Bnitenlaiiflsoke Beriehtea. BirnienlanSscïe Bericht koraen, dat het raadsbesluit, waai bij de onder wijzer Van de Kamp voor drie maanden in zijne betrekking was gesehorscht, wordt vernietigd. Gaf reeds het bevel, dat in Februari jl. werd uitgevaardigd, de uitvoering van tiet raadsbesluit totdat de Regeering de zaak had onderzocht, op te schorten, stof tot tevredenheid, het thans genomen besluit zal den band tusschen kroon en volk nog nauwer toehalen, wijl bet opnieuw is gebleken, dat do Nederlandsche staatsburger, onder den scepter der Oranjes. waarachtig vrij is. O O S T E N R IJ K. Generaal Philippuvick zond de volgende be richten Den 18Jen, te twee uren 's namiddags, ondeieam li ij met twee eskadrons hu/aren en twee stukken geschut euno verkenning tegen Ser.ijewo, Tegelthofl' bezette met zijnegansclto kolonne de hoogten tan Kosars Bi do, terwijl de hoofd-kolonne ondur generaal Kaifiel in de richting van den Debolo Bi do naar de stad opiukte. Eene andure kolonne, onder kolonel "Villotz, bezette den straatweg naar Kiatenselo, terwijl Tegotthofï bevel had de hoogten van Pasen Brdo te vermeesteren. Een dichte nevel begunstigde de bewegingen der kolonnes, die zonder vei lies de aangewezen punten bereikteu. Te half zeven begon Tegettbolï den strijd tegen het met ringmuren omgeven kasteel, in het welk de insurgeuteti verscheiden kanonnen hadden. Te half acht openden de bij Rufalis opgestelde ztvaro batteiijen haar vuur tegen het kasteel. Tegelijkertijd tastte kolonel Villotz de met geschut en aardwerken versterkte vijan delijke positie bij Kratenselo aan. Toen ten haif elf generaal Kaiffel, die den zeer sterk verschans ten vijand slechts langzaam en met moeite voor zich heen drijven kon, op de hoogten van Debelo Brdo verscheen, werden de vijandelijke kanonnen tot zwijgen gebiacht. En thans trok do infanterie in open slagorde tegen de stad op. Eront'toml een vreesdijk geveeld. Onze troepen werden uit alle vensteis beschoten; zelfs vrouwen, en de zieke en gewonde insurgenten uit het hospitaal, namen deel aan het gevecht, dat tot half twee duurde. Er hadden ongelooflijke tooueelen van r woest fanatisme plaats; en slechts aan de 'zachtmoedigheid en de discipline ouzei tiuepen is het te dankendat iie stad niet erger be schadigd is, zoodat slechts enkele huizen een prooi der vlammen werden. Onze verliezen zijn helaas niet onbeduidend. Van de gewonnen tropeeën is nog geen juiste opgave te doen. De insurgenten verstrooiden zich in alle lich tingen, inzonderheid naar Gowasda en Rojatica heen. Nadat de strijd afgeloopen en de stad geheel bezet waswerd de keizerlijke vlag op het kasteel geheschen, onder het spelen van het volkslied, het lossen van *101 vreugde schoten en hel gejuich der true; en, waarmede al de chiistelijke bewoners instemden. I> 'II T S C li L A S I). Tot eergisteren was de uitslag \an 59 her stemmingen bekend. Onder de gekozenen -zijn 18 nationaal-liberalen, 6 liberalen die tot geen bepaalde parlementaire paitij belmoren, 8 cau- didaten der Fort schril is- par tij, 7 soc alisten, 3 Zuid Duitsche democraten, 9 ultrainoutanen, 5 vrije conservatieven, 7 Duilscb conservatie- - ven, 3 Welfen en 1 candidaat der Elzasser protestpartij. In de districten vanwaar de definitieve uitslag nog niet is vermeld, komen in herstemming nationaal-liberalen, 4 Duitsch conservatieven, 3 vrije conservatieven, '2 Polen