Gemengde Berichten. »Het programma zal rond 25 September nan de deelnemers toekomen." De Arr.-rechthank te Arnhem heeft eene boete van f25, of eene gevangenisstraf van 5 - dagen, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, opgelegd aan een "zekere juffrouw D. 'ei pooi te, te Nijmegen. Zo had een middel togen kanker, zooals zij zeide. Zondagmiddag waagde zich een drietal jongelieden, waarvan twee uit Monnikendam en een uit Amsterdam, in oene kleine zeilboot op de Goud-zee om het eiland Marken te bezoeken. Daar het scheepje Zondag in den laten avond nog niet terug was, maakten de betrekkingen in Monnikendam zich ongerust en ging men aan Thet onderzoeken of het gezelschap zich ook hier of daar aan wal had begeven, doch nergens was een spoor te vinden, Maandag middag eindelijk vond men onder de kust van Edam het vaar tuigje omgekeerd drijven. liet is dus zoo goed als zeker dat de personen, die zich in de boot bevonden, verdronken zijn. Van hunr.e lijken is nog niets ontdekt. Het anti-revolutionaire blad liet Zuiden, over de gevolgen der nieuwe schoolwet sprekende, hangt een zeer ongunstig tafereel op van de weinige belangstelling, die tot hieitoe, onder de vrienden zeiven, de Christelijke school vond. Opmerkelijk in dat artikel zijn de volgende zinsneden. Laat, doch niet te laat, heeft de Kerk hare schuld tegenover de school gevoeld. Zij liet haar aan haar lot over, en bedacht niet, hoe alleen de zucht tot zelfbehoud haar noodzaken moest, niet om over de school te heerschenmaar haar te steunen. Zij, de rijkere dochter van denzelfden Vader, liet haar armoede lijden. Zij, da sterkere zuster liet haar tobben en wist niet eens, in welke straat zij woonde. Zij trok zich harer niet j aan. Ja, vele predikanten waren voorstanders, waren bestuursleden van de Chi istelijke school. maar vooral niet als leden des kerkeraads; j men durfde haar zelfs op den kansel niet noemen, omdat men den strijd duchtte. Zóó weinig was men het dus in de kwestie j der school onder elkaar eens, dat reeds het i noemen van de Christelijke school op den kansel, een strijd onder de broeders zou hebben doen uitbarsten! Met het oog op de eischen, door die partij in de zaak van het onderwijs aan anderen gesteld, behoort van die verklaring van liet Zuiden akte genomeu te worden. (2V. 11. Ct.) Men schrijft uit RuinerwoUl aan de Asser Courant: Bij den hier wonenden secretaris der afdee- ling van het genootschap ter bevordering van j den landbouw in Drente, kwam dezer dagen het volgend schrijven in van een landbouwer in de gemeente Dwingelo: nD'ondergeteekende heeft z.ich voorgenomen, om zijn lidmaatschap in het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe op te zeggen. Het Christelijk onderwijs vordert meer en meer onze krachten, voornamelijk nu Kappeyne, onze Minister, heeft goedgevonden om onze moderne staatsscholen zoodanig, ook met het geld der navolgers van onze hervormers en onze vroome mai telaren te steunen, dat zij, althans de arme gemeenten, dringend ook onze hulp noodig hebben en daar onze Heiland ge zegd heeft: Zoekt eerst het Koningrijk Gods ,en Zijne geregtigheid en al het andere zal u toegeworpen worden. Werkt niet eerst om de spijze die vergaat," maar om die blijft tot in het .eeuwige leven. Redenen, waarom ik mij door den nood der tijden gedtongen gevoel om mijn r.aam uit te (aten doen." In een artikel, getiteld: arbeiderswonin gen,, zegt liet JV. t. d. D,»wij prediken huise lijkheid, spaai zaarnhcid en welke deugden niet al meer, maar hebben wij ons/elf wel