K erhism SidmpüjfT, i Gemengde Berichten. Die uitslag heeft haar niet verbaasd. Wel heeft zij er niet aan getwijfeld, dat de stem van zoo- velen diepen indruk zou maken op 't gemoed vau den Koning en dat iiet verlangen om hen te bevredigen groot zou zijn, maar zij wist ook, dat de Koning dat niet vermocht, zonder een politieke crisis in het leven te roepen, waar van de uitslag onzeker was, en die het gansche land in beroering zou gebracht hebben, juist nu een vreugdefeest i'.i de vorstelijke familie ophanden is. Zij beoordeelt, trouw aan 't con- stitntiöneele stelsel, de daad des Konings niet, maar zij keurt streng af de daad zijner raads lieden. 'Lij luidden het belang des lauds en der dynastie in 't oog moeten houden, niet wat hun de meeste voldoening kon geven. Zij wisten nu, dat hun wet geen wet van vrede, maar een wet van strijd was en dat die wet het hooggaand misnoegen ia den lande duurzaam zou maken. Toch verlangden zij bekrachtiging. Dat was kwaad doen, kwaad aan het volk en kwaad aan den Koning. De gevolgen blijven voor hun rekening. Vervolgens wijdt Da Tijd een woord aan ïOns onderwijs en de ParVjsche Tentoonstelling" naar aanleiding van don hoogen lof, in de Preuss. Sciiul. Ztg. aan liet rapport van dr. Steyn Parvë over ons onderwijs toegezwaaid. Zoo ging het, zegt zij, ook op vroegere tentoonstellingen: ons onderwijs wordt vertegenwoordigd dooreen boek. Maar wat er in dat boek staatkrijgt wel de vreemdeling te weten, maar niet de Nederlan der. Daarom vieest. De Tijd, dat zoo'n Regee- ringsversiagmaar de halve waarheid zal behelzen, dat het openbaar onderwijs daarin nog in de hoogte zal worden gesloken en aan het bijzonder geen recht zal geschieden. Zij dringt daarom aan op 't publiceeren van bet verslag. Het Noord- en Zuid-Nederlandsch Rederij kers- en Tooneeltiefhebbers-Verbond, dat 16 en 17 dezer te Arnhem zijn jaarlijksche ver- j gadering hield, besloot deze bijeenkomst eergis- j teren met een rijtoer door den omtrek. Bij j die gelegenheid is te Roosendaal op het graf j van P. jW De Génestet door de tegenwoordig j zijnde iStfën nedergelegd een fraaie metalen 1 lauwerkrans, waar doorheen een lint was ge- j vlochten, dat een toepasselijk opschrift droeg. De feestelijke herdenking van het 60-jarig bestaan der maatschappij van weldadigheid op a. s. Maandag belooft te zullen slagen, het ge tal bezoekers zal aanzienlijk wezen. Sedert geruimen tijd reeds was de Dier gaarde te Rotterdam in liet bezit van twee vrouwelijke exemplaren van ursus arctos (de gewone Russiche bruine beer). De diergaarde te Gent, had vau dezelfde diersoort twee man netjes, Met ouderling goedvinden nu ruilde men een der wijfjes tegen een der mannetjes, zoodat beide diergaarden in het bezit kwamen van een paar. De wijfjes van de Rotterdamsche j diergaarde echter waren zeer kwaadaardig en toen men te Gent onlangs beproeven wilde mannetje en wijfje te laten samenwonen, bleek het reeds spoedig dat de huiselijke vrede veel te wenschen overliet, daar het wijfje de baas wilde spelen in de echtelijke woning. Dit begon het tot dusver geduldige mannetje te vervelen en een achttal dagen geleden maakte hij daaraan eeu einde door haar te verscheuren. Iets dergelijks is thans ook te Rotterdam gebeurd. Vrijdagmiddag werd het wijfje bij het mau- nelje in hetzelfde hok geplaatst. Aanvankelijk ging alles goed, dank zij de genomenmaatre gelen; maar;na weinige uren verloor ook dit overigens goedaardige mannetje zijn geduld en na oenige uitdagingen en bedreigingen vau de zeide van hel wijlje, viel hij op haar aan. Men slaagde er in het slagtoffer -te ontzetten, maar het was reeds te laat. Een paar uur later blies lietden laatsten adem uit. Bij de lijkopening bleek, dat in - weinige .minuten het wjjfje als het ware was doodgedrukt. Drie ribbon zaten geheel los aan de wervelkolom. Maandagnacht is het sociëteitsgebouw in het Valkeuburg te Breda niet nagenoeg al het materieel een prooi der vlammen geworden. Alleen de muren zijn gedeeltelijk overgebleven. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Onder UI venhout, nabij Breda, waren bij afwezigheid der ouders de kinderen van een gezin met lucifers aan bet spelen, liet bed, v waaropeen tweejarig kind lag te slapen, geraakte in brand, en toen de ouders te huis kwamen, vonden zij liuti kind door den rook gestikt. - Overijssel levert, naar men ons meldt, dit jaar zooveel pruimen op, dat de markt overvuld is eu men bijv. de beste svitte prui men voor 4 ets. het kg. knopen kan. Gehcele ladingen worden verzonden. Men denke er aan, dat het eene vrucht i«, die men met mate ge bruiken moet. Er is dezer dagen te Beilinzona in Zwit serland eene hoogst merkwaardige miero-tele- phonische proef genomen. Eene Italiaausche rondreizende troep moest dieu dag in den stads schouwburg de opera \an Donizetti Don Pas- quale opvoeren. De hoer Patocelii, adjunct- inspecteur van telegraphic in liet Ode distriet van Zwitserland, kwam op hot denkbeeld, van deze gelegenheid gebruik te maken, om eeu proef ie nemen met de lluglies-ruicroplioon eu de Bell-telepiioon gecombineerd. Daartoe stelde hij in een loge van den eersten rang naast liet tooneel een Hughes- microphoou, welke hij door middel van twee draden van IVs millimeter middellijn aan vier ontvangers Bell in de bil jartzaal verbond. De uitslag was hoogst bevredigend. De tele- phous gaven met eene wonderbare juistheid en helderheid, zoowel de tonen van het orkest als den zang terug: geen enkele noot of woord ging verloren. Naar wij meeneu, is dit de eerste dergelijke proef, welke in een schouwburg is genomen tijdens de uitvoering vau eene gansche opeia, en allen die het melodieuse van de muziek der opera Don Pasqualc kennen, zullen moeten erkennen, dat bezwaarlijk op dit gebied eene meer afdoende proef was te nemen, dau juist met deze opera- Stoompost Delft. Ter gelegenheid van de tentoon stelling door de llollamlsche maatschappij van landbouw op 18, 19, '20 en 21 September e. k. alhier te houden, zullen door eeu Deeusche boerin proeven worden geleverd iu het bereiden van boter volgens de Deensche methode. Amsterdam. Op vele grachten, pleinen eu straten te dezer stede was Maandagavond bij gelegenheid van den ^Hartjesdag" de jeugd onledig met het afsteken vau vuurwerk. Een knaapdie zich hiermede vermaakte in de Anjeiierstraathad iu ziju zak menig rotje en voetzoeker. Toen hij een stuk afstak, kwam door eeu of auder toeval eeu vonk niet den voorraad vuurwerk iu zijn zak iu aanraking; liet ging af, eu hevig vei brand werd hij, na in eeu herberg te zijn verhouden, per rarlei baai- naar het gasthuis vervoerd. Jaarsveld, De gelukkige huisvader, die in September 1877 zijn 23ste kind zag ge boren worden eu de hoop te kennen gal zyn kroost tot twee dozijn te zien aanwassen, heeft die iroop bevredigend gezien, daar hem vóór enkele dagen een '2iste kind geschonken werd. Doetiueliom, De finaie pioclamatie, die alhier aangeplakt, inaar op last van den bur gemeester afgescheurd is, had betrekking op de kennis. Tegen den aanplakker is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der politie verordening. Er zijn reeds meer dan vijf en een half millioen francs bijeengebracht voor Imt stichten van do k'erk du Saerc Coeur op Mont-MarUe. Daar