fecMjat'iaplijts, iiitiniM Btaiai A0. 1878. Maandag 26 Augustus. Jtë. 4487; p Kennisgeving. Kennisgeving. j[ w o© ©i) X> ertigste J a a r ir a 11 s*\ BUB1MHARKT, E, 134. Bij «leze Courant behoort een II ij voegsel. De Burgemeester enWethoudeus van Schiedam. Doen te weten; Dat het eerste suppletoir Kohier voor de Plaatselijke Diiectc Belasting dexer Gemeente voor het dienstjaar 187B, door den gemeenteraad op den 23 Augustus jt. vastgesteld, ingevolge het bepaalde bij ait. 2G5 der Gemeentewet, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lozing op de Secretarie der gemeente is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort den 24 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 24 Augustus 1878. Wie 2Ïeli liet Frankrijk van 1878 wilde voor- Stellen als geheel vervuld met zijn zoo uitne mend geslaagde tentoonstelling, zou zich deerlijk vergissen. Een land, dat een jaar van politieke worsteling als '1877 achter den rug heeft, mag zich voor een wijle veroorloven, den blik op andere zaken te vestigen, telkens echter komt mea er teiug op de groote vraag: ils de Re publiek thans op hechte grondslagen gevestigd en kan zij zonder schroom hare tegenstanders onder de oogen zien en hunne aanvallen af wachten." Do ex-dictator Gambetta behoort in de eeiste plaats tot degenen, die zonder ophouden de nooden en behoeften van het land blootleggen, en de zieke plekken aanwijzen. In zjju orgaan Ia Bepubligtie Franpaise wordt thans de Frausche magistratuur ouder handen ge nomen, eu hare houding aan eene scherpe kri tiek onderworpen. Het is bekend, dat de leden der rechterlijke collegiön, de Katholieke geeste lijkheid en onderscheidene legei hoofden den tegeowoordigen regeeiiugsvorm met leede oogen beschouwen en eene omverwerping van de Republiek met vreugde zouden begroeten. De rechterlijke vonnissen dragen, en'tis Mn hoogst ongunstig verschijnsel, in welk land ~W het zich ook Voordoe, onmiskenbare blijken van partijdige"'gezindheid der rechters. Bij ge legenheid van de jongste ongeregeldheden te Marseille welden de legitimisten, die daarbij betrokken waïen, al zeer spoedig voor de recht bank geroeplij: do republikeinen daarentegen liet men" eem'vijftig tal dagen preventief in de gevangenis doorbrengen, voor hunne zaak werd onderzocht. 'Dat dergelijke feilen een man als Gambetta treffen, is licht verklaarbaardat hij echter te velde trekt tegen de onafzetbaarheid der rechtersjfgetuigt niet van vooi zichtigheid. Zeker, 't isf|een kostbare schat, als een land kan roemen'fin een lechterlijke macht, wier eerlijkheid en 'goede trouw boven alle verden king verheven is. 't Is een troost voor den burger, als hy zich tegen wien ook, met ver trouwen durft'beroepen op de rechters te Ber lijn, gelijk de. molenaar van Sans-Souci ten opzichte van den Grooten Frederik deed. Daaren tegen is het,'grievend in de rechtspraak van onafzetbare magistraten een politieke klein geestigheid em partijdigheid te ontwaren, die den eerbied slèr- het recht noodzakelijk moeten doen verzwakken. Toch zou een ledmiddel als Gambetta voorstelt, wel eens verkeerd kunnen werken. De Fransche republiek bestaat thans acht jaren. Zij heeft hevige aanvallen te ver duren gehad; maar juist de gematigdheid der republikeinsche partij heeft Frankrijk voor groote onheilen bewaard. Met het oog daarop is het te hopen, dat Gambetta en de meerderheid, wier leider hij is, den tot dusver gevolgdeu weg niet zullen verlaten, maar van den tijd, die menschen doet vooi bij gaan, doch beginselen niet kan deren, de genezing wachten van een kwaad, dat nog als een overblijfsel van het Napoleontisch regime moet beschouwd worden. De rol van hervormer van Turksche provin ciën, die Oostenrijk op zich genomen heeft, blijkt met den dag moeielijker te zijn. Keizer Frans Jozef, die zijn oom, den Duitschen Keizer te Teplitz bezocht, moest zijn bezoek bekorten, om met spoed nnar zijne hoofdstad terug te keeren, en met zijne raadslieden over den toestand te laadplegen. Iu de hoofdstad van Bosnië Serajewo konden de Oostenrijkers niet dan na een hevig gevecht binnentrekken. Te Banjaluka, waar de Oostenrijkers het kasteel hadden bezet, werd door de Turken een tot hospitaal ingericht non nenklooster in brand gestoken, waarop