en* 1'candidaat der ForUchriitx-pHvltj, Voor de i nationaal liberalen hebben de herstemmingen -menige teieuistelliug opgeleverd. De socialisten zijn er beter aan toe dan men had verwacht, 'daar nu reeds negen candidaten hunner party gekozen zijn. Gelijk bekend is, luidden zij in -deti'voiigen Rijksdag twaalf'leden. II. K. II. Prinses Matia van Piuisen heeft dezer dagen in het jachtslot Glitiicke een aantal leden der Pruisische ïVrouwen- en meisjes- vereeniging", onder aanvoeling der presidente mevr. Von Ohlen en Adlerskron ontvangen. Deze dames bo ien der vois lelijke biuid een geschenk der Vereemging aan, bestaande in een couranten- en mu/iokdiagei van verguld brons. De eigenlijke drager i ust op een ver gulden standaard en is met eenkioon veisierd; aan de eene -zijde is bovendien in kunstig borduurwerk liet vereenigd wapen van Pruisen en Nederland, nau de andere het monogram der Prinses aangebracht. Bij dit geschenk was een album van purperen zijde gevoegd, waarin een prachtig uitgevoerde poëtische opdiachteu teekening. Piinses Friedrieh K.irl was bij de plechtige audiëntie als beschermviouvve der Vereeuïging tegenwoordig. ITALIË. Aan de Kölniseho Zvitwig wordt uit Rome geschreven, dat de Paus'zich onledig houdt met suhitjven van een nieuwe Encycliek, die het Katholieke gevoel der volken in een nieuwe richting zal brengen. Zij zal den bisschoppen en piiesters tot wegwijzer dienen te midden der gebeui te nissen en veroveiingen gedurende de laatste eoinv. Doch tot dusver zijn nog slechts de omtrekken dier Encycliek vastgesteld. Leo Xtll schijnt giooto verwachtingen te heb ben van dit stuk, dat ter gelegenheid van het eerstvolgend cousistoriuui openbaar gemaakt zal worden. Aan een veel omvangrijker wei k ai beidt pater Curci, die den 14den dezer te Rome is geko men en na cenige dagen naar een villa bij Arezzo vertrekken zou, waar bij het door deu Paus hem opgedragen werk denkt te voltooien. ERA K It IJ K. In den Ministerraad te Parijs, onder voor- zitteischap van Dufaure gehouden, is besloten Suubeyiau en Louvier als ondei-duecteuren van het Crédit Fancier af te zette». Hun opvolgers zullen Dondetdag a. s. in,^en Munsterland be noemd worden. De bedevaarten naar Louides zijn weer in vollen gang. Zaterdag z'yn 24(10 pelgrims, onder welke 600 zieken en eene massa nonneu, monniken en pneAeis, met deu spooilieiu der- waai ts vei trokken. Zy zongen zonder ophouden het Ave Maria. BELUIK. Ji. Zondag is bet stnudbeeld van den schil der Vim Eyk onthuld. De Koumgen de Koningin vvaien tegenvvooi dig. Na bet vei lick van ileu Koning hadden er op verschillende pinnen vv.inoulelijkhedeii plaats en gevechten tusschen de Kutliuliekeii en de liliei,ilen. Dcgeinlarinene veistiouide de benden en auesleeide velschil lende peisouen. De Senaat heeft Maandag besloten de te Aiitvveipcu gekozen leden Loe te laten DePiius De I.igne is met (36 van de 68 stemmen lot v om zittel' het benoemd De boeien Eenmeo en il'Ai.eihan zijn hei kozen tot vice •presidenten. T U R K I.J E. Uit pui liculioie Li on woi vit gemeld, dat de v'et tegeuwoiji digers van Engeland, Duitseldand en Fi unk uk te Koiisuintinü| el ta-t hebben ontvangen i«, iniuae legeeimgen om bij de Pm te op beslisten toon aan te diingeu op volkomen loyale naleving van het Be,hjosche li actuai. E 0 l' T E. De lieer Riveis Wilson heelt den Khedive het itippoil ovei handigd van