Ik;-: w <r> "1W namens hen door den heer M, M, Kerdel, kapitein der schutterij alhier, werd beantwoord, terwyl hij de vereeniging »üe Eendracht" dank betuigde voor de uitnoodiging. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnsen te Overschie c. a, gerang schikt in de zesde klasse. Naar wij vernemen is aan de firma Chris tie, Nolet& De Kuyper te Delfshaven de ver vaardiging en levering opgedragen van een stel stoomketels van 220 pk, nominaal, ten dienste der mailstoomboot Marie Henrietta, varende tusscben Ostende en Dover, voor rekening van het Belgische gouvernement. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende dat mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten, ingevolge art. 91 der Grondwet, heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen dat derhalve in het hoofdkiesdistrict Dokkum eene verkiezing voor een lid dier Kamer behoort plaats te hebben, heeft die verkiezing bepaald op Dinsdag 17 September. Zoo herstemming noodzakelijk is, zal die geschieden op Dinsdag I October. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank op 24 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamea een bedrag uitmaakten van f 45,903,584 70Vj. De heer Elout van Soeterwoinie beant woordt in een open brief, opgenomen in De Standaardhet rapport van den Minister van Binnenlandsche Zaken over de adressen tegen de onderwijswet. Prins Hendrik der Nedeilanden is door den Duitschen Keizer benoemd tot chef van het 65ste regiment Pruisische infanterie, te Keulen ia garnizoen. De Haagschc Kroniekschrijver van de Qron. Cour. deelt mede, dat Prins Hendrik een* recht vorstelijke som bestemd heeftopda^ daaruit bij zijne terugkomst te 's Gravenhage, aan de armen een buitengewone bedeeling zou worden verstrekt. Jl. Zaterdag werd uit Utrecht na afloop van het huwelijk van Prins Hendrik en HD. jeugdige gemalin Prinses Maria van Pruisen een prachtige ruiker aangeboden, vergezeld van een in blauw fluweel gebonden album, met opdracht en eenige dichtregelen, van wege de leden van het bestuur der Amaliastichting al daar. De ruiker is samengesteld uit witte rozen met het wapenschild der stad Utrecht in het midden, waarachter het roode kruis te voorschijn komt. Mocht de toestemming van hoogerhand daartoe verkregen worden, dan zullen Prins en Prinses Hendrik by gelegenheid van Hd. fees- telijken intocht in de residentie, aanstaanden Zaterdag begeleid worden door een eerewacht te paard. Dat eeregeleide is aangeboden door een 20tal ingezetenen, wier costuum zal bestaan vut steek, zwarten rok op de schouders ver sierd met linten van de nationale en Piuisische kleuren wit rest, lichtkleurige pantalon en rijlaarzen. Het geschenk, dat namens de Haagsche burgerij aan het vorstelijk paar na Hik. komst in de residentie zou worden aangeboden, is voltooid en jl. Zaterdag aan het gemeentebe stuur afgeleverd. Het bestaat uit een kostbare lichtkroon, vervaardigd in de zilvermagazijnen van de firma de Meijer, hofleveranciers, Plaats te 's Hage, die alle eer van haar werk heeft. Het prachtstuk, bewerkt in den stiil Louis XVI, heeft een omvang van '1.25 metèr bij eene hoogte van '1.25 meter. Uit het sierlijk gemonteerde hangijzer loopen armen, evenais de bobóches, in den vorm van lauwerbladen, rijk geciseleerd, te zamen dragende 24 lichten. Aan de branches zijn drie zilveren platen in "den vorm van harten, waarin het wapen van Prins Hendrik, de steigerende leeuw den pijl bundel omklemd houdende; de Pruisische ade laar en eindeiyk de