_Bij.nenlanfls_che Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting tan 7 Augustus 1878. In deze zitting is de discussie over de onder wijswet aangevangen. De heer van Sasse van Ysselt verklaarde, dat de afgevaardigden uit Noord-Brabant en Gelderland eenparig hebben besloten niet verdhn deel te nemen aan de beraadslaging enzicihtn bepalen tot de verklaring tegen het ontwerp te zulten stemmen, dat het verzoenend karakter mist hetwelk zij daarvan verwachtten. De heer Duymaer van Twist is voor het ontwerp, wegenslo- hel standpunt der Regeering nopens het openbaar en bijzonder onderwijs, een volkomen grondwettig standpunt; 2o. de niet opneming van den leerplicht, dat een eind paal is dien men moet trachten te vermijden; 3o. het behoud der opleiding tot christelijke deugden, epn beginsel om liefde voor God en de menschen in te prenten, en 4o. niet voor schrijving van kosteloos openbaar onderwijs overal, liet financicele punt woog bij spreker wet, maar niet overwegend in verband tot het nut. De hoer Pické verklaart namens hem en vele zijner vrienden, na de verrassende mede- deeling van den lieer van Sasse van Ysselt, van eene verdediging veilig te kunnen afzien. Hij deelt echter niet alles wat gezegd is dooi den heer Duymaer vanTwist omtrent len leerplicht, verplichteselmölgeldUeffingen christe lijke deugden. De heer BücUner protesteert tegen de verdacht making in brochures en biltetten, als ware do openbare school onchristelijk en ongodsdienstig. Hij noemt het ontwerp een bedaclitzamen stap. De Minister van Binuenlaadsche Zaken zet nader de motieven van hut ontwerp uiteen en verdedigt dit nog korlelijk. Wat de financieele kwestie betreftde regeling daarvan eischt later afzonderlijk overleg met de vertegenwoor diging. De Minister daukt den heer Duymaar van Twist voor diens steun nopens het grond wettig standpunt der Regeering. Met leedwezen heeft hij dé vet klaring van den heer van Sasse van "Ysselt gehoorddie herinnerde aan de vroegere verdeeldheid tusschen Noord en Zuid. De Minister hoopt echter, dat liet ontwerp een verzoenend gevolg moge hebbenhij hoopt en wenscht geene nieuwe verdeeldheid en verklaait dat zijn stellig voornemen is de wet zoo uit te voerendat de bezwaren zullen blijken ongegrond te zijn. Daarna is het ontwerp aangenomen met *20 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de hoeren: Smit, Du March ie vnu Voorthuysen, Van Swinderen, Schot, Pické, Yan Akerlaken, Biichner, Duymaer van Twist, Blussé, De Sitter, Carsten, Hein, Coenen, van Eysinga, Geeitsoma, Van Vollenhoven, Pineofls, Teding tan Berkhout, Den Tex, Pi in§, Viruly, i Huydecuper van Maarsseveeu, üorsiits, Du Raadt, I Stoik en de Voorzitter. Tegen stemden do hoeren: Vos do Wuel, i Michieh van Kessenieli, Van Sasf-e van Ysselt, van Kijckevorsel, Beereubroek, De Viller» de j Pitë, Tliooft, Öuiitz, Hengst en van Ayha van i Pallaudt. De Kamer is op recès gescheiden. SCHIEDAM 8 Angusfus 1S7S. Aan het te Rotterdam gehouden eind examen der Iloogere Burgerscholen in Zuid- He Hand is deelgenomen door zeven leerlingen' van de Schiodamsche Iloogere Burgerschool. Van' dezen hebben met gimstigen uitslag het examen ondergaan de tieeren: M. De Bruijn, M. C. M. De Groot, J. G. Kam, H 51. Van Nes, J. J. Pigeaud en YV. Van Zon. In dèri nacht van 12 op 13 dezer zal een gedeeltelijke maansverduistering plaats grijpen, die in Nederland zichtbaar zal wezen, begin nende den 12n Aug. te '11 uren 6 min. 