eens ernstig afgeviaagd, of wij ook sums 'toumoge- lijke van die breede schare vergen. Wier woning en loon en ontwikkeling geparodieerd worden door onze schoone theorieën, 't Niet hebben van een vriendelijk woon verti ek is juist de oorzaak, dat men afbreekt wat de school met zooveel zorg hoeft gesticht, dewijl de kinderen, even uithuizig als de ouders, een taal hooren en dingen beleven, die bij een weinig sympathie voor den Imisolijken haard nooit over den drempel zouden gekomen zijn. Waar is't, dat beter wonen, betere muleis, betere kinderen en betere zeden zou kweeken. Want er is een zeer nauw verband tusschen wat we willen en doen en tusschen onze woonvertrekken. Hef, Ar. v. d. D. acht 't dan ook een gelukkig verschijnsel dat een vellichte pliitanthropie in den taatsten tijd er haar werk van heeft ge- maakt om betere, ruimere arbeiderswoningen te bouwen. Zij hoopt dan ook, dat men vooral daarwaar zooals b. v. in de hoofdstadde kwestie der arbeiderswoningen in beginsel is uitgemaakt, men zich met kracht en ijver aan liet werk zal zotten. Het volgende telegram uit New Yoi k werd te Londen aan het Bureau van den Heiv-Yorh Herald ontvangen Het middelpunt van een storm, den Allan- tischeu Oceaan overstekende, waaiende uit het Z.O. en N.W., zal vermoedelijk den I8den de Engelsche en Fransche kusten bereiken, vooraf gegaan en vergezeld vau regen, Amsterdam. Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap alhier is dezer dagen eigenaar geworden van het levensgroote origiueele poitret van Pieter Dirksz., bijgenaamd Langbaert, burgemeester van Edam (geb. 1528 16U6), Deze burgemeester heeft zijne bekendheid te danken aau zijn buiteogewoon langen baard en aan zijne piacttsche wijze van weldoeu! Hij liet namelijk ia 1584 zijn baard, die zoo lang was, dat hjj die in de hand moest houden, ten voordeele van het Edammer Weeshuisin verschillende steden van Holland bekijken en haalde daarmede f2U0 op. Op het stadhuis te Edam vindt men een navolging (in J634 ge schilde! d) van het porti et van Langbaert, dat thans in het Museum van het Oudheidkundig Genootschap is tentoongesteld. Den Heldor. Uit deze gemeente meldt men van 46 September: Omstreeks midder nacht stak een geweldige storm uit het ZW. op, vergezeld van onweer en plasregens, het welk tot 11 uur gisteren ochtend bij tusschen- poozen aanhield. De zwaai ste winddruk was 79 kg. op de m. Sedert uam de wind eeni- germate in hevigheid af. Gisteien avond brak een onweer boven de gemeente los, zóó hevig, dat het vele buizen deed schudden. De wind verheft zich weder. Men vreest voor ongelukken. De batoinetersland was gisteren- ochtend 753.3. Er is een buitengewoon boog watertij. tn de buitenhaveu spoelt het zeewater over de steigeis. Uorredljk. De centrale kiesvergadering in het distiict Ileerenveen heeft tot kandidaat gesteld voor de Provinciale Staten den heer T. Van llaiiuxma thoe Slooten, te lieetsterzwaag. Dtrccht. jl. Maandag is ten bureele van de Maatschapij tot exploitatie van staatsspoor wegen alhier aanbesteedhet leggen en ver leggen van sporen en wissels en bijkomende werken op de stations-emplacementen B&ren- drecht en Doidrecht, ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Breda; minste inschrijvers wareu de heeren L J. Van den Steenhoven en Co. te Dordrecht, voor f 19,160. Hocruiond. "Wat Zondag namiddag achter de kapel vai: 0. L. ,V. in 'tZand is voorge vallen, is een zeer karakteristieke bijdrage-tot de processie-kwestie en den eigenaardigen geest van vroomheid, die door die soort van