echter de geestelijkheid zegt 15 a 20 millioen voor Jeu bouw noodig te hebben, komt er nog een kleinigheid te kort. liet getal bewoonde huizen te Londen was in 1S5L 300,086, on twintig jaren later 419,04-2, in de city was het daarentegen afge nomen van 14,483 in liet eerstgenoemde jaar tot 9236 in 1871. Iu 1851 was de bevolking der hoofdstad '2,363,405 en in 1871 3,206,987 inwoners. Te Berlijn is een vrouw tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld; zij luid een kind uit het vondelingsgesticlit voor het hare laten doorgaan, eu daar mere 'haar rnan bedrogen. De llongaarsciie luitenant Zubowich, die op zijn merrie Oarmlae in zes dagen van Paiiis naar Wennen rijdt, is thans te paard de Theems afgezwommen van Londen naar Greenwich. Een toestel vau kurk en caoutchouc is aan de horst van liet dier bevestigd. Zubowich wil ook met zijn paard het kanaal overzwemmen. Een koffiehuis op den boulevard Itoclie- chuuart, te Parijs, heefteen eigeuaanligen klant. Eiken namiddag komt er eeu hond, een mootje bulldog, die op een stoei klimt en dooi- bladen kennis geeft van zijne tegenwoordigheid. Op dit signaal verschijnt do kellner met een glas hier, dat hij aan deu rand van de tafel voor hot dier neerzet. Met grooie deftigheid slurpt de hond het glas leeg. De zorg voor 't betalen laat hij over aan zijn meester. Wanneer liet erg warm is, blaft het dier voor den tweeden keer, ten teeken, dat hij nog een glas verlangt. Daarbij laat hij het echter blijven: hij draagt steeds zorg, dat hij niet te vee! van liet geestrijke vocht tot zich neemt. De Fransehe bladen behelzen vei halen omtrent den dood eu de begrafenis vau den oudsten der witte olifanten te Bangkok, die, in 1770 'gehoieU, inzijn tempel aldaar oveileden is. Men heeft den duodeu afgod eene piachlig- tige uitwaait bereid. Een honderdtal priesters nam hieraan doei. De drie overgebleven witte olifanten, door trompetters voorafgegaan en door eene ontzaglijke volksmenigte gevolgd, begeleidden de lijkbaar tot aan de boorden- der Menara, waar de Koning en zijne groot- waardigheids-bekleedeis het stoflelijk overschot verbeidden. Dit werd, onder geleide van dertig mi t vlaggen versierde vaartuigen naar den overkant gebi acht om begraven te worden. De 60,000 drijvende woningen in do rivier waren eveneens met vlaggen en allerlei zinnebeelden getooid. Velleden week brak een dwarrelstoi-in los over Wallingford, in Connecticut, waardoor- de kerk, het schoolgebouw eu veertig huizen werden vernield, 21 nienschen het leven verloren en 50 gewond worden. Vier dezer laatsten werden stervende ouder de puiuhoopea te voorschijn gehaalden vau de zes andei eit vei wachtte men niet, dat zij zouden herstellen. De storm duurde slechts één minuut eu giuggepuard met geweldi gen regen eu on weder. Ook op andere plaatsen, o.a. in het noordelijk deel van New York, woedden hevige stormen, welke veel schade aan gebouwen en bet gewas toebrachten, De Chineuzeu beweren de telephouu, bij hen Khumlhsieu" geheeten, reeds in het jaar 978 uitgevonden te hebben. Dit beweert o. a. Chin-Moo in de Peking Qasefto en hij noemt als den uitvinder Kung-ifoo-Whing. Een geneesheer, die in Amerika aan liet.