•- - aM v Gemengde Berichten. Bij gelegenheid van den plechtigen intocht van Pi'ins en Prinses Ilendiik in de residentie, zal aldaar o. a. door de afdeeling VVestland van de IJollandsche Maatschappij van Landbotm een eerepoort, uit landbouwgewassen saamge- steld, opgericht worden. Ter gelegenheid van het huwelijk van Z. K. II. Prins Hendrik zal, zooals reeds gemeld is, te Amsterdam op de schietbanen van Clau dius Civilis door de scherpscliutters-vereeni- gingen, onder bescherming van Z. K. II. Piins Hendrik staanrie, een schietwedstrijd gehouden worden. De regeling van dien wedstrijd is opgediagen aan de heeren K. baron Van der Boich van Verwolde van Gorssel eu J. D. Posthumus, van Amsterdam. De commissie voor liet geschenk, dat aan Z. K. II. door de bovenbedoelde scherpschutters- vereenigingen zal worden aangeboden, bestaat uit de heeren A. Van Stolk Cz, majoor-kom- mandant der kon. sclierpschutters te Rotterdam, voorzitter, R. baton Van der Borcli van Ver wolde, president der vereeuiging Laten Lo chum—Gorssel, vice-voorzitler, ett F. \V. Klokke, president van De Zwijger" te Utrecht, secretaris. Het nationaal huldeblijk dat, zooais men weet, bestaan zal uit twee fonteinen op het voorplein van het paleis van Prins Hendrik te Soestdiik, behoort, volgens de eischen aan de meedingende kunstenaars gesteld, op zinnebeel dige en artistieke wijze liet denkbeeld van een nationaal blijk van hulde uit te drukken. Aan den voet mout elke fontein eett middel lijn hebben van minstens '10 meter, en zij kan nen vervaardigd worden van natuui lijken steen, brons of eene andere bouwstof. Beide fonteinen, waarvan de te kiezen vorm aan den ontwerper overgelaten wordt, zullen in hoofdvorm dezelfde en in overeenstemming moeten zijn met de omgeving. Vanwege de hoofdcommissie zal de aanbe steding onderhands geschieden van de steenen fundamenten, metselwerken en het krachtig werkend stoomwerktuig dat de fonteinen drij ven zal. Üe kosten daarvan zijn op f 25,000 geraamd. De kosten der fonteinen zullen het bedrag van f 35,000 niet mogen overtreffen. De prijsantwoorden beltooren vóór of op den 30sten September ingezonden te zijn. Ptins Hendiik zal daarna zelf, volgens eene voor dracht van do commissie, uit de ingekomen ontwei pen eene keuze doen. Men meldt uit Rotterdam, dat gisteren de aanleg en exploitatie van den Tiamway is toegewezen aan de hoogste inschiyvers, de heeren .Van Slouritz te Duunpt en De Eiuijn te Tie], voor 100,000 gulden. Weken, maanden lang hebben de anti revolutionairen het land beroeul door hun stel ling, dat >een school met den bijbel" niet alleen onder ouze Grondwet mogelijk is, maar zelfs in de bedoeling der Grondwet ligt. Thans ver nemen wij, dat de voorgeslagen commissie van onderzoek, als het haar blijken mocht, dat de grieven tegen de neutrale school gegrond zijn, 'de vraag moet stellen, of't zij door vvets-, 't zij door grondwetsverande ring de grieven kunnen worden weg genomen, zonder aan de andere zijde nieuwe te doen ontstaan. Zoo zwenkt De Standaard langzamerhand. Blijkbaar heeft zij bemerkt, dat men zich door al haar rumoer niet heeft laten intimideeren, en nu wendt zij 't weer over een anderen boeg en wordt hoe langer hoe bezadigder. Ligt de oorzaak soms hierin, dat dr. Kuyper buitenslands is? Hoopt zij door bescheidenheid en zachtzinnigheid te winnen, nu de (elheïd van den volksopwinder fiasco heeft gemaakt? Uit de meermalen aangehaalde memorie ver nemen wijdat er zes middelen zijn om aan fiè ëbchen der