van de Schiedamsclie Gonrant, Eiitenlanilsclie Berichten. van Maandag 19 Augustus 1878. Gemengde Berichten. I Wt1, T-y~ - f< P, NOEL A N 1). In de rede, waarmede de zitting van het Parlement gesloten is, zegt de Koningin, dat de beraadslagingen op het congres te Berlijn tot een vrede hebben geleid, welke zij zieh gelukkig acht als bevredigend en duurzaam te mogen aanzien. "Wel is waar is voor Turkije de noodlottige oorlog niet geëindigd zonder ernstige verliezen, maar er zijn schikkingen gemaakt, die gunstig zijn voor de onderdanen van de Porte, aan welke een onafhankelijke stelling, die legen aanvallen kan worden ver dedigd, is verzekerd. Een defensief verbond is met den Sultan gesloten, dat wat zijn Aziatisch gebied betreft een meer bepaalde uitdrukking geeft aan de verplichtingen, welke Engeland in '1850 op zich genomen heeft, maar die in de praktijk bleken niet bepaald genoeg te zijn geformuleerd. De Sultan hoeft zich verbonden om maatregelen te nemen ter verzekering vaa een goecl bestuur in (leze provinciën Engeland heeft op zich genomen het eiland Cyprus te hc/eUeti en te besturen teu einde de overeen komst gemakkelijker aan haar dool te beant woorden. De Koningin biengt haar dank aau deland- macht om Imnr kiijgslucht en uitnememleu geest, waardoor zoovéél is hijgedragen om tot de getroffen schikkingen te geraken. Zij be tuigt eveneens haren dank voor de vaderlands lievende aanbiedingen van de koloniën en van de inlandsche Regeeringen in Oost-Iurlië en zij verklaait trotsch te zijn op hel Indische leger, dat verlangde geteld te worden onder de ver dedigers des Rijks. De betrekkingen met alle buitenlandscbe mogendheden zijn van vriendschappelijken aan'. Verder houdt de troonrede zich met biunen- laudsche aangelegenheden bezig. In Ottawa, Canada, de toekomstige ver-, blijfplaats van den Markies de Lome, hebben ongeregeldheden plaats tusschen Katholieken en Protestanten. 3000 Uniemannen (Katholieken) hebben de Sussex straat bezet en trekken den gaaschen nacht door de stadih eigende de huizen der Oraugisteu (Protestanten) in brand te zullen steken. Aan de militaire macht is het gelukt xlit jaatste te voorkomen. Het aantal'slachtoffeis van deri hongers nood in Indië is, naar de onder-secretaris van Slaat, Stanhope, mededeelt, sterk overdreven. Er is gesproken vau u iet minder dan zes mil- lioon doodeu, terwijl na nauwkeurige inlichtin gen niet meer dan *1,350,000 menscheti de slachtoffers werden van den nood. Daar de hongersnood in Indië een telkens terugkeereude plaag is, heeft sir John Stiachey voorgesteld om alle tien jaren *15,000,000 pond sterling tot afwering der ramp uit te geven. DU I'I'S C 11 LA NI). «Volgens vertrouwbare mededeelingon zijn alle, ook de jongste berichten der dagbladen, ook van de K'óln. Zcit., omtrent de onderhande lingen te Kissingen verzinsels zonder feitelijken grond," zoo werd 15 Aug. jl. uit Berlijn getelegrafeerd. liet is nu de vraag, vau wieu het lelegvam afkomstig is. De Köln. Ze'd. be schouwt het als olficieus, maar ineent tevens tc moeten doen opmerkendat dan ook de mcdedeeliugen v«iu het oificieiise hoofdorgaan, de Pi'ov. Oorrespin het nommer vau Woens dag, evenzeer verzinsels moeten zijn. De^ ichwiecr Volksfreund deelt mede, 2jt>ï 'Pi Shw* ff"T i.ti. dat de bekende militaire schrijver kolonel Wil helm Rüstow zich den *1 4ii dezer te Zurich met een pistoolschot van het leven heeft beroofd. Nadat afwijzend was beschikt op het ver zoek vau Ilüdel om giatie, is gisterenmorgen, te zes uren, het tegen hem uitgesprokeu dood vonnis ten uitvoer gelegd. Op het binnenplein der govangouis te Moabit, nabij Hor lijn, werd de, man, die getracht had den Keizer te doo- den, in alle stilte onthoofd. Ba de terechtstelling waren slechts aanwezig de scherprechter met vier knechts, de rechter van instructie, de procureur-generaal, de pre sident van het Staals-gereclitshof de geestelijke der gevangenis en twaalf burgers als getuigen. Tot zijn laatste oogenblik was Ilödels houding brutaal en onverschillig. F II A S K B IJ K. Naar gemeld wordt, is Jules Favre vrij ern stig ziek. De Constitution))el houdt vol, dat Prius Louis Napoleon verloofd is roet Prinses Thyia. Victoi Ilugo is ziek en zal eenigen tijd op het eiland Guernsey, het oord waar hij deb tijd zijner verbanning doorbracht, zijn ver blijf houden. Twaalfhonderd lagere-schoolonderwijzers bezoeken op staatskosten de Parijsche tentoon stelling; zeshonderd zouden eergisteren aan komen om tot den '22 te blijven. De twee.le helft wordt den 25 verwacht en blijft tot 2, September. Die onderwijzers zullen ook vier voordi achten aanhooren. Teder hunner moet, in zijne woonplaats teruggekeerd, een verslag van zijn verblijf te Parijs aan den inspecteur der akademle Indienen, 'door