Kerliiiem' Gemengde Berichten. een dootlelijke stilte in de zaal en men zag zakdoeken door de ruwste zeelieden te voor schijn brengen. Daar was eene Zondagsschool aan boord, met twee meesteressen en-40 kinderen; daarvan is er geen terechtgekomen. Een jonge vrouw schreef aan haar echtgenoot dat per spoor reizen zoo gevaarlijk werd, zij herinnerde aan het ongeluk bij Ramsgate en daarom zou zij liever per stoomboot reizen. Helaas! de keuze heeft iiaar het leven niet kunnen redden. En dan de kleine jongen, die door een boot gered werd en verklaait vader, moeder, drie broers, twee zusters en de baby aan boord gehad te hebben. Waar zijn ze gebleven? vroeg een der leden der jury medelijdenden het knaapje wees door het venster naar de rivier. De dagbladen zijn vol brieven der geredden, die op eene wonderbaarlijke redding wijzen, maar wanneer ik u in gedachten Daar Wool wich breng, dan ziet ge honderden in wanhoop, die dag en nacht op de kade vertoeven en angstig de Erith verbeiden, in de hoop den lijken hunner betrekkingen eene begrafenis te kunnen geven; slechts weinigen zijn bij de lijkschouwingen tegenwoordig geweest, maar toen ik het gebouw verliet, werd ik onmiddellijk door mannen en vrouwen omringd, die mij eene beschrijving hunner vrienden gaven, Hebt ge ook zoo'n persoon gezien?" Vóór het paleis van den lord-major staat eene bus in de open lucht met twee agenten van politie op een eerbiedigen afstand. Zij, die eene liefdegave van geringer gehalte wenschen te offeren, kunnen hunne penningen in de bus storten. Voor de grootere bijdragen is eene inschiijving op het bureel van den lord-major geopend. Mijnheer de redacteur, dat ge die bus ook eens bij liefdadige Nederlanders in herin nering bracht. De meeste opvarenden waren werklieden en klerken. Daar zijn honderde huisgezinnen tot armoede veroordeeld. In een later schrijven van denzelfden corres pondent wordt nog het volgende medegedeeld: Het cijfer der opvarenden, als 623, wordt echter hedenmorgen beduidend hooger aange geven, en met inbegrip der kinderen, wier aantal on 300 berekend wordt, moet het 802 geweest, zijn. Tot op dit oogenblik zijn 224 lijken terug gevonden, waarvan een groot aantal nog niet opgevorderd zijn en als onbekend hedenavond door het kerspel zullen begin.ven werden. De Princess Alice is thans geiiee! gelicht en de vrije vaart op de Theems- hersteld. liet kerkhof van Woolwich leverde heden middag het eind bedrijf van dit ontzettende drama. Langs deu geheelen weg van het Arse naal, de Towuhali, naar het keikhof, volgt dc eene begrafenisstoet den ander, de klokken lui den en een»! groote mouigte is op du been, om den verongelukten de laatste eer te bewijzen- Gisteieu werden drie, piek-pockets door de politie gearresteerd; deze volleerde dieven zoch ten quasi geiief.le betrekkingen onder du ten toongestelde lijken. Maar teu prooi aan bittere teleurstelling keerden zij tegen don avond terug. Men vond echter door toevallige om«tumlighede i, dat deze rouwdragende» een groot aantal gou den horloges bij zich hadden, di») zij niet den dooden, maar den levenden ontfutselden, iiame- inelijk hun, die iu hun bitter leed bij het opsporen hunner betrekking, alles om zich heen vergaten en do alomtegenwoordigheid (Ier pick pockets uit het oog verloren. Dat is weder echt Eiigeisch I In een Lontlensche sMoigne" moet aangeplakt worden «Beware of Dick-pockets." Hedenmorgen had op' do iivier wederom eene aan va: ing plaats tusschen de Jloloïcen (vermoe delijk een Nedei landsch schip) en eeno der z. g. Denny bootengelukkig is geen menschenleven dam bij te betreuren. De Penny-boot werd boven watermerk getroffen