anti-ievolutionairen tegemoet te komen: -1. facultatieve splitsing der scholen in gezindte-scholen; 2. subsidiering van alle bijzondere scholen; '3, restitutie-stelselA sub-' ventiesteisel, waaronder verstaan wordt sciiool- geldheffiiig tot den leestenden prijs op alle openbare scholen, gepaaid mot sulnontie aan on- en minvermogenden, onveischillig waar zij hun kinderen tor scliolo zenden; 5. toekenning aan de gemeenten van meerdoie vrijheid om het lager onderwijs naar locale behoeften in te richten; 0. bezoldiging uib 's Rijks schatkist van alle onderwijzeis in werkeliiken dienst, met het door de wet le bepalen minimum. i Vatl Omtrent ileu wedstiyd van Tooiieellel- tei kunde, ter gelegenheid van de 25e verjaring der stichting vau liet Nationaal Tooneol te Antwerpendeelt men de volgende bijzonder heden mede: Rechte:waren de li.lt Van Beois, Sleeckx. Coi netto, Van den Humden, Hansen, Rosseels, Billiet, Jacobs-Beeckinans, Michiels, De Geiler, Gónard. De twee leden: Jacobs-Beeckinans en Michiels hebben echter, ter oorzake van ziekte en uitstedigheid, geen deel aan de stemming kunueu nemen. Het aantal mededingende stukken bedroeg: A. Van 3 of meer bedrijven 51 B. van i of 2 bedrijven 39. De uitslag was als volgt: A. le prijs (1000 frs.) Amiemie, tooneelspe! in 4 bedr door den Heer Rosier Faassen, Rotterdam2e prijs (600 frs.) Berthadrama, 5 b., door den lieer J. 0. Kreukniet, Amsterdam; 3e pr. (300 frs) Toch gelogen, tonneelspel, 5 b., door den lieer .1, Jansen, Ihtilingen, en Op 'tepel gezet, tonneel spel, 3 bedr., door den lieer C. W. Margadant, Leiden. Eervolle melding, met gedenkpenning: Goedroen, tonapelgediclit of dichtspel in 5 be drijven, den lieer ,T. F. Slingervoet. Ramondt. Deventer. Eeivolle melding: Ada van Holland, 5 bedr. B. lo prijs (600 fi Behoudentooneelstuk in 2 bedi., door den lieer Am. Ising.'s Hage 2e prijs (300 Frs.) 'Mijn vroum tante, tooneel stuk in 2 bedr., door den Heer Art. lioseh, Amsterdam; 3e prijs (200 frs.) Mijn torteltjcs, blijspel in '1 bedr., door dun Uoer Mnas Geeste- ranus, 's Hage. Eoi volle melding: Moeder Rosa, tooneelspe! in 1 bedi ij f. De Kerstboom, dram. schets in 1 bedrijf. De plechtigheid zal in October gevierd en de prijsbehalende stukken zullen opgevoeid worden. Voorts zijn in bijzondereaamneiking gekomen: In categoiie A Het Kruisbeeld, tooneelspe! in 3 bedr.; Tomasn Anietlo, duuna in 4 bedr. Zijn offer versmaad, tomieebpel in 3 bedr.; De Plattelands gmemheer. id. in 3 bedi,; Sitka^ id. in 3 bedi,; Baclcclnnnt, diarr.a in 5 bedr. B. Twee vliegen in één klapkluchtspel in 1 bedr.; 'r*"«*i'/ia, tooneelspel in -I bedr.; Onze jongen, o-,nn, schets in I bedi,; Gecureerd blijspel in 1 bedrijf. Het bericht omtient den wetkman te Delft, die loog uit een fiesch dronk, welker inhoud hij voor «bitteraanzag, is in zooverre onjuist, dat hij dronk uit een glazen mclkknn- nelje, gewoonlijk met duinwater gevuld, waarin echter ditmaal loog was, die zijn vrouw voor de wasch gebruikte. Men meldt uit Oier-Betuwe: De vai kens- ziekte breidt zich op onlrustbaiende wijze uit - de prijs der vette zwijnen is lang. De Friezen zijn groote lief hebbers van dansen en vreezen daarbij niet voor een weinigje geiaas. Maar in de gemeente Ooststellingwerf beeft men nu een danszaal gebouwd die, volgens de Prov. Dr. Ct., bestemd is om de rlans- lustigen geheel te verdooven. Onder den vloer til., die hol is gelegd, zijn blikken trommels geplaatst, die, zoodia er gedanst wordt, een helscli leven veroorzaken. Het moet een waar