de commissie van enquête over de Egyptisclie inkomsten. De inoeiiei van den Kheitive lieelt aan de commissie liaie eigundomitien ufgestaau, waar van de jaai lijksche ojdn engst 200,000 p. st. bediaagt. SPANJE. Te Fez, Mequinez en Tetuan in Spanje woedt vie cholera zeer hevig. I DEN IIAAG, 21 Augustus 1878. Z. M. de Koning heeft vernietigd het besluit van buigemeester en wethouders van Roermond, waarbij de hoofdonderwijzer dei' openbare school aldaar, de heer Van der Kamp, in zijne betrekking is geschorst wegens mede werking aan de redactie van liet weekblad Da Volksvriend. Z. IC. H, Piins Alexander vertrok gisteren te uren met den exprestrein voor Brussel en Parijs uit de lesidentie. SCHIEDAM 21 Augustus 1S7S. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag, den 23 dezer, des namiddags te twee uien, een open- baie vergadering houden; de ttlsdan ter belian- deling aan de oide gestelde onderwerpen zjjyt Ingekomen stukken, vvaarondei tappoit dei' Financieele Commissie, nopens de gemeente' rekening over 1877; vappoit van Buigemeester en Wethouders en de Commissie voor de Plaatselijke Belastingen, betreffende onderzoek regeling belastingen enz. en lapport der Plaatselijke Schoolcommissie, op het adres van ntej. B. E. A. Terneden, welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behan' deld. Deliberatie over: suppletoir-kohier der Plaatsel. Dir. Belasting over 1878; teke ning over 1877 en begiooting voor 1879 def Hofjes van Belois; benoeming hulpondervvijzeres aan de openbaie school voor meisjes; opmaken voordracht van zetters wegens periodieke af treding van drie leden; voorstel vestiging handels-, klasse aan de Iloogere Burgerschoolvoorstel Commissie Stedelijk Gasfabriek tot liet veileenen' eener gratificatie aan den directeur; plan voor, het plaatsen van scheepsboeien ir. de rivier de Maas; adres W. Wensvoort c. s., klachten over de bergplaats van bagger aan de Schie ett rapporten ter zake. Eu verdere voorstellen en mededeelingen. I! Heden middag zijn twee matrozen van eet! Engelsche bark, die naar zee gesleept, werd voor het Hoofd alhier in de Maas gesprongen, met het doel om te deserteeren. Waar' schijnlijk geen kans ziende den wal te be' reiken, werd van de hulp hen aangeboden door den schipper van een kolenaak, die op stroom lag, gebuiik gemaakt, en beide matrozen ia zijn schip opgenomen. De kapitein van de Engelsche baik liet zich door een in de nabij heid zijnde stoomboot op 't lloofd aan wal zetten, waar hij van het gebeurde keunis gaf aan de politie, die de nmtiozen dadelijk opspooide en *ze aan bet bui eau van politie op de Markt alhier bracht van waar *ze een paar uur later geboeid, ouder sterk geleide, per rijtuig naar Maassluis wet den vei voei d, waai'' bet schip dat inmiddels dooi gevaren was gestopt had om kapitein en matrozen opteuemen. Aan het station van de llollandschtf Spoorweg-Maatschappij alhier zijn, op de drukster dagen van de Rotterdamsclie kermis, het vol gend aantal plaatskaartjes naar die gemeente afgegeven retoiirbitj. onk. reis Donderdag -15 Augustus, 1693 f25 1 Zateldag 17 608 206 Zondag 18 1057 148 Dinsdag 20 1423 175' 1' Totaal 4781 Totaal afgegeven plaatsknai tjes 5435 Met de bekrachtiging der onderwijswet is volgens de Tijd een nieuw tijdperk van strijd; geopend, waarvan heleinde niet is te vooizien^

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2