wien het aan den Minister gezonden wordt. Eenparig heeft de gemeenteraad van Marseille den wensch uitgesproken, dat alle congreganistische scholen in leekemcholen zullen veranderd worden. TURK IJ E. Bcuters-Office meldt, dat de conventie tus schen de Porte en Oostenrijk betieffende Bosnië Donderdag is gesloten. De duur van de be zetting dier provincie wordt daarin niet bepaald, maar in verscheidene artikelen wordt de sou- vei einiteit van den Sultan erkend. De tusschen Tuikije en Engeland gerezen zwarigheden, betrekkelijk het invoeren van her vormingen in Azie, zijn nagenoeg uit den weg geruimd. Mr. Laynrd heeft van dc door de Porte betwiste eiscben afgezien. "Laatstgenoemde constateert, dat het tractaat betreffende Cyprus niet in zich sluit, dat Turkije van zijne onaf- hankeljikheid afstand doet; het zal zelf de hervormingen invoelen, zonder tusschenkomst van de Engelsche residenten in Azie. I 1' ALIE. De llaliaansche Regecring heeft aan het Engelsche Kabinet geviaagd, hoe dit eeno be zetting van het Turksche gebied in Afrika door llaliaansche troepen zou opnemeu. Het ant woord van lord Beaconsfieid is nog onbekend. O O S T E N It IJ K. Generaal Philippovic is voornemens mor gen Serajevo binnen te rukken. S E It V I E. Ristics verzekert, dat de opstelling van een Servisch troeponkorps aan de Drina slechts ten doel heelt te beletten, dat Bosnische opstande lingen op Servisch.grondgebied zullen overgaan. It U M E N I E. Het Rumcensche leger zal, te rekenen van af 27 dezer, op voet van vrede gebracht worden. 'hst/,:' 4,.A J' Allerwaarschijnlijkst zal 'de overgave èn van de Dobrudscha èn van Bessnrabie tegen het einde dezer maand plaats hebben. In De Gezondheid komt van de hand van tlr. Lubnch een belangrijk opstel voor over «dolheid en watervrees." Daaruit blijkt, hoe gevaarlijk het woedend maken vau geronde^ dieren i«. Immeis door de beten van een kat, wier jongen men bad verdronken in weerwil vau haar pogingen om die te redden, zijn een vader en zijn zoon te Kampen door dolheid aangetast en bezweken. Het geval is ook zeer leerrijk uit het oogpunt vau dieren mishandeling.* Eene merkwaardige misgeboorte bij eënsf kalf. Op 2Ik Juli jl. weiden te Heidberg, ambt Lilienlhal, van ééne koe twee kalveren geboren, waarvan het déne'twee volledig ont wikkelde koppen heeft. De beide koppen zijn met de voorhoofdsbeenderen aan elkaar gegroeid, en z.ilteu op dén hals en op dén wervelkolom. Daar waai* zich de koppeu scheiden, bevindt zich ddne oogholte met '2 oogappels. De beide andere oogen zijn volkomen normaalwat overigens ook het geval is met al de andere deeleu van het. ilior. Men .twijfelt er niet aan, of het. kalf zal in het leven blijven. Het drinkt met beide koppen en te gelijk. Beide slokdar men vereenigen zich blijkbaar tot dénen. Ook laat het dier twee vei schillende geluiden te_ gelijk hooien. Volgens de laatste opgaven is het wijnver- bruik jaarlijks in de verschillende lauden per houfd: in Spanje 130 liter, in Frankrijk 1 15, in Italië 109 in Portugal 108, iu Griekenland 84, in Oostenrijk 65, in Zwitserland 48, iu Baden 46, iu Wuitembei'g 20, in Beieren 12, in Groot Britlauje 8, in Belgie 7, in Nederland 6, in Pruisen 4, in Rusland 4, in Denemarken 3, in Saksen 2, in Zweden 2 en in Noorwegen 1.5 liter. Het denkbeeld om de tweegroote oceanen door een kanaal, dat over de Middel Amerikaan- sehe landengte gelegd zal worden, te verbinden, wordt in den laatsten tijd weder besproken. Na eene tweejarige studie eener commissie vaa deskundigen, onder voorzitterschap van den Fransehou marine-officier I.ucien N. B. Wijse, deukt men dat kanaal aau te leggen door den 4. weg, die de landengte van Panama doorkruist en is dienaangaande eene overeenkomst met de Regeeriug der Vereenigde Staten van Columbia gesloten. Tot 1881 moeten alle plan nen ingezonden zijn; alsdan zal inet den aanleg van het kanaal worden begonnen, waarvoor men 12 jaren noodig denkt te hebbeD, zoodat de opening in het jaar 1893 kan plaats hebben. Te Molkvverum bij Lèmmer heeft een boerin, aan haar hooiers een borrel willende geven, bun bjj vergissing een glas terpentijn toegediend De eerste drinker een gerouti neerd liefhebber bemerkte er niets vau; een tweede proefde het echter dadelyk. De persoon, die de terpentijn heeft gebruikt, ver keert in gevaat vollen toestand. Vergiftiging door tusschenkomst van mo- lensteenen. Blijkens een Fransch genees kundig bladvan 31 Maart I!., heeft het* in gieten van lood *in de gleuven en de scherven van molensteeuen in het arrondissement'vau Beziers, departement Hérault, ten gevolge gehad de vergiftiging van niet minder dan 4*12 personen in 141 gezinnen,- liébbende 541 leden, waarvau er 30 stierven!

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5