BailsalanSscla Bericlttn. A0. 1878. JW. 4474. telilatlJaplijts. aitpzmieri Mat T w e© e x). a a r sr a n ff 1 De vereeniging van den schoolpenning heeft haar verslag over het jaar 4877 uitgegeven. Uit dit veislag blijkt, dat in 4877 de ontvang sten niet minder bedroegen dan 250,000 francs- De voorzitter van de vereeniging, de heer Buis, lid van den Brusselschen gemeenteraad, kan met voldoening verklaren: onze ouderneming, die op zoo bescheiden voet weid aangevangen, is van lieverlede uitgebreid en tot bloei geraakt, zij heeft thaus hare vertakkingen over het ge heele land verspreid en wei verre van voor onze 'tegenstanders een voorwerp van spot te zijn is zij hun een schrikbeeld. De vereeniging bestaat uit twee soorten van afdeelingencercles ferïèrcs en cercles affiliés. Van de eerste suort zijn er vijf, die allen liun Zetel hebben te Brussel ;^,zij benoemen het alge meen bestuur en storten al hun ontvangsten iu de kas van de vereeniging, In 4877 bedroegen hun ontvangsten 9,000 francs. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. -.2,50. A&onderlijke nommers 0.10. CDII BtKBjAB: MAJtKT, 13124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inhegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal bei ekend. OOSTENRIJK. De Keizer vertrok gisterenavond tien uur naar Teplitz en keert Donderdagochtend naar Weenen terug. De uitslag van 163 verkiezingen is bekend. Daarvan zijn 404 voor de liberalen, 30 voor de vereenigde oppositie-groepeu, 47 voor de uiterste linkerzijde en 4 voor de nationalen gunstig uitgevallen. Vijf verkozeaen staan buiten die partijen. In de Wiener Alendpost komt van liet kommando der 20ste divisie het volgende tele gram voor: Maandag is de vierde poging tot opstand van de Turken te Graeanica onderdrukt. Een luitenaut en vier man van het 70ste regiment infanterie werden daarbij gewond., Onder de gevangen genomen Turken zijn 43 gewonden. Hun aantal dooden is onbekend. -h-Jüet-^kommando van - het- derde* legerkorps beiicht dat liet voortrukken bemoeilijkt werd door aanhoudenden regen en door noodige herstelling van de Uzona-brug. Benoorden Kosna werd eene patrouille der voorhoede met ge weerschoten ontvangen door de Turksche op standelingen, die eene voordeelige stelling hadden ingenomen. Zij werden door het 27ste regiment in het front aangevallen, terwijl een bataljon jagers en een bataljon infanterie hen op de linkei flank omtrok. Te half zes 's namiddags tastten de heide afdeelingen tegelijk hen krachtig aan, zociat. zij te zeven uren 's avonds uit al hunne posrtiën waren verdreven, in de richting van Kosna. Ons verlies bedraagt 2 man gesneu veld, 4 luitenant en 8 man gewond, üeinsuv- genten zijn in volslagen vlucht naar Kosna. Hunne sterkte wordt geschat op 4500. De houding oazer troepen was loffelijk. Des avonds bivouakkeerden zij in de geuomen position. Onder aanhoudenden regen wordt de marsch op Maglai voortgezet. BIIGIE. De cerblep ofjiliés storten hun ontvangsten niet in de algemeene kas, maar iedere afdeeling heeft zelf daaiover de beschikking. Zij hebben alleen aan het hoofdbestuur verslag te doen .van haar weikzaamheden, van het bediag der ontvangsleaj en van de wijze, waarop deze zijn besteed. Zijbestaan ten getale van 47. Zij be noemen overal subcommissiëa, door wier zorg de bussen met het opschrift denier des êcoles schoolpenning oveial worden geplaatst. De "Vereeniging, tracht door het verleeuen van ondersteuning der scholen, waar het onderwijs door leekenjgegeven wordt, tegen de afbreuk haar toegebracht door de geestelijke scholen, te beschermen. Zij heeft verleden jaar aan veertien scholen, oudeisteuning verleend.,. ïjp B A N K U IJ K. ai Uit goedg bron wordt verzekerd, dat de be- wering Daily News omtrent onderhand! lingen overladen afstand .van R'uodus of Chios aan Fran kruk ongegrond is. Yóor^e^'derstF'ïfiaalSi- d ertde n F vansch- - Duitschen oorlog zullen de wapenoefeningen ia Frankrijk door Duilsche officieien worden bij gewoond, o. a. door den geueraal-majoor vrijheer "Van Loë. Al is dit bericht bedroevend voor hen die hoopten, dat men het rijk vaa den duizendjarigen vrede zou zijn ingetreden toch is het bemoedigend als een bewijs, dat de onrechtvaardige wrok, die in Frankrijk heeft gewoed, begint te bekoelen. In Katalonie is volgens de Débats een nieuwe geduchte vijand van den wijnstok op gedaagd, die evenals de Phylloxeia de druiven verwoest en de planten doet uitdroogen. Het is een zwart, gevleugeld insect. Voorts heeft men er een klein wit insect, dat onder den bast van den wijnstok dringt en dezen doet verwel ken. Nadat onlangs was gemeld, dat in Augus tus 4879 te Sydney, in Australië, eene alge meene tentoonstelling zal wordeu gehouden blijkt thans uit eene officieele mededeeling van den Britschen gezant te Parijs aan het Fransch Gouvernement, dat zij verdeeld zal zijn in twee afdeelingen, een voor landbouw en een voor sehoone kunstenwerktuigen, meubelen, ge weven stoffen, enz. Voor de eerste zullen prijzen in zilver en diploma's, voor de andere zilveren en bronzen medailles en loffelijke getuigschrif ten worden uitgeloofd. In 1880 zal te Melbourne insgelijks eene tentoonstelling worden gehouden. I T A L I E. 1 Alessaudro Franchi werd in 1819 te Rome geboren. Zijn vader was een geacht notaris aldaar. Alessandro werd in het seminarium opgevoed, waar hij door zijn vlijt en talent de vriendschap van den rector rngr. Bediui. verwierf. Deze vestigde de aandacht van kardiuaal Lam- bi uscbini, secretaris vanstaat van Gregorius XVI, op den-jongen Franchi. Ia 4841 werdFianchi doctor in de godgeleerd beid en werd hij beuoemd tot secretaris van den Pauseiijken Minister van Eeredienst; iu 4852 schonk Pius IX hem den titel van monsignore en werd bij nis chargé d' affaires naar Madrid gezonden om over liet Concordaat te onderhandelen; in 1856 werd hij interuuncius bij liet hof van Toscane en in hetzelfde jaar wijdde Pius IX hem tot aartsbis schop. Na 1859 trad Franchi als nuncius te Madrid op, waar hij tot de vlucht van Isabella bleef; Pius IX riep hem toen terug om schikkin gen te helpen niaken voor het Concilie. Ia 1874 zien we 'Franchi te Konstantinopel als buitengewoon gezant vaa den Paus, om over de Armenische Christenen met de Porte to onderhandelen. Franchi werd kardinaal in 1873 en volgde iu 4874 kardinaal Barnabo op als prefect voor de propaganda. Men weet, dat hij onder den nieuwen Paus secretaris van staat werd. - Als opvolger van Franchi worden genoemd 'de kardinaals Nina, Mertel en Bartolini. SPANJE Koning,. A1 fansus^LJX .wil-ter nagedachtenis van zijne gemalin een groote basiüka bouwen en aan de H. Maria van Almodena wijden. Jaarlijks zal, ter bestrijding van de kosten een millioen realen van de civiele lijstworden afgezonderdtotdat het monument geheel voltooid zal zijn. De hertog van Montpen- sier en de prinses van Asturie hebben de som van 200,000 realen jaarlijks aangeboden. De hertog van Montpeusier heeft verder, toen hy dezer dagen Parijs terugkeerde, aan Koningin Isabella een brief van Koning Alfonsus overhandigd, waarin deze zijn moeder ver zoekt, voor den bouw van het gedenkteeken op het graf van donna Mercedes de diaman ten en kleinoodiün te willen afstaan, die bewaard worden in de kathedraal van Atocha en die een waarde vertegenwoordigen van 45 millioen realen, of ongeveer 3 millioen francs. Koningin Isabella heeft dit verzoek van haar zoon onmiddellijk toegestaan, ENGELAND. In het Lagerhuis deed sir S. Northcote weten, dat er voor het loopende jaar nog een krediet van 400,000 p. st. noodig is. Met inbe grip dier som, bedraagthet deficit-4,307,000 p. st., welke som de Minister niet door verhooging van belastingen maar door de uitgifte van schatkistbons verlangt te dekken. Gedurende het loopende jaar zou hiervan tot eeu bedrag van 2,000,000 worden geëmitteerd. Tot dezen maatregel vroeg hij de machtiging van het Huis. Het Huis schonk, na een langdurig debat, zonder stemming aan het uitgeven van 2,000,000 p. st. aan schatkistbons zijne goedkeuring.- TU BKIJE, Al de gezantschappen te Konstantinppel raden de Poile aan, de Grieksche kwestie'ovareen- komstig de beslissing van het congres te regelen. Uit Ragusa wordt van 5 dezer bericht: Ali-Pacha heeft de wijk naar Metkovich ge nomen, met 5 tabors Nizams, die hem getrouw'

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1