en er vvastij cl genoeg orn al de opvarenden aau land te brengen. Dit nam echter niet weg, dat de ontsteltenis aan boord (vooral na het oogeluk der Princess Alice ligt 1 te verklaren) alle beschrijving te boven ging. I Andermaal weergalmde de Theems van een I vreeselijk noodgeschrei. Het was echter elf uur in den morgen en van alle zijden werd aanstonds hulp aangebracht! Het voorschip van de Princess Alice is Vrij- dag jl. gelicht en op den wal gezet. Men vond in het vooronder 17 lijken, onder eene tafel tezamen gedrongen. Met hel lichten van het achterschip, dat een voel grooter aantal drenke lingen moet bevatten, is tnen thans druk bezig. Inmiddels is er te Londen eene inschrijving ten behoeve der nagelaten betrekkingen van tie slachtoffers bij die ramp geopend. Het aantal der tot Maandagmiddag opgevischte en aan land gebrachte lijken bedraagt 001. Vlaurdingon. Er zijn jl. Maandag 2 loggers te Maassluis aangekomen met 10 en 12 last haring. De prijs liep alweder hooger van f 20 tot f20per ton. Een partijtje viscl-i van Pernis, groot *120 ton, bracht f2(i op, leng f171/». Berichten omt: ent de hariugvisscherij blijven ongunstfg. Maassluis. Het gestrande stoomschip 'Pern is met de hulp van de sleepbouten Maassluis en Zeeland bij nachtgetijde. vlot gekomen, nadat een gedeelte der stukgoederen in licit leis was geborgen en de lading zout in vee wak geworpen. Amsterdam. Maaudag avond is op den Zee dijk in h et danshuis «Café Scandinavian", brand uitgebarsten. De vlammen namen zoo spoedig toe, dat het geheele perceel is uitgebraad. Ook de belendende perceelen hebben zwaar geleden. Als oorzaak van den brand wordt genoemd liet omvallen van een petrolruintnestel. Een 74 jarige vrouw is, naar men verneemt, in de vlammen omgekomen. Bij den gemeenteraad te dezer slede is ingekomen een voordracht van it. en W. om eenige kelders in de JonkerStiaal, Spuistraat,- Oude Hoogstraat," Staalstmni. St Antli. Bree- stiaat. Ver wei straat, Zandstraat, Kerkstraat, Lange Leidschedwarsdraat,' Haarlemmerdijk en Prinsengracht te vet klaren ouaeschikt ter be woning, als nadeelig voor de volksgezondheid, en om te verbieden dat bedoeld»; kelders be woond of ter bewoning afgestaan worden. On no fabriek van de lioe.n-t: Sluyter en Blok alhier, is onlangs een proef genomen met een middel tegen ketelsteen. Het thans be proefde middel be toad in een vocht, dat door een to"stel dagelijks in den ketel gevoerd wordt; de heer H. C. Weeber Wz. alhier, stelde liet ter beschikking. Hij mag zich met zijne vinding geluk wen<dierr, want de uitslag van de proef is zeer gunstig te noemeu. Na een gebr uik gedurende drie maanden van het onzuivere water uit de Elandsgracht, bleek de ketel slechts eene laag ketelsteen ter dikte van een dubbeltje te hebben, die bovendien uiterst brons was en óf vanzelf losliep óf door een ieuvoudigen hamerslag. Vroeger was de (likt" 1 centimeter en moest de steen met krachtsinspanning worden afgebikt. Du, vele deskundigen, die zicit vau den uit slag der proef over tuigden, hebben er zich zeer ingenomen mede betoond en een gunstig lui dend certificaat geleekend. IVestzann. Plor al ia vierde jl. Zondag haar tweede jaarfeest, door het houden van eene tentoonstelling van bloemen en planten, ge kweekt door den arbeidenden stand in deze gemeente. De 65-jarige pastoor van Ardon, de abt Leuiidde, is 's morgens te 7 uur, op den weg naar Netiiliy, waar bij de mis ging lezen, ver moord gevonden. De pastoor woonde eenige jaren te Ardon en was algeineen geacht. Te Brussel heeft een priester een poging tol moord gepleegd op een verver van de Hue de Malines. Deze zong onder het werk het