uit het kasteel een hevig kanonvuur op de stad werd geo pend, met dit gevolg, dat volgens telegrafische be richten de stad geheel werd verwoest. In Hon garije, kort geleden nog zoo ultra-Turkschgezind, begint tengevolge van de gebeurtenissen de stemming merkelijk te verauderenin de andere deelen van de monarchie is men woedend. Aan terugtreden der Oostenrijkers valt niet te denken; .de taak, die zij op zich namen te ver vullen, moet worden volbrachtmaatschappelijke hervormingen moeten aan de door de Turken gedemoraliseerde land wórden geschonken doch als men, om te beginnen, reeds stuit op devijandigegezindheid der niet-Mahomedaansche grondbezitters, en elke versterkste plaats met geweld van wapenen moei innemen, dan moge dc rol van hervormer een sclioone blijven, benijdenswaardig is zy zeker niet. De heeren Gortschakoff en Beaconsfield mo gen met hartelijke handdrukken te Berlijn van elkander zijn gescheiden, in hun reis-cou'pé's gezeten hadden beiden reden om elkander uit te lachen; de eerste om de poets, die hij zijn vriend ging spelen; de tweede om den koste- lijken vrede met eere", dien hij verworven had. De tachtigjarige Gortschakoff wist wel, waar hij zijn Engelschen collega moest aan tasten. Het uitgestrekte Britsch-Indië heeft steeds een wakend oog te houden op het na burige Afghanistan, welks Emir een onverzoen- lijken haat tegen Engeland koestert. In alle stilte zendt de Russische kanselier een zaak gelastigde naar den Emir, en deze veeltijds ongenaakbare heer ontvangt dien met de meeste vboi'komendliêi'd, Dê tijding hiervan veroorzaakt een hevigen schrik in het kamp der Engelsche bewindslieden. De zet der Russen was fijn. Wordt de Emir te Kaboel door Russischen invloed beheerscht, dan kunnen daaruit voor Britsch-Indië de grootste gevaren ontstaan. Van Afghanistan uit zal dan de inlandsche bevolking ia een aan Engeland vijandigen zin bewerkt worden, de gevolgen kunnen ver schrikkelijk zijn. Ziedaar de wraak der Russi sche diplomatie. Van den nood een deugd makende, heeft Engeland nu besloten, insge lijks een zaakgelastigde, met een geleide van 300 gewapenden naar den Emir te zenden, en te trachten dezen gunstig voor zich te stem men. En het is zeker, dat de uitslag dezer zending door de Engelsche regeering in de grootste spanning wordt afgewacht. O, die hooge politiek! Rusland zendt een afgevaardigde naar Midden-Azië, terwijl binnens lands een afgrond gaapt, die verschrikkelijk is. De Russische regeering sommeert buitenlands studeerende onderdanen om huiswaarts te keeren, en voldoen deze aan het ontvangen bevel, dan voert men hen naar het oord der ballingschap, Siberië. Op een goeden morgen wandelt een generaal, een echte Rus, op de straat, men steekt hem dood en de daders vinden gelegen heid zich te verwijderen. Elders hebben rechter lijke vonnissen uitbarstingen van de volkswoede tengevolge. Nihilisten, Pauslavisten zijn over de gansche uitgestrektheid van het Russische rijk verbreid en tarten politie en justitie; de onder worpenheid aan den knóet en de vrees voor verbanning zijn geweken, en waar is de'Minister van Binnenlaudsche Zaken, de hervormer, die den kolossus een nieuw leven zal inblazen? De' Keizer lijdt onder dit alles,' zegt men, en is nog zwaarmoediger geworden, sedert men hem aan het verstand heeft gebracht, dat legioenen •van hoogér en lager geplaatste ambtenSren COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal. 1.85. Franco per post, door het goheele Kijk. - 2.50. Afzonderlijke noromers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Oourant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. w o'I O D De Burgemeester en Wethouders ran Schiedam. Gelet op ast. 203 der Wet van don 29 Junij 1851 (Staatsblad no. 85)regelende de samenstellinginrig- fing en bevoegdheid der Gemeentebesturen: Doen te weten: Dat de begrooting rail do inkomsten on uitgaven dezer Gemeente, voor iiet dienstjaar 1879, op den 23 Augustus jl. aan den Raad aangeboden, op de Secre tarie der Gemeentevoor een ieder ter ioiing is neder- geiogd, en tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd. P. J. VAN DIJK "VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. i

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1