genot zijn 1 1 - ^rv«v Rotterdam. Door het kerkbestuur van de li. K< kerk der IT. Rosalia in de Leeuwen- -1 straat te dezer stede zijn eenige huizen oange-f kocht in de Zandstraat, met het doei om een. toegang tot genoemde kerk en een toren te bouwen. Den Kaag. Alhier zijn gisteren aange komen twee Aiabische opperhoofden, diior 7„ K. H. Pi ins Alexander tot een bez.oek aan ons land uitgenoodigd. Zij hebben hunnen intrek genomen in het llótel Paulezan daar gedineerd, waarna zij oen bezoek bij de Prins aflegden, lieden werden zij aan de Piiriven Hendrik en Frederik voorgesteld. Te Parijs is thans ook een restaurant flottant. Uet ligt aan den Pont Royal; maar niet altijd. Want bet is eigenlijk oen stoombootje, dat tusschen Parijs en St. Germain vaait en waarop men, al varende, kan eten. Daar dit op de andere Seine-booteo niet het geval is, vinden de Pary zenaars het heel wat bijzonders, En Arnold Mortier van den Figaro (»un monsieur de 1' orchestra") zegt, dat de keuken er goecl is, De onderneming trouwens gaat uit van Cnteluin frères, Bouvalet en Champeaux. Uit het verslag der Milaansche vereeui ging voor lijkverbranding blijkt, dat in het eerste kwartaal van 1878 zeven lijken leibiand werden, zes van mannen en één van een viouw, Telkenmale gelukte de verbranding volkomen. Van 1 Janu.ui 1876 tot Mei II. z.iju er te Milaan in het geheel 23 lijken verbrand. Te Parijs is tot levenslange tuehthuisstiaf een jong meusch, Dequiens, veroordeeld wegens een moord, gepleegd op eene zes-en-zeventigja* rige dame. Deze moord op zichzelveu moge afschuwelijk zyn, nog afschuwelijker bijzondei lieden bood het rechtsgeding aan, dat dan ook voor een deel met gesloten deui en werd behandeld. In bijzon derheden zullen wij niet treden; maar alleen het bijna ongeloofelijke feit mededcelen, dat de zesenzeventigjarige bemiddelde vrouw een zeer losbandig leven leidde eu onophoudelijk bezoeken van allei lei jongelieden ontving, die zij op straat aanhield. Onder dezen was ook hij, die Imar moordenaar werd. Tusschen hemel en aarde zijn meer dingen dan de rneusch begrijpen kan, zegt Shakespeare, maar op de aarde blijken er toch ook te worde» aangetroffen, die het begrip te boven gaan. -Er is, naar de bladen melden, te Londen een bedelaar gestorven die zijn »vak" uit lief hebberij uitoefende, want de stakkerd heeft niet minder dan 65,000 pond sterling nagelaten; meer dan dertig jaren zat hij op dezelfde plek (Cheapside). De nadere belichten uit Amerika omtrent het ontdekken van de plaueel Vulknnus zijn totnogtoe niet zeer uitvoerig, üe directeur van het observatorium te Washington had een kaart doen vervaardigen van alle sterren die om de zon stonden op het oogcublik der totale verduistering. Twee heet en, Newcomb eu Wat son, hebben zicli speciaal belast met bet zoekeu naar "Vulkanus. De eerste intent een ster gezien te hebben, die «iet op de kaait voorkwam, doch is er zelf niet recht zetter van; de tweede heeft een plaueet gezien lus chen Meicurius en de zon, doch hy ontdekte haar eerst op het laatste oogenblik der totale veiduistering, zoo dat er geen tijd was om eenige verdere waarne mingen te doen. Men vroeg aan kardinaal Franchi koit voor zijn dood. welke sigaren hij gewoonlijk rookte.Cavours, Minghetti's," antwootdde hij- fin Italië geelt men aan de sigaren,de name» van populaire staatslieden.) »En geen Cairoli's?'f. «Neen," luidde Franehi's antwoord; ><\ie (UuStt" niet lang genoeg.», ,js ré \Mï

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2