Geuzenlied; de priester verzocht hem herhaal delijk met zingen op te houden, en toen de verver nat niet wilde doen, nam de priester een revolver en schoot op den verver, die zwaar ge wond naar het hospitaal moest worden vervoerd. B-u rentenier uit Orel heeft per testament zijn vermogen van 580 000 roebels aan het vor stendom Montenegro vermaakt; bet kapitaal moet dienen om een bank te Cettinje op te richtenvan de winst zal een deel worden ver bruikt nni scholen te bouwen, een ander deel voor liefdadige instellingen. Te Fianlcfort aan den Main zal eerstdaags een hotel, dat uitsluitend voor dames bestemd is worden opgericht. Ook zal liet personep! uit dames bestaan. Maskelyne en Gooke, de bekende virtuozen in de goochelkunst, hebben in de Egyptian Hall te Londen een nieuwen automaat ten toongesteld: Labial, een mechanischen ophicleïdespeler. De figuur schijnt de tonen uit het instrument werkelijk door lipbeweging voort te brengen Met begeleiding van twee cornetspelers blaast Labial zeer netjes eenige muziekstukjes, o. a. een «rnarsch van de Dis- raëlieten, in den Asianlineur-sleutel." Twee andere vermaarde automaten in de Egyptian Hall zijn, zooals velen Weten,* Psvcho, de whist-speler en cijferaar, en Zoü, de poitret- teekeuaar. Dezer dagen Imeft zich te Pari;.-, een meisje van achtenswaardig»' familie door middel van een revolver, op den toren van de ke: k Notre- Dame van het leven beroofd. Op ziclwrlve ligt in dit feit niets buitengewoons, daar dit in die stail meermalen geschiedt. Maar on<je- woon was zeker de drijfveer, die de ongeluk kige tot de noodlottige daad dwong Zij hoopte weldra met den man barer keuze in deu echt veremiigd te worden. Op bet laatste oogenblik echter werden baar mededfeiingen gedaan, die, betrekking hebbende op bare geboorte, niet voor haar geheim mochten worden gehouden, en liet meisje, uit wanhoop daaiover, en inziende dat thans haar huwelijk tot de onmogelijkheden be hoorde, sloeg de hand aan ziclizelve. De moeder begaf zich naar de Morgue, waar zooals men weet, zulke lijken steeds tentoon gesteld worden. Het was 8 uur 's avonds. Maar na zes uren wordt de toegang zonder bijzondere machtiging der autoriteiten geweigerd. De arme vrouw moest dus terugkeereu. Den anderen morgen kwam ze terug, vergezeld van'een ueef der overledene en daar herkende de moeder tusschen andere dooden bet lijk baier bgmiude dochter. De smart, die de moeder gevoelde, laat zich eer denken dan beschrijven. Nert. Tïerv Kerk. beroepen: te Qud-Ucierlandlioxma, ie Oval- Al bias, Anjum, F. Oberman. te Stoeuwijkei wobi. Groningen. II. Smeding, te Haarlem. ,j Bedankt: voor Btakel, J. van dor Meutentej lletiel, Burt.eveid, P. Uadslra. te Klttudovt. De hoofd/aak dev door de Synode ontworpen bepa lingen mntieut de rockten en de bevoegd beid der minderheden wat dl. door do Kerk. Cl. aldus medege deeld: De hoofdzaak der bepalingen is. dat iu gemeenten tan twee ouderlingen en twee diakenen oen minderheid van 2 5 der stemhebbende lidmaten recht j eelt tot do benoeming aan één ouderling; dat in gemeenten van twee predikanten diezelfde miudciheid aanspraak beeft op één predikant; m gemeenten van meer dan twee predikanten heeft zij aanspraak op één predikant, indien zij een zooveelste ïleel stemgerechtigde lidmaten heeft, als er predikanten in de gemeenten zijn. Het getal predikanten, waarop eene minderheid aanspraak heelt, wordt buiekciid. naar hnio gutalstéikte." Ds Kerk. Cl. voegt hieraan too: r> Wat vóór vijf j uen dun de* midden; artij in de Commissie van neven Werd voorgesteld, woidt dus nudoor de Synode oveige nomen."

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3