ooievaar, voorstellende het stadswapen. Op de vorstelijke wapenschilden zijn de mono grammen van het echtpaar in goud gelegd. Te 's Gravenhage wordt een gala- of feest- concert georganiseerd. Piins en Piinses Hendrik op 1 September a. s. anntebieden in dut ge bouw voor Kunsten en Wetenschappon. De drie erkende Zangvereenigingen der residentie zullen hare medewerking verleenen, te weten de »K. Z. V. Cecilia," de tKon, Nationale Zang school voor Haadswerkliedeu" en sHaagsch Mannenkoor." De heer Richard Hol, uit Utrecht; heeft zich bereid veiklaard sCecilia" bij deze feestelijke gelegenheid te dirigeeren, De tooneelvoorstelling in den Haag zal niet op den 31en Augustus, maar den 6en September plaats hebben. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Dokkum, heeft de kiesvereeuiging Hervorming zonder Wanorde" te Het Bildt candidaat gesteld den heer F. Lieftinck, predikant te Kirnswerd. Jl. Donderdagoamtdilag had het gebruike lijke Congres-diné te Kampen plaats, waarbij tal van feestdronken werden ingesteld. De heer Geertsema, commissaris des Koniugs, eere-voor- zitter van het Congres, bracht den toast op den Koning uit. Van de werkzaamheden op Vrijdag, indeaf- deelingen op de algemeens vergadering, geeft de Zwohche Courant het volgende résumé: Eerste afdeeling. De heer Dercksen deed een aanval op de naamlooze kritiek; zijn gevoeleD, gedeeld door mevrouw Storm en den heer Hoek, werd bestreden door dr. Schaepmun. De heer Beckering Vinkers behandelde het gebiuik en het wangebruik op het gebied der Nederland sche taal. Tweede afdeeling. De heer Paul Frédéricq sprak over de protestantsche hoogeschool te Gent; de heer Ledeganck over het schoolwezen, gedurende de middeleeuwen; de heer Uitter- dïjk over het archiefwezen en over Lodewyk van Kampen, een vriend van Petrarea, door dezen met den naam Socrates aangeduid; de heer van Anrooy eindelijk over de restauratie der Nikolaaskerk. Derde afdeeling. De heer Jacobson besprak de eischen van een tooncelschool in onze dagen. Aan de discussie daarover natnen deel de heeren de Veer, Hiiman, Heuft) Ramondt eu Piccardt. Algemeene vergadering. De Donderdag be noemde commissie tot beraming van een hulde aan Vondel op 5 Februari 1879 stelt voor, dat het Congres eene commissie benoeme tot voor bereiding van gepaste heidenkiug; o. a. wordt het neerleggen van een kran,s op het graf wen- schelijk geacht. De heer Brummelkamp vraagt waarom Vondel gehuldigd zal worden en niet Bilderdijk of Tollens: de zaak licht z. i. niet op den weg van het Congres; hij is er tegen. De heer Schaepman verdedigt het voorstel on der algemeene toejuiching. Het voorstel wordt met acclamatie aangenomen. Naar aanleiding O o van het rapport van den heer Hamelberg, Don derdag uitgebracht, is door een onbekende f20 voor bibliotheken aan de Kaap geschonken. Het voorstel Brouwers: «bibliotheek op het Muiderslot," wordt door het Congres toegejuicht en m handen gesteld van een commissie, be staande ,uit de heeren Brouwers, Binger, Camp bell van Vloten en Voistemian van Oyen. Daarop woidt door den lieer Piccardt eene voordracht gehouden over het goed recht der Nederlandsche taal op iiet gebied der toonkunst. Do heer Piccnult vvenscht dat het Congies aau de Nederlandsche Toonkuiisteuaars-vereeoi- ging sympathie betuige met haar pogingen om den Nederland'chen zang te verheffen. De heer Paul Fiédéricq zegt, dat ook in Zuid-Neder land de moedertaal in het lied achterstaat b 'tóf Us* 1»,* het Fransch en wijst op balladen en Hedereii uit de zestiende eeuw en vroeger; ook op da uitgaven van het «Willemsfonds." De heer Dyserinck bracht hulde aau de nagedachtenis van Heije. De heer Schaepman aan die van Frans de Gort. De heer Hitman houdt een bijdrage over den lof van Dietschland en het lierdicht. Ten slotte gaf de heer Heremans een beschouwing over het verschil tusschen Nederlandsch en Plat- duitsch. Hij acht de versmelting beider tong vallen onmogelijk. Aan HH. KK. HEI. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden is, ia de laatste zitting van het congres naar Potsdam het volgend telegram gezonden «De leden van het Nederlandsch taal-en let terkundig. congres, te Kampen vergaderd, be tuigen aan HH. KK. HH, hunne warme be langstelling in het huwelijk, rloor HH. KK. HH, heden 24 Augustus '1878 gesloten." Nog is van Van Zeggelen eeu vers aan Prin ses Maria voorgelezen, volgens de JV. li. CL, o. a. deze regels bevattende: «hij lasten, die wij torsten, Bij jubellied en feestgeschal, Mu.t Ncérland steeds zijn vorsten, Maar Hendrik met het minst van al. Wij roemen dus zijn keuze, Wij bieden u een welkomstgroet Niet slechts bij lied eu leuze, Maar met een dankbeé iu 'tgemoed: Wij bidden dat Uw trouwe, Hij d" Jel van Uw levensdoel, Hem de innigheid ontvouwe Van een geheiligd zielsgevoel. Vorstin, wij moeten 'tuiten: Uw komst maakt onze vrees te schand Wat lot zich moge ontsluiten: Hei! biede U 'tnieuwe Vaderland!" Aan Z. M. den Koning en H. M. de Koningin der Belgen is een telegram gericht van den volgenden inhoud: sDe leden van het Nederlandsch taaien let terkundig congres, te Kampen vergaderd, bieden HH. MM. hunnen oprechten heilwenscli en hunne warme hulde aan, bij gelegenheid van Hr. Ms. zilveren hnwelijksfeest, heden 24 Augus tus 1S78." Omtrent het geschenk, door Prins Hen drik der Nederlanden aan zijne bruid geschon ken, deelt de Kolnische Zeitung mede, dat het een rijkdom eri pracht van briljanten en andere edelgesteenten bevat, zooals zelfs bij vorstelijke huwelijken zelden voorkomt. Het is vervaar digd door de Berlijnsche hofjuweliers S. Frie- deberg Zonen. De geheele corbeille bestaat O O uit een diadeem, eeu corsage (groote broche), een collier met II pendeloques (hangers) en eene verlenging over de corsage ook als zoogenaamde esclavage te kunuen dragen^ die in twee schouderbroches uitloopt. Dit tooisel,, dat volgens teekeningen van Holbein vervaar digd is, kan op tweeërlei wijzen worden ge dragen, nl. met saffieren of gehee! in briljanten. De door Prins Hendrik daarvoor geleverde saffieren en briljanten belmoren tot de grootste zeldzaamheden, zooals zij zelfs in de beroemdste verzamelingen en schatkamers niet te vinden zijn. De grootste saffier der corsage heeft een gewicht van 200 karaat, is van het schoonste zuiverste blauw en heeft een waarde van meer dan 100,000 innik. Niet minder schoon is een tweede saffier cabochon van' meer dan '100 karaat, waarbij zich de overige vijf groote saffieren van het diadeem waardig aansluiten» De briljanten, die in plaats van de saffieren, kunnen worden ingeschroefd, zijn van 10—-30 karaats het stuk, en van het zuiverste water, zooals zij slechts oudtijds in Brazilië werden gevonden. Het geheele tooisel wordt op een waarde van een millioen mark (f 600,000) geschat. - Daarenboven schonken de Keizer en de Keif; zerin aan de bruid een diadeem, dat ook door genoemde hofjuweliers werd geleverd en geheel in briljanten gezet,- met 9, sterren is' vervaar- t M f f k f 1 T i 'c V ïrif- -V v V.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2