbinding in zicht bare teekenen aanwezig is. Wat men zich toch vergissen kan! Van al deze «monsters, die dorsten naar bloed," is er niet één opgevoed op eene neutrale school. Alle zijn kweekelmgen van de hooggeroemde priesterscholen. De gemoedelijke waarschuwing van het ultramontaansche blad is dus aan een veikeerd adres gericht. (N. Jt. Ct.) De schrijveis \an de twee bekroonde antwoorden op de pnjsvraag van de Vereeni- ging tot verspreiding van kennis aangaande Lands verdedigingwaarbij een ontwerp van Wet op de nationale militie en schuttery ge vraagd werd, zijn de kapitein der artillerie W. Hoogenboom, ie Den Haag en de kapitein van den generalen staf W. Roozeboom te Breda, - Het oordeel van den Parijschen corres pondent van het Dagblad over de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling is ook verre van gunstig. Geestig trekt hij dat oordeel samen m de volgende woerden: «Onze afdeeling doet ons onwillekeurig denken aan een vei kooplokaal, waar we het boeltje bijeen vinden van iemand die het, zooals men dat noemt, vroeger beter-heelt gehad. Enkele kostbare stukbeD, hier en daar verspreid, doen ons den man van smaak en vermogen kennen, maar het zijn slechts op zichzeit staande stuk ken, zonder eenig ondeihng verband; een paar prachtige vloerkleeden, een sieilijk bewerkt kastje, een meesterstuk van lakwerk, in den vorm van een kamerschut, ziedaar al wat hij van zijn salons heelt behouden en wat hij met eenige kostbare stukken zilver, blijkbaar cadeaus, uit de vroegere schipbreuk van zijn foitum heeft kunnen redden. Het overige is op nog een enkele uitzondeiing na, een bij elkaar getaapt rommeltje. Waardoor de man zoo achteruit is gegaan weten we niet, maai de massa jenever- en bitterflesschen, die we, bij hem aantreffen, zou ons haast eenige vermoe dens geven." Eerst is te De Lier, daarna te Monster de bevolking dezer dagen verontfust door de tijding,1 dat een beer, die zeker uit een menagerie losgebroken' of aan een der vreemde geleiders, die onze kermissen plegen te bezoekenwas ontsnapt, in den omtrek gezien was en hier en daar reeds konijnen gestolen had. De angst was groot en te Monster werd reeds een expeditie gevormd, die, met geweren en revolvers gewapend, ter «berenjacht" ging. Na een uur zwervens ontdekte men, dat 't gevreesde wilde dier niets anders dan een kettinghond was, die zijn wegnaar 't hok inmiddels weergevonden had, De dienstmaagd te Amsterdam, die bij het teruggeven van den godspenning een rijks daalder van. bordpapier in plaats van een echten aan "een dame ter hand stelde, heeft aan de politie, die haar over deze handelwijze onder vraagd heeft, ten antwoord gegeven, dat hier" eene vergissing was voorgevallen, wat beves tigd is door de huishoudster en de keukenmeid, met wie zij op dit oogenblik in dienst is. Deze toch hebben verklaard dat zij gewoon was een rijksdaalder, van bordpapier, dien zij op St- Nicoiaasavond in een portemonnaie van haar rijer had ontvangen, steeds in den zak te dragen en dat zij alzoo dezen rijksdaalder voor een echten bij vergissing in het papier heeft gewikkeld. (A. O.) Den 28n Aug. zal de bevrijding der stad Groningen van de Franschen, in 1672, weder feestelijk worden gevierd met een harddraverij, een wedstrijd voor vëlocipètles en een groot vuurwerk. De gemeenteraad heeft f 600 subsi die aan de Yereeniging voor Volksvermaken verleend. Artis heeft aangewonnen vijf antilopen. Daardoor is de verzameling van deze dieren- familie vermeerderd met de in zoölogische tuinen zeldzaam voorkomende exemplaren van de Antilope Bulalis, afkomstig uit Barbarye, Het aantal bezoekers der Rijks-verzame lingen en monumenten bedroeg gedurende de maanden April, Mei en Juni 1878: Koninklijk, kabinet van schilderijen (Mauritshuis) 5069, Koninklijk kabinet van zeldzaamheden 3459, Nederlaudsch museum '1510, museum Meer- manno Westreenianum 23, Koninklijk penning' kabinet 49, Rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam 7201, Rijks-prentenkabinet te Am sterdam (van 6—24 Mei '1878 voor het publiek gesloten) 152Rijksverzameling van moderne kunst te Haarlem 4593. Gevangenpoort "ter 's Gravenhage 3637. Muiderslot 847. Ruina van Brederode 6339, monument te Heiligerlee (van 1 Februari tot 1 Juni 1878) 1254. Op de tentoonstelling van genealogische en heraldieke voorwerpen te Milaan is de gou den medaille toegekend aan onzen landgenoot den heer A. A. Vostermau van Oijen, voor zijn inzendingen en werkzaamheden op dat gebied, De beide andere bekroonden zijn baron de Reiffenberg en graaf Douglas. In het 'Weekblad voor Tsraëlïeten wordt het denkbeeld geopperd om den heerGodefroï door zijne geloofsgenooten een dankadres te doen aanbieden voor de uitstekende wijze waarop hij wederom in de Tweede Kamer bij het onder' wijsdebat «voor de eer van het Jodendom heeft pal gestaan." Het Weekblad geeft in overweging, dat zich een commissie vorme, die het adres zal ont werpen en bydragen in ontvangst zal nemen om de handteekeningen in een album te ver' zamelen. Het Handelsblad schrijft: Gisteren kwam in ons blad een mededeeling" voor omtrent een geding tegen eeu notaris hier ter stede. "Wij vernemen daaromtient nader, dat de voorstelling^aldaar van de zaak gegeveD, geheel onjuist is. De zaak" is'thans bij den rechter hangende, zoodat eik oordeel er over voorbarig moet worden geacht. J*ï In de Koninklijke porseleinfabriek te Der-, jy, lijn worden twee vazen gemaakt, bestemd als'.^gr een geschenk voor het Museuin van Kunst-,# nijverheid op het Paviljoen te JHaarlem. Inhefr.^J, vorige jaar" ontving het Museup eene vaas tan ftl' IsSa f-S Hi,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2