- hoofd vau pen der toevluchtsoorden voor diouk-' aards staat, deelt hieromtrent liet navolgende mede Vele aan den diatik verslaafden zoeken willens en wetens de helsche bekoring, die hen verlaagt en naar'ziel en lichaam sloopt; maar ook zijn er slachtoffers der aicoholkranklreid, die reikhal zen naar verlossing van de vreesdijkn begeerte "naar nog óén en nog één glas otn dien knagenden en brandenden jenever-dorst te lesscheu. Ik verheug mij, hun plechtig te kannen verzekeren, dat de mogelijkheid van zulk eene verlossing voor hen aanwezig is. Wie waarlijk van de drankslavernij wil vei lost worden, is bij machte om zich/elven al de geneesmiddelen aan te schaf fen, die in de toevluchtsoorden gebruikt worden. Hij kan te huis ziju eigen geneesheer zijn, zonder de grnote kosten en openbare ruchtbaar heid aan de verpleging in een gesticht mi bonden. Iu des drinkers liuisapotlie-k is niets anders noodig dau een kleine voorraad Cayennepeper, eeu pot met Liebigs ileescli-extiact en eemge korrels bromide van potassium. Ah de lust tot (hinken ontwaakt, make hij een tnksel thee van Cayennepeper, jgno sterk als slechts drinkbaar is, ea gebruike dit met melk en suiker. Deze thee zal aan d"/ellde behoeften voldoen, waarvoor men lot liet glas zijn toevlucht neemt en -/al ook de gezondheid niet schaden. Men doe dit dagelijks of z>»o dik wij Is a!< de begeei te ontwaakt en na niet w-h» dagen 'zal de gebruiker een tegenzin tegen den pepers i aak kriigen, en met het intreden van dien tegenzin begint de denkbeeldige behmdte aan drank en de begeei te er naar te veril wijnen. Du waai beid dezer uitkomst wordt dag aan dag door de overtuigendst! bewijzen gestaafd, ilet vloeseh- extract moet naai de aanwijzing op de potjes tot bouillon worden gemaakt en nmir behn-fte gebro'kt. Het is een gemakkelijk veriC'M baar voedsel, dat binnen blijven zal, als de mishandel de maag weigert om zwaai der en vaster spijs te verdragen De bromide van potassium gebruike men met groote omzichtigheid en alleen in geval van zeer stroke zi'uuivaambieuing, wanneet 20 of 30 grein, in water opgelost, verzachting en kalmte zullen aanbrengen. Deze is du wijze van behandeling, welke iu al onze gestichten gevolgd wordt on die ik heilzaam ooi deel, dat algemeen bekend worde. Voorts banue de niet opgestoten thinker- uit zyne verbeelding err ontvluchte hij iu bet werke lijk leven alles, wat zijner zwakheid voedsel geven katr. II ij zoeke werkzaamheid, slnpe en cte op regelmatige wijs, imude zijn lichaam rein. in één woord, tiij gehoorzame, -zooveel hij eetiigszins kan, aan de eenvoudige regelen der gezondheidsleer. Iloudei dei', ja duizenden kunnen getuigen, dat, wie dit voor sell lift volgen willen, zich daarbij, gelijk vanzelf spreekt, van alle bedwelmend vocht onthoudende, zich van de on uat«u rli keen overmachtige hegeei te daar naar spoe lig vuilst eu in eau vroegeien ge- zonden toestand hersteld zien. ed. Her v Kerk. Beroepen: te ABdasscnlnm. .1. Ifeinenian, te Ketiiol, die reeds eenmaal voor de toezegging vau be roep in deze vacntriie heeft bedankt. Belg-Ambacht, O, Ifingnoldo, te 's In-Vi-tduin Knpelle e. a.St. (.aureus iZeelar dD. Wiel.mdt te fimiiekeu cn Havel. Ansti'ilitz (classis Auiuisfooit, J. W. Unger, te Koiule- kurku, U ndieeht, A. W. I.. 'J'nluin, te Voorst. Bedankt: voor i.eemvardeu. N. Kamp, taGoor. Wiirga, ,i. I-I. Moli zor, te Brachten. licnkum c. 1\ C. Villi Oiistei let-, te I lei no. Aangenomen: iinnr (Inviel, .1. .1. Oudegec-st, te Osseiidiecht. 's Heitegenbo-eh, B. Van Schelven, te Alkmaar, Roorosch Katholieke Kerk. Tut diici-.lunr van het linoiiiM h Kn'lmm-ko gymna sium te Katwijk is, iu plaats van den ho;r A. Henriet, benoemd de lieer r.'teiiieus Wilde. Benoemd tut lettor ïu liet Aloy-ins-goslielit te Hel mond, C. Van Beunten; tol kapelaan te Mier In. '1'. A. van Laarhoven eu tot kapel runs te Tilburg 1'. .1. Ver hoeven en Tli. M. Van den Heuvel. DU ROE II Lil K K 8 T A ND, Geboren: 19 Augustus, Aiz-nm van 11. Rijken en A. Van der'Schouw, Lncndooische

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3