pieeln tigheden wordt aangekweekt. Van de van Kevelaar over de Kapel huiswaarts keerende processie, ongeveer 600 personen tellende, van St. Janskluis en omstreken, een dorp even over de grenzen, werd de geestelijke, leider der processie, door de wachthebbende maré chaussees opmerkzaam gemaakt op het niet geoorloofde van zijn zingen van geestelijke lie. dereD, de ontplooide vaandels en de zichtbaar gedragen godsdienstige emblemata. Ingevolge de gegeven instruction werd opgave van zijn naam gevraagd. De pastoor, een zekere Quaed- vlieg, sloeg de waarschuwing met merkbare verachting in den wind, weigerde zijn naam op te geven en beval maar vooruit te trekken. Die houding scheen te werken op den gods- dienstijver van sommige bedevaartgangen, die zoo pas in den ootmoed huns harten God en de H. Maagd hulde hadden gebracht. Zij trok ken hun mes en brachten een der manschap pen een paar sneden over het gezicht toe eu tracteerden de beide overigen op de langs den weg liggende kiezehteenen, zoodat zij, na zich zooveel mogelijk verweerd te hebben, het ge raden achtten hulp in de stad te gaan vragem Onmiddellijk was de geheele brigade, ook de gewonde maréchaussee, opgezeten en ventre terre ging het onder bevel van den wakkeren luitenant, de heer Allnrd, den weg op naar Odiliëaberg en Posterholt, Even voor de gren zen in een half uur had de brigade 2Va uur afgelegd werden de vrome pelgrims inge haald en gesommeerd halt te houden, waaraan eerst voldaan werd toen de revolveis voorden dag kwamen. Tien van de belhamels, die zich onder de vrouwen op de karren veiboigen hadden, werden herkend en in arrest genomen. Tegen half acht werden zij geboeid binnen gebracht. De geestelijke, eerst zoo moedig, begunstigd door het boscbujk landschap, had het haze- pad gekozen en heeft de grenzen welen te bereiken, althans hy is niet ontdekt gewordeu. 'tls te hopen, dat de lankmoedigheid onzer Regeering nu haar einde nabij zyn zal. Maan den lang hebben onze gi eusbewoners een schiik- kelijken overlast gehad van de buren over de grenzen als bedeiaas s en nu komeu ze als vrome pelgrims in open rebellie de verdienstelijke wa kers voor onze veiligheid mishandelen en de gewapende mucht braveeien, (JE At. Ct.) Mevrouw de weduwe Benardeene Belgische dame, 94 jaar oud, is in gezelschap van haar zoon, 68 jnar oud, naar Parijs ver trokken heeft daar tien dagen vertoefd en door haren zoon begeteid, tweemaal de tentoon stelling bezocht, en is van hare reis teruggekeerd zonder van eenige vermoeienis blijk te geveu, Bij gelegenheid van den wedstrijd tusschen kappers, die onlangs te Parijs gehouden is, is besloten dat de dames-kapseis voortaan lang van vorm zullen zij», m. a. w. dat lange vlechten van het achterhoofd zullen afhangen. Dit besluit heeft kennelijk de strekking den handel in haar ia de hand te werken. Dit artikel geeft "thans reeds tot talryke speculatiën aanleiding. Een telegram, dezer dagen uil New-York verzonden) berichtte: vnlsche vlechten, veeitien dagen gele den nog aangeboden voor fr. 76.80, zijn thans eensklaps op fr. 412,10 en fr. 114.60 gestegen, om te sluitenop fr. 443.90.-» Het is bekend, dat, althans naar men zegt, de Tm taien het vleesch voor hun maal onder den zadel;;op hun paard, leggen, en het op die wys gaar rijden. De Oostenrijksche soldaten, in Bosnië >te velde, hebben er wat anders op gevonden. De manschap vaa een batte rij artillerie maakte zich gereed het avondeten' te gebruiken, toen eensklaps devyand zich

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2