's avonds en eindigende 's nachts te 1 uur 57 min. Ruim de helft der maan zal bedekt -zijn. Voor de predikante zacture bij de Hervorm de gemeente te Dordrecht, is op het zestal ge plaatst dc lieer F. 3. lleineman, predikant bij die gemeente te Kethel. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 September a. s.benoemd tot commissaris des Konings in Friesland mi'. B 1'. barou Van Ilarinxiria thoe Slootenlid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens aanneming van den grond, de zwarte ton no. 2, zooge naamd de ton van de vergulde hand, in de rivier het Scheur, eene kleine kabellengte is verplaatst om de N.W. t. W. (misw.), in de volgenden merken: de ltoomsche Kerk van Vlaai-dingen cene kleine handspaakleiigte be westen de laan hoornen van hot tolhuis van Vlaai-dingen; de Nieuwe ofKrahbeslgeop Rozen burg even bezuiden den hoek van het land van Maassluis; de iichton van den molen op Rozen burg even noord uit, in 30 decirn,, bij gewoon laagwater. In sommige Buitenlandsche bladen wordt melding gemaakt van een huwelijksplan van onzen Koning en wol met zijn volle nicht Elizabeth, Heitogin van Saksen Weimar Eise nach, dochter van don Groothertog van dien naam en Prinses Sophie der Nedei landen, zuster des Konings. Prinses Elizabeth is ,,tlen 28sten Februari 1854 geboren. 'j Volgens sommige bladen worden in de volgende maand de Keizer van Oostenrijk, de Koning der Nederlanden en de Kouing van Belgie te Parijs verwacht. Men gelooft dat deze Vorsten ovenals de Prins van Wales, tegen woordig zullen zijn bij de uitreiking der door de jury's aan de exposanten toegekende beloo- ningen. liet Dagblad adres tegen het..omlerwijs- ontwerp heeft 330! omlerteekeningen behaald. tn het Nederlandsclie gasthuis voor nog- lydeis te Utrecht werdeu ia het afgeloopen jaar opgenomen lijders uit alle provinciën des rijks, en wel ten getale van 1930, van welke niet minder dan 428 in de instelling verpleegd werden. Het getal gegeven consulten steeg tot het aan zienlijk cijfer van 19,993. Uie consulten worden gratis gegeven aan ieder, die zich aanmeldt. Bewijs van onvermogen wordt vna niemand gevorderd, zelfs niet van den Keizer en de Keizerin van Brazilië, die tijdens ban bezoek to Utrecht, zonder zich tevoren aan te kondigen, op de banken der poliklinische patiënten hadden plaats genomen, om hunue oogen te laten on derzoeken en de uoodige voorschriften te ontvangen. Aan hun wensch werd gereedelijk voldaan. De Keizer, die onder de geleerden eenvoudig als geleerde verkeert, liet zich daarna eenigo methoden van onderzoek demonstreeren en nam met de hem eigene belangstelling de inrigting in ongenschotiw. Voor den tooneehvedstrijd, uitgeschreven door de Rotterdamsclie afdeeling van liet Too- ueelveiboud, zijn ingekomen 38 stukken. Van boord van de IVillem Barcntz in de Noordelijke IJszee zijn brieven ontvangen loopende tot omstreeks 11 Juli Alles aan boord gaat goed en schip, bemanning, uitrusting en instrumenten voldoen uitstekend. Aan een voor naam deel van hunne opdracht is reeds dooi de wakkere zeelui voldaan. De Arnhemsche Conrant haalt aan de memorie van toelichtiug, die de Standaard gaf op het adres aan den Koning. Men heeft dus, zegt zij, de massa in beroering gebiacht met de leus dat de bjjbel in gevaar was, en nu er driemaal honderd duizend door die leus zijn misleid, gebruikt men dit cijfer als wapen tegen de kieswet, de organieke wetten, de volksver tegenwoordiging, het pays lëgal. Nu blijkt dus, dat de zoogenaamd godsdienstige beweging een politieKe was, ea nu zijn dan de onderteeke naars, onder welke de onontwikkeldste n enschen voorkomen, voorgesteld als vijanden- van de bestaande orde van zaken op staatkundig ge. bied. Zoo moeten de bevolking der diaconie huizen, de plattelandsbewoners, menschen zelfs, die niet kunnen schrijven, «den stroom van het nationaal verzet" vormen. Daaraan heeft zeker het honderdste deel niet geacht. Driemaal honderdduizend acht de A C, een groot getal, maar zij noemt het te klein, als De Standaard beweert, dat dus deze menschen nog aan deu bijbel bjj de volksopvoeding willen vasthouden. Neen, zegt de A. O., menschen, die den bijbel op prjjs stellen en bij de volks opvoeding willen gebruiken, zijn er veel meer, maar niet ieder wil hem op de school door den onderwijzer verklaard zien. Veel te groot is daarentegen het getal, als beweerd wordt, dat al die mannen vijanden onzer staatsrege- ling zijn. Volksmisleiding van alle zijden. liet is met het petitionnement gegaan als met brandgeroepenkelen meenen brand te zien en roepen branden honderden herhalen den kreet Pepermeijer, die van tijd tot tijd aardige artikelen in de Meld. en Nieuwnd. CL levert, schrijft in het jongste nommer dier courant over het anti-revolutionaire volkspetitionneuient. Hij deelt een gesprek mede met zijn neef, die lid is van den kerkeraad en zoowel het adres van de kerkeraden als de volkspetitie heeft getee- kend zonder echter het wetsontwerp gelezen ie hebben. Ziehier een passage uit dat gesprek -. Maar, neef! is dat stuk u dan niet voorge lezen in den kcrkeiaad?" «Jawel, oom! maar dat begrypt «ij niet goed; er zijn eigenlijk twee stukken. Eerst is er het vol kspelit ion nemen t, dat erg mooi gesteld is; dat is bestemd om geteekend te worden dooi' iedereen, daaronder zet iedereen in goed ver trouwen zijn naam, want om dat voor te lezen is veel te lang, en u begrijpt, ah dat stuk met de wet er bij moest worden uitgelegd aan de drie honderd duizend en zooveel onderteekena ren, die drie aan drie door elkaar een kind hebben, dan kwamen wij nooit klaar. Dat gaat veel eenvoudiger. Onze domine's eu nog een paar het-ren vertellen ons, waar 't om te doen is: bun je vóór of tegen denBijboi? Nu, oom.' daar zijn wij allemaal voor, behalve die godde- loo'ze liberalen, en dan ga je teekeiien. Op sommige plaatsen betaalde men eerst twee centen voor de onkosten, maar daar heel vee! menschen tegen die uitgave opzagen, kost het op de meeste plaatsen niets, en nemen eenige rijke broeders de kosten van schrijven, fran- keoreu eu inbinden op zich. Dat is het óéne stuk. dat heb is ook geteekend met mijne vrouw en de meid, eu mijn knechtje, die een goede hand schrijft, heeft meteen maar voor zijne grootmoeder en zijne tante in Amerika geteekend, want wij zija zeker, dat het, goede mensch ook vóór den Bijbel" is. Maar gelezen hebben wij 't geen van allen. Ik zeg (naar, als je daarin je domine's niet kan vertiouwen, dan is er geen vertrouwen meer in de weield! Maar (lat andere stuk van den kerkeraad, dat is voor gelezen; 't spijt mij zoo, dat u 't niet gehoord hebt. daar zoildt u van opgefrischt zijn, oom^ Daar hebben ze ingezet, dat onze Voksverte- genwoortligirtg is eene fictive Volksvertegen woordiging. Ziet u, eene vertegenwoordiging voor de grap, die niet medetelt, daar wij ons niet nm te bekommeren hebbenFiks gezegd, hè! en zoo waar!" Gelijk men zich zal herinneren, werd onlangs uit Potsdam geschreven, dat de open bare tentoonstelling van het uitzet der Prinses ditmaal niet zou plaats